0
تومان
0
تومان

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار، بدین معناست که برای انجام درست کارها، چگونه برنامه ریزی و تصمیم‌گیری خوب و مفیدی داشته باشیم؟ و برای اثربخشی افراد و منابع و نظارت و کنترل عملیات کسب و کار به منظور رسیدن به اهداف تعیین شد در زمینه‌های مانند تجارت، بازاریابی و حسابداری چه کارهای انجام دهیم .

همچنین تمام جوانب فنی در شغلتان را در نظر بگیرند و صاحبان کار باید از دستیابی به اهداف اطمینان کامل کسب نمایند، کارکنان را آموزش دیده و با تجربه استخدام کنند. لذا کارکنان باید بتوانند با تغییرات بوجود آمده در سازمان کنار بیایند و در امر مدیریت به مدیران کمک نمایند.

مدیران و کارآفرینان در دوره آموزشی مدیریت کسب و کار که از طریق دوره‌های آموزشی و سمینارها بصورت حضوری یا غیر حضوری برگزار می‌شود، میتوانند راهکارهای بهتری را برای خارج شدن از چالش‌ها ارایه دهند. کارشناسان تیم ثروت آفرینان به مدیرانی که جویای توسعه و پیشرفت در کارشان هستند، توصیه می‌کنند که در دوره MBA ثبت نام نمایند.

رشته مدیدیت کسب و کار

 

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

لازم است بدانید که آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار میتواند برای اقتصاد یک کشور خیلی مهم باشد؟ لذا در هر کشوری آینده شغلی کسب و کارهای کوچک از اهمیت والایی برخوردار است. چون با هزینه‌های کم تاسیس می‌شوند، همچنین قدرت تطبیق پذیری زیادی با شرایط دارند و با تعداد پرسنل کم اثر زیادی روی اقتصاد کشور خواهند داشت.

داشتن شغلی خوب و درآمدی عالی از جمله بحران‌های بوده که همیشه در طی دوران زندگی با آن روبرو شده‌ایم. با توجه به سختی روند زندگی و افزایش هزینه‌ها، داشتن کسب و کاری مناسب و درآمدی خوب از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند سبب آرامش ذهن و اعصاب آدمی شود.

با توجه به افزایش روز به روز قیمت‌ها و سخت‌تر شدن زندگی باید به دنبال راهی برای بالا رفتن درآمد و رونق بخشیدن به کسب و کارمان شویم. بهمین منظور کسب و کارهایی که باعث پیشرفت کشورها می‌شوند و از اهمیت ویژه‌ای برخورداراند، کسب و کارهای کوچک می‌باشند زیرا راه اندازی این نوع کسب و کارها به آسانی صورت می‌گیرد و برای تاسیس آنها به هزینه زیادی احتیاج نیست.

تیم ثروت آفرینان در مقاله رشته MBA چیست؟ رشته mba در ایران اینگونه است که برای برای اخذ مدرک MBA، کلاس‌ها هم به صورت حضوری برگزار می‌شود و هم به صورت آنلاین یا ترکیبی از هر دو، برای ارزیابی اینکه کدام برنامه و حتی گرایش MBA مناسب موقعیت کسب و کارتان است، باید فاکتورهایی مانند سطح تجربه، محل برگزاری کلاس‌ها و وضعیت اشتغال خود را در نظر بگیرید.

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

رشته مدیریت کسب و کار کارشناسی

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار باعث شده که کلیه مدیران سازمان‌ها در رده‌های متفاوت و مشاورین مدیریت به خصوص افرادی که بیشتر به مسائل راهبردی سازمان‌ها توجه می‌کنند به فکر توسعه در مشاغلشان شوند.

از مهمترین اهداف این رشته مدیریتی به توانمندسازی و تجهیز مدیران موسسات سازمان‌های دولتی و خصوصی، مشاورین ارشد مدیریت و مسئولان طرح‌های تحول سازمانی به دانش‌های مرتبط با زمینه‌های مدیریتی کسب و کار و ارتباط آن با چالش‌های متفاوت سازمان و مدیریت، می‌توان اشاره کرد.

بنابراین آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار، مجموعه‌ای از قابلیت‌هایی است که فرد را برای استخدام و بهسازی نیروی انسانی مورد نیاز بخش‌های گوناگون اقتصاد کشور و مدیریت واحدهای کسب و کار و تغییر و متناسب سازی ساختار آنها در بازار تربیت و پرورش می‌دهد.

هدف از برگزاری این دوره ارتقای شاخص‌های برای تربیت مدیران کارآمد و دارای مهارت‌های مدیریتی لازم بوده که در دوره‌های کاردانی و کارشناسی مدیریت کسب و کار برگزار می‌شود.

رشته مدیریت کسب و کار کارشناسی

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت کسب و کار

با توجه به شرایط اقتصادی کشور، آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار باعث شده تا فعالان اقتصادی به ارزش مدیریت کسب و کار پی ببرند. بهمین منظور، ارزش این رشته را برای کارآفرینان، مردم و شرکت‌ها آشکار می‌کنند، این امر سبب شده که اهمیت رقابت در عرصه جهانی داشته و مورد توجه همگان قرار گیرد. در نتیجه آینده‌ی روشنی در انتظار ایران به علت جهانی شدن اقتصاد و ظهور فعالیت‌های کارآفرینانه است.

آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار، به این معناست که در آن افراد متفاوت به‌کار گرفته شوند تا به اهداف تعیین شده جامعه، عمل بپوشانند. کارآفرین کسب و کار، باید بتواند از منابع شرکت به نحوه احسن استفاده کند.

برای رشد و توسعه اقتصاد جهان این دوره برای اولین بار، در اوایل قرن بیستم در پی صنعتی شدن کشور آمریکا و در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا برگزار شد، بعد از آمریکا، در کشورهای صنعتی دیگر نیز تدریس شد.

ضرورت و اهمیت رشته مدیریت کسب و کار

اهداف مدیریت کسب و کار

هدف اصلی آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار، جذب فارغ التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های گوناگون و تربیت آنها به منظور بهبود و توسعه کارکردهای مدیریتی است.

افرادی که در رشته‌ی مدیریت کسب و کار تحصیل می‌کنند، می‌بایست مهارت‌های زیر را داشته باشند:

 • توانایی اداره و مدیریت موثر مجموعه‌ی سازمانی
 • توانایی ایجاد تغییرات در قسمت‌های متفاوت سازمانی
 • توانایی بوجود آوردن فعالیت‌های جدید سازمانی
 • توانایی هدایت سازمان در مشکلات و چالش‌ها
 • توانایی ارائه مطالب در مباحث مدیریتی

هدف از برگزاری دوره‌های مدیریت کسب و کار، تربیت و پرورش نیروی انسانی ماهر برای فعالیت در زمینه کسب و کار و نیز بهسازی عملکرد پرسنل این حوزه می‌باشد.

در نتیجه آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار در اکثر كشورهای پیشرفته دارای اهمیت زیادی است، زیرا به راحتی این مشاغل تشكیل می‌شوند، قابلیت انعطاف پذیری فوق‌العاده‌ای دارند و به سادگی با محیط و شرایط کنونی ارتباط برقرار می‌کنند و هزینه ایجاد و نگهداری کمی دارند.

گرایش‌های رشته MBA‌ کدامند؟

رشته MBA گرایش‌های متنوعی دارد، دانش آموختگان بعد از دو ترم تحصیل در دانشگاه می‌توانند گرایش مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. هریک از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، گرایش خاص خود را ارائه می‌دهند. به همین منظور قبل از ثبت نام در این رشته، باید تحقیق کنید در دانشگاه مورد نظرتان گرایش‌های رشته MBA کدامند؟

بنابراین گرایش‌های این رشته شامل؛

 • عمومی
 • استراتژی
 • بازاریابی
 • خدمات
 • رفتار سازمانی و منابع انسانی
 • سازمان‌های پروژه محور
 • سیستم‌های اطلاعاتی و IT
 • زنجیره تأمین و پروسه
 • کارآفرینی
 • مالی
 • نوآوری در توسعه محصول و خدمات

موارد بالا گرایش‌هایی هستند که در دفترچه‌های کنکور طراحی شده‌اند. هر دانشگاه ممکن است یک یا چندین مورد از این گرایش‌ها را ارائه دهد. برخی از موسسات آموزشی، با توجه به شرایط کسب و کارهای مختلف، گرایش‌های دیگری مانند مدیریت عمران و سازه، مدیریت در مراکز درمانی و… را نیز آموزش می‌دهند.

ارشد مدیریت کسب و کارهای کوچک

دوره ارشد مدیریت کسب و کارهای کوچک یکی از دورهای تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره، آموزش و پرورش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز برای تاسیس کسب و کارهای جدید در مسیر کارآفرینی سازمانی با وظایف و اهداف تعریف شده در سطوح کارشناسی ارشد است.

لذا فارغ التحصیلان ارشد مدیریت کسب و کارهای کوچک این مهارت را کسب می‌کنند که به صورت گروه‌های کاری به تشکیل یک کسب و کار جدید مناسب با امکانات و شرایط زندگی‌اش بپردازند.

بنابراین یکی از کلیدی‌ترین اهداف آینده شغلی رشته مدیریت کسب و کار، تأمین نیروی انسانی متخصص و حرفه‌ای مورد نیاز در بخش‌های خصوصی، عمومی و غیر دولتی می‌باشد.

این افراد دارای توانایی‌های زیر می‌باشند:

 • امکان راه‌اندازی فعالیت‌های مورد نظر طبق دانش به‌دست آمده
 • توانایی فعالیت در زمینه مشاوره‌‌ کسب و کار
 • برقراری ارتباط با دیگر سازمان‌های خصوصی و دولتی
 • فعالیت در حوزه‌های مانند مدیریت فروش، بازاریابی و خرید

بازار کار رشته MBA چگونه است؟

داشتن دانش مدیریتی در هر کسب و کاری از عوامل مهم موفقیت محسوب می‌شود، از این رو دانشجویان رشته MBA می‌توانند در اکثر سازمان‌ها فعالیت داشته باشند.

کاربرد گسترده دانش مدیریت، رویکرد مفید این رشته، تنوع فعالیت‌ها در این رشته “مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی”، بعلت تازه طراحی شدن این رشته در کشور موجب شده تا بازار کار رشته MBA گسترده و سطح درآمد بالایی را برای هنرجویانش فراهم کند.

بنابراین در این رشته مهارت‌های فردی، علاقه و دانش گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت و پیشرفت دانش‌ آموختگان دارد. همین امر باعث می‌گردد تا سطح در آمد و میزان ارتقاء شغلی جویندگان دانش در این رشته گوناگون شود.

مدیریت می‌تواند عامل اصلی موفقیت یک کسب و کار باشد و هم عامل شکست آن، تفاوت هم در آگاهی و شناخت مهارت‌های مدیریت است. به همین منظور اکثر افراد به دنبال این هستند که بدانند رشته MBA چیست؟

نتیجه گیری

رشته‌های مدیریت شاخه‌های زیادی دارد، مدیریت بازرگانی یا MBA‌ یکی از مهمترین شاخه‌های مدیریت است که در موسسه ثروت آفرینان آموزش داده می‌شود، همانطور که می‌دانید رشته MBA منحصر به مدیران نیست.

زیرا افرادی که کسب و کاری راه‌اندازی نکرده‌اند، اما به مدیریت علاقه دارند، می‌توانند در این رشته درس بخوانند و بعد از فارغ التحصیلی به عنوان مدیر در کسب و کارهای متفاوت استخدام شوند یا کار شخصی خود را راه‌اندازی نمایند. همچنین مهارت‌های فارغ التحصیلان این رشته،‌ فرصت‌های شغلی خوبی با حقوق عالی را جلوی روی آن‌ها قرار می‌دهد.

اوووپس! ما نمی توانیم فرم شما را پیدا کنیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی