0
تومان
0
تومان

تفکر هوشمندانه چیست

تفکر هوشمندانه چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

هوش چیست؟

هوش (intelligence) قدرت ذهن برای انجام دادن برنامه‌های ذهنی است. با استفاده از تفکر هوشمندانه می‌توان وقایع و مسائل را تحلیل و استدلال کرد و یا برای آنها راه جدیدی ایجاد کرد. داشتن هوش مستلزم آگاهی است و هر چه آگاهی شما بیشتر باشد، هوشمندانه‌تر می‌توانید زندگی خود را مدیریت کنید. به طور کلی هوش از دید همه یک ویژگی بسیار عالی است. با مشاهده عادت‌ها و عملکردهای خاصی که برخی افراد دارند می‌توان فهمید که باهوش‌تر از بقیه هستند.

روش تفکر هوشمندانه

از اشتباهات خود درس بگیرید

هر کار اشتباهی که از روز تولد تا لحظه مرگ انجام می‌دهید چیزی شبیه آزمون و خطاست و باعث تقویت حافظه شما می‌شود. یک بچه تا زمانی که زمین نخورد راه رفتن را یاد نمی‌گیرد. انسان تا زمانی که حافظه خود را تقویت نکند نمی‌تواند کار خود را به نحو بهتری انجام دهد. در واقع اشتباهات باعث اگاهی مغز می‌شوند وقتی شما تصمیم می‌گیرید سلول‌های عصبی فعال می‌شوند و اگر این تصمیم به عملی اشتباه منجر شود فعالیت عصب‌ها متعاقبا متوقف می‌شود. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند در چنین شرایطی تاثیر تصمیم اشتباه‌شان را به حافظه خود می‌سپارند که دوباره دچار این اشتباه نشوند.

دیدگاه‌های خود را مجددا ارزیابی کنید

انیشتین در تئوری مشهور نسبیت عام خود می گوید: ما نمی‌توانیم مشکلات خود را با همان تفکر اولیه ایکسی حل کنیم که در ابتدا آن مشکل را ایجاد کرده‌ایم.
این مثال را برای استفان هاوکینگ هم می‌توانیم بیاوریم او در ابتدا عقیده داشت هیچ چیزی نمی‌تواند از سیاه چاله خارج شود اما بعدها خلاف تئوری اولیه او منتشر شد.
کسی که از تفکر هوشمندانه برخوردار است مغز خود را نظم می‌دهد تا با وضعیت جدید و اطلاعات ورودی جدید منطبق شود این کار باعث می‌شود با گذشت زمان شما هر روز باهوش‌تر شوید.

از شکست چیزی بدست بیاورید

حتی باهوش‌ترین انسان‌ها اشتباه می‌کنند. وقتی ایده‌ای که تصویر می‌کردید یک نبوغ است ناموفق از آب در آمد ممکن است حس حقارت و ناخوشایندی پیدا کنید اما این اتفاق برای اکثر ما رخ می‌دهد. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند با شکست قوی‌تر می‌شوند آنها معتقدند اگر شکست وجود نداشت موفقیت چندان هیجان انگیز نبود. آریانا هافینگتون ناشر ۱۳ کتاب است کتاب دوم او ۳۶ بار توسط ناشر رد شد اما او با وجود این شکست درس گرفت و بعد از طریق کمپین‌های اینترنتی توانست یک میلیون دلار کسب کند.

یا جی کی رولینگ بعد از اینکه کتاب‌های هری پاتر او ۱۲ بار رد شد یکی از بهترین نویسندگان زمان خود شد. مطمئنا اگربه هافینگتون و رولینگ اینقدر فشار وارد نمی‌شد هرگز به چنین موفقیتی دست نمی‌یافتند که امروزدارند.

شانس را برای خود بسازید

هیچکس به موفقیتی نرسید مگر با تفکر هوشمندانه. شانس چیزی نیست که منتظر باشی تا اتفاق بیافتد شانس را باید ساخت. تصمیم‌گیری و تفکر هوشمندانه مستلزم تلاش است. برای رسیدن به اهداف خود باید مطالعه و تحقیق کنید، هوش مالی داشته باشید، کار کنید تا به هدف خود برسید. وقتی خالصانه و با تمام وجود کاری را انجام می‌دهید می‌دانید که این کار سختی‌های خودش را دارد اما شما را به هدف خود می‌رسید.

بر آنچه به آن اعتقاد دارید پافشاری کنید

تفکر هوشمندانه یعنی فکرهای قدیمی و کهنه را دور بریزید و بر آنچه براساس تحقیق به آن معتقد هستی درست است پافشاری کند. افراد هوشمند می‌دانند چه وقت بر آنچه که اعتقاد دارند پافشاری کنند و به آن بچسبند حتی اگر در بدترین شرایط قرار بگیرند. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند مانند نوار لاستیکی انعطاف‌پذیر هستند و در هر شرایطی قرار بگیرند خود را با آن وفق می‌دهند. تفاوت زیادی وجود دارد بین کسی که از ترس شکست کاری انجام نمی‌دهد با کسی که با وجود خطر مسئولیت انجام کاری را به عهده می‌گیرد. اگر می‌دانید نظر شما درست است روی نظر خود بمانید.
آلبرت انیشتین می گوید: «زندگی مانند دوچرخه سواری است برای آنکه تعادل آن را حفظ کنید باید پا بزنید و ادامه دهید.» برای شانس خود بجنگید تا بدرخشید حتی اگر دیگران از ایده ی شما انتقاد کنند.

عمل گویاتر از زبان

همه ما می‌دانیم کردار و اعمال ما بهتر از زبان ما سخن می‌گوید. کسی که تفکر هوشمندانه دارد به‌جای اینکه حرف بزند عمل می‌کند و دارای هوش کلامی است. مطالعات نشان داده ارزیابی خود به اندازه ارزیابی شرکت‌کنندگانی که گفتگوها را تماشا می‌کردند درست و دقیق نیست. اگر می‌خواهید مورد احترام و توجه جدی همکاران و دوستان خود قرار بگیری، بگذارید سخت کوشی شما ارزش شما را اثبات کند.

همین امروز تبدیل به یک فرد باهوش شوید همه ما دوست داریم باهوش باشیم البته برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید هوش خصیصه ثابت نیست که در بدو تولد تعیین شود. سخت کار کنید برای موفقیت خود بجنگید و هر روز مغز خود را با چالش روبرو کنید تا پتانسیل و قدرت درونی خود را کشف کنید.

سخن پایانی

در انتهای این مقاله به شما توصیه می کنیم برای داشتن تفکر هوشمندانه تلاش کنید. برای داشتن این مهارت یا تقویت آن می توانید یک زبان دیگر بیاموزید. به درون خود مراجعه کنید این کار باعث می شود شما بتوانید به صورت عمیق تری به دو و اطراف خود بنگریدو زیاد راه بروید با خود بلند بلند صحبت کنید تا موفق شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی