0
تومان
0
تومان

بازار سهام دقیقا چیست؟ چگونه به بازار سهام ورود کنیم؟

بازار سهام چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

بازار سهام چیست؟

بازار سهام به بازارهایی گفته می­‌شود که در آن سهام شرکت‌های سهامی عام یا اوراق بدهی، مانند اوراق قرضه و اسکناس منتشر می‌شود و متعاقباً به­‌طور مداوم در بازار ثانویه معامله می­‌گردد. در این مقاله می­‌خواهیم ببینیم”بازار سهام چیست؟” و آنچه تازه واردان به بازار سهام باید بدانند را به طور دقیق بررسی کنیم!

بازار سهام

بازار سهام در اصل به معنای «بازار اوراق بهادار» است. در معنای وسیع آن، هر نوع بازار فیزیکی یا الکترونیکی است که در آن عرضه و تقاضای اوراق بهادار برآورده می‌­شود.

می‌­توان گفت که هدف اصلی ساختارهای بازار سازمان­‌یافته مانند بورس ایران در درجه اول این است که سرمایه­‌گذاران و شرکت­‌های متقاضی وجوه در یک محیط مطمئن گردهم ­آیند. در این زمینه، بازارهایی وجود دارند که امکان خرید و فروش اوراق بهادار مربوطه را به آسانی و ایمن، در فضای رقابتی شفاف، مؤثر، صادقانه و باثبات و در شرایط رقابت آزاد فراهم می‌کنند.

بازار سهام
تابلوی بازار سهام ایران

مزایای بازار سهام چیست؟

بازار سهام مزایای مستقیم و غیرمستقیم زیادی برای توسعه اقتصاد کشور و افزایش رفاه مردم کشور دارد. به لطف بورس، پس‌اندازکنندگان کوچک و بزرگ این امکان را دارند، که با خرید سهامی که هر کدام از آنها سهم معینی از سرمایه شرکت را تشکیل می‌دهند، شریک شرکت­‌هایی شوند و از این طریق از سودآوری و رشد شرکت­‌هایی بهره­‌مند گردند که سهمی در بازار تولید کشور دارند.

ازسوی­ دیگر، شرکت‌ها این فرصت را دارند که با استقراض مستقیم از کسانی ­که بدون واسطه وجوه تأمین می‌کنند، مانند سرمایه سهام یا بانک‌ها، به لطف بورس اوراق بهادار، تأمین مالی دریافت کنند.

باز هم، به لطف بازار سهام، گسترش مالکیت سرمایه به پایگاه گسترده‌­­ای از جامعه تضمین می­‌شود. فرصت تامین مالی جایگزین ایجاد شده توسط بورس برای کارآفرینان، افزایش سرمایه‌­گذاری­‌ها را تسریع می‌­بخشد و درعین حال به رشد درآمد ملی کشور از نظر اقتصاد کلان کمک می­‌کند.

مزایای بازار سهام
مزایای بازار سهام یا بازار بورس

نکاتی که مبتدیان باید در بازار سهام بدانند!

منطق بازار سهام اساساً ساده است. سرمایه شرکت که ارزش آن به میلیون­‌ها یا میلیاردها ریال بیان می­‌شود، به تعداد زیادی سهام تقسیم می­‌گردد که هر یک نشان­‌دهنده مالکیت برابر است و این سهام در وهله اول از طریق معاملات بازار اولیه به عموم عرضه می‌شود. سپس عرضه و تقاضای این سهام در بازار بورس ایران که بازار باز است خرید و فروش می­‌شود. با وجود این، برای کسانی ­که به تازگی سرمایه­‌گذاری در بورس را آغاز کرده­‌اند، مهم است که اطلاعات کمی دقیق‌­تری در مورد عملکرد بازار و حقوقی که سهام برای سرمایه‌­گذار دارد، داشته باشند. حال به ­اختصار به نکاتی می­‌پردازیم که برای کسانی­که تازه وارد بورس شده­‌اند، مفید خواهد بود.

تحلیل بنیادی و تکنیکال چیست؟

سرمایه­‌گذاران بازار سهام در حین توسعه استراتژی­‌های سرمایه­‌گذاری خود از یکی از دو روش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال استفاده می‌­کنند.

تحلیل بنیادی، یک روش ارزیابی اوراق بهادار است که از یک بررسی جامع مالی برای تعیین ارزش واقعی یک سهام حاصل می­‌شود. هدف از تحلیل بنیادی ارزیابی سهام یک شرکت در یک ارزش معقول با تجزیه و تحلیل سلامت مالی، کیفیت مدیریت و چشم‌­انداز رشد آن است.

تحلیل تکنیکال از سوی دیگر، شامل توسعه یک استراتژی سرمایه­‌گذاری بر اساس داده­‌هایی مانند قیمت­‌های گذشته و حجم معاملات است و بر این فرض استوار است که قیمت­‌گذاری در بازارها همه چیز را در نظر می­‌گیرد. بر این اساس، تحلیل­گران فنی با بررسی حرکات قیمت، با تلاش برای پیش‌بینی جهتی که بازار با استفاده از روند این حرکات، شکل‌گیری‌ها، میانگین‌ها یا شاخص‌ها و نوسان‌گرهای توسعه‌یافته با فرمول‌های ریاضی ایجاد می‌شوند، سطوح مناسب را برای معاملات تعیین می‌کنند. هر دو روش تحلیل بنیادی و تکنیکال می­‌توانند به طور مستقل یا باهم در هنگام تصمیم­‌گیری سرمایه‌­گذاری مورد استفاده قرار گیرند.

تحلیل سهام
تحلیل سهام با شاخص‌ها و نوسانات

چگونه در بازار بورس شروع کنیم؟ چگونه وارد بورس شویم؟

راه شروع در بازار سهام چیست؟ با توسعه فناوری، سرمایه­‌گذاری در بازار سهام در حال حاضر بسیار آسان‌­تر، امن‌­تر و سریع‌­تر از قبل شده است. سرمایه­‌گذارانی که دارای حساب بورس هستند، می‌­توانند از هر جایی که به اینترنت متصل هستند در بورس سرمایه­‌گذاری کنند.

تنها کاری که برای معامله در بورس و شروع سرمایه­‌گذاری در بورس باید انجام شود، داشتن حساب بورس کارگزاری است. پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش سرمایه‌گذاری در بورس (انواع بورس و مزایای این بازار) را مطالعه کنید.

مزیت­‌های سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟

بازار سهام یک کانال سرمایه‌گذاری بلندمدت است. سرمایه‌گذاری‌هایی که با چشم‌انداز بلندمدت و با تحقیق و دانش کافی انجام می‌شوند، مزایای بسیاری را برای پس‌اندازکنندگان به همراه دارند، ازجمله:

  • سود سرمایه: سهام شرکت­‌هایی که درحال­ رشد، تولید ارزش و عملکرد مالی خوبی هستند، انتظار می­‌رود در بلندمدت روند صعودی داشته باشند. افزایش قیمت سود سرمایه‌ه­ای را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌­کند.
  •  درآمد سود سهام: شرکت‌های سودآور می‌توانند با سودی که به دست می‌آورند سرمایه‌گذاری‌های جدیدی انجام دهند یا می‌توانند سود خود را بین شرکای خود تقسیم کنند. سرمایه­‌گذاری در شرکت­های بالغ، به­ ویژه با سابقه سود سهام پایدار، می‌­تواند از طریق تقسیم سود، درآمد منظمی را برای سهام­داران خود فراهم کند.
  •   تنوع: صدها سهام شرکت متعلق به بخش‌های مختلف و انواع مختلف ابزار سرمایه‌گذاری، در بازار سهام وجود دارند. به همین دلیل، سرمایه‌­گذاران این فرصت را دارند که پس‌­انداز خود را بین ابزارهای مختلف تقسیم کنند. نه اینکه آن­ها را به سمت یک ابزار سرمایه‌گذاری واحد هدایت کنند.
  •  نقدینگی: صرافی‌ها عموما حوزه‌­های سرمایه­‌گذاری با نقدینگی بالا هستند. به عنوان مثال، اگر سرمایه­‌گذاری در املاک و مستغلات دارید، ممکن است نتوانید آن را در هر زمان و در مقیاسی که می­‌خواهید به پول نقد تبدیل کنید. با­این ­حال، این امکان وجود دارد که سهام خود را به سرعت بفروشید و هر زمان که بازار سهام باز است، آن­ها را به صورت نقد تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی