0
تومان
0
تومان

کوچینگ مدرن چیست؟

کوچینگ مدرن چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

کوچینگ مدرن باعث تغییر سبک زندگی فرد می‌شود بنابراین یک کوچ می‌تواند با آموزش هنر کوچ بر روی عملکرد کارکنان یک سازمان اثرگذار باشد.

کوچ مسئولیت‌ها و وظایفی را به شما واگذار می‌کند و فرد را برای انجام دادن مسئولیت‌هایشان تحت فشار قرار می‌هد. همین امر باعث رشد و پیشرفت کار توسط کوچ می‌شود. کوچ اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند تا ایده‌ها و افکار جدید را کشف کرده تا به احساسات کارمندانش پی ببرد و آن‌ها را تشویق کند تا خودشان به راهکاری درست برسند. کارکنان یک سازمان را به چالش می‌کشد تا عمیق‌تر و بهتر فکر کنند،  نسبت به مسائل و مشکلات دیدگاهی همه جانبه و وسیع داشته باشند. مهارت‌ کوچینگ مدرن راه‌کارهای فوق‌العاده‌ای در اختیار ما قرار می‌دهد. هنر کوچینگ باعث می‌شود به افردا کمک و مشاوره داد تا صریح و روشن صحبت کنند و ایده‌ها و افکار بیشتر و خلاقانه‌تری داشته باشند.

ویژگی‌های کوچینگ مدرن

مهارت‌های کوچینگ مدرن شامل: توسعه فردی و سازمانی، بهبود عملکرد، بازخورد موثر، برنامه‌ریزی موفق می باشد. کوچینگ به یک نوعی بر تقویت اعتماد به نفس فرد و چگونگی ارتباط بین سازمانی تاثیر می‌گذارد. و این تاثیر گذاری باعث پیشرفت در کسب و کار می‌شود. کوچینگ به عنوان یک شیوه مدیریتی خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد. شما به عنوان مدیر برای پیشرفت در کسب و کارتان می‌توانید با شرکت در دوره‌ها آموزش ببینید تا به درک درستی از کوچینگ برسید؛ پتانسیل‌های خود و تیم‌تان را شناسایی کرده و مسائل و چالش‌های را که دارید به شیوه جدید حل کنید. کوچ‌‌ها به افراد کمک می‌کنند تا تمام موانع را از سر راه بردارند و تمام توان خود را به کار‌ گیرند به مشکل و چالش دست پیدا کنند. کوچ‌های ماهر می‌دانند چگونه و در چه زمانی بهترین سوالات را مطرح کرده و فرد را به موقع راهنمایی می‌کنند.

 اهمیت زمان در کوچینگ مدرن

همیشه شروع یک کار سخت‌ترین مرحله یک فرآیند است. شروع کار را می‌توان اینگونه بیان کرد که شما اگر کاری را شروع کنید یعنی نصف آن را انجام داده‌اید. راه‌اندازی فرآیند شرکت در دوره‌ها زمان بر است و تاثیر خود را در طی زمان مشخص می‌کند .

کوچینگ در حوزه‌های متفاوتی می‌تواند کارایی لازم را داشته باشد. برای پیشرفت کار توسط کوچ باید یک فردی را انتخاب کنیم که در فواصل زمانی منظم بتواند به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین با شما در ارتباط باشد. کوچ باید بتواند یک نقشه خوب برای رسیدن به هدف داشته باشد؛ هر روز میزان پیشرفت شما را بررسی کند و به صورت نموداری هر یک از پیشرفت‌های شما را یادداشت کند.

خصوصیات کوچینگ مدرن

برای پیشرفت کار توسط کوچ نیاز است که برای رسیدن به موفقیت در آینده با چالش‌های محیطی کنار آمده و در برابر دشواری‌های مسیر مقاومت بالایی از خودتان نشان دهید. کوچ باید روابط عمومی بالایی داشته باشد با بتواند به خوبی با افراد ارتباط بگیرد. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های یک کوچ خوب گوش دادن است چون این خوب گوش دادن باعث می‌شود به فرد این احساس را القا کنید که او شخ مهمی است و شما به خوبی روی موضوع بحث تسلط دارید.

ابزارهای کوچینگ مدرن

کوچینگ  کمک می‌کند ریشه مسائل خود را دریابیم و با مسئله اصلی روبرو شویم. ممکن است مشکل شما یک راه‌حل ساده داشته باشد اما شما چون بسیار درگیر مسئله هستید آن را نبینید. کوچ‌ها با استفاده از ابزارهایی کارآمد در حرفه خود مانند گوش دادن فعال، پرسیدن سوالات موثر و قدرتمند و بازخورد کمک می‌کنند تا نقشه‌ای برای پیشبرد اهداف خود تعیین کنید به این ترتیب پازل‌های درونی که موجب بروز مسائلی شده را کنار هم ببینید و به نتیجه دقیقی برسید.

مربی در حقیقت به افراد کمک می‌کند که خودشان با رسیدن به آگاهی و پاسخ‌ها میان آن کسی که هستند و آن کسی که می‌خواهند باشند هماهنگی ایجاد کنند. کوچ‌ها به افراد مشاوره می‌دهند تا افکار و پیچیدگی‌های ذهن‌شان را بتوانند سر و سامان دهند. در واقع کوچینگ نوعی مکالمه است که به یادگیری و رشد کمک می‌کند یعنی مربی در واقع نوعی تکنیک و مهارت سوال پرسیدن بوده که در تمام امور زندگی به شما کمک می‌کند.

چگونگی کوچینگ

پیشرفت کار توسط کوچ نوعی فرآیند است که فرصت‌ها و موقعیت‌هایی را برای بهبود و تغییر در افراد فراهم می‌نماید. بهتر است بگویم کوچینگ مدرن کمک می‌کند تا افراد توسعه و رشد یابند.

راه‌کارهایی ایجاد کند تا به بهترین راه‌حل برای رسیدن به مساله ایجاد شده پیدا کنیم. کوچینگ یک نوع هنر بهسازی عملکرد افراد است. مدیرانی که روش جدید را برای پیشرفت کار توسط کوچ به کار می‌گیرند در واقع آنها را تشویق می‌کنند که با انجام کارهای چالش برانگیز به تجربیات خود بیفزایند.

مربی‌گری راهبری کردن به سوی مقصد و هدف است. در واقع مربی به افراد کمک می‌کند تا استعدادها و نیازهای خود را شناخته و برای رسیدن به آن‌ها قدم بر دارد.

فرآیند کوچینگ

کوچینگ فرآیندی میان کوچ و فرد مراجعه‌کننده بوده که در طی آن کوچ با پرسیدن سؤالاتی هدفمند و جامع از فرد او را وارد چالش و موقعیتی می‌کند که بتواند سردرگمی‌ها و انحرافات او را از بین ببرد و با روشن شدن اهداف خود به کمک کوچ و با تکیه بر استعدادها و توانایی‌هایش راه‌هایی برای رسیدن به آن‌ها را پیدا کند.

بنابراین کوچ فردی است که به افراد کمک و مشاوره می‌دهد تا بر روی وضعیت فعلی خود تمرکز کرده و تغییرات ضروری را ایجاد کنند تا با شناخت اهداف مثبت در زندگی و شغلشان به آن طرف گام بردارند.

مهم‌ترین مزیت کوچینگ

مهم‌ترین مزیتی که کوچینگ مدرن دارد کشف و حل چالش‌هایی است که افراد دارند. زمانی که فرد در انتخاب مسیر زندگی و کسب و کار خود دچار مشکل و گمراهی شده باشد حتی احتمال دارد شغل و شرایط زندگی او ظاهر مناسبی داشته باشد اما دارای نارضایتی مخفی باشد. در این‌جا نمی‌توان نقش کوچ را نادیده گرفت. کوچ، با تکیه بر روش‌های کوچینگ و مهارت‌های روان‌شناسی به فرد کمک می‌کند. دلیل این نارضایتی را کشف کرده و باعث می‌شود ریشه‌های مشکلات و نارضایتی‌ را فرد در درون خود بیابد و برای خود اهدافی تعیین کند. سپس با تکیه بر توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارد بتواند راه‌حلی برای رفع این موانع و دستیابی به  خلاصی از آن‌ها پیدا کند. از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اهداف کوچینگ مدرن ایجاد خودباوری در افراد است فارغ از اینکه مشکلات و یا هدف چه چیزی است. در واقع هدف کوچینگ به باور رساندن این است که فرد می‌تواند از موانع ذهنی خود عبور کند و به تمام موفقیت‌هایی که تصور نمی‌کند دست پیدا کند.

اهداف کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی با تمرکز بر ساختارها و فرآیندهای سازمانی زمانی که کسب و کار دچار بحران می‌شود و مجموعه نیازمند تغییر است باعث شود این روند رو به جلو برود و باید فرآیندهای عملیاتی سازمان دچار تغییر و تحول گردد.

کوچینگ سازمانی برای کسب‌ و‌ کار ارزش ایجاد می‌کند که ابزاری قدرتمند برای رشد و پیشرفت خواهد بود و کوچینگ اعتماد به نفس افراد را افزایش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد آنها می‌شود. کوچینگ برای پیشرفت کار توسط کوچ بیشتر بر روی تجزیه و تحلیل کسب و کار و توسعه بخش‌های مالی و خروجی مجموعه می‌پردازد و کوچ سازمانی علاوه بر این موارد بر سلامت کلی یک شغل و میزان تطابق آن با دیدگاه مردم در جامعه تمرکز دارد.

بنابراین از اهداف کوچینگ سازمانی می‌توان به افزایش سوددهی کل سازمان، تقویت مهارت‌های حرفه‌ای مدیران و کارکنان و ایجاد رضایت و موفقیت حرفه‌ای در کارکنان آن سازمان اشاره کرد. کوچ اهداف و ارزش‌های سازمان را به عنوان چشم اندازی برای آینده سازمان در نظر می‌گیرد و بر اساس همان اهداف به افراد مشاوره می‌دهد.

کارایی کوچینگ سازمانی

شرکتی که در کارش موفق است به دو دلیل بر بکارگیری کوچینگ سازمانی اقدام می‌کند.

تقویت مهارت‌های تخصصی و ارتباطی کارکنان

افزایش حس رضایت و وفاداری کارکنان نسبت به سازمان

این دو مورد باعث رشد و توسعه سازمان و پیشبرد اهداف آن می‌شود زیرا بیشتر مدیران موفق برای پیشرفت کار توسط کوچ سود می‌برند.

یک کوچینگ با تجربه و حرفه‌ای به سازمان کمک می‌کند تا حس تعهد و وفاداری در کارکنان افزایش یابد و با زیاد شدن انگیزه ذهنی در آنان موجبات پیشرفت و رشد در کسب و کار را برای مدیر فراهم نمایند.

عملکرد کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی موجب بهبود ارتباطات میان کارکنان، حل مشکلات و اختلافات و برقراری آرامش در فضای کار می‌شود، پیشرفت کار توسط کوچ به ارتباط بیشتر و موثرتر میان مدیران و کارکنان نیاز دارد. به‌همین منظور مدیران در فرآیند کوچینگ سازمانی می‌آموزند که چگونه به طور مؤثر ارتباط برقرار کرده، انتقادات و پیشنهادات را بپذیرند و کارکنان را در حل و فصل مسائل سازمانی شرکت مشارکت دهند.

کوچینگ سازمانی روحیه همکاری و تیم سازی را به کارکنان یک کسب و کار آموزش می‌دهد تا بتوانند زودتر به اهداف دلخواه خود برسند. همچنین افزایش مهارت‌های ارتباطی و کار گروهی باعث رضایت مشتری و تمایل آنان به همکاری دوباره و استفاده از خدمات و محصولات سازمان می‌شود.

کارکنان در کوچینگ مدرن چه چیزهایی یاد می‌گیرند؟

کارکنان یاد می‌گیرند که پیشرفت کار توسط کوچ و ترقی سازمان را از نقطه‌ای که هم اکنون در آن ایستاده‌اند آغاز کنند. به عبارتی دیگر کوچینگ به افراد آموزش می‌دهد که با توجه به مهارت‌‌هایی که دارند توانایی‌های خود را در زمان حال ببینند و در به موفقیت رسیدن خود گام بردارند.

در فرآیند کوچینگ سازمانی تمرکز و هدف کوچ بر مهارت‌های افراد خواهد بود چون تغییرات و موفقیت‌ها سریع بروز می‌کند و این امر موجب بالا رفتن اعتماد به نفس و رضایتمندی بیشتر در روحیه کارکنان خواهد شد.

نحوه کار کوچینگ مدرن

کوچ افراد را راهنمایی می‌کنند تا متوجه شوند که کسب‌وکارشان و موفقیت آنها فقط به خودشان بستگی دارد، به این معنا که صاحبان کسب‌وکار و کارمندان آن‌ها را از ارزش‌های مالی و اقتصادی موجود در یک زندگی که هدف دارد را در کنار سیستم‌های موفق آگاه کند.

برای راهنمایی و پیشرفت کار توسط کوچ از صفر تا صد مجموعه‌ی خود را به او بسپارید تا هدایت شوید، باید هدف خود را واضح ببینید. باید بدانید برای چه اینجا هستید و چه کاری را انجام می‌دهید. کلا از همه مهمتر اینکه باید بدانید چرا این کار را انجام خواهید داد، برای رسیدن به داستان کسب و کارتان باید مجموعه‌ی این سوال‌ و جواب‌ها را جمع آوری کنید.

نحوه انتخاب کوچینگ مدرن

بهترین راه برای انتخاب یک کوچ ماهر مطالعه رزومه‌ افراد است. رزومه  چند نفر از افراد موسسه را مطالعه نمایید و بعد مصاحبه گزینشی با افرادی که نوع برخوردشان با تیپ شخصی شما نزدیک است را انتخاب کنید. باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر کوچ دارای سبک، شخصیت، نقاط قوت و ضعف‌های منحصر به فرد خود است.

سخن آخر

کوچ مدرن به مدیران برند کمک می‌کند چشم‌انداز کسب‌وکار خود را روشن کنند و مشخص نمایند که این چشم‌انداز چگونه با اهداف شخصی آن‌ها می‌تواند مطابقت پیدا کند. با این روش کوچ مدیران برند را در رشد و توسعه کسب و کارشان راهنمایی و مشاوره می‌کند. این مسیر مطابقت دادن مدیران مشاغل با ساختار ذهنی متفاوت و ایده‌هایی که کوچ به آن‌ها می‌دهد ممکن اسست بسیار زمان بر باشد  چون مدیران اغلب روی اهداف خودشان تمرکز دارند و با این کار تمام اهداف مالک کسب‌وکار را نادیده می‌گیرند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی