0
تومان
0
تومان

هشدار بارش‌های سیل‌آسای مانسون

بارش‌های سیل‌آسا

آنچه در این مقاله می‌خوانید

بارش‌های سیل‌آسای مانسون: به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیش بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسینشان می‌دهد طی 5 روز آینده در اکثر مناطق کشور جو آرامی حاکم است. در ساعات بعدازظهر و اوایل امشب در برخی مناطق استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان رگبار،‌ رعدوبرق،‌ وزش باد شدید موقتی و گردوخاک روی می‌دهد.

امروز بارش‌ها در جنوب سیستان و بلوچستان، کرمان  و وشرق و شمال هرمزگان شدت خواهد داشت و طغیان رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در این مناطق پیش‌بینی می‌شود.

روز چهارشنبه در ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان، ارتفاعات شمالی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به‌ویژه در بعدازظهر رشد ابرهای همرفتی،‌رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد.

شنبه هفته آینده در شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و ارتفاعات غربی مازندران بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

از اواخر وقت امروز تا شنبه آینده دریای عمان و فردا دریای خزر مواج و متلاطم است.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/04/06

زمان پایان: شب چهارشنبه 1402/04/07

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی حداکثر سرعت 12 متر بر ثانیه و افزایش ارتفاع امواج 1.5 متر بویژه در سواحل و فرا سواحل استان گلستان.

منطقه اثر: نیمه شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای مازندران و گلستان

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، خسارت به قایق‌ها و شناورهای کوچک و اختلال در تردد دریایی شناورهای سبک، صیادی و تفریحی.

توصیه: شنا و تفریحات دریایی ممنوع، اتخاذ تمهیدات لازم در تردد دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای سبک و تفریحی و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

توصیف سامانه: ناپایداری‌های شدید فصلی ( مانسون) و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/04/06

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدو برق، در برخی نقاط تگرگ، وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: طغیان رودخانه‌های فصلی، آب‌گرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها.

توصیه: اجتناب از هرگونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و با توجه به رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: پنجشنبه 1402/04/08

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش و نفوذ گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/04/06: شمال سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام.

چهارشنبه 1402/04/07: شمال سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام.

پنجشنبه 1402/04/08: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، شمال شرق اصفهان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و انجام عملیات کشاورزی از جمله سم و محلول‌ پاشی در ساعات آرام.

ثروت آفرینان

منبع: خبرگزاری تسنیم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی