0
تومان
0
تومان

ارشد MBA چیست؟

ارشد-mba

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

کارشناسی ارشد MBA، مدرک تحصیلی عمومی است که با گذراندن دوره‌های آن مهارت‌ها و تکنیک‌های فنی، مدیریتی و رهبری را یاد می‌گیرید و می‌توانید یکی از بهترین گزینه‌های برای استخدام بعنوان مدیر عامل باشید. مدرک MBA در رشته‌هایی مانند حسابداری، امور مالی یا بازاریابی و مدیریت روابط عمومی تمرکز فوق‌العاده‌ای دارد.

ثبت نام در دوره MBA به شما این کمک را می‌کند تا در کسب و کارتان خلاقانه اقدام کنید، افراد متخصص و حرفه‌ای‌ را استخدام نمایید و برای پیشرفت و به نتیجه دلخواه‌ رسیدن باید فرصت‌های جدید و ایده‌آلی خلق کرده و شغل خود را ارتقا دهید. در چند سال گذشته، تعداد افرادی که بدنبال تحصیل کسب و کارهایی در گرایش استراتژی MBA هستند، بسیار زیاد بوده‌اند.

گرایش استراتژی در MBA سبب شده که به دانشجویان تفکر استراتژیک دلخواه برای مدیریت مؤثر پروژه را یاد دهند. همچنین درس‌های استراتژیک شامل برنامه ریزی استراتژیک، کارآفرینی سازمانی، مدیریت تحول سازمانی، تفکر استراتژیک، تحلیل دینامیک سیستم‌ها، یادگیری سازمانی، رهبری سازمانی و غیره می‌باشد.

ارشد mba چیست؟

کارشناسی ارشد mba چیست؟

دوره کارشناسی ارشد mba، به منظور تربیت و پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمانهای دولتی و خصوصی بوجود آمده است.

فارغ التحصیلان این رشته پس از یک دوره آموزشی فشرده و پر کار با فراگیری دانش و فنون مدیریت در زمینه‌های زیر انجام وظیفه می‌کنند:

 • اداره و راهبری مفید و کارآمد سازمان یا یکی از زیر شاخه‌های آن
 • ایجاد تغییر و تحول در یک بخش تخصصی سازمان
 • طراحی، هدایت و رهبری تغییر در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
 • کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمانهای جدید
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مزبور به کارآفرینان سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی

افرادی که علاقه‌مند در گذراندن دروس این رشته می‌باشند، باید حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته‌های دانشگاهی بگذرانند و با حوزه‌های تخصصی دوره کارشناسی آشنائیت داشته باشند. بنابراین این افراد پس از فراگرفتن دانش مدیریتی، پرسنل ارزشمندی استخدام خواهند کرد تا بتوانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود نقش مهمی در بهبود و توسعه مدیریت جامعه ایفا نمایند.

تیم ثروت آفرینان در مقاله آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار، داشتن شغلی خوب و درآمدی عالی را از جمله بحران‌های دانسته‌اند که همیشه در طی دوران زندگی با آن روبرو بوده‌ایم. بنابراین با توجه به سختی روند زندگی و افزایش هزینه‌ها، داشتن کسب و کاری مناسب و درآمدی خوب از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند سبب آرامش ذهن و اعصاب آدمی شود.

دروس کارشناسی ارشد mba

دروس کارشناسی ارشد MBA با هدف پرورش مدیران موثر و آموزش پذیر برای کسب دانش مدیریتی در هر نوع کسب‌ و کار تدریس می‌شوند. رشته‌ی مدیریت کسب و کار در دانشگاه‌های برتر کشور ارائه می‌شود.

مهم‌ترین دورس اصلی این دوره:

 • حسابداری برای مدیران
 • مدیریت استراتژیک
 • مدیریت بازاریابی
 • رفتار سازمانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت عملیات

بنابراین بر اساس نیاز جامعه، مدیریت کسب و کار با هدف تعلیم مدیرانی که کارکردهای کلان مدیریتی در سطوح متفاوت را به شیوه‌ای رشد یافته به اجرا درآورده‌اند، مقطع کارشناسی ارشد را معرفی می‌کنند. در این رشته، تحلیل و تفسیر مسائل و ارائه راهکارهای قابل اجرا برای انواع واحدهای تولیدی و خدماتی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت به تفصیل مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دروس کارشناسی ارشد mba

سر فصل دروس کارشناسی ارشد mba

رشته‌ی MBA در دانشگاه‌ها به‌صورت ۴۸ واحدی تدریس می‌شود. گذراندن این واحدها، چهار یا پنج ترم تحصیلی طول می‌کشد و سرفصل دروس این رشته در دانشگاه‌های متفاوت، بسته به حضور اساتید و امکانات دانشگاه، گوناگون است.

رشته MBA در دانشگاه امیرکبیر در سال ۱۳۸۷ طراحی شد، از لحاظ کیفیت دانشگاه امیرکبیر از بهترین دانشگاه‌های برگزارکننده‌ی دوره‌های کارشناسی‌ ارشد مدریریت کسب‌ و کار MBA است. این دانشگاه برای دوره ام بی ای، سی واحد اصلی تدریس می‌کند و دیگر واحدها به‌صورت اختیاری برگزار می‌شوند.

مهم‌ترین و بهترین دورس اصلی ارائه‌ شده در دانشگاه امیرکبیر شامل موارد زیر است:

 • حسابداری برای مدیران
 • مدیریت استراتژیک
 • مدیریت بازاریابی
 • رفتار سازمانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت عملیات

همچنین دانشکده‌ی مدیریت و اقتصاد شریف دروس رشته MBA را با ۶ گرایش در چهار درس اصلی ارائه می‌دهد. این دروس شامل: رفتار سازمانی، مدیریت مالی بنگاه‌ها، اقتصاد خرد و تئوری‌ سازمان و سازمان‌دهی است.

لیست دروس کارشناسی ارشد mba پیام نور

لیستی که برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌شود را لیست ارائه دروس می‌گویند، این لیست شامل واحدهایی است که دانشجو در طول دوران تحصیل باید بگذراند. در واقع لیست دروس کارشناسی ارشد mba پیام نور یک نوع برنامه ریزی جامع درسی توسط دانشگاه بوده که برای دانشجو به عنوان راهنما ارائه شده و به دانش پژوه می‌گوید که بهتر است در هر ترم چه دروسی را ارائه دهد.

بنابراین یکی از اصلی‌ترین مواردی که دانشجو در دوران تحصیل با آن روبرو می‌شود، داشتن لیست منابع مربوط به رشته مورد نظر بوده که در این لیست مشخص شده برای هر درسی چه کتابی را باید مطالعه نمایند و حتی حذفیات در این لیست مشخص شده است. لیستی که برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌شود مجموعه‌ای از دروس امتحانی رشته مدیریت کسب و کار MBA است.

لیست دروس کارشناسی ارشد mba پیام نور

کارشناسی ارشد mba دانشگاه تهران

همان طور که بیان شد محتوای ارائه شده در دوره‌های کارشناسی ارشد mba دانشگاه تهران برای مدیران و کارآفرینانی است که با استفاده از مهارتهای به دست آمده در این دوره‌ها، کسب و کارشان را رونق ببخشند. در این دانشگاه به تربیت و پرورش مدیرانی می‌پردازند که با استفاده از علوم مدیریتی روز و بهره‌مندی از جنبه‌های کاربردی و اجرایی آن، بتوانند به توسعه و رشد شغلشان بپردازند.

لازم است بدانید که دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با استفاده از دانش و تخصص اساتید بزرگ در عرصه مدیریت کشور در دوره‌های MBA، مدیران توانمند و متخصصی را به عرصه کسب و کار کشور تعلیم می‌دهد.

بنابراین حضور اساتید بزرگی مانند استاد علی اکبر فرهنگی، چهره ماندگار مدیریت کشور، دکتر سعید خزایی، پدر علم آینده پژوهی ایران، پروفسور بیژن خرم پدر علم تفکر سیستمی ایران، دکتر تهرانی از اساتید شاخص مدیریت کشور و دیگر اساتید بزرگ دانشکده مدیریت باعث افزایش غنای علمی دوره‌های MBA، شده‌اند. شرکت در این دوره با حضور اساتید بزرگ دانشکده مدیریت برای اولین بار در دوره‌های نیمه حضوری دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

در دوره‌های نیمه حضوری، دانشجو با استفاده از کلاس مجازی و با صرف هزینه و وقت کمتری نسبت به دوره‌های حضوری، می‌تواند به صورت شبانه روزی و در هر زمانی که تمایل داشته باشد از دروس کارشناسی ارشد mba دانشگاه تهران استفاده کند. همچنین دانشجویان می‌توانند در هر زمانی در دوره MBA نیمه حضوری ثبت نام کنند و به کسب و کار خود نیز بپردازند.

کارشناسی ارشد mba بدون کنکور

قبل از ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد mba بدون کنکور کلیه متقاضیان باید از شرایط پذیرش در آن مطلع شوند. بهمین منظور کسب اطلاعاتی در رابطه با زمان، نحوه و شرایط ثبت نام در این دوره برای هر یک از افراد متقاضی الزامی می‌باشد، لذا کمک خواستن از کوچی آگاه و خبره در این زمینه می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

دانشگاه تهران نیز یکی از آن دانشگاه‌هایی است که اقدام به جذب و پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد mba بدون کنکور کرده است. باید بدانید که قبولی در ارشد مدیریت کسب و کار بدون کنکور استعداد درخشان در دانشگاه تهران کار راحتی نیست و شرایط خاصی خودش را دارد. بنابراین، درست‌ترین کار این است قبل از ثبت نام در کارشناسی ارشد mba بدون کنکور دانشگاه تهران از شرایط، زمان و نحوه ثبت نام آن اطلاعات کاملی را بدست بیاورید.

کارشناسی ارشد mba بدون کنکور

کارشناسی ارشد mba دانشگاه امیرکبیر

دوره کارشناسی ارشد mba دانشگاه امیرکبیر در سال ۱۳۸۷، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاسیس شد و در حال حاضر در جامعه دانشگاهی و زمینه صنعت و کسب‌ و کار کشورمان به عنوان یکی از دوره‌های تخصصی معرفی شده است. این دوره با کیفیت عالی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی طراحی می‌شود و دانشجویان با گذراندن آن تخصص و تجربه لازم در زمینه مدیریت کسب‌ و کار را به دست می‌آورند.

ارائه دوره به این شیوه است که دانشجویان با جدیدترین نظریه‌ها و موردکاوی‌های مدیریت کسب‌ و کار در عرصه جهانی و همچنین در فضای کسب‌ و کار ایران آشنایت پیدا می‌کنند. شرط ورود به این دوره تحصیلی، پذیرش در آزمون ورودی، مصاحبه و برخورداری از سابقه شغلی مربوطه می‌باشد.

همچنین در کنار دروس اصلی و در ترم‌های بالاتر، دروس زیادی نیز به عنوان دروس اختیاری در این دوره بنابر زمینه شغلی و کسب و کار دانش پژوه ارایه می‌شود. از میان این دروس می‌توان به رهبری در سازمان، مدیریت ریسک، مدیریت تغییر، تئوری تصمیم، مدیریت دانش، اصول کارآفرینی، مدیریت توسعه محصول، استراتژی بازاریابی اشاره کرد.

کارشناسی ارشد mba دانشگاه شریف

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده رشته MBA در ایران با کیفیت عالی ارائه شود، کادر متخصص هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف می‌باشد. نقش این دانشکده در توسعه و رشد رشته مدیریت کسب و کار در ایران نه تنها از دیدگاه فارغ‌التحصیلان این دانشکده اهمیت بسزایی دارد، بلکه از منظر سایر دانشگاه‌هایی که بعد از آن رشته MBA را طراحی کردند، نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف از سال تحصیلی ۷۹-۸۰، دانشجو در رشته‌های اقتصاد و مدیریت می‌پذیرد. زیرا دلیل اصلی ایجاد این دانشکده، تدریس رشته مدیریت کسب و کار MBA می‌باشد.

نتیجه گیری

فارغ‌التحصیلان رشته MBA، افرادی بسیار هوشمند با توانمندی بالا بوده‌اند که برای پیشرفت در کسب و کارشان تصمیم به گذراندن این رشته کرده‌اند. موسسه ثروت آفرینان با هدف پرورش مدیران لایق از میان این فارغ‌التحصیلان شد و در حال حاضر این رشته به یکی از مهم‌ترین و پرمتقاضی‌ترین رشته‌ها در ایران تبدیل شده است. تدریس این رشته در موسسه ثروت آفرینان پارس بصورت آنلاین، حضوری و یا در سمینارها با محیطی مدرن و سالن آمفی تئاتر برگزار می‌شود.

اوووپس! ما نمی توانیم فرم شما را پیدا کنیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی