0
تومان
0
تومان

انسان‌های با هوش هیجانی بالا چجوری اند؟

هوش هیجانی بالا

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی افراد از دیگران موفق ترند؟ نحوه رفتار و تعامل برخی افراد به خصوص چه ویژگی خاصی دارد که آنها را در قیاس با هم قطاران و هم سن و سال های خود به کسب موفقیت های بیشتری سوق می دهد؟ در اغلب موارد، این هوش هیجانی یا EQ آنهاست که باعث به وجود آمدن چنین تفاوت هایی می شود. به بیان دیگر، نقش توانایی آنها در تشخیص و مدیریت احساسات خود و دیگران تعیین کننده است. در ادامه یاد می گیرید که اولین قدم برای افزایش هوش هیجانی چیست؟ همچنین راهکارهایی برای اینکه چگونه هوش هیجانی بالایی داشته باشیم؟

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی به توانایی شناسایی و مدیریت احساسات خود و همچنین احساسات دیگران اشاره دارد. به طور کلی گفته می ‌شود که هوش هیجانی شامل چند مهارت است: یعنی آگاهی هیجانی یا توانایی شناسایی و نام‌ گذاری احساسات خود، توانایی مهار آن احساسات و به کار بردن آن ‌ها در کارهایی مانند تفکر و حل مسئله و نیز توانایی مدیریت احساسات که هم شامل تنظیم احساسات خود در صورت لزوم و هم کمک به دیگران برای انجام همین کار است.

هوش هیجانی در کودکان و آموزش هوش هیجانی در این دوران

هوش هیجانی با پیامدهای مهم بسیاری برای کودکان و بزرگ ‌سالان مرتبط است. کودکانی که هوش هیجانی بالاتری دارند بهتر می ‌توانند توجه کنند، در مدرسه مشارکت بیشتری دارند، روابط مثبت بیشتری دارند و همدل ‌تر هستند. آن ‌ها همچنین رفتار های خود را بهتر تنظیم می ‌کنند و نمرات بالاتری به دست می آورند.

هوش هیجانی بالا چیست؟ بهترین راه برای آموزش هوش هیجانی به کودکان چه هست؟ چگونه می ‌توانیم به آن‌ ها کمک کنیم تا خودآگاهی و همدلی را توسعه دهند؟ و چگونه می ‌توانیم به آن ‌ها کمک کنیم تا با دیگران ارتباط بهتری داشته باشند؟

هوش هیجانی در کودکان

پاسخ‌ ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن کودک و اینکه آیا شما والدین یا معلم او هستید. با این حال، از آنجایی که هوش هیجانی به طور فزاینده ‌ای در برنامه‌ های درسی در سراسر جهان گنجانده شده است، ما شاهد رشد عظیمی در تعداد فعالیت ‌ها، بازی‌ ها و اسباب ‌بازی ‌های EI برای کودکان هستیم.

10 نمونه از علائم هوش هیجانی بالا

کسانی که به واسطه هوش هیجانی بالای خود به دستاوردهای چشمگیری دست پیدا می کنند،از فواید هوش هیجانی بالا بهره مند می شوند و زندگی شان را به چند شیوه حیاتی اداره می کنند که می تواند برای دیگران آموزنده باشد. ۱۰ نمونه از علائم هوش هیجانی بالا را در ادامه خواهید خواند:

۱- برقراری تعادل میان زندگی شخصی و شغلی

نشانه هوش هیجانی بالا

کسانی که بدون استراحت کافی یا تمرکز مناسب روی زندگی شخصی، بیش از حد کار می کنند معمولاً پیش از آنکه بتوانند به پتانسیل واقعی خود دست پیدا کنند فرسوده می شوند. برعکس این موضوع نیز صادق است؛ کسانی که به اندازه کافی تلاش نمی کنند نیز از دست یافتن به نتایج متفاوت باز می مانند.

اولین قدم در هوش هیجانی، آگاهی از خود است؛ یعنی بدانید چه مقدار کار و تمرکز روی کار را می توانید در زندگی تحمل کنید و سقف آن را تا کجا می توانید بالا ببرید، بدون آنکه دچار فرسودگی شوید.

۲- توانمند سازی شریک خود

پیدا کردن شریک مناسب بخشی حیاتی از دستیابی به تعادل احساسی است. این فرد باید بر ثبات شما بیافزاید، از شما تعریف کند و شما را توانمند سازد. فرد مورد نظر تنها در صورتی می تواند این کار را انجام دهد که شما نیز در مقابل او را توانمند سازید. روابط حمایتی هوش هیجانی شریک شما با خودتان به هم وابسته است و از خود شما شروع می شود.

۳- تمرکز

علائم هوش هیجانی بالا

بهتر است تمایز معناداری میان انجام چند کار با هم و تمرکز روی چند کار قائل شویم. فرد ممکن است در یک آن مشغول انجام سه کار مختلف باشد اما تمرکز خود را روی اهداف کلی خود حفظ کند و آنها را تغییر ندهد تا اهداف مورد نظرش تحقق یابند؛ مگر آنکه چرخشی نیاز باشد.

۴- خلاقیت

ملالت و خستگی جلوی خلاقیت را می گیرد، که این به نوبه خود سلامت هیجانی فرد را تحت الشعاع قرار خواهد داد. خلاقیت هیجانی خود را به اثربخش ترین شکل ممکن در اراده شناخت و اکتشاف دیگران به شکلی صحیح نشان می دهد. افرادی که واقعاً و با نگاهی مثبت در مورد دیگران کنجکاوی نشان می دهند، معمولاً روابط قدرتمند و پابرجایی برقرار می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به مقاله چگونه خلاقیت و نوآوری موجب پیشرفت در کسب و کار می‌شود؟ مراجعه کنید.

 

۵- گوش کردن

 

نشانه هوش هیجانی بالا

توانایی گوش کردن معمولاً با ترکیب خلاقیت هیجانی و انضباط تقویت می شود و نشانه هوش هیجانی بالاست. اینکه فردی در مورد دیگران حقیقتاً کنجکاو باشد و آنقدر بر خودش مسلط باشد که بتواند ۷۵ درصد مواقع تمرکز را از خودش بردارد و به دیگران گوش دهد کار آسانی نیست و همه کس از پسش بر نمی آید.

۶- پویایی و بهره گیری از قابلیت دگرگون‌پذیری به نحوی مثبت

آسایش و امنیت بیش از حد به ملالت می انجامد که خود در گذر زمان جلوی تحریک توان ذهنی را می گیرد و به عدم امنیت منجر می شود. این عدم امنیت نیز نوعاً هوش هیجانی را تحت الشعاع قرار می دهد. تغییر، به ویژه وقتی به عنوان پدیده ای مثبت در نظر گرفته شود، می تواند عامل شتاب دهنده قدرتمندی در زندگی انسان باشد.

۷- کمال‌گرا نبودن

هوش هیجانی بالا چه علائمی دارد؟

کمال گرایی، که تقریباً همیشه ناکام می ماند، به استیصال و سرخوردگی شدید احساسی می انجامد. متهم کردن دیگران به خاطر عدم موفقیت در تحقق استاندارد های غیر واقع بینانه نیز از جمله نتایج دیگر آن است که در عدم برخورداری فرد از هوش هیجانی کافی و بروز مشکل در رابطه با دیگران نقش برجسته ای دارد. تهیه دوره کوچینگ را در این زمینه به شما معرفی می کنیم.

۸- نپذیرفتن اولین پاسخ

از کنجکاوی و گوش کردن برای جستجوی نرم و پایدار به دنبال راه حل های مشکلات مختلف استفاده کنید. گوش دادن فعال، اولین مهارت در کوچ کلاسیک است. هوش هیجانی یکی از بهترین راه ها برای شناسایی راه حل های چند لایه و کنار هم قرار دادن ایده های چند نفر به نحو احسن به حساب می آید.

۹- پشت سر گذاشتن اشتباهات

نشانه های افراد با هوش هیجانی بالا

درگیری بیش از اندازه با گذشته و اشتباهاتی که یا خود فرد یا دیگران در آن زمان مرتکب شده اند باعث بروز فرسودگی، عصبانیت، و متهم کردن دیگران می شود.

۱۰- هدایت عصبانیت در مسیری سازنده

عصبانیت به خودی خود احساسی منفی نیست. این احساس یکی از قدرتمندترین عوامل شتاب دهنده زندگی انسان محسوب می شود. اما باید آن را کنترل، در مسیر یک اقدام عملی سازنده هدایت و آن را از سمت دیگران دور کرد. هوش هیجانی به دیگران کمک می کند از عصبانیتشان درست استفاده کنند.

سخن آخر

در این مقاله به طور مفصل در زمینه هوش هیجانی بحث شد. امیدواریم که این محتوا برای شما مفید و کاربردی باشد. اما اگر شما عزیزان علاقه مند به اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید می توانید با کارشناسان سایت ثروت آفرینان در ارتباط باشید و دوره mba را تهیه کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی