0
تومان
0
تومان

تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان

تقویت هوش مالی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

در این مقاله می خوانید که تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان چه تاثیری بر ثروت آفرینی دارد. برای اینکه به یک ثروتمند خودساخته تبدیل شوید، می توانید از تمرین های افزایش هوش مالی استفاده کنید. در حقیقت برای افزایش هوش مالی نیازی به ضریب هوشی بالا ندارید.

اغلب مردم تصور می کنند، کسانی که در طبقه ثروتمندان قرار دارند همگی افرادی خاص و دارای ضریب هوشی بالاتر از افراد عادی هستند. اما حقیقت این است که دلیل واقعی ثروتمند بودن این گروه از افراد، داشتن هوش مالی بالا یا همان شم اقتصادی است. این هوش به صورت اکتسابی و با تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان به افزایش درآمد کمک می کند.

 

مفهوم هوش مالی چیست؟

در تعریف مفهوم هوش مالی در کودکان و بزرگسالان باید بگوییم هوش مالی یک مفهوم ذهنی است که به عملکرد یا مجموعه ای از رفتارها و الگوهای ذهنی موثر اشاره دارد. برای ثروتمند شدن با هر وضعیت اقتصادی که هم اکنون دارید، لازم رازهای پولدار شدن را بدانید، به این آگاهی هوش مالی گویند.

برای اینکه بدانید در ذهن فردی که هوش مالی بالایی دارد چه می‌گذرد، باید بگوییم این افراد برای رسیدن به ثروت و رفاه مالی، اقدامات خاصی انجام می دهند. در واقع افرادی که به موفقیت های مالی می رسند ذهنیتی کاملا متفاوت با افرادی دارند که وضعیت مالی آنها در وضعیت بدی است.

وضعیت مالی ما تا حد زیادی بستگی به باورها و شناخت ما از نحوه استفاده از پول دارد. افراد فقیر و متوسط معمولا ذهنیت منفی راجع به پول دارند و حتی پول زیاد را خطرناک می دانند آنها برعکس افراد ثروتمند از ریسک های مالی می ترسند و بسیار محتاط عمل می کنند.

اما افراد ثروتمند به خوبی می دانند چه زمانی و چگونه سرمایه گذاری و هزینه کنند، این گروه از افراد جامعه به خوبی معنی تفاوت دارایی و بدهی را درک می کنند و این اصول را به کودکان خود نیز آموزش می دهند.

مفهوم هوش مالی چیست؟

تعریف هوش مالی

هوش مالی یا Financial IQ به توانایی فکری یک فرد برای حل چالش های مالی خود و دیگران می گویند. هوش مالی قدرت تشخیص زمان خرید و فروش، تشخیص دارایی های آینده دار و دارایی که نگهداری آنها با هزینه یا استهلاک همراه است و … می باشد. تقویت هوش مالی در تمام سنین از کودکی تا بزرگسالی امکان پذیر است.

فردی که از هوش مالی بالا برخوردار است، به طور مداوم با استفاده از راهکارهای صحیح سرمایه گذاری در کسب و کارهای مختلف، ستون دارایی خود را محکم بنا می کند و هزینه هایش را به حداقل می رساند.

اگر از هوش مالی بالایی برخوردار باشید هرگز از درآمد شغل خود هزینه نکرده و هزینه مخارج خود را از منبع سود حاصل از سرمایه گذاری در کسب و کارهای دیگر تامین میکنید.

به طور مثال اگر کارمند بوده و از هوش مالی بالا برخوردار باشید احتمالا حقوق خود را در کسب و کارهای دیگر نظیر بازار طلا، املاک و … سرمایه گذاری می کنید و با صرف کمترین زمان و صرفا با نظارت بر وضعیت بازار، کسب درآمد می کنید.

سپس هزینه های زندگی خود را از سود حاصل از سرمایه گذاری های مختلف تامین می کنید. به این ترتیب پول خود را برای کسب درآمد به کار گرفته اید و پول برای شما و به جای شما کار کرده و کسب درآمد می کند.

 

تعریف هوش مالی از نظر اقتصاددانان

افرادی که از هوش مالی خوبی برخوردارند درآمد و پول بیشتر و راحتتری بدست می آورند. اقتصاددانان در تعریف هوش مالی شرح می دهند که هوش مالی به شیوه های کسب درآمد در زمان کوتاه و با صرف کمترین انرژی گویند.

به طور کلی به مجموعه اطلاعات و توانایی های یک فرد در ثروت آفرینی با قدرت تصمیم گیری و حل مسئله در موقعیت های اقتصادی و مدیریت بحران های مالی، هوش مالی یا همان شم اقتصادی گویند.

تعریف هوش مالی از نظر اقتصاددانان

تعریف هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی به تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان تاکید دارد. تعریف هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی که از معروف ترین ثروتمندان خودساخته در دنیا است و برای تقویت هوش مالی از کودکی تحت آموزش پدرخوانده خود قرار داشته به شرح زیر می باشد:

  • هوش مالی به رفتار فرد با پول گویند، این رفتار بر پایه سه مفهوم سرمایه، بدهی و جریان مالی بنا می شود. افرادی که هوش مالی بالا دارند به بررسی ماهیت حقیقی دارایی و هزینه های خود می پردازند. به طور مثال خرید خودرو در کشوری با وضعیت اقتصادی نرمال، یک دارایی محسوب نمی شود زیرا اگر بعد از خرید قصد فروش آن را داشته باشید، قیمت آن کاهش می یابد. علاوه بر این مدتی که از خودرو استفاده می کنید متحمل هزینه های تعمیر، نگهداری، بیمه و … خواهید شد.
  • بنابراین خودرو یک دارایی به شمار نمی رود زیرا پول را از حساب شما خارج کرده و هزینه و بدهی محسوب می شود. اما خرید یک مغازه که آن را اجاره داده اید یک دارایی به شمار می رود زیرا از آن کسب درآمد می کنید و بیش از آنکه پول از حساب شما خارج کند، پول را به حسابتان سرازیر می کند.
  • رابرت کیوساکی بر این باور است که هر چیزی که پول را به حساب شما وارد کند، دارایی است و هر چیزی که باعث خارج شدن پول از حسابتان شود، هزینه و بدهی محسوب می شود.
  • او می گوید ثروتمندان در آمریکا می دانند که نباید اجازه دهند که پول از حسابشان خارج شود، بنابراین از مشاوره وکلای خبره برای پیدا کردن یا ایجاد کردن راههایی برای فرار از مالیات ها و کاهش هزینه ها استفاده می کنند.
  • رابرت کیوساکی در شرح تفاوت میان هوش مالی ثروتمندان و افراد متوسط و فقیر می گوید افراد باهوش مالی پایین به پرداخت مالیات و هزینه ها می پردازند آنها هرگز ثروتمند نمی شود.
  • چون برای پول کار می کنند و برده پول هستند مشکل افراد طبقه پایین اجتماع این است که نمی دانند چطور باید با پول کار کنند بنابراین تمام حقوق یا درآمد شغل خود را صرف تامین هزینه ها و بدهی و پرداخت وام ها می کنند. اما ثروتمندان پول خود را در بازارهای مختلف مالی نظیر املاک و مستغلات، بازار طلا، بورس و اوراق بهادار، و … سرمایه گذاری می کنند.

تعریف هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی

نحوه تقویت هوش مالی

با توجه به تعاریف بالا از هوش مالی، افراد ثروتمند الگوهای ذهنی متفاوتی دارند و تصمیم گیری آنها در موقعیت ها و چالش های اقتصادی بر اساس اصولی خاصی انجام می شود. اگر از پس انداز و دارایی خوبی برخوردار نیستید و همیشه برای پول به سختی کار می کنید ولی ثروتمند نمی شوید، نگران نباشید زیرا نحوه تقویت هوش مالی یک فرایند قابل آموزش و یادگیری است.

با توجه به اهمیت تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان، شما می توانید از طریق شرکت در دوره های آموزش هوش مالی، تکنیک ها و رازهای پولدار شدن را بیاموزید و آن را به فرزندان خود نیز آموزش دهید.

برای تقویت هوش مالی و جذب ثروت می توانید به راحتی راهکارهای افزایش هوش مالی را تمرین کرده و از طریق بکارگیری مداوم این تکنیک ها، وضعیت مالی خود را تغییر دهید. راههای تقویت هوش مالی می تواند بر درآمدزایی در کسب و کارهای مختلف موثر باشد.

از مهمترین راهکارها برای تقویت هوش مالی توجه به اهمیت استفاده صحیح از زمان است. مدیریت زمان در تمام امور زندگی اهمیت دارد. ثروتمند شدن در یک شب اتفاق نمی افتد و مجموعه ای از فرایندها است که در نهایت نتایج شگفت انگیزی به دنبال دارد.

زمان یکی از ارزشمندترین ملاک ها و سرمایه انسان محسوب می شود که می توان از آن برای کسب درآمد بیشتر استفاده کرد. اگر می خواهید یک سرمایه گذار موفق باشید لازم است بخشی از زمان خود را صرف یادگیری و آموزش کنید. کسانی که به ارزش زمان و یادگیری واقف باشید و از روش های مدیریت زمان استفاده کنید، قادر خواهند بود فرصت های پولساز را شناسایی کنند.

نحوه تقویت هوش مالی

اهمیت یادگیری در تقویت هوش مالی

افراد ثروتمند هرگز از یادگیری و تقویت هوش مالی، غافل نمی شوند زیرا می دانند با یادگیری تکنیک های هوش مالی می توانند به ثروت بیشتری برسند. کسب پول برای ثروتمندان تبدیل به یک عادت شده و این گروه از افراد جامعه به خوبی با بازی پول آشنا هستند.

ثروتمندان برخلاف سایر افراد، برای پول کار نمی کنند. اصلاح”پول، پول می آورد” دقیقا اشاره به استفاده از مهارت های بازی با پول و استفاده از فرصت های سودمند سرمایه گذاری دارد. مدیران زیرک تمام لحظه های زندگی خود را به دنبال یادگیری شیوه های مدیریت صحیح برای پولسازی هستند.

افراد ثروتمند و مدیران زیرک و باهوش به طور مداوم از ویدئوها و فایل های صوتی آموزش تقویت هوش مالی و مدیریت کسب و کار استفاده می کنند. معمولا موضوع صحبت آنها هدفمند است و در گفتگوهای خود به دنبال یادگیری تکنیک های جدید پولساز هستند.

ثروتمندان همواره برای یادگیری تکنیک های بیشتر هوش مالی در سمینارهای مالی و ثروت آفرینی شرکت می کنند زیرا موفقیت در امور مالی بخشی از زندگی روزمره افراد موفق است.

اگر تاکنون از درآمد خود راضی نبوده اید و با وجود کار سخت و مداوم به درآمد دلخواه خود نرسیده اید، چرا شما پول‌ درآوردن را به یکی از عادت‌های زندگی‌ خود تبدیل نکنید؟ شما نیز می توانید جزء افراد ثروتمند خودساخته باشید و از دوره های آموزشی و سمینارهای هوش مالی استفاده کنید.

تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان

چرا نیاز به تقویت هوش مالی داریم؟

یادگیری و تقویت هوش مالی در کودکان و بزرگسالان ضروری است و رسیدن به این هدف نیاز به آموزش تخصصی دارد. زیرا هوش مالی یک علم اکتسابی است و یادگیری آن نیاز به تمرین ،تکرار و جلسات پرسش و پاسخ دارد. با یادگیری مهارت های هوش مالی می توانید این مهارت ارزشمند را به کودکان نیز آموزش دهید.

در صورتی که با تکنیک و راههای تقویت هوش مالی آشنایی نداشته باشید زندگی سختی داشته و مجبور می شوید ساعات طولانی کار کنید و درآمد کمی داشته باشید. در این شرایط مدام با مشکلات و چالش های سخت مالی روبرو می شوید و از زندگی ایده آل خود دور می شوید.

روزهای زندگی به سرعت سپری می شود نداشتن آگاهی کافی باعث می شود، جوانی با تلاش سخت و طولانی و بگذرد. در هر سنی که هستید فرصت یادگیری تکنیک های هوش مالی به زبان ساده را دارید.

پیشنهاد می دهیم برای تقویت هوش مالی و یادگیری تکنیک های آن از دوره هوش مالی ثروت آفرینان استفاده کنید. موسسه ثروت آفرینان با بیش از 35 سال سابقه در زمینه برگزاری دوره های آموزشی ثروت آفرینی هم اکنون در حال برگزاری دوره تقویت هوش مالی حضوری و آنلاین برای علاقمندان در سراسر کشور است.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ثبت نام در دوره هوش مالی، با شماره تلفن های مندرج در همین صفحه تماس بگیرید و برای متحول کردن زندگی مالی خود قدمی موثر بردارید. با کمک این دوره، عادات مالی مثبت را برای ثروتمند شدن در الگوهای زندگی روزمره و کسب و کار خود ایجاد خواهید کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی