0
تومان
0
تومان

کسب‌وکار خانوادگی چیست؟ چه معایب و مزایایی دارد؟

کسب و کار خانوادگی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

کسب‌­و­کار خانوادگی نباید به عنوان یک مزیت یا یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود. زیرا شرکت‌­های خانوادگی را باید همراه با مزایا و معایب آن­ها ارزیابی کرد. وقتی به مزایای شرکت­‌های خانوادگی نگاه می­‌کنیم، اولین چیزی که می­‌بینیم این است که هر یک از اعضای خانواده می‌­توانند داوطلبانه وارد برنامه شلوغی شوند تا کسب‌­و­کار خانوادگی را بیشتر گسترش دهند.

اعتماد، مزیتی مهم در کسب­‌و­کار خانوادگی است. از آن­جایی که اعضای خانواده از قبل یکدیگر را می­‌شناسند و به یکدیگر اعتماد دارند، در این مرحله مشکلی وجود ندارد. بااین‌­حال باید به لیست مزیت­‌ها اضافه کرد که می­‌توان در زمان بسیار کوتاه‌­تری تصمیم‌­گیری کرد. این روند بسیار سریع‌تر است زیرا نیازی به ملاقات با افراد زیاد و گرفتن امضا نیست. کسب‌­و­کارهای خانوادگی دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه مقاله به بررسی آن­ها از جنبه­‌های مختلف می‌­پردازیم.

کسب‌ وکار خانوادگی چه ویژگی‌هایی دارد؟
کسب‌ وکار خانوادگی چه ویژگی‌هایی دارد؟ و خطرات آن چیست؟

کسب‌وکار خانوادگی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در کسب­‌و­کار خانوادگی، هر یک از اعضای خانواده می‌­توانند با گرفتن پول از خزانه شرکت، نیازهای خود را برطرف کنند. در این صورت ممکن است در تهیه صورت­‌های مالی به اشتباه محاسباتی و همچنین از نظر بدهی مالیاتی، اشتباهاتی رخ دهد. این امر می‌­تواند منجربه درگیری خانوادگی شود. همان­طور که از اینجا می­‌توان فهمید تمام مشکلاتی که ممکن است از مدیریت ناشی شود یکی از نقاط ضعف و حساس کسب­‌و­کار خانوادگی است.

برخی از مشاغل خانوادگی ساختار محافظه‌کارانه‌­ای دارند. در این صورت این احتمال وجود دارد که از توسعه شرکت با ایده­‌های جدید جلوگیری شود. این امر به طور جدی بر توسعه شرکت تأثیر منفی می­‌گذارد. هنگامی که در شرکت­‌های خانوادگی تمایل به دستیابی به داده‌­های عینی وجود دارد، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. این مشکلات همچنین اثرات منفی بر توسعه کسب‌­و­کار خانوادگی دارد.

معایب کسب‌وکارهای خانوادگی

وقتی صحبت از معایب کسب‌­و­کار خانوادگی می‌­شود، اولین چیزی که به ذهن می­‌رسد این است که مدیریت به دلیل پیوند خونی دشوار می­‌شود. عموماً در سالی که کسب­‌و­کار خانوادگی تأسیس شده‌، مشکلی وجود ندارد، اما زمانی‌­که مجموعه شروع به رشد می‌کند، اغلب با این موضوع مواجه می‌شویم که روابط خانوادگی تأثیر منفی بر شرکت دارد. تضادهای نسلی و وقفه در روند رشد به دلیل این تضادها، از دیگر معایب است.

با توجه به اینکه هر یک از اعضا در کسب‌­و­کار خانوادگی از یک خانواده هستند، می­‌توان در موارد استقراض پول نگاه منفی داشت. این دیدگاه منفی می‌­تواند با محدود کردن دارایی‌­های خانواده اثرات منفی بر رشد شرکت داشته باشد. در مشاغل خانوادگی معمولاً سود شرکت بین افراد تقسیم نمی‌­شود و به شرکت واگذار می­‌گردد. این در نگاه اول یک مزیت به نظر می­‌رسد، زیرا سرمایه انباشته‌شده است، بااین‌حال، در دراز مدت، احتمالاً باعث درگیری نسل­‌های آینده با یکدیگر می­‌شود. این امر بزرگ‌ترین عامل در انحلال مشاغل خانوادگی برای مدت بسیار طولانی است.

مزایا و معایب کسب و کار خانوادگی
مزایا و معایب کسب و کار خانوادگی چیست؟

یک کسب­‌و­کار خانوادگی از نظر مالی، اداری و فرهنگی مزایای متعددی دارد. مزیت­‌های کسب­‌وکارهای خانوادگی را در این سه عنوان اصلی بررسی خواهیم کرد.

مزایای مالی مشاغل خانوادگی به شرح زیر است:

مزایای کسب‌وکار خانوادگی

هنگامی که بازارها متوقف می‌­شوند یا توسعه کاهش می­‌یابد، اعضای خانواده می­‌توانند مشکل سرمایه را بین خود حل کنند.

پس از تهیه و استفاده از وجوه، تصمیمات معمولاً با مشورت با بزرگ‌ترین عضو خانواده شرکت گرفته می‌­شود و این روند را تسریع می‌کند. ازآنجایی­‌که شرکت، راهی برای امرارمعاش تمام خانواده است، در صورت ایجاد مشکلات مالی، اعضای خانواده از یکدیگر حمایت می‌کنند و این دوران را با سهولت بیشتری پشت­ سر می­‌گذارند.

  •  اهداف، بسیار قوی‌­تر و بلندمدت‌­تر از سایر شرکت‌­ها هستند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌­شوند.
  •  کسب‌­و­کارهای خانوادگی سرمایه خانواده را با دقت بیشتری خرج می­‌کنند.
  •  تمایل به کار، بسیار زیاد است و دارایی‌­های به­‌دست­‌آمده با پذیرش بیشتر محافظت می‌­شوند.
مزایای مدیریتی کسب‌وکار خانوادگی
مزایای مدیریتی یک کسب‌وکار خانوادگی

مزایای مدیریتی

دومین بخش سودمند صاحبان کسب‌­و­کار خانوادگی، مزایای مدیریتی است. از  این مزایا می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • این امکان وجود دارد که سیاست تجاری و تولیدی شرکت با راحتی بیشتری انجام شود.
  •  ازآنجایی­ که همه کارکنان مشاغل خانوادگی یکدیگر را می­‌شناسند، هم‌­افزایی بین کارمندان بسیار مثبت است و شرکت از شانس بسیار بیشتری برای رشد برخوردار است.
  • کسب‌وکار خانوادگی تصویر مثبت و قدرت بالاتری نسبت به سایر شرکت­‌ها دارند.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل در کسب­‌وکار، اعضای خانواده می­‌توانند با حمایت بهتر از یکدیگر به­ سرعت کمبودها را جبران کنند.
  • مشکلات بوروکراسی در مشاغلی که می‌­توانند به یک تجارت خانوادگی تبدیل شوند بسیار سریع‌تر حل می‌­شوند.
  •  تصمیمات اداری را می‌­توان در شرکت­‌های خانوادگی بسیار سریع‌تر از شرکت‌­های معمولی اتخاذ کرد.
  •  از آنجایی که همه صاحبان مشاغل خانوادگی از یک خانواده هستند، می‌­توانند شرکت را با احساس مالکیت پذیرفته و کار اختصاصی برای افزایش سهم آن در بازار ارائه دهند.

در کسب‌وکار خانوادگی، فرآیند اعمال روش­‌های جدید فنی و اداری سرمایه و تصمیم‌­گیری بسیار سریع‌تر از سایر شرکت­‌ها انجام می‌شود.

مزایای کسب‌ و کار خانوادگی
مزایای کسب‌ و کار خانوادگی چیست

مزایای فرهنگی

فرهنگ شرکتی به لطف این واقعیت که انتخاب­‌ها و اقدامات شخصی زیادی بر اساس تجربیات گذشته وجود ندارد، راحت­‌تر شکل می‌گیرد.

نگرش، صداقت، ارتباطات، ارزش، باورها و احساس مالکیت در بین اعضای شرکت بیشتر می‌­شود. از آنجایی که فرهنگ سازمانی فرهنگ خانواده است، قوانین شرکت را می‌­توان راحت­‌تر درک کرد و پذیرفت.به دلیل وجود یک فرهنگ خانوادگی پایدار، کارکنان با یکدیگر یک کل می­‌شوند و روحیه تیمی را به میزان قابل­‌توجهی افزایش می­‌دهند و از آنجایی­ که تنها یک فرهنگ سازمانی وجود دارد، اطمینان حاصل می‌­شود که خانواده شهرت به دست می­‌آورد.

شاید به خواندن این مطلب نیز علاقه‌مند باشید!

در کسب و کار چطور جسور باشیم؟

 

همچنین برای شروع یک کسب‌وکار خانوادگی، گذارندن دوره هوش مالی نیز پیشنهاد ما به شماست!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی