0
تومان
0
تومان

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

در این مقاله می خوانید که چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم. این یک حقیقت است که افراد دارای هوش مالی بالا، جزء موفق ترین افراد اجتماع هستند، البته این هوش ذاتی نبوده و اکتسابی است. به این معنی که هر فردی، با تمرین و آگاهی از راهکارهای افزایش هوش مالی می تواند در کسب و کار و مدیریت امور مالی زندگی خود به موفقیت برسد. اگر مایل هستید، با این راهکارها آشنا شوید، پیشنهاد می دهیم تا انتهای این مقاله با موسسه ثروت آفرینان همراه باشید:

منظور از هوش مالی چیست؟

احتمالا نام هوش مالی را بارها شنیده اید، شاید اطلاعات کاملی در مورد این مبحث نداشته باشید. در تعریف کلی هوش مالی می توان گفت ثروتمندان با ایجاد و مداومت در تقویت روش های به دست آوردن درآمد، به جای کار کردن بیشتر، درآمد به دست می آورند. به این ترتیب در ازای صرف کمترین زمان و انرژی، بیشترین درآمد را کسب می کنند.

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم

 

هوش مالی (Financial IQ)، یک تعریف تئوری مشخص ندارد، بلکه در عمل به مجموعه ای از دانش، آگاهی، اطلاعات و توانایی های لازم برای ثروت آفرینی و حل مسائل اقتصادی در بحران های مالی گفته می شود. از هوش مالی با نام “شم اقتصادی” نیز یاد می شود.

رابرت کیوساکی به عنوان مشهورترین ثروتمندان خودساخته که کتاب های او در حوزه هوش مالی پرطرفدار است، در تعریف هوش مالی می گوید، هوش مالی همان رفتار فرد با پول است که بر پایه سه مفهوم سرمایه، بدهی و جریان مالی استوار است.

نوع کسب و کار، میزان درآمد و سرمایه ثابت، مقدار پول که ماهانه از حساب شما خارج می شود و مسیر و جریانی که در آن صرف می شوند، نشان دهنده هوش مالی است.

 

 انواع هوش مالی

هوش مالی شامل 5 نوع و جنبه مختلف است که همگی به موفقیت ختم می شوند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. با تقویت هر یک از انواع هوش ملی می توانید فردی موفق و ثروتمند باشید:

1- هوش مالی برای کسب درآمد بیشتر

2- هوش مالی برای حفظ پول

3- هوش مالی برای برنامه‌ ریزی و بودجه‌ بندی پول

4- هوش مالی برای استفاده از پول

5- هوش مالی، برای پیشرفت آگاهی به کار بستن دانش مالی

 

ویژگی های افراد با هوش مالی بالا 

افراد با هوش مالی بالا ویژگی های زیر را دارند، اگر نشانه های رفتاری زیر را دارید از هوش مالی بالا برخوردار هستید:

  1. دارای برنامه های کوتاه مدت در جهت رسیدن به یک برنامه بلند مدت
  2. دارای نقشه و ایده های عملیاتی مشخص و هدفمند
  3. سرمایه گذاری و پس انداز بخش ثابتی از درآمد با توجه به میزان کلی درآمد
  4. مدیریت هزینه با توجه به درآمد
  5. تا حد امکان، کاهش بدهی ها و استفاده از سرمایه دیگران برای کسب بازارهای جدید
  6. مشاوره با کوچ کسب و کار، متخصصین و کارشناسان
  7. یادگیری مداوم مهارت‌ ها و راهکارهای جدید برای بهبود کسب درآمد

ویژگی های افراد با هوش مالی بالا 

 

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

قبل از هرچیز لازم است تفاوت هوش مالی با ضریب هوش مالی را بدانید. نکته مهم این است که هوش مالی، توانایی بالقوه ای است که به کار گرفته نشده است و با تقویت آن قابلیت به کارگیری و بالفعل شدن را خواهد داشت.

بنابراین تنها داشتن ضریب بالای هوش مالی، نشانه به کارگیری هوش مالی در عمل نیست. نظیر افرادی که دانش یا استعدادهایی دارند که از آنها استفاده نمی کنند یا افرادی که ثروت دارند ولی قدرت نگهداری یا افزایش آن را ندارند.

دو نفر را تصور کنید که هر دو درآمد یکسانی دارند، اما یکی با هوش مالی بالا، مخارج غیر ضروری را حذف کرده و پس انداز و سرمایه گذاری بیشتری انجام میدهد و دیگری که از هوش مالی خوبی برخوردار نیست و تمام درآمد خود را به هزینه تبدیل می کند.

اگر معمولا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنید، خبر خوب این است که با یادگیری تکنیک های چگونگی افزایش هوش مالی، می توانید به موفقیت در چالش های اقتصادی دست پیدا کنید.

 

راهکارهای افزایش هوش مالی چیست؟

اگر تقویت هوش مالی را کاری بس دشوار و پر پیچ و خم تصور می کنید، باید بگوییم راههای افزایش هوش مالی بسیار ساده و کاربردی هستند و برخلاف تصور عموم، راهکارهای افزایش هوش مالی برای همه کاربرد دارد.

هر فردی می تواند در مسائل اقتصادی زندگی خود بهترین تصمیم های ممکن را بگیرد و نهایتا در مسیر رشد و پیشرفت و ثروت آفرینی قدم بردارد.

اغلب افراد ثروتمند خودساخته در دنیا، بدون پشتوانه مالی و از طبقه متوسط و ضعیف اجتماع بوده اند و با کمک راهکارهای افزایش هوش مالی، برای خود ذهنیت ثروت ساز ایجاد کرده اند. در این قسمت راهکارهای افزایش هوش مالی را شرح داده ایم:

 

1- زمان بزرگترین سرمایه است

زمان بزرگترین سرمایه است که هر انسان در زندگی خود دارد، بنابراین لازم است از آن استفاده بهینه کنیم. تکنیک های هوش مالی کمک می کند تا با تمرین و آگاهی، اوقات اتلاف وقت را شناسایی کرده و از آنها پرهیز کنیم. عادت کردن به اتلاف وقت به مرور باعث ناامیدی و سستی می شود.

راهکارهای افزایش هوش مالی چیست؟

2- ایجاد ذهن ثروتمند

اگر تاکنون شرایط مالی خوبی نداشته اید، شما صاحب مجموعه ای از تفکرات منفی در مورد رسیدن به پول هستید، برای داشتن یک ذهن ثروتمند لازم است ذهن فقیر را اصلاح کنید.

تا زمانی که تفکرات منفی که مانع از رسیدن به اهداف می شوند را نگه دارید، شرایط هرگز تغییر نخواهد کرد. اولین قدم برای رسیدن به درآمد بیشتر، تمایل به کسب درآمد بالا و خودداری از هزینه بیشتر است. هوش مالی به معنی هنر تفکر عاقلانه مالی است، بنابراین لازم است با دیدگاهی هوشمندانه به مسائل مالی نگاه کرد.

 

3- هدف‌ گذاری و برنامه ریزی

بعد از تصمیم گیری برای داشتن ذهن ثروتمند و فراموش کردن افکار محدود کننده، به مرحله هدف گذاری و برنامه ریزی می رسید. لازم است به سرعت بعد از هدف گذاری های کوتاه مدت که به رسیدن به هدف بلند مدت منتهی می شوند، وارد عمل شوید.

به خاطر داشته باشید که برای طولانی مدت در مرحله بررسی و هدفگذاری باقی نمایید، شما در هر کجای مسیر که باشید می توانید با داشتن قابلیت انعطاف پذیری برنامه ریزی خود را اصلاح کنید.

موفقیت در اهداف کوتاه مدت انگیزه لازم برای رسیدن به موفقیت های بزرگ تر را در شما ایجاد می کند. حتما به برنامه ریزی منسجم و منطقی خود پایبند بمانید. می توانید برای ایجاد انگیزه، برای خود مجازات و پاداش تعیین کنید.

 

4- تنظیم دخل و خرج

از دلایل اصلی فقر، داشتن ذهنیت قرض گرفتن و دریافت وام برای خرید چیزهایی است که قدرت خرید آنها را نداریم. همچنین هزینه ها و مخارج غیر ضروری که باعث می شود قدرت پس انداز کردن و سرمایه گذاری را نداشته باشیم.

از رازهای افراد ثروتمند این است که آنها اگر وام بگیرند، از آن در فرصت های سرمایه گذاری برای چند برابر کردن پول استفاده می کنند.

افراد ثروتمند قبل از خرج کردن، پس انداز و سرمایه گذاری می کنند و مبلغ باقی مانده را خرج میکنند؛ ولی افراد فقیر خرج می کنند تا جایی که اگر مبلغی اضافه ماند آن را پس انداز کنند!

 

5- ذهن خود را خالی و سبک کنید

بدهی های خود را به سرعت تسویه کنید تا فشار فکر و خیال بابت بدهی روی شانه هایتان سنگینی نکند، تا بتوانید با فکری باز و ایده های خلاقانه در جهت پیشرفت و کسب درآمد بالا در آسمان بی نهایت موفقیت اوج بگیرید.

تا جایی که ممکن است از وام استفاده نکنید و پس انداز کنید، حتی اگر مقدار آن کم باشد به این کار عادت کنید و هزینه های غیرضروری را حذف کنید.

هوش مالی

6- سرمایه گذاری برای یادگیری

داشتن آگاهی و هوش مالی، سرمایه ارزشمندی است که از طریق یادگیری ایجاد می شود. استفاده از تجربیات و آموزش های افراد موفق نقش به سزایی در تقویت هوش مالی دارد.

بنابراین پیشنهاد می دهیم فرصت مطالعه و یادگیری را به خودتان بدهید تا با ایجاد فضای لازم برای رشد و پیشرفت، به اهداف مالی خود برسید. امروزه راهکارهای افزایش هوش مالی، به  صورت کاملا اصولی و علمی آموزش در قالب دوره هوش مالی آموزش داده می شود.

می توانید از طریق ثبت نام در دوره هوش مالی، برای تقویت هوش مالی خود قدم بردارید. همچنین می توانید از کتاب های هوش مالی که نوشته افراد موفق و ثروت آفرینان خود ساخته است برای ایجاد انگیزه و یادگیری راهکارهای افزایش هوش مالی بهره ببرید.

بهترین دوره هوش مالی

بهترین دوره هوش مالی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، داشتن ضریب هوش مالی به معنی داشتن هوش مالی بالفعل نیست. همچنین صرفا پول داشتن به معنی ثروتمندی نمی باشد و برای حفظ پول، افزایش سرمایه و درآمد، نیاز به تقویت هوش مالی است.

برای کسب ثروت و رسیدن به موفقیت لازم است تسلط و آگاهی کافی در مورد حل مشکلات مالی و طراحی ایده های پولساز داشته باشید. این توانایی ها با تمرین و یادگیری راهکارهای افزایش هوش مالی امکانپذیر است.

اگر قصد افزایش هوش مالی با استفاده از دوره هوش مالی برای ثروت آفرینی را دارید، احتمالا این سوال برای شما ایجاد شده که بهترین دوره هوش مالی کدام است و چه ویژگی هایی دارد؟

برای ثبت نام و اطلاع از نحوه برگزاری دوره و سرفصل های بهترین دوره هوش مالی که توسط موسسه ثروت آفرینان با بیش از 30سال سابقه برگزار می شود، می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی