0
تومان
0
تومان

تعریف سرمایه‌گذاری‌های پرنوسان و نکات مهم در آنها

سرمایه‌گذاری‌های پرنوسان

آنچه در این مقاله می‌خوانید

قبل از سرمایه‌­گذاری مالی، لازم است بدانیم که قیمت دارایی­‌های مالی دائما درحال تغییر است و بنابراین می­‌تواند بالا یا پایین برود. بنابراین ریسک بالایی برای سرمایه‌گذاری‌ پرنوسان شما و بازدهی که می‌­توانید از آن­ها به دست آورید، وجود دارد. با ما همراه باشید تا در این مقاله از آموزش سرمایه گذاری نگاه دقیق­‌تری به مفهوم سرمایه‌گذاری‌ پرنوسان داشته باشیم!

تعریف سرمایه‌گذاری پرنوسان

نوسانات نشان‌دهنده تغییر در ارزش یک محصول مالی است. بنابراین منعکس‌کننده خطر از دست دادن ارزش یک دارایی مالی نیز خواهد بود. زمانی که قیمت دارایی مالی به شدت در تغییر باشد؛ گفته می‌شود که نوسان بالاست. در مقابل زمانی که قیمت دارایی نسبتاً ثابت باشد؛ گفته می‌شود که نوسانات کم است.

سرمایه‌گذاری پرنوسان
نوسانات سرمایه گذاری

نوسانات یک دارایی مالی به بازی عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار در بازارها بستگی دارد:

  •  هر چه تقاضا بیشتر باشد، قیمت­‌ها بیشتر می­‌شود تا عرضه و تقاضا متعادل شوند، یعنی به تعداد فروشنده‌­ها خریدار داشته باشیم. در واقع، اگر قیمت‌ها افزایش یابد، تعداد خریداران (تقاضا) کاهش می‌یابد، درحالی­که تعداد فروشندگان (عرضه) بدون تغییر باقی می‌ماند، که این امر امکان هم­گرایی به سمت یک تعادل خاص را فراهم می‌کند.
  •  هرچه عرضه بیشتر شود، قیمت‌­ها کاهش می­‌یابد تا عرضه و تقاضا متعادل شود و تعداد خریداران به تعداد فروشنده‌­ها باشد. در واقع، اگر قیمت­‌ها کاهش یابد، تعداد تامین­‌کنندگان کاهش پیدا می‌کند، در حالی که تعداد خریداران(سرمایه­‌گذاران) بدون تغییر باقی می‌ماند، که امکان هم‌گرایی به سمت یک تعادل خاص را فراهم می‌­کند.

بنابراین در نهایت، هرچه معاملات خرید یا فروش روی یک اوراق بهادار بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری‌ پرنوسانتر خواهد بود. برعکس، اگر حجم معاملات برای یک اوراق بهادار ثابت باشد، اوراق بهادار، نوسان کمی خواهد داشت.

نوسانات سرمایه‌گذاری
نوسانات سرمایه گذاری و بازار پرنوسان

نوسانات سرمایه‌گذاری‌ پرنوسان چگونه محاسبه می‌­شود؟

این مفهوم که به ­صورت درصد بیان می‌­شود، ریسک و عدم­ قطعیت مرتبط با سرمایه‌­گذاری مالی را اندازه‌­گیری می‌کند. برای تعیین نوسانات سرمایه‌گذاری‌ پرنوسان، می‌­توان به عملکرد گذشته و روند قیمت تکیه کرد. از این اطلاعات، ما یک انحراف استاندارد را محاسبه خواهیم کرد، که مربوط به یک متغیر آماری است که امکان به ­دست­ آوردن تقریبی از ریسک را ممکن می‌­کند.

تحلیل نوسان در سرمایه‌گذاری

اگر نوسان بین 0 تا 3 درصد باشد، دارایی دارای نوسان بسیار کمی در نظر گرفته می­‌شود و سطح ریسک آن بسیار پایین است زیرا قیمت آن ثابت است. بنابراین می­‌توانید تقریبا از بازدهی که از این سرمایه‌­گذاری دریافت خواهید کرد مطمئن باشید.

  •     بین 3 تا 8 درصد، دارایی با کمی نوسان در نظر گرفته می­‌شود و ریسک آن متوسط ​​است، زیرا قیمت آن نسبتاً ثابت است.
  •     بین 8 تا 15 درصد، دارایی بی‌ثبات در نظر گرفته می‌شود و به دلیل نوسان قیمت آن، ریسک وجود دارد.
  •     بین 15 تا 22 درصد باشد سرمایه‌گذاری‌­های پرنوسان اتفاق خواهد افتاد و ریسک آن بالا است، زیرا قیمت آن به­ طور قابل‌توجهی در نوسان است.

اگر نوسانات بالاتر از 22 درصد باشد، دارایی فوق‌­نوسان و بسیار پرخطر در نظر گرفته می­‌شود. در این حالت باید مراقب تکانه‌های اقتصادی در بازارهای پر نوسان بود، زیرا قیمت آن به­ طور قابل­‌توجهی هم بالا و هم پایین نوسان می­‌کند. بنابراین، مطمئن نیستید که بازدهی از سرمایه‌گذاری‌تان به دست می‌آید، اما اگر قیمت‌ها به شدت افزایش یابد، سود شما بسیار بیشتر خواهد شد. به­‌طور کلی سرمایه‌گذاری‌های پرنوسان عضو جدایی‌­ناپذیر بازارهای مالی هستند.

تحلیل نوسان در سرمایه‌گذاری
تحلیل نوسان در سرمایه‌گذاری و ریسک سرمایه گذاری

نوسانات معیاری است که باید در انتخاب­‌های سرمایه‌­گذاری خود در نظر بگیرید!

به لطف تنوع راه‌حل‌های سرمایه‌گذاری که وجود دارد، هر فرد سرمایه‌گذار می‌تواند سرمایه‌گذاری ایده‌آلی را بیابد، که به بهترین وجه با مشخصات سرمایه‌گذار و انتظارات آن­ها از نظر ریسک و بازده مطابقت دارد. اما باید درنظر داشته باشید که بدون ریسک کردن امکان بازدهی بالا وجود ندارد و سرمایه‌گذاری­‌های پرنوسان یکی از اتفاقات رایج در دنیای مالی هستند.

این یک اصل اساسی در امور مالی است! نسبت ریسک به بازده: هرچه سرمایه‌گذاری‌های پرنوسان و پرریسک بیشتری داشته باشید، می‌توانید امید بیشتری به کسب درآمد داشته باشید. به­ عبارت ­دیگر، هرچه نوسانات روی اوراق بهادار بیشتر باشد، پتانسیل سود بیشتر است.

نتیجه‌­گیری

رمز شروع سرمایه‌‌گذاری، دانستن مفهوم نوسانات است. همه سرمایه­‌گذاری­‌ها شامل یک عنصر ریسک هستند. اما بسته به نوع سرمایه‌­گذاری انتخاب شده، ریسک و بازدهی آن­ها یکسان نخواهد بود. یک راه ایده‌­آل برای کنترل نوسانات و در­عین‌­حال بهره­‌مندی از بازده جذاب، ایجاد یک سبد متنوع است. زیرا نوسان ریسک نیست، بلکه نشان­گر عدم قطعیت بالقوه است.

انتخاب راه‌­حل‌­های سرمایه­‌گذاری به مشخصات سرمایه­‌گذار، ریسک­‌گریزی او و بازدهی که انتظار دارد، بستگی خواهد داشت. این رویکرد مستلزم مشاوره واقعی از مشاوران متخصص در سرمایه­‌گذاری­‌های مالی است.

دوره جامع سرمایه‌گذاری و پول موسسه ثروت آفرینان میتواند مسیر مناسبی برای یادگیری مفهوم پول و سرمایه و همچنین تدوین نقشه سرمایه‌گذاری شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی