آیا شغلی که الان با آن پول در می آورید، در لیست مشاغلی است که از بین می رود؟

0123

تا کنون به این فکر کرده اید که شغلی که امروز به آن مشغول هستید و زندگی شما را تامین می کند، ۱۰ سال بعد هم آیا وجود دارد؟ اگر وجود داشت چگونه است؟

 

راستی شما ۱۰ سال بعد از چه شغلی کسب درآمد می کنید؟

یکی از مشکلاتی که امروز در جامعه ایران نه در جامعه جهانی گریبان‌ گیر همه شده است، از بین رفتن شغل یا از دست دادن توان درآمدی شغل است.

به عبارتی شما با افرادی روبرو هستید که مهارت دارند، آن مهارت بسیار پول ساز هم بوده است اما دیگر توان تولید پول را ندارد! این مشاغل چه مشاغلی هستند تا سال ۱۴۰۸ چه مشاغلی از بین خواهند رفت چه مشاغلی جایگزین آنها خواهد شد و از همه مهمتر آیا شغل شما در حال از بین رفتن است؟

where is my job (2)

طبق بررسی ها انجام شده بیش از ۱۸ شغل که دیروز و امروز مشاغلی عالی بوده اند این ها هستند در حال منهدم شدن هستند. بعبارتی اگر شما نتوانید تشخیص دهید که آینده شغلی شما در جامعه چه خواهد بود، ناگهان متوجه می شوید که دیگر صاحب شغلی نیستید!!!

 

این مشاغل کدام ها هستند؟

 

از اینکه این مشاغل چه هستند مهمتر این است که چه فرمولی برای نابودی مشاغل الان در حال جریان است؟

سه عنصر تهدید کننده برای مشاغل امروز وجود دارد که دانستن آن و تطبیق با شرایط خودتان بسیار مهم است، بعبارتی سه عنصر اصلی وجود دارد که مشاغل آینده را می سازد.

  • تغییر رفتار مردم مثلا شکل ارتباطات گیری مردم
  • تکنولوژی و ابزار منتج شده از آن
  • خلاقیت و بوجود آمدن روشهای جدید برای رفع نیازهای قدیم

 

اجازه بدهید اینجا ۱۰ شغل از ۱۸ شغلی که از بین می روند را بررسی کنیم:

 

where is my job (3)

۱- بنگاه‌ های مسکن سنتی؛

 

بنگاه های مسکن هنوز تهدید را جدی نگرفته اند و به مسیر خود ادامه می دهند و البته هنوز هم خوب در آمد دارند اما تحقیقات نشان می دهد یکی از مشاغلی که در ۱۰ سال آینده بنگاه های سنتی هستند و دفتر خانه هائی که از طریق آگهی های قابل بررسی منطقه ای به تبلیغ رایگان می پردازند و شاید برخی از بنگاه های خدمات ساختمانی که در منطقه هستند جایگزین شوند.  البته روش معامله ملکه از طریق بنگاه های پیمانکاری الان هم در ایلات.

 

۲- آژانس‌ های تاکسی تلفنی غیر هوشمند؛

 

چه کسی تاثیرگذار است ؟ همه آدم ها تاثیر گذارند به شرطی که...
خواندن مقاله

این پدیده الان اتفاق افتاده است و آژانس های هوشمند که معرف ترین آن ها اسنپ و تپسی هستند، جایگزین آژانس های محلات شده اند، اما واکنش آژانس های خود رو در مقابل یک پدیده تکنولوژی چه بود؟  راهپیمایی و تظاهرات برای لغو مجوز فعالیت آنها !!!

تصور کنید بجای پیدا کردن راه حل برای استفاده از تکنولوژی که امروز جدید است و چند سال دیگر عادی و تکراری می شود، به راهپیمائی بپردازیم و با آن مشت بزنیم !!!

 

where is my job (4)

۳- آژانس‌های سنتی مسافرتی فروش بلیط؛

 

این شغل الان هم سودآرو است اما به شیوه ای که مشاغل قبلی در حال ضعیف شدن و منسوخ شدن است در حال کم کردن ارتفاع است و در چند سال آینده و شاید با تلنگر یک استارت آپ، ناگهان تمام شود و شما با استفاده از ابزار تکنولوژی به سادگی بلیط و اتاق خود را رزرو کنید و دستور نیازهای اتاق را هم بدهید و دفاتر و موسسات را حذف کنید.

 

۴- تولید بنزین و مدیریت پمپ بنزین ها؛

 

فکر می کنید یک پمپ بنزین در تهران چقدر سرمایه گذاشته است و چقدر برداشت می کند؟

اگر یک پمپ بنزین معمولی را در تهران در نظر بگیرید غریب ۱۵۰۰ متر زمین را به خود اختصاص داده است که حتما در خیابان اصلی و دو بر است این یعنی حدوداً متری ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و بعبارتی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه ملکی بدون تجهیزات و نیروی انسانی!

نقطه مقابل هم شرکتی است که کامیون های را بعنوان پمپ سیار روانه خیابان های تهران کرده است یک بررسی ساده نشان می دهد که:

الف: هر ماشین در روز ۶۰ خود رو را با یک نازل جواب می دهد.

ب: هر پمپ بنزین سیار بابت خدمات از هر ماشین ۸ هزار تومان هزینه اضافی دریافت می کند بعبارتی هر کامیون پمپ بنزین سیار روزی ۴۸۰ هزار تومان اضافه می گیرید.

اگر هر ۴ ماشین را بایک نازل  را معادل یک نازل پمپ بنزین که ۲۴ ساعت کار می کند در نظر بگیریم  و پمپ بنزین را هم با ۱۴ نازل فعال در نظر بگیریم .مشخص می شود که ۵۲ کامیون  معادل یک پمپ بنزین می فروشد و البته روزانه  ۲۶ میلیون تومان (۵۲ ضربدر ۴۸۰ هزار تومان) هم اضافه می گیرند!!

یعنی سرمایه ای معادل ۱۰ میلیارد تومان ماهانه ۶۰۰ میلیون تومان بیشتر از سرمایه فقط ۱۰۰ میلیون تومان ملک پول به دست می آورد!!!

 

۵- فروشگاه ‌های خرده فروشی غیر زنجیره‌ ای و غیر برند؛

 

۶- بوتیک های متفرقه لباس و کیف و کفش؛

 

افزایش مراکز تفریحی فروشگاهی و حضور برندها و هایپر مارکتها که همه چیز را با هم و با تخفیف می فروشند، رغبت و امکان حضور مردم را در فروشگاه های کوچک کم و غیر اقتصادی می کند و این شکل مغازه داری را با ضرر روبرو کرده و از بین می روند .

 

۷- شغل ویزیتوری و فروشندگی، به خصوص در شرکت ‌های پخش مویرگی؛

 

اپ ها و اینترنت شکل ویزیتوری را تغییر داده و دیگر اقتصادی نیست که افراد بخواهند با مراجعه به مراکز و فروشگاه ها که تعدادشان هم هروز در حال کم شدن است به ویزیت جنس بپردازند و آرام آرام این بخش جای خود را به مدیر خرید مراکز بزرگ تجاری یا تهیه کالا از سایت تولید کننده اصلی تبدیل می شود.

 

چه زمانی باید مذاکره را ترک کرد
خواندن مقاله

where is my job (5)

۸- پلیس راهنمایی و رانندگی در خیابان ها؛

 

اگر سال های قبل را بیاد بیاورید در مدخل ورودی طرح ترافیک همیشه چندین پلیس وجود داشت و ترافیک از ماشین های که با چانه زنی می خواستند به طرح وارد شوند. اما امروز نه پلیسی ایستاده و نه ماشینی می تواند با چانه زنی وارد شود، چندی است که برخی از نقاط حادثه خیز هم با کودکوپتر در حال کنترل و گشت زنی ۲۴ ساعته است و این یعنی نیاز به پلیس کمتر!!

 

۹- دفاتر خدمات ترجمه؛

 

ابزار موجود نیاز به ترجمه های غیر رسمی را بسیار کاهش داده است ودارالترجمه ها که روز مشاغل پر سودی بودند آرام آرام بسمت مراجعه کنندگانی که نیاز به ترجمه رسمی دارند می روند و این یعنی کاهش بسیار زیاد درآمد و ورشکستگی !!!

 

۱۰- دفاتر خدمات کپی و نشر و اسکن و…؛

 

امکان عکس گرفتن از مدارک و بایگانی الکترونیک ، کپی کردن الکترونیکی هم مراجعه به دفاتر خدماتی را بسیار کاهش می دهد و آن ها را با کاهش درآمد روبرو می کند، بیاد دارید روزی چاپ عکس در ۱۷ دقیقه یک تجارت پر سود بود؟ چقدر برای افراد مهم بود که حلقه فیلم عکاسی خود را سریع بدهند و عکس ها را ببینند؟ این شغل چه شد؟

where is my job (1)

آنچه پیش رو دارید واقعیت تغییر ماهیت شغلهاست.

در شم اقتصادی زمانی که با فرایند جریان نقدینگی آشنا می شوید، نگاه شما تغییر می کند و می توانید به پیش بینی تغییرات بپردازید و شغل خود را با این تغییرات به روز نگه دارید.

این اتفاق برای شما نیفتد که ناگهان متوجه شوید که شغل شما سال هاست که دیگر درآمد ندارد و نمی دانید که چه کاری انجام دهید.

 دریافت اطلاعات شم اقتصادی

 کلیک کنید

روزیتون هزار برابر

Uncategorized

فن بیانکسب و کارکسب و کار هایی که از بین می روند

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *