0
تومان
0
تومان

همه چیز در مورد آموزش هوش مالی به کودکان

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

با توجه به اهمیت آموزش هوش مالی در تامین رفاه مالی کودکان، در این مقاله همه چیز در مورد آموزش هوش مالی به کودکان را شرح داده ایم. در ادامه به شرح نحوه آموزش هوش مالی به کودکان، معرفی بازی هوش مالی و کتاب های هوش مالی برای کودکان پرداخته ایم. علاوه براین می توانید برای سنجش هوش مالی کودک و نوجوان، از تست هوش مالی ویژه این سنین استفاده کنید.

 

یادگیری آموزش هوش مالی به کودکان مناسب چه کسانی است؟

آیا یادگیری هوش مالی فقط برای کودکان خانواده های فقیر خوب است؟ این پرسشی است که شاید برای شما هم ایجاده شده باشد که این آموزش ها مناسب چه کسانی بوده و چه کاربردی برای کودک خواهد داشت؟

خانواده ها با دیدگاه های مختلف در طبقات اجتماعی گوناگون به آموزش یا خودداری از آموزش می پردازند. در شرح این دیدگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خانواده های ثروتمند:

 • 1- از کودکی به فرزندشان آموزش هایی در خصوص سواد استفاده از پول و تکنیک های هوش مالی می دهند زیرا براین باورند که کودک از ابتدا لازم است بداند پول چیست و چطور کار می کند.
 • 2- به کودک خود آموزش نمی دهند زیرا تصور می کنند فرزندشان به نصایح آنها بی توجه است.
 • 3- گروه سوم از خانواده های ثروتمند تصور می کنند که به این دلیل که شرایط مالی خوبی دارند، نیازی نیست به فرزندشان آموزشی در مورد رازهای ثروتمند شدن بدهند، غافل از اینکه فرزند نا آگاه و بدون بهره از هوش مالی، می تواند تمام اندوخته والدین خود را بر باد دهد.
 • 4- به فرزندشان آموزش نمی دهند زیرا بر این باورند که او باید یک ثروتمند خود ساخته باشد که بدون کمک کسی روی پای خودش بایستد.

خانواده های فقیر و متوسط:

 • 1- گروهی از این خانواده ها خودشان هم می دانند که علم کافی در این زمینه ندارند و ترجیح می دهند در مورد آموزش هوش مالی به کودکان، صحبتی نکنند و تلاشی هم برای یادگیری و  آموزش  نمی کنند.
 • 2- گروهی دیگر افکار و عقاید نادرست خود در مورد پول را به فرزندانشان آموزش می دهند و در نهایت کودک به احتمال زیاد، زندگی شبیه به زندگی والدینش خواهد داشت.
 • 3- گروهی از خانواده پی به این مسئله برده اند که یک جای راه را اشتباه رفته اند و به همین دلیل است که هرگز ثروتمند نشده اند، به همین دلیل تصمیم می گیرند از دوره های آموزش هوش مالی استفاده کنند و از طریق آشنایی با تکنیک های هوش مالی به زبان ساده، آموزش هوش مالی را به کودکان خود انتقال دهند. این گروه می توانند شرایط زندگی خود را با افزایش درآمد بهبود ببخشند و افکار ریشه ای در کودکان خود را به درستی شکل دهند.

همه چیز در مورد آموزش هوش مالی به کودکان

نحوه آموزش هوش مالی به کودکان

 • نحوه آموزش هوش مالی به کودکان و نوجوانان با توجه به شرایط سنی آنها متفاوت است. لازم است اگر کودک در سنین پایین قرار دارد، برای آموزش هوش مالی بیشتر از مثال های ساده و اشکال و تصاویر برای آموزش استفاده کرد. روشی به رابرت کیوساکی در کتاب “پدر پولدار، پدر بی پول” به آن اشاره کرده است.
 • بعد از آن به تدریج می توان از اعداد و ارقام استفاده کرد و به طور پیوسته در تمام طول آموزش، تمرین هایی برای اجرا و تست هوش مالی کودک ترتیب داد.
 • یکی از تصورات نادرستی که اغلب والدین در سراسر دنیا با آن روبرو هستند این است که تصور می کنند کودکان برای رسیدن به رفاه مالی و ثروت لازم است به مدرسه و دانشگاه بروند تا این اصول را یاد بگیرند. اما حقیقت این است که در مدرسه و دانشگاه آموزشی درمورد نحوه رفتار با پول داده نمی شود و مدارس و دانشگاه ها فقط محل خوبی برای آموزش تخصص ها و مهارت های کار کردن هستند.
 • چیزی که کودکان برای تقویت هوش مالی خود به آن نیاز دارند، آموزش های درباره نحوه رفتار با پول و شناخت اصول مربوط به دارایی، بدهی، سرمایه و … است. لازم است اولویت های خود را در خرید و فروش بدانند و تشخیص دهند که کدام یک از رفتارهایشان به درآمدزایی ختم می شود و کدام صرفا هزینه است… .
 • هدف از آموزش هوش مالی به کودکان این است که بتوانند از پس چالش های مالی زندگی بربیایند و هوش مالی خوبی برای تصمیم گیری های صحیح و ثروت آفرین داشته باشند.
 • چنین آموزشی هایی فقط طی آموزش های هوش مالی در بیرون از مدرسه و دانشگاه ارائه می شود تا کودکان آماده ورود به بازار کسب و کار شوند. بهترین جا برای یادگیری هوش مالی به کودکان، محیط خانواده و توسط والدین آگاه به تکنیک های هوش مالی است.
 • اگر می خواهید کودکان از هوش مالی بالایی برخوردار باشند و از پس چالش های آینده زندگی خود بر بیایند، لازم است ابتدا خودتان از آگاهی کافی در مورد دانش هوش مالی برخوردار باشید.
 • به همین منظور استفاده از دوره هوش مالی را به شما پیشنهاد می کنیم، این دوره هم اکنون توسط موسسه ثروت آفرینان برای متقاضیان در سراسر کشور به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود
 • می توانید به سادگی از سنین پایین، ذهن کودکان را با مسائل مالی آشنا کنید. به طور مثال در زمان خرید از آنها بخواهید مبلغ روی اجناس را بررسی کرده و هزینه کلی فاکتور را محاسبه کنند و … .
 • به آنها شرح دهید که پس انداز کردن پول توجیبی چه مزیت هایی دارد و صرف کردن آن برای فعالیت های درآمدزا در چارچوب سنی آنها، می تواند پولشان را چندین برابر کند و از سود حاصل از آن قادر خواهند بود خریدهای لذت بخش تری داشته باشند. علاوه براین می توانید کودکان خود را با دنیای دیجیتال برای به کارگیری مهارت های هوش مالی آشنا کنید.

نحوه آموزش هوش مالی به کودکان

بازی هوش مالی کودکان

مونوپولی معروف ترین بازی هوش مالی کودکان است که توسط رابرت کیوساکی، ثروتمند خودساخته آمریکایی طراحی شده است. بازی مونوپولی، یک بازی معروف در علم اقتصاد برای آشنایی با شیوه های سرمایه داری نیز محسوب می شود. کودکان و بزرگسالان می توانند در محیط بازی مونوپولی، قدرت تاثیر پول، نقش سرمایه، بدهی و … را به خوبی درک کنند.

عناصر بازی مونوپولی شامل زندان،  مالیات، مزایده، سرمایه­ داری، بانک­، انحصارگری و … است که باعث شده بسیار شبیه به زندگی حقیقی در بازار کسب و کار باشد. می توانید همین الان این بازی را دانلود کنید و بعد از مطالعه کامل این مقاله، از بازی جذاب مونوپولی لذت ببرید:

برای دانلود بازی مونوپولی اینجا کلیک کنید. 

بازی هوش مالی کودکان

کتاب راهنمای هوش مالی برای کودکان

در معرفی کتاب آموزش کاربردی هوش مالی به کودکان باید بگوییم این کتاب یک آموزش کاربردی هوش مالی به کودکان نوشته‌ی علی کمیجانی است که به خوبی مفاهیم هوش مالی را به زبان ساده به کودکان آموزش می دهد.

این کتاب حاوی راهکارهایی عملی و منطبق با تحقیقات روز دنیا برای تضمین موفقیت مالی کودکان و نوجوانان است. در کتاب آموزش هوش مالی برای کودکان می خوانید:

فرض کنیم که فرزندمان از ما درخواست می کند تا یک اسباب بازی به قیمت 50 هزار تومان برایش بخریم. تصور کنید که ما هر هفته 50 هزار تومان به کودک پول توجیبی می دهیم. می توانیم به او بگوییم که 25 هزار تومان از پول اسباب بازی را می دهیم ولی مابقی هزینه خرید را خودش باید از پول تو جیبی که هفتگی دریافت می کند پرداخت کند.

سپس کودک می تواند انگیزه کافی برای پس انداز کردن داشته باشد تا بتواند هزینه خرید اسباب بازی را پرداخت کند. زمانی که اسباب بازی دلخواهش را برایش خریدیم او را تشویق می کنیم که موفق شده برای دستیابی به خواسته اش پس انداز کند. به این ترتیب پس انداز کردن را در وجود او نهادینه می کنیم.

اگر بدون هیچ مقاومتی و به سادگی خواسته های کودک را برآورده کنیم او نیز در بزرگسالی، قدرت پس انداز کردن را نخواهد داشت و به طور مداوم با مشکلات مالی روبرو می شود. در این کتاب راهکارهایی آموزشی و تمرین هایی موثر برای آموزش هوش مالی به کودکان ارائه شده است.

 

برای دانلود رایگان کتاب هوش مالی کودکان همین جا کلیک کنید. 

کتاب راهنمای هوش مالی برای کودکان

سنجش هوش مالی کودک و نوجوان

با مطالعه کتاب هوش مالی کودکان می توانید کودک را در موقعیت های سنجش هوش مالی قرار دهید و به این ترتیب میزان هوش مالی او را بعد از آموزش بسنجید.

سنجش هوش مالی کودک و نوجوان، راهکاری عالی برای پی بردن به میزان توجه کودک به آموزش ها و فرایند نهادینه شدن آموخته ها در ذهن او دارد.

علاوه براین می توانید در دوره های هوش مالی شرکت کنید و در کنار آموزش هایی که برای تقویت هوش مالی خود می گذرانید، مفاهیم هوش مالی را به زبان ساده برای فرزندان خود شرح دهید. برای ثبت نام در دوره هوش مالی می توانید با برگزار کننده این دوره یعنی موسسه ثروت آفرینان تماس حاصل فرمایید.

 

تست هوش مالی کودکان

تست هوش مالی کودکان می تواند از طریق بازی مونوپولی و یا شبیه سازی موقعیت های مالی برای تصمیم گیری کودک انجام شود. می توانید کودک را در موقعیت تصمیم گیری مالی در چارچوب سنی خودش قرار دهید.

شرکت کنندگان در دوره هوش مالی موسسه ثروت آفرینان می توانند برای مشاوره در زمینه راههای تست هوش مالی کودکان و همه چیز در مورد آموزش هوش مالی به کودکان از راهنمایی مشاوران و کارشناسان این موسسه بهره مند شوند.

در این مقاله می خوانید که چگونه هوش مالی کودکان را افزایش دهیم و آینده مالی کودکان را با افزایش هوش مالی که به مجموعه ای از تکنیک های عملی گفته می شود، تامین کنیم.از بزرگترین سرمایه هایی که والدین می توانند برای تامین آینده مالی فرزندانشان به ارث بگذارند، آموزش تکنیک هایی برای افزایش هوش مالی کودکان است.

 

چگونه به افزایش هوش مالی کودکان کمک کنیم؟

با توجه به اهمیت یادگیری تکنیک های هوش مالی احتمالا این سوال برای شما ایجاد شده که چگونه به افزایش هوش مالی کودکان کمک کنیم و چگونه می توانیم این مبحث را به شیوه ای ساده و قابل درک برایشان بازگو کنیم تا به خوبی درک کرده و این روش ها را در زندگی خود به کار بگیرند.

پیش از تقویت هوش مالی کودکان لازم است بدانیم هوش مالی خودمان در چه سطحی بوده و قرار است که چه آموزش هایی را به کودک ارائه کنیم. اگر از هوش مالی بالا برخوردار باشید، احتمالا وضعیت درآمدی شما به طور مستمر رو به بهبود است.

اگر از هوش مالی بالا برخوردار نبوده و با وجود کار و تلاش سخت، هرگز ثروتمند نشده اید، نگران نباشید می توانید هم زمان با تقویت هوش مالی خود، به افزایش هوش مالی کودکان خود نیز کمک کنید.

در این مقاله شیوه هایی برای افزایش هوش مالی کودکان را آموزش داده ایم. برای تقویت هوش مالی خودتان نیز می توانید از دوره هوش مالی موسسه ثروت آفرینان استفاده کنید. این دوره به صورت آنلاین و حضوری برگزار می شود و جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زمان و نحوه ثبت نام دوره هوش مالی، می توانید با شماره تلفن های این موسسه تماس حاصل فرمایید.

برای آغاز آموزش هوش مالی به کودکان لازم است برخی از جملات را هرگز به کودک نگویید، این جملات شامل موارد زیر است:

 • پول که علف خرس نیست
 • پول به راحتی به دست نمی آید
 • پول از زیر سنگ بدست می آید
 • ما نمی توانیم ثروتمند باشیم
 • تنها راه پول درآوردن برای تو این است که سخت درس بخوانی تا بتوانی کارمند جای معتبر با حقوق آینده دار باشی.
 • و …

اهمیت آموزش برای افزایش هوش مالی کودکان

کودکان به طور ذاتی با باورهای ثروت آفرین و ویژگی هایی نظیر سخاوت، باور فراوانی، مثبت اندیشی، اعتماد به نفس و … متولد می شوند، اما به مرور زمان طی آموزش های خانواده و محیط، تصورات آنها تغییر کرده و باورهای آنها بزرگ ترین مانع برای ثروتمند شدنشان می شود.

باورهایی که نقطه مقابل تکنیک های هوش مالی هستند و همچنین عدم آشنایی با ماهیت حقیقی پول باعث می شود که کودک در زندگی آینده خود به طور مداوم با چالش های مالی روبرو شود.

زیرا کودکان نمی دانند چگونه از پول استفاده کنند تا برای آنها ثروت به دنبال داشته باشند. کودکانی که از هوش مالی بالا برخوردار نیستند اغلب در بزرگسالی درآمد خود را صرف خرید هزینه ها می کنند و هیچ آشنایی با نحوه افزایش درآمد و دارایی ندارند.

بنابر پژوهش های انجام شده، کودکان توانایی یادگیری مهارت های لازم برای افزایش هوش مالی را دارند. می توان برای افزایش هوش مالی کودکان، از شیوه های ساده آموزشی و قابل درک استفاده کرد.

موضوع آموزش هوش مالی به کودکان بسیار مهم است زیرا از سنین پایین با کارکرد پول آشنا می شوند و می آموزند که پول چیزی بیشتر از یک وسیله برای خرید کردن است!

کودکان و حتی اغلب بزرگسالان پول را صرفا به عنوان ابزار واسطه، برای خرید و فروش می دانند. در صورتی که پول می تواند سرباز یا کارمند یک سرمایه دار باشد که وظیفه پولسازی و ثروت آفرینی را بر عهده دارد.

 

نحوه افزایش هوش مالی کودکان

با اطلاع از موارد زیر می توانید به افزایش هوش مالی کودکان کمک کنید. مطالب زیر حاوی آموزش و تمرین برای افزایش هوش مالی کودکان است:

1- نحوه بدست آوردن پول

برخلاف تصور اغلب والدین، کودکان در سنین پایین با چالش های ذهنی نظیر اینکه نحوه بدست آوردن پول چگونه است، روبرو هستند. کودکان توصیه های والدین خود را برای بدست آوردن پول به خاطر می سپارند و در سنین بزرگسالی این توصیه ها را به کار می گیرند. توصیه هایی که تبدیل به باور و الگوهای ذهنی کودکان در زندگی آینده آنها می شود.

بنابراین به کودکان توضیح دهید که پول از چه راههایی بدست می آید. لازم است کودک بداند که پول در ازای کار کردن به دست می آید و شیوه های صحیح پول بدست آوردن چیست. مهم است که پیوسته رابطه بین پول و کارکردن را برای کودکان شرح دهیم.

 

2- تعادل در بخشندگی، پس انداز و خرج کردن

کودک را با اهمیت تعادل در بخشندگی، پس انداز کردن و خرج کردن آشنا کنید. زیرا افراط و تفریط در هر یک آثار منفی بر ثروت آفرینی و کسب درآمد خواهد داشت. برای ایجاد باور فراوانی، می توانند بخشندگی کنند البته در حدی که زیان خودشان نباشد.

علاوه براین لازم است پس انداز کنند اما در سطحی که از پس انداز خود برای سرمایه گذاری استفاده کنند و با محدود کردن هزینه های ضروری، لذت زندگی خود را از بین نبرند. یاد بگیرند که در زمان خرج کردن، هزینه های خود را اولویت بندی کنند و پول خود را به درستی خرج کنند.

3- تعریف پول «بخشیدنی»، «پس‌اندازکردنی» و «خرج‌کردنی»

سه قلک در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید پول توجیبی خود را در سه دسته بخشیدنی، پس انداز کردنی و خرج کردنی تقسیم کند. به این ترتیب می توانید اولویت استفاده از پول را در هر دسته، به کودک آموزش دهید.

 

4- نقش پول پس انداز کردنی در درآمدزایی

به کودک یاد بدهید که پولی که پس انداز می کند می تواند از طریق سرمایه گذاری و کسب سود سرمایه، درآمدزایی به دنبال داشته باشد. بنابراین پس انداز ماهیتی رو به رشد دارد. مزیت پس انداز کسب پول بیشتر برای تامین هزینه های دلخواه زندگی است.

 

5- آشنایی کودک با بودجه بندی مالی

برای افزایش هوش مالی کودکان، به زبان ساده شرح دهید که با بودجه بندی مالی می تواند برای تامین هزینه های زندگی برنامه ریزی کند. به این ترتیب برای تامین مخارج خود با کمبود و شوک مالی روبرو نخواهد شد.

6- به جای خرید لوازم و … به کودک پول هدیه بدهید

با این روش به افزایش هوش مالی کودکان کمک می کنید زیرا می آموزند که چگونه با پول رفتار کنند تا رفاه مالی بیشتری را برایشان به همراه داشته باشد؛ کودک را با قدرت پول آشنا کنید.

7- در مقابل خواسته های مالی کودک گاهی نه بگویید

بی حساب و کتاب پول به کودک ندهید تا بداند لازم است قدر پولی را که دارد بداند و برای آن برنامه ریزی کند. در این صورت در آینده با مشکل افراط در هزینه ها و چالش های مالی روبرو نمی شود.

8- استفاده از بازی مونوپولی

برای آنها بازی های مربوط به مدیریت پول تهیه کنید می توانید. بازی مونوپولی یکی از این بازیها برای آشنایی کودکان با مفاهیم مالی و افزایش هوش مالی کودکان است،  این بازی به صورت رایگان دانلود کنید.

9- نگرانی و ضعف ها در برابر پول

اگر در مدیریت امور مالی خود با مشکل روبرو هستید و مدام در مورد نگرانی و ضعف های خود در برابر پول صحبت می کنید، این سخنان در ذهن کودک باقی می ماند. او مشاهده می کند که شما برده پول هستید و شبانه روز برای پول کار می کنید ولی به ثروت نمی رسید.

در این حالت تصوری اشتباه از پول در ذهن او شکل می گیرد. لازم است ضعف های خود را که به علت عدم هوش مالی بالا است، رفع نمایید.

اگر از هوش مالی بالا برخوردار هستید، لازم است به کودک آموزش دهید که لازم نیست برای پول کار کند بلکه می تواند پول را برای افزایش درآمد به کار بگیرد و هزینه های زندگی خود را بدون نگرانی تامین کند.

 

10- الگوی مناسبی از هوش مالی برای کودکان باشید

کودکان به رفتار شما با پول توجه می کنند بنابراین الگوی مناسبی از هوش مالی برای کودکان باشید. اگر از هوش مالی بالا برخوردار نیستید، پیشنهاد می دهیم حتما در دوره هوش مالی شرکت کنید. این دوره یک دوره آنلاین و حضوری هوش مالی است که به صورت دوره آموزش مهارت های مالی برگزار می شود.

دوره آموزش افزایش هوش مالی

با توجه به نکات ذکر شده برای کمک به افزایش هوش مالی کودکان، می توان به اهمیت مبحث هوش مالی از کودکی تا بزرگسالی پی برد. به قول یک ضرب المثل ماهیگیری چینی، اگر می خواهید به کسی کمک کنید، برای او ماهی نگیرید بلکه به او ماهیگیری یاد بدهید.

کودکان به رفتار والدین و تفکر آنها در مورد پول توجه می کنند؛ بنابراین لازم است الگوی خوبی از هوش مالی برای کودکان باشیم. موسسه ثروت آفرینان با سالها سابقه فعالیت در زمینه دوره های آموزشی و سمینارهای ثروت آفرینی در حال برگزاری دوره هوش مالی است. شما می توانید برای تقویت این مهارت در خود و کودکانتان از فرصت ثبت نام در دوره های آموزش آنلاین و حضوری هوش مالی بهره مند شوید.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زمان و نحوه ثبت نام دوره هوش مالی با کارشناسان موسسه ثروت آفرینان تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی