0
تومان
0
تومان

چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

ما در این قسمت از وب سایت ثروت آفرینان می خواهیم به این موضوع اشاره داشته باشیم که چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد؟ برای اینکه بتوانید یک سخنرانی مناسب داشته باشید و اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید، نیاز است تا بتوانید گفتارتان را تحت اختیار خود دربیاورید. ما در ادامه قصد داریم تا به صورت کامل به پاسخ پرسش چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد، بپردازیم. علاقه مندان همچنین می توانند برای مطالعه بیشتر به مقاله “چگونه طرز ادای کلمات را برای اجرای سخنرانی خوب یاد بگیریم؟” مراجعه کنند.

 

چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد؟

ثروت آفرینان و چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد

برای اینکه بدانید چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد باید در هر وضعیتی بر خود مسلط باشید، فردی که عصبانی می‌شود، این حالتش نشانه‌ی ضعف او بوده، موجب مجادله در گفتگوهایش شده و تمرکز طرفین را نیز بر هم می‌زند. بنابراین در دوره‌های سخنرانی و اعتماد به نفس یاد می‌دهند که چگونه گفتارمان همواره تحت اختیار اراده‌مان باشد؟ لازم است که بدانید، خوش‌رویی، افتادگی و رعایت ادب در صحبت کردن، آسیبی به عقاید و برداشت‌های فردی نخواهد زد. همچنین هنگام سخنرانی به شنوندگان مهلت دهید تا در مورد ایده‌های جدید مطرح شده فکر کنند و یکی از آداب سخنرانی اندیشه قبل از سخن گفتن بوده، به فرموده حضرت علی (ع): (نشانه ی عقل انسان، گفتار است).

یاد بگیرید که چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد

هنگام سخنرانی باید قبل از حرف زدن، فکر کنید تا بتوانید ارائه خوبی داشته باشید، حتی اگر برای احوالپرسی نزد دوستانتان می‌روید، هدف خود را از صحبت کردن مشخص نمایید. در شرایط مورد نیاز سر فصل‌های سخنرانی را یادداشت نمایید، زیرا بزرگ‌ترین مشکل این است که نه معلومات کافی برای صحبت کردن داشته باشی و نه شعور کافی برای خاموش ماندن. کارشناسان ثروت آفرینان در مقاله قبلی با موضوع آیا صدای رسا دارایی گرانبهایی است؟ می‌گویند: صدای رسا، واضع و نافذ، دارایی گرانبهایی است که شاخص شخصیت، منش و سواد بسیاری از افراد می‌باشد. فراگیری مهارت فن بیان، ابعاد گسترده‌ای دارد و از همه مهمتر اینکه: کسی که می‌خواهد بیان و سخن خود را تغییر دهد، باید در گام نخست، طرز تفکرش را عوض کند تا با منطق محکم و سخنان بجا و زیبا، ارزش‌هایش را به دیگران بشناساند.

سخن نباید طولانی باشد که شنوندگان را کسل کند؟!

دوره‌های آموزشی Speech and confidence به این نکته تاکید می‌کند که سخن نباید آن قدر طولانی شود تا شنونده را کسل و کلافه نماید و یا آن قدر کوتاه و مختصر مطرح گردد که معنای مطلب را مخدوش کند. بنابراین در هر دو حالت ارزش و اعتبار گوینده و کلام را پایین می‌آورد، بهتر است قبل از خسته شدن شنوندگان، صحبت را تمام کرد.

توجه به مخاطبین و چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد

یک سخنران حرفه‌ای با نگاه کردن به افراد به راحتی نیاز مخاطب را درک می‌کند و به طور خلاصه اهداف خود را بیان نموده و با صمیمیت جلسه را خاتمه می‌دهد. لذا برای شنونده بیان هر چیز باید قابل درک و ساده باشد، آراسته بودن کلام و شروع سخنرانی با کلمات و جملات زیبا، بسیار خوب بوده و فضای جلسه را تلطیف می‌کند.

آرامش و خوش خلقی ظاهر و باطن سخنران، در جذب مخاطب، اشتیاق و تمرکز را برای شنونده زیاد می‌کند. لازم است که بدانید در هنگام سخنرانی، با شور و هیجان صحبت نمایید و از تاثیر صدای خود، بهترین استفاده را ببرید. در این وضعیت لحن کلام بسیار موثر است و در دوره سخنرانی و اعتماد به نفس خیلی به آن اشاره کرده‌اند که با تمرین مستمر این مهارت، زیبایی کلام زیاد می‌شود. اطمینان داشته باشید که این حالات مثبت، به شنوندگان نیز القا شده و باعث احترام بیشتر به سخنران شده؛ همچنین شور و علاقه در گفتار، مسری است.

همچنین یک سخنران موفق می دانید که چگونه در زمان سخنرانی به مدیریت زمان بپردازید تا تمامی مطالبی که در اختیار دارد را به مخاطبین خود ارائه کند. اگر شما هم می خواهید به چنین توانایی دست پیدا کنید، می توانید در دوره مدیریت زمان موسسه ثروت آفرینان شرکت کنید.

شرکت در دوره برای یاد گیری چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد

چگونه بدون شتاب‌زدگی صحبت کنیم؟

دکتر مظاهری در سمینار دوره سخنرانی و اعتماد به نفس می‌گوید: که همیشه بدون شتاب‌زدگی صحبت کنید و چنان روشن و گویا که شنونده برای درک مقصودتان، نیازمند تلاش بیش از حد نباشد، برای وقت مخاطبانتان ارزش قائل شوید. زیرا اگر با لحن شتاب‌زده با دیگران صحبت کنید، ناخودآگاه او را نیز به این وضعیت منفی می‌کشانید و با این لحن، تمرکز و درک طرفین پایین می‌آید.

کسانی که از اول تا آخر صحبت خود، با یک تن صدا حرف می‌زنند و لحن و صدای خود را تغییر نمی‌دهد. این افراد، مخاطبین خود را کسل می‌کنند و انگیزه‌ی گوش دادن و توجه را در آنان تضعیف می‌نمایند و چنان باید و شاید به اهداف خود نمی‌رسند. حرکات در سخنرانی به فعالیت موزون و هماهنگ دست، تغییر چهره و حرکت عضلات صورت، حالت و جابجایی فرد وابسته است.

در پکیچ سخنرانی و اعتماد به نفس به این موارد اشاره می‌شود، بسیاری از پیامها، حرکات را منتقل می‌کنند؛ پس باید متناسب با کلام باشند. بنابراین با بازی کردن لب‌ها و چشم‌ها، ده‌ها چهره متفاوت می‌توان خلق کرد.

 

سخن پایانی

ما در این مطلب به صورت کامل در خصوص این نکته که چگونه گفتارمان تحت اختیار اراده‌مان باشد، صحبت کردیم. همچنین نکات بسیار مهمی را از زبان بهترین سخنران موسسه ثروت آفرینان در اختیار شما قرار دادیم و متوجه شدیم که برای رسیدن به نقطه ای که گفتار تخت اختیار اراده باشد، می توانید در دوره سخنوری و اعتماد به نفس موسسه ثروت آفرینان شرکت کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی