0
تومان
0
تومان

اهمیت هوش کلامی و مالی

اهمیت هوش کلامی و مالی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

هوش کلامی و مالی از مهم‌ترین مهارت‌هایی هستند که باید آن‌ها را توسعه داد. بنابراین یادگیری سایر مهارت‌ها به قدرت بیان مربوط می‌شود. یکی از علل پیشرفت در کشورهای توسعه یافته سیستم آموزشی آن‌هاست. در مراکز آموزشی علاوه بر آموزش‌های آکادمیک روی مهارت فردی و کلامی افراد کار می‌کنند. اما در کشور ایران فرد بر اساس تجربه به مهارت‌های فردی می‌رسد؛ بنابراین پیچیدگی‌ها، لطافت و دامنه‌ی گستردگی زبان که فراگیر است را باید با آموزش تقویت کنیم.

 

هوش کلامی و مالی از مهم‌ترین مهارت‌هایی هستند که باید آن‌ها را توسعه داد. بنابراین یادگیری سایر مهارت‌ها به قدرت بیان مربوط می‌شود. یکی از علل پیشرفت در کشورهای توسعه یافته سیستم آموزشی آن‌هاست.

اهمیت هوش کلامی و مالی

مطالعات نشان داده‌ است ارتباط قوی بین پیشرفت در کسب و کار و توانایی هوش کلامی است. اکثر موارد افراد در برخورد با موانع سست می‌شوند و مشکلات را با افکار ذهنی بزرگ‌تر می‌کنیم همین امر باعث عدم پیشرفت می‌شود و گمان می‌کنیم مهارت کلامی‌مان نیازی به تقویت ندارد و هیچ‌گونه اقدامی نسبت به بهبود آن انجام نمی‌دهیم در نتیجه باعث بزرگ شدن مشکل و حل نشدن آن می‌شویم. افرادی که هوش مالی بالایی دارند در جذب درامد ها مدیریت هزینه ها و به رسیدن به حداکثر سود با به کار گیری منابع بهینه مهارت به سزایی دارند. کسانی که بهتر و واضح‌تر شغل خود را توصیف می‌کنند افراد باهوشی هستند و در مدت کمی به موفقیت‌های بزرگی دست میابند.

حکایت مدیریتی

آنتونی رابینز نویسنده، سخنران و بازیگر آمریکایی که تعدادی از کتاب‌های او ترجمه شده و در ایران به چاپ رسیده است در مورد ارزش زمان چنین می‌گوید: بیاموزید که تنها 20 درصد از زمان خویش را صرف مشکل کنید مابقی آن را برای یافتن راه‌حل بگذارید. اما داستان اینگونه شروع می‌شود…

پرفسوری در شروع کلاس درس کیسه‌ای پر از سنگ‌ در دست گرفت و آن را بالا برد که همه ببینند. بعد از حضار پرسید: به نظر شما وزن این کیسه چقدر است؟ افراد جواب دادند: 50گرم، 100 یا شاید 150 گرم.

– پرفسور گفت: من هم بدون وزن کردن نمی‌دانم دقیقا وزنش چقدر است. اما سوال من این است: اگر من این کیسه پر از سنگ را چند دقیقه همین‌طور نگه دارم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

حضار سکوت کردند و به پرفسور خیره شدند و پرفسور گفت:

-حق با توست حالا اگر یک روز، یک ماه، یک سال آن را در دستم نگه دارم چه؟

-حضار گفتند: دست شما بی‌حس می‌شود. و از قادر به حرکت دادن آن نیستید.

پرفسور گفت بله حق با شماست مشکلات زندگی هم دقیقا شبیه به همین حکایت است بیشتر از یک مدت نباید به آن‌ها فکر کرد و سنگ‌ها را مسئله‌ای حل ناشدنی نباید دانست و هر سنگ را باید یک شانس دانست.

سخن پایانی

به طور کلی می توان زندگی انسان‌ها را بدون داشتن هوش مالی و کلامی غیر قابل کنترل دانست به همین خاطر واژه هوش مالی و کلامی توانسته در بطن وجود انسان نفوذ کند. همه افراد باید این مهارت خود را تقویت کنند تا در مسیر کسب کار خود و زندگی شخصی به سطوح بالاتری دست یابند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی