0
تومان
0
تومان

معرفی بهترین کتاب‌های هوش مالی در سال 2023

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

اهمیت هوش مالی در بازارهای مالی بر کسی پوشیده نیست و مهم است بدانیم، موفق‌ترین‌ها از چه تکنیک‌های هوش مالی بهره برده‌اند. به‌همین‌منظور در این مقاله به معرفی بهترین کتاب‌های هوش مالی خواهیم پرداخت تا با مطالعه این کتاب‌های سودمند با بهترین استراتژی‌های هوش مالی برای ثروت آفرینی در بازار کسب‌وکار استفاده نمایید. این مجموعه شامل جدیدترین و بهترین کتاب هوش مالی موجود است که در سال 2023 جمع‌آوری شده است.

مزیت کتاب‌های مالی در چیست؟ 

با مطالعه کتاب‌های هوش مالی، دید وسیع‌تری نسبت به موقعیت‌های مالی پیدا کرده و در تصمیم‌گیری‌ها بهتر عمل خواهید کرد زیرا، درک صحیح از بازارهای سرمایه خواهید داشت و به خوبی تشخیص می‌دهید که کدام بازار برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است.

این کتاب‌ها، شما را با تکنیک‌های روانشناسی مالی که شامل ذهنیت، نگرش و رفتارهای مالی است، آشنا می‌کند. افزایش شفافیت مالی در کسب‌وکار از مزیت‌های استفاده از تکنیک‌های هوش مالی به شمار می‌رود. پیشنهاد می‌دهیم حتما از مباحث مفید و سودمند بهترین کتاب های هوش مالی بهره ببرید.

آموزش و مطالعه کتاب‌های آموزشی، یک سرمایه‌گذاری مهم برای افزایش مهارت‌های ثروت آفرینی محسوب می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌دهیم هرگز از مطالعه و یادگیری غافل نشوید تا بتوانید از رقیبان کسب‌وکار خود گوی سبقت را بربایید. علاوه بر مطالعه کتاب‌های موسسه ثروت آفرینان با بیش از سی‌سال سابقه در حال برگزاری دوره‌های آموزشی از جمله دوره هوش مالی به صورت حضوری و آنلاین، برای متقاضیان در سراسر کشور است. هوش مالی می‌توانید از دوره هوش مالی نیز استفاده کنید.

معرفی بهترین کتاب‌های هوش مالی

در این قسمت، لیستی از بهترین کتاب‌های هوش مالی که در سال 2023 گردآوری شده را مشاهده می‌کنید. این کتاب‌ها به ترتیب از جمله پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های هوش مالی با محتواهایی کاربردی در انواع کسب‌وکار هستند. 

1- معرفی کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول

بهترین کتاب‌های هوش مالی
کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول

این کتاب، نوشته رابرت کیوساکی سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول است. در این کتاب، رابرت کیوساکی زندگی افراد پولدار و افراد بی‌پول را تحلیل می‌کند. همچنین از کودکی خود نوشته است که زندگی فقیرانه‌ای در کنار پدرش داشته است. پدر رابرت کیوساکی، معلم باهوش و فقیر بوده ولی پدر بهترین دوستش مردی ثروتمند بوده که در مورد قواعد پول به پسرش و رابرت آموزش می‌داده است.

رابرت کیوساکی می‌گوید: پدرش برای به دست آوردن چند دلار جان می‌کند و مرد محبوبی شناخته می‌شده است و پدر دوستش به راحتی درآمد بالایی کسب می‌کرده است.

نکات کتاب از زبان کیوساکی:

 • رابرت در این کتاب نوشته است که پدرم به من می‌آموخت که چگونه سوابق تحصیلی و کاری خود را بنویسم که بتوانم شغل خوبی داشته باشم و استخدام شوم، اما پدر دوستم که مردی ثروتمند بود در مورد این صحبت می‌کرد که چطور طرح‌هایی قوی مالی و بازرگانی ایجاد کنم که بتوانم کارآفرینی موفق برای اشتغال‌زایی دیگران باشم!
 • تحت آموزش این دو پدر قرار گرفتن باعث شد تا به مقایسه تاثیر افکار و نظرات آنها بر زندگیشان بپردازم. طی این بررسی متوجه شدم که انسان‌ها زندگی خود را براساس تفکراتشان تنظیم می‌کنند.
 • پدر بی‌پول من مدام می‌گفت من هیچ وقت پولدار نمی‌شوم و این پیشگویی به عمل و واقعیت تبدیل شده بود. ولی پدر پولدار دوستم یک اختلاف بزرگ فکری داشت و بر این باور بود که بین فقیر بودن و ورشکسته بودن یک اختلاف بزرگ است، ورشکستگی موقت است، اما فقر دائمی است.
 • کتاب پدر پولدار،پدر بی‌پول توانست دنیای امور مالی را متحول کند و نقطه شروعی برای تمام کسانی باشد که می‌خواهند کنترل مالی‌شان را در آینده به دست گیرند.

2- معرفی کتاب هوش مالی یک میلیاردر را داشته باشید

بهترین کتاب‌های هوش مالی
کتاب هوش مالی یک میلیاردر را داشته باشید

این کتاب نیز از جمله بهترین کتاب‌های هوش مالی نوشته کیوساکی است. 

مضمون این کتاب می‌خواهد به شما بگوید که پول به تنهایی شما را ثروتمند نمی‌کند. توجه داشته باشید که برای ثروتمندشدن نباید به سختی کار کنید زیرا هرگز ثروتمند نخواهید شد. حتی می‌توان گفت بسیاری از افرادی که به سختی تلاش می‌کنند، بیشتر از قبل بدهکار می‌شوند و مشکلات مالی بیشتری پیدا می‌کنند.

افراد به شکل‌های مختلفی ثروتمند می‌شوند، بعضی در قرعه‌کشی پول بدست می‌آورند اما آیا قادرند به ثروت‌آفرینی بپردازند؟ عده‌ای نیز با خریدوفروش طلا و اوراق بهادار درآمد کسب می‌کنند اما اغلب در مدت کوتاهی دارایی‌های خود را از دست می‌دهند و متحمل زیان‌های سنگینی می‌شوند. پس بدست آوردن مقداری پول به معنی ثروتمند بودن نیست! بلکه برای رسیدن به این نقطه لازم است تفکر و توانایی ثروت آفرینی را داشته باشید.

کتاب هوش مالی یک میلیارد را داشته باشید قصد دارد به شما بگوید که چگونه از روش‌هایی استفاده کنید که با حذف هرگونه ضرر و زیان، به میزان سود و سرمایه بالا دست یابید.

رابرت کیوساکی می‌گوید، من از جمله کسانی بودم که در دوران نوجوانی به خریدوفروش طلا و سرمایه‌گذاری بودم و قبل از اینکه در زمینه خریدوفروش املاک و مستغلات شروع به کار کنم اقدام به خرید و فروش طلا می‌کردم.

3- معرفی کتاب پولسازی مثلِ کیمیاگری

بهترین کتاب‌های هوش مالی
کتاب پولسازی مثل کیمیاگری

یکی از کتاب‌های مالی مهم که باید خواند، کتاب پولسازی مثل کیمیاگری است، در این کتاب می‌خوانید که چگونه در کسب‌وکارتان به بالاترین سود برسید؟

این کتاب راز ثروتمند شدن را مانند کتاب کیمیاگری طلا آموزش می‌دهد. نحوه خلق پول را می آموزد. این کتاب، توسط “دن کندی” نوشته شده است. دن کندی، به عنوان مشاور در شرکت‌ها کوچک و کسب‌وکارهای بزرگ فعالیت داشته است. او معتقد است بیشتر افراد برای رسیدن به موفقیت از هوش مالی برخوردار نیستند و به بیراهه می‌روند. به همین دلیل نیز خیلی زود اشتیاق خود را برای رسیدن به ثروت از دست داده و ناامید می‌شوند.

در واقع می‌توان گفت کتاب پولسازی مثل کیمیاگری، همان حلقه گم شده هوش مالی در کسب‌وکارها به شمار می‌رود که هر کارآفرین و مدیر در کسب‌وکارهای مختلف به آن نیاز دارد.

4- معرفی کتاب اثر مرکب نوشته هاردی

بهترین کتاب‌های هوش مالی
کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی به فارسی ترجمه‌شده و نسخه چاپی، اپلیکیشن و دانلود رایگان آن در دسترس است. این کتاب برای هموار کردن مسیر موفقیت در حوزه روانشناسی نوشته شده و بستر مناسب ذهنی برای شروع مطالعات در زمینه تکنیک‌های هوش مالی را فراهم می‌کند.

افراد دائماً مطالب هیجانی مربوط به موفقیت و ثروت و هوش مالی را مطالعه می‌کنند اما آیا این بمباران جملات انگیزشی چقدر در موفقیت آنها موثر بوده است؟ بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که یک شبه با تلاش کم و پرداخت اندکی هزینه موفق شده‌اند.

این پیام‌های تبلیغاتی تکراری که سعی دارد با احساسات ما بازی کند، اثر مخربی بر افکار صحیح برای رسیدن به موفقیت دارد و موجب شدند ما بینش ساده نسبت به موفقیت را از دست بدهیم.

نویسنده کتاب اثر مرکب سعی دارد تا شما را از آشفتگی ذهنی آزاد کند و اصولی ساده برای موفقیت را آموزش دهد تا با تمرکز کردن بر روی این اصول و به کار بستن آنها بتوانید به نتایجی پایدار و قابل سنجش برسید. با کمک اصولی که کتاب اثر مرکب آموزش داده است، می‌توانید به تدریج الگوهای فکری قدیمی را با الگوهای هوش مالی جایگزین کنید.

دارن هاردی متولد سال 1971 میلادی بوده و نویسنده، مشاور، مربی آمریکایی و سخنران معروف بوده و در حدود 16 سال است که به عنوان موفق‌ترین افراد در حوزه صنعت شناخته می‌شود. علاوه براین در سال 2016 انجمن ملی آمریکا به او لقب سخنران برتر سال را داده است.

هاردی در گروه افراد سرآمد حوزه‌های موفقیت و پیشرفت فردی بوده و طی سال‌ها فعالیت در این زمینه با رهبران بزرگ، سخنرانان و نویسندگان مختلفی در ارتباط بوده است. به همین دلیل کتاب اثر مرکب شامل مثال‌های متعدد از زندگی افراد و مشتریان بازارهای مختلف را بیان می‌کند و با توجه به موقعیت‌های مبتنی بر واقعیت، نتایج جالبی را ارائه می‌دهد.

اگر علاقمندبه یادگیری تکنیک‌های هوش مالی برای پیشرفت در زندگی شخصی و کسب‌وکار خود هستید، این کتاب می‌تواند شروع خوبی برای یادگیری باشد. یکی از اصولی که کتاب اثر مرکب بر آن تاکید کرده، ایجاد تغییرات کوچک و انتخاب‌های درست در زندگی است.

رسیدن به هدف باثبات در عمل میسر خواهد بود و موفقیت نیاز به تمرین و تکرار مداوم دارد تا نتایجی که توقع دارید در زندگی تجربه کنید. نتیجه انتخاب‌های هوشمندانه و تکرار مداوم موفقیت خواهد بود.

نویسنده کتاب مرکب بر این باور است که هرگز نباید عجله کرد، هیچ موفقیت و نتیجه‌ای یک شبه به دست نمی‌آید. افراد بسیاری برای رسیدن به تناسب اندام در باشگاه‌های ورزشی ثبت‌نام می‌کنند، لباس می‌خرند و از لوازم موردنیاز ورزشی استفاده می‌کنند ولی بعد از مدت کوتاهی تمرین را کنار می‌گذارند. در مقابل هاردی به شما می‌گوید هر روز فقط ده دقیقه ورزش کنید و بعد از مدتی زمان آن را به پانزده دقیقه افزایش دهید و بعد از یک ماه ورزش می‌بینید که هر روز به مدت نیم ساعت قادر به ورزش منظم خواهید بود.

4- کتاب دانش مالی رفتاری: علمی ضروری برای همگان

دانش مالی رفتاری
دانش مالی رفتاری

هدف اصلی کتاب دانش مالی رفتاری (Behavioral finance  اثر عمده دانش مالی رفتاری بر افراد، به ویژه سرمایه‌گذاران نه مدیران شرکت‌، سرمایه‌گذاران حقوقی یا سیاست‌گذران است. از دیگرسو به این نکته اشاره می‌شود که دانش مالی رفتاری مسائلی را مطرح می‌کند که در تفاوت با دیدگاه بازارهای کارآمد بوده و پیش‌بینی‌های جدیدی ارائه می‌کند.

مطالب این کتاب، به شیوه مستقیم پرسش و پاسخ قابل فهم برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان نوشته شده است. ساختار کتاب در شش فصل، هر یک شامل سوالی مرتبط با مبحث فصل شکل گرفته است. این چهارچوب، امکان جستجوی مبحث مورد علاقه فرد بدون نیاز به مطالعه سراسری کتاب را فراهم می‌سازد.

لیست بهترین کتاب‌های هوش مالی 

در این بخش لیست کامل دیگری از بهترین کتاب‌های هوش مالی را در اختیار علاقه‌مندان به پیشرفت در حوزه های مالی قرار داده‌ایم تا بتوانند با گسترش دایره اطلاعات خود قدم‌های موثر در رشد و پیشرفت کسب‌وکار خود بردارند:

 • چگونه ثروتمند شویم- نویسنده برایان تریسی
 • جیب پر پول، جیب شاد – نویسنده دیوید کامرون
 • چرا این ها را در مدرسه یادم‌ ندادند؟ – نویسنده کری سیگل (کتابی برای تقویت هوش مالی کودکان)
 • سرمایه‌گذار هوشمند – نویسنده بنجامین گراهام
 • بیندیشید و ثروتمند شوید – نویسنده ناپلئون هیل
 • همسایه میلیونر – نویسنده توماس جی استنلی
 • اسرار ذهن ثروتمند – نویسنده تی. هارو اکر
 • ثروتمندترین مرد بابل – نویسنده جورج اس. کلاسون
 • جادوگران بازار نوین – نویسنده جک د. شواگر
 • پول و دگرگونی یا مدیریت پول – نویسنده دیو رمزی
 • روانشناسی پول – نویسنده مورگان هازل

چگونه ثروتمند شویم؟

‌مطالعه کتاب‌های هوش مالی؛ تاثیر خوبی بر افزایش اطلاعات در زمینه تکنیک‌های هوش مالی دارد. کتاب‌های هوش مالی در میلیون نسخه چاپ می‌شوند.سوالی که وجود دارد این است که از میان افرادی که به مطالعه این کتاب‌ها پرداخته‌اند، چند درصد موفق به یادگیری و اجرای عملی تکنیک‌های هوش مالی شده و ثروتمند شده‌اند؟

در این مقاله شرح دادیم که ثروتمندشدن، به معنی بدست آوردن یکباره مقادیری ثروت نیست، بلکه برای ثروتمند بودن لازم است تفکری ثروت آفرین داشت. مطالعه کتاب‌های هوش مالی روش خوبی برای یادگیری در حوزه مالی به شمار می‌رود. به شرط اینکه مخاطبان، بستر ذهنی لازم برای به کارگیری تکنیک‌های هوش مالی را داشته باشند.

بنابراین اغلب مطالعه‌کنندگان صرفاً در زمان مطالعه کتاب‌های هوش مالی دچار هیجانات موقت می‌شوند اما تکنیک‌هایی را که آموخته‌اند در بازار کار و زندگی واقعی به کار نمی‌گیرند. سوال این است که راه‌حل چنین مشکلی چیست؟

در پاسخ باید بگوییم، برای یادگیری عملی تکنیک‌های هوش مالی، علاوه بر مطالعه بهترین کتاب هوش مالی، نیاز به قرار گرفتن در شرایط یادگیری عمیق، رفع سوال و ابهام و تمرین‌های عملی برای تغییر باورها نیز وجود دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی