0
تومان
0
تومان

فرق دوره DBA با MBA چیست؟

فرق دوره DBA با MBA دانشگاه تهران چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

اعتبار مدرک dba و mba در ایران و سراسر دنیا قابل توجه است، اما اغلب افراد اطلاعات کافی درمورد فرق این رشته ها در دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر ندارند. در این مقاله می خوانید فرق دوره DBA با MBA دانشگاه تهران چیست؟ همچنین نحوه ثبت نام دوره های مدیریت، به صورت بدون کنکور با امکان دریافت مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای را شرح داده ایم.

توجه داشته باشید که مدرک dba و mba دانشگاه تهران و سازمان فنی و حرفه ای کشور، هر دو مدارک معتبر و ارزشمند در زمینه “آموزش های آزاد مهارتی” به شمار می روند. بنابراین این مدارک صرفا جنبه کاربردی و مهارتی داشته و مدرک معادل دانشگاهی محسوب نمی شوند. رشته های مذکور مناسب افزایش توانایی های مهارتی و عملی مدیران، صاحبان کسب و کار و کارآفرینان در بازار کار است.

فرق دوره DBA با MBA دانشگاه تهران چیست؟

دوره dba چیست؟

DBA مخفف Doctorate of Business Administration است؛ دوره DBA که با هدف پژوهش و آموزش مهارت عملی طراحی شده، مناسب مدیران برای یادگیری مهارت های رهبری و رفع چالش های موجود در کسب و کار است.

دوره DBA یا دوره مدیریت اجرایی، از بالاترین سطوح آموزشی مدیریت به شمار می رود و هدف آن تغییر کسب و کار خود از حالت سنتی و استاد شاگردی به سمت مدیریت مدرن، رهبری و هدایت سازمان می باشد. دوره DBA مجموعه ای از تکنیک ها برای مقابله با چالش های مختلف سازمانی برای انتخاب مناسب ترین راه و بهترین تصمیم را ارائه می دهد.
این دوره بر شیوه‌های کاربردی و عملیاتی مدیران متمرکز است و برای ایجاد توانمندی فعالیت در حوزه‌های مختلف کسب و کار نظیر مدیریت بازاریابی، ایده‌پردازی، تأمین منابع، طراحی، تولید، عرضه محصولات و خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه‌ریزی و کلیه فرایند های سازمانی جهت ایفای نقش رهبری و هدایت طراحی شده است.

در واقع تمرکز آموزش در دوره DBA بیشتر روی مهارت های عملی بوده به همین دلیل مناسب مدیران ارشد، مدیران اجرایی و مشاوران است. با کمک آموزش های این دوره می توان به توسعه مهارت های حل چالش های سازمانی پرداخت. علاوه بر این درک عمیقی از مدیریت در زمینه های بازاریابی، تفکر استراتژیک و منابع انسانی ایجاد می کند.

متدهای به کار گرفته شده در دوره DBA به توسعه داده و توانمندی های مدیریتی برای تصمیم گیری و تفکر در شرایط بحران کمک می کند. جهت ثبت نام در دوره DBA دانشگاه تهران نیاز به مدرک کارشناسی ارشد و سابقه مدیریتی دارید و اگر مدرک تحصیلی شما کمتر از کارشناسی ارشد باشد، لازم است سوابق مدیریتی بیشتری داشته باشید.

فرق دوره DBA با MBA دانشگاه تهران چیست؟

دوره mba چیست؟

MBA مخفف اصطلاح Master of Business Administration بوده و برای اینکه بدانید دوره mba چیست باید بگوییم این دوره به معنی آموزش پیشرفته مدیریت کسب و کار می باشد. حوزه آموزش MBA بیش از آنکه مربوط به شیوه های مدیریت پژوهشی و تحقیقاتی باشد، مرتبط با مهارت های کاربردی در کسب و کار است.

طی دوره های آموزشی، دانشپذیران به حل مسائل مدیریتی واقعی می پردازند و تکنیک های دوره ام بی ای، مناسب برای مدیران و صاحبان مشاغل جهت بهبود کسب و کار یا ارائه خدمات مدیریتی به کسب و کارهای دیگر است.

برای ثبت نام در دوره MBA دانشگاه تهران، لازم است حداقل مدرک کارشناسی داشته باشید، در غیر این صورت لازم است در مصاحبه و گزینش شرکت نمایید و دارای سوابق مدیریتی کافی در رزومه کاری خود باشید.

نمونه مدرک dba و mba دانشگاه تهران

فرق dba با mba دانشگاه تهران

اگر در انتخاب دوره مناسب، دچار سردرگمی شده اید، در این قسمت از مقاله، به مقایسه فرق dba با mba پرداخته ایم. اگر هدف شما از شرکت در این دوره ها، ارتقاء شغلی و کسب مهارت های عملی است، مدرک آموزش آزاد MBA و DBA انتخاب بسیار عالی به شمار می رود.

حتی اگر مدرک دانشگاهی از رشته MBA دارید، برای افزایش مهارت های عملی خود می توانید از دوره های آموزش آزاد استفاده کنید. اگر قصد انتخاب یک رشته را دارید، پیشنهاد می دهیم به تفاوت dba با MBA که در هدف آموزشی خلاصه می شود، توجه داشته باشید:

اغلب افراد تصور می کنند را دو مقطع آموزشی مرتبط با موضوعی یکسان می دانند، اما لازم است بدانید محتوای آموزشی این دوره ها از نظر مهارتی متفاوت می باشد.

  • فرق dba با mba این است که دوره MBA مناسب افراد متخصص و حرفه ای است که می خواهند به درک عمیق تری از کسب و کار خود برسند و از تئوری های جدید و موفق که مربوط به شغل خود یا مدیریت سایر مشاغل است، بهره ببرند.
  • اما دوره DBA مناسب افراد متخصصی است که می خواهند در سطح اجرایی با کمک دانش و استفاده از نظریه های جدید، یک کسب و کار را متحول کرده و گسترش دهند.
  • در واقع می توان گفت، فرق dba با mba این است که در دوره MBA تکنیک هایی که قبلا به طور موفقیت آمیز اجرا شده و مناسب انواع کسب و کار است، آموزش داده می شود. اما در دوره DBA آموزش داده می شود که چگونه با دیدگاهی مدیریتی و تجربیات خود به تجزیه و تحلیل مسائل پرداخته، نظریه ها و روش های جدید مدیریتی را بهبود بخشیده و توسعه داده شود.
  • مدیریت MBA به اجرای اصول مشخص و از پیش تعیین شده در ابعاد مختلف کسب و کار می پردازد. اما DBA سیستم مدیریت اجرایی با ایفای نقش رهبری به شمار می رود. زیرا مهم‌ترین کاربرد آن اجرای نظریه‌های علمی مدیریتی برای کاربرد در فضای واقعی کسب و کار است. طی این دوره مدیران می آموزند که چگونه دیدگاهی وسیع برای بررسی آینده کسب و کار خود داشته باشند و مسیر رشد را هموار سازند. به طور مثال مدیران حسابداری و مالی طی دوره DBA می آموزند که چگونه با کمک دانش و مهارتی که آموخته اند، درک عمیق تری از شرایط مالی کسب و کار خود داشته و تصمیمات مالی شفاف تری اتخاذ نمایند.

مدرک mba و dba چیست؟

مدرک MBA و DBA که به صورت آموزش آزاد توسط دانشگاه هایی نظیر دانشگاه تهران یا سازمان فنی و حرفه ای صادر می شود، معادل مدرک دانشگاهی نیستند و در واقع مدرک مهارتی در حوزه آموزش آزاد رشته های مدیریتی به شمار می روند. در شرح اینکه مدرک mba و dba چیست به تعریف هر یک از مدارک مذکور پرداخته ایم:

مدرک MBA چیست؟

این مدرک در نوع مدرک دانشگاهی و مهارتی صادر می شود. نوع اول از طریق کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های آزاد و دولتی و مدرک دانشگاهی دوره های فراگیر پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

نوع دوم مدرک MBA مربوط به گواهینامه پایان دوره آموزش آزاد مهارتی دوره MBA است که از طریق دانشگاه هایی نظیر دانشگاه تهران و سازمان فنی و حرفه ای اعطا می شود. برای دریافت مدرک آزاد MBA لازم است در دوره های آموزش آزاد دانشگاهی یا موسساتی نظیر ثروت آفرینان شرکت کنید.

مدرک mba دارای گرایش های متفاوتی است و به دانشجویان فرصت کسب مهارت در جنبه های مختلف کسب و کار نظیر اقتصاد، کارآفرینی، امور بین الملل، مالی و … را می دهد.

مدرک DBA چیست؟

مدرک DBA یا همان دکترای مدیریت کسب و کار نیز به دو صورت مدرک دانشگاهی و مدرک آموزش آزاد مهارتی صادر می شود. به طور مثال دانشگاه تهران در صورتی که از طریق کنکور پذیرش دانشجو داشته باشد، مدرک دانشگاهی اعطا خواهد کرد.

در صورتی که در دوره های آموزش آزاد و مهارتی دانشگاه آزاد شرکت کنید، گواهینامه دوره مهارت DBA دریافت خواهید کرد و این گواهینامه با وجود اینکه توسط دانشگاه تهران صادر شده است، اما معادل مدرک دانشگاهی به شمار نمی رود.

اگر می خواهید بدانید مدرک mba و dba چیست باید بگوییم، مدرک دوره های آموزش آزاد مهارتی DBA نشان دهنده طی کردن دوره های عملی و کارگاهی برای استفاده در بازار کسب و کار واقعی است. به همین دلیل داشتن این مدرک حتی برای کسانی که مدرک DBA دانشگاهی دارند، بسیار مفید و حتی ضروری خواهد بود.

نمونه مدرک dba و mba دانشگاه تهران

نمونه مدرک dba و mba دانشگاه تهران

در این قسمت نمونه مدرک dba و mba دانشگاه تهران را مشاهده می کنید. مدرک MBA و DBA بعد از پایان دوره آموزش آزاد نیمه حضوری یکساله از سوی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به دانشپذیران اعطا می شود. این مدرک قابل ارائه در بازار کسب و کار به عنوان مهارت عملی در دوره های مدیریت است.

فرق dba با mba این است که دریافت مدرک ام بی ای از دانشگاه تهران، برای افرادی امکان پذیر خواهد بود که دارای مدرک کارشناسی باشند. اما امکان دریافت مدرک DBA دانشگاه تهران برای افرادی فراهم است که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مرتبط با mba یا سوابق مدیریتی باشند.

مدرک DBA و MBA سازمان فنی و حرفه ای

مدرک DBA و MBA سازمان فنی و حرفه ای نیز مانند دانشگاه تهران، یک مدرک مهارتی از دوره آموزش آزاد به شمار می رود. برای دریافت مدرک DBA و MBA سازمان فنی و حرفه ای لازم است در دوره های آموزش آزاد نظیر موسسه ثروت آفرینان شرکت کنید.

موسسه ثروت آفرینان در پایان هر دوره آموزشی، دانشپذیران را جهت شرکت در آزمون، به سازمان فنی و حرفه ای معرفی می کند. افرادی که موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون شوند، می توانند مدرک معتبر DBA و MBA از سازمان فنی و حرفه ای کشور دریافت کنند و از آن در بازار کار به عنوان یک تخصص و مهارت عملی بهره ببرند.

نتیجه گیری کلی:

معمولاً برای استفاده از دوره آزاد ام بی ای، نیاز به مدرک کارشناسی یا سابقه کار مدیریت دارید و برای استفاده از دوره DBA، نیاز به مدارک مرتبط با MBA خواهید داشت. البته این امکان نیز وجود دارد که بدون داشتن مدرک MBA بتوانید در دوره های DBA شرکت کنید. متقاضیان با بررسی شرایط هر یک از دوره ها، می توانند برای انتخاب بهترین دوره اقدام نمایند، همانطور که در این مقاله خواندید:

  • جهت ثبت نام در دوره DBA دانشگاه تهران نیاز به مدرک کارشناسی ارشد و سابقه مدیریتی دارید و اگر مدرک تحصیلی شما کمتر از کارشناسی ارشد باشد، لازم است سوابق مدیریتی بیشتری داشته باشید.
  • برای ثبت نام در دوره MBA دانشگاه تهران، لازم است حداقل مدرک کارشناسی داشته باشید، در غیر این صورت لازم است در مصاحبه و گزینش شرکت نمایید و دارای سوابق مدیریتی کافی در رزومه کاری خود باشید.
  • برای ثبت نام DBA و MBA موسسه ثروت آفرینان و شرکت در آزمون فنی و حرفه ای کشور، شرایط ثبت نام ساده تر خواهد بود. البته ثبت نام در هر دوره با توجه به سطوح مختلف آموزشی شرایط متفاوتی دارد.

موسسه ثروت آفرینان بعد از پایان دوره، دانش پذیران را به سازمان فنی حرفه ای جهت شرکت در آزمون پایان دوره معرفی خواهد کرد. افرادی که در آزمون مذکور موفق به کسب نمره قبولی شوند، مدرک معتبر مهارتی دوره آموزش آزاد MBA و DBA را دریافت می کنند. می توانید برای اطلاع از شرایط ثبت نام دوره MBA و دوره DBA با کارشناسان موسسه ثروت آفرینان تماس حاصل فرمایید.

اوووپس! ما نمی توانیم فرم شما را پیدا کنیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی