0
تومان
0
تومان

مدیریت بازرگانی چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

مدیریت بازرگانی از جایگاه ویژه ای در بازار کار برخوردار است به همین دلیل در این مبحث به بررسی بازار کار مدیریت بازرگانی در ایران و دنیا پرداخته ایم. تقاضای بازار کار برای این رشته در ایران و کشورهایی مانند سوئیس، آمریکا، کانادا، فرانسه، استرالیا، انگلستان، ایتالیا، آلمان، سنگاپور و ژاپن که از بهترین کشورها از نظر سطح درآمد و تقاضا برای مشاغل این حوزه هستند ،بسیار مطلوب است.

معرفی کارشناسی مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی در میان رشته های گروه علوم انسانی از جایگاه ممتاز و منحصر به فرد برخوردار است. این رشته یکی از جذابترین رشته های مقطع کارشناسی ارشد است که در بازار کار کاربرد عملی دارد.

 • فارغ التحصیلان این رشته در هر کسب و کار و محیطی نظیر سازمان های تجاری، صنعتی، خدماتی و … می توانند از آموخته های رشته مدیریت بازرگانی بهره‌مند شوند.
 • علاوه براین تقاضای بازار کار به ویژه شرکت های بازرگانی برای جذب فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی مطلوب است. رشته کارشناسی مدیریت بازرگانی در دانشگاههای معتبر دولتی، دانشگاه های پیام نور و دانشگاه آزاد ارائه می شود.
 •  تشبیه جالبی که در مورد رشته مدیریت بازرگانی وجود دارد که می گوید، این رشته مانند اقیانوس وسیع بوده اما عمق آن یک سانتیمتر است. به این معنی که در طول دوره مدیریت بازرگانی، مباحث بسیار زیاد و متنوعی برای گسترش سطح اطلاعات دانشجویان ارائه می شود ولی هیچ از این مباحث و مفاهیم به صورت عمقی و تخصصی مطرح نمی شود.
 • دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی، حسابداری می آموزند و با مفاهیمی نظیر مدیریت منابع انسانی، اقتصاد خرد و کلان، بودجه، تجارت، زبان انگلیسی و … آشنا می شوند.
 • فارغ التحصیلان این رشته برای فعالیت در بازار کار رشته مدیریت بازرگانی نیاز به اطلاعات در زمینه های مختلف دارند ولی آشنایی مختصر و تئوری با مفاهیم هر مبحث برای فعالیت در بازار کار قابل قبول به نظر می رسد، تا ذهنیتی عمومی نسبت به مسائل بازار کار واقعی برای فارغ التحصیلان ایجاد شود. افرادی که تمایل به یادگیری تخصصی مباحث باشند می توانند از دوره های آموزش مهارتی مدیریت استفاده کنند یا در به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ادامه دهند.
 • البته در سالهای اخیر طی تغییراتی که در دروس این رشته ایجاد شده، دروس کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی تخصصی تر شده و مباحثی نظیر جهانگردی، مدیریت صنعتی، مدیریت بیمه و … در این رشته محدود شده است.
 • اگر علاقمند به اشتغال در پست های مدیریتی هستید، یا مایل به ایجاد کسب و کار جدید هستید و می خواهید یک کارآفرین موفق باشید و اگر قصد دارید در امر تجارت و سرمایه گذاری فعالیت داشته باشید رشته مدیریت بازرگانی، رشته ای بسیار جذاب برای شما خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: واردات قهوه به ایران

بازار کار مدیریت بازرگانی در ایران و دنیا چگونه است؟

مدیریت بازرگانی از مهمترین بخش های یک کسب و کار تجاری است؛ زمانی ارتباطات میان یک کسب و کار، مشتریان و … به خوبی برقرار می شود که یک مدیر بازرگانی موفق داشته باشد.

مدیر بازرگانی یک بنگاه اقتصادی تاثیر مستقیم در جذب مشتری و عرضه و معرفی صحیح محصولات یا خدمات را برعهده دارد. مدیر بازرگانی فردی است که نقش اساسی در میزان سود و زیان شرکت ها دارد. بنابراین این نیروی متخصص اهمیت بسیاری در کسب و کارها دارد.

دوره کارشناسی مدیریت بازرگانی با هدف آموزش نیروی متخصص انسانی مورد نیاز سازمان ها و ادارات، موسسات، شرکت های دولتی و خصوصی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برگزار می شود. این رشته نه تنها در ایران بلکه در کشورهای پیشرفته صنعتی نیز از بازار کار خوبی برخوردار است. در ادامه بازار کار مدیریت بازرگانی در ایران و دنیا را به تفصیل شرح داده ایم:

بازار کار مدیریت بازرگانی در ایران و دنیا چگونه است؟

هدف رشته مدیریت بازرگانی:

هدف رشته مدیریت بازرگانی، آشنایی با وظایف اساسی مدیر در سازمانهای بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی در زمینه مباحث مدیریتی، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به این مسائل، همچنین ارزیابی راه حل های مختلف برای هر مسئله و اجرای تصمیمات مدیریت کسب و کار است.

 آینده شغلی مدیریت بازرگانی:

آینده شغلی فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی با تسلط بر مباحث مربوط به بازار کسب و کار، استراتژی های سازمانی، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، شناخت فرایندهای فروش، بازاریابی و خدمات رسانی به مشتریان، زمینه لازم برای استخدام در واحدهای بازرگانی سازمان ها را دارد. برای رشته مدیریت بازرگانی در بازار کار هیچ رشته جایگزینی وجود ندارد، به همین دلیل بازار کار خوبی دارد.

علاوه براین با توجه به مباحثی که طی دوره مدیریت بازرگانی مطرح می شود، فارغ التحصیلان شناخت کافی در زمینه کسب و کار و نحوه ایجاد کسب و کارهای جدید را دارند ،به همین دلیل می توانند به عنوان مدیر کسب و کار جدید (کارآفرین) به فعالیت بپردازند.

محیط کار برای فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی در بازار کار می تواند شامل فعالیت در موسسات بازرگانی، امور دفتری نظیر اداره امور کارگزینی، امور مالی، بازاریابی و مدیریت فروش، مسئول امور بازرگانی داخلی، مسئول بازرگانی خارجی و بین‌الملل باشد.

 آینده شغلی مدیریت بازرگانی:

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در ایران

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در ایران، اشباع نشده و بازار کار متقاضی جذب این نیروی متخصص است. می توان گفت رشته مدیریت بازرگانی یکی از رشته های بسیار خوب از نظر بازار کار است که آینده شغلی خوبی دارد.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند جذب بازار کار شوند و معمولا با مشکل بیکاری روبرو نمی شوند. با وجود گسترش ورود نیروی کار فارغ‌التحصیل به بازار کار، میزان جذب نیرو در رشته مدیریت بازرگانی همچنان بالا است.

فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی به دلیل شناخت خوبی که از تکنیک های مختلف تصمیم گیری در شرایط مختلف و در محیط های سازمانی و انواع کسب و کار دارند، می توانند تئوری های مدیریت را پیاده‌سازی کنند.

در واقع می توان گفت، قدرت حل مسئله داشته و معمولا قادرند نقش مدیران اجرایی در سازمان های صنعتی، بازرگانی و دولتی را بر عهده بگیرند. آینده شغلی در بازار کار برای رشته مدیریت بازرگانی درخشان است.

فرصت های شغلی برای مدیریت بازرگانی

این افراد می توانند از فرصت های شغلی مرتبط در شرکت ها، سازمان های دولتی و خصوصی، بانک ها، شرکت های بیمه، شرکت های صادرات و واردات، همچنین در حوزه بازرگانی بین‌الملل استفاده کنند. این فرصت های شغلی در سمت هایی نظیر مدیریت تبلیغات، مدیر فروش و بازاریابی، مسئول بازرگانی داخل یا خارجی، دیجیتال مارکتینگ و … باشد.

درآمد و حقوق رشته مدیریت بازرگانی در ایران

اینکه درآمد و حقوق مدیریت بازرگانی در ایران چقدر است، کاملا بستگی به این دارد که چه سمت شغلی و در چه محلی انتخاب شود.

به طور مثال درآمد فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی به عنوان بازاریاب ساده و معمولی با درآمد و حقوق فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی در سمت مسئول بازرگانی بین‌الملل متفاوت خواهد بود. همچنین مسئول دیجیتال مارکتینگ یا مدیر فروش موفق در انواع کسب و کار می تواند درآمد مطلوب و قابل توجهی داشته باشد.

به طور متوسط حقوق فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی می تواند در سال 1401 از حدود 6 میلیون تومان آغاز شود.

درآمد و حقوق رشته مدیریت بازرگانی در ایران

بازارکار رشته مدیریت بازرگانی در دنیا

رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی به دلیل نیاز روزافزون به متخصص تجاری هوشمند و فعال، در دنیای امروز بسیار مورد توجه دارندگان کسب و کار است. این رشته در سطح دنیا چشم انداز شغلی وسیعی دارد.

نقش یک مدیر بازرگانی، نظارت و هدایت عملیات و همچنین کارکنان است. مجموعه این وظایف برای اطمینان از بهره وری و کارایی شرکت نظیر استراتژی های تجاری ،ارزیابی عملکرد، شرکت و نظارت بر انجام کارها توسط کارکنان می باشد.

اداره آمار کار (BLS) پیش بینی می کند که اشتغال فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی در ایالات متحده رشد 7 درصدی خواهد داشت.

همچنین در کشورهایی نظیر سوئیس، آمریکا، کانادا، فرانسه، استرالیا، انگلستان، ایتالیا، سنگاپور، ژاپن و آلمان از بهترین کشورهای از لحاظ سطح درآمدی و تقاضا برای مشاغل این حوزه ها هستند، بازار کار خوبی مشاهده می شود.

دانشگاه های برتر رشته مدیریت بازرگانی در دنیا

از جمله دانشگاه های برتر رشته مدیریت بازرگانی در دنیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موسسه آموزشی اینساید Insead
 • دانشکده تجاری و کسب و کار لندن
 • موسسه فناوری MIT ماساچوست
 • دانشگاه استنفورد
 • موسسه آموزشی کمبریج
 • دانشکده مدیریت HEC پاریس
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن LSE
 • موسسه آموزش عالی پنسیلوانیا
 • دانشکده بوکونی

نتیجه گیری کلی:

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در ایران و دنیا بسیار مطلوب است. البته فارغ التحصیلان این رشته که بعد از کسب مدرک تحصیلی برای افزایش مهارت های عملی خود از دوره های آموزش آزاد مهارتی استفاده می کنند، شانس بهتری برای کسب درآمد در بازار کار کشورهای صنعتی و ایران دارند.

چنین دوره هایی توسط موسسات آموزش آزاد مهارتی نظیر موسسه ثروت آفرینان برگزار می شود. این موسسه به طور تخصصی به برگزاری دوره های مدیریت کسب و کار می پردازد. اگر دانشجو یا فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی هستید و به هر دلیل قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را ندارید، بدون هرگونه آزمون ورودی می توانید در دوره MBA موسسه ثروت آفرینان ثبت نام کنید و در صورت تمایل در پایان دوره در آزمون پایانی شرکت کرد و مدرک معتبر MBA از سازمان فنی و حرفه ای دریافت نمایید.

پیشنهاد می کنیم اگر دانشجو یا فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی هستید یا قصد دارید به عنوان مدیر یک کسب و کار یا کارآفرین به افزایش مهارت های مدیریتی خود بپردازید، جهت اطلاع از زمان و نحوه شرکت در دوره MBA، با کارشناسان موسسه ثروت آفرینان تماس حاصل فرمایید:

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی