0
تومان
0
تومان

زنان قدرتمند، کارآفرین ، ثروت آفرین

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

زنان قدرتمند، کارآفرین ، ثروت آفرین

بحث را باید این طور شروع کنیم، رسیدن به موفقیت مقصد همه است، رضایت از خود اهتمام تک تک آدمهایی است که دوراندیش هستند ودست یابی به ثروت مرد و زن نمی شناسد .

تمام صحبتهایی که در طول تاریخ در رابطه با ضعف زنان در مجامع سیاسی _ اجتماعی وحتی اقتصادی مطرح شده باید دور ریخت!

چرا که در هرعصر شاهد استثنائاتی بوده ایم که تمام این نظریه های خرافی را رد کرده است ، از مخترعین بگیر تا سیاست مداران، خالقان آثار اجتماعی و هنری و علی الخصوص فعالان کسب و کار در جای جای این کره خاکی .

قبل تر،اکثریت کارآفرینان را مردان تشکیل می دادند، در اکثر کشورهای جهان قوانین برای حضور زنان در عرصه اقتصاد مناسب نبود وهنوز هم نسبت به توانایی زنان در کارآفرینی آن‌طور که باید اعتماد به وجود نیامده اما روند نقش‌آفرینی زنان در حوزه کارآفرینی روندی رو به رشد است. واقعیت این است که هر چه سطح مسئولیت‌ها بالاتر می‌رود تعداد زنان کم‌تر می‌شود؛ اما به تدریج تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

اما در شرکت‌های کوچک و متوسط شاهد حضور زنان در شغل‌های رده بالا در حد مالکیت و مدیریت هستیم. با ظهور زنان بانفوذی مانند کوکو شَنل و اِستی‌لادر، دوره کاملا جدیدی برای زنان کارآفرین و تاجر در سراسر جهان آغاز شد. امروزه زنان هم در جایگاهی معادل مردان قرار دارند و کسب‌وکارهایی با نام خودشان در صنایع مختلف از جمله نشر، فناوری، مد، رسانه و زیبایی تاسیس کرده‌اند.امروز تعداد زنان کارآفرین به نحو چشم گیری افزایش پیدا کرده است تا جایی که می توان گفت این رقم به تساوی نزدیک شده است !

از جمله مثال های واضح و بی اغراق جهانی در این وادی می توان به اسامی زیر اشاره داشت:

 • آنگلا مرکل با ثروت خالص:11.5 میلیون دلار
 • سوفیا ورگارابا ثروت خالص:37 میلیون دلار
 • آریانا هوفینگتون با ثروت خالص:50 میلیون دلار
 • دبی فیلدز با ثروت خالص:65 میلیون دلار
 • سوزان وجسیکی با ثروت خالص:350 میلیون دلار
 • ایندرا نویی با ثروت خالص:144 میلیون دلار
 • بیانسه با ثروت خالص:450 میلیون دلار
 • شریل سندبرگ با ثروت خالص:یک میلیارد دلار
 • سارا بلیکلی با ثروت خالص:1 میلیارد دلار
 • ونگ لای چون با ثروت خالص:1.5 میلیارد دلار
 • چر ونگ با ثروت خالص:1.6 میلیارد دلار
 • دنیس کوتس با ثروت خالص:2.5 میلیارد دلار
 • فلورانشو آلاکیجا با ثروت خالص:2.5 میلیارد دلار
 • اپرا وینفری با ثروت خالص:3 میلیارد دلار
 • جینا رینهارت با ثروت خالص:11.7 میلیارد دلار
 • سوفیا آموروسوبا ثروت خالص61 میلیون دلار
 • جِی.کِی رولینگ با ثروت خالص60 میلیون دلار

قصد نگارنده صحبت در مورد این کارآفرینان و نوع کارشان نیست ،چه بسا شما می توانید با سرچ نام هر کدام خودتان از کم و کیف زندگی و روند کار ایشان مطلع شوید و حتی تعداد بیشتر و بروزتری از این دست اسامی روبرو شوید که روز به روز هم بر تعداد آنها افزوده می شود ،چرا که امروزه برای زنان جایگاه تاختن در زمینه های اقتصادی وجود دارد.

فقط به طور نمونه کمتر کسی است که جی .کی.رولینگ را با اثر زیبای هری پاتر نشناسد وبانوی رمان نویس، تهیه‌کننده فیلم و فیلم‌نامه‌نویس انگلیسی!

وقتی می‌خواست اولین کتاب خود بنام«هری‌پاتر» و «سنگ جادو» را منتشر کند با موانع و بی‌توجهی‌های زیادی روبه‌رو شد. وقتی موفق شد موانع انتشار کتاب را از میان بردارد، کتاب‌هایش یک‌شبه موفقیت فراوانی کسب کرد و فیلم‌ها، محصولات و حتی پارک‌هایی برای اساس کتاب‌هایش ساخته شد.

حتما در سرزمین خودمان هم به مواردی از این دست برخورده اید، که در مقاله بعدی مفصل در مورد زنان برجسته اقتصادی که ثروت آفرینان کشورمان هستند صحبت خواهیم داشت.

اما ویژگی های مشترک زنان کار آفرین چیست که از آنها زنان قدرتمند و خود ساخته و ثروت آفرین ساخته است:

مثبت اندیش هستند

نگاه مثبت به وضعیت، زمینه نوآوری و رفع مشکلات را فراهم می‌کند و انرژی درونی، آزاد می‌کند. کارآفرینی دشوار است و اگر دیدگاه‌های منفی بر ذهن سلطه داشته باشند با نخستین مانع تلاش‌ها متوقف می‌شود. همواره مراقب ذهن خود باشید و اجازه ندهید روحیه‌تان با افکار منفی تضعیف شود. واقع‌بینی ضروری است اما در نظر گرفتن موانع با نگاه صنفی داشتن بسیار تفاوت دارد. برای مثبت باقی ماندن زنان کارآفرین اطرافیان خود را از بین افراد خوش‌بین انتخاب می‌کنند.

راه غلبه بر موانع را بلد هستند

زنان کارآفرین در اغلب موارد می‌توانند از موانع در جهت منافع شرکت استفاده کنند. زنان کارآفرین باید عادت کنند از هر مانعی که به وجود می‌آید پندی بگیرند. به تدریج مشاهده خواهند کرد مشکل آنقدرها که ابتدا تصور می‌شد بزرگ و منفی نبوده است.

دارای اعتمادبه‌نفس بالا هستند

قدرتمند بودن و اعتمادبه‌نفس داشتن به معنای مخرب و جسور بودن نیست. بر عکس اعتمادبه‌نفس و قدرت به معنای سازندگی و حرکت در مسیر صحیح است. هنگامی که فرد تصویر ذهنی درست و مثبتی از خود دارد و مسئولیت‌پذیر است که روحیه کارآفرینی او قوی‌تر است و دیگران نیز با اعتماد و اطمینان بیشتری با وی همکاری می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد در بین مردان و زنان کارآفرین به ترتیب ۴۵ و ۵۱ درصد آن‌ها از این ویژگی برخوردار هستند.

رغبت برای همدلی در آنها بالاست

زنان بیش از مردان با کمک به دیگران در آن‌ها نفوذ می‌کنند. اشتیاق به ایجاد تغییری مثبت در زندگی دیگران از مهم‌ترین ویژگی‌های زنان کارآفرین موفق است و انگیزه بالایی برای فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها است. نظرسنجی‌های انجام شده در بین زنان کارآفرین نشان می‌دهد در بین انگیزه‌های مختلف نظیر کسب درآمد بالا، اثبات توانایی، استفاده از تحصیلات و… حس کمک به دیگران و ایجاد تغییر در زندگی آن‌ها عامل اصلی مهم‌تر در فعالیت اقتصادی زنان است.

بهترین سیاست صداقت

برای قدم گذاشتن به پله بالاتر، لازم نیست روی دوش دیگران قدم بگذارید. حس رقابت منفی در بین مردان بیش از زنان است. حرکت طبق قانون و پرهیز از اقدامات غیرصادقانه در بین کارآفرین‌های زن به ویژه در آسیا مشاهده می‌شود. همین عامل حس اعتماد دیگر شرکت‌ها را برمی‌انگیزد؛ زیرا همه مایلند با کسانی همکاری کنند که صادق و قابل اطمینان باشند. در ایالات متحده میزان همکاری شرکت‌ها با زنان کارآفرین طی یک دهه گذشته همه ساله ۱۰ درصد افزایش یافته است.

زندگی و کار رو هم راستا با هم در نظر گرفتن

آن دسته زنان که بین کار و زندگی خانوادگی توازن برقرار می‌کنند موفق‌تر هستند. زندگی متوازن ذهن را برای ایده‌های خلاق آماده می‌کند. در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که کشورهایی پیشرفته هستند، در آمارها مشخص شده آن دسته از زنان کارآفرین که به زندگی خانوادگی، دوستان، سلامتی و روح خود توجه بیشتری دارند، موفق‌تر هستند. ویژگی ششم به ویژه در مورد زنان مصداق دارد؛ زیرا آن‌ها در هر سطح شغلی که باشند بر خانواده بیش از مردان تاثیر می‌گذارند.

هدف

زنان کار آفرین اهدافشان را یاد داشت می کنند ومدام به آن می نگرند . و برای دستیابی به اهداف حرکت می کنند تا فقطو در حد رویا و آرزو باقی نماند. زنانی که برای مدیریت شرکت و کسب‌وکار خود برنامه‌ای شفاف و مرحله‌بندی شده دارند موفق‌تر عمل می‌کنند. البته این ویژگی برای تمام کارآفرین‌ها مفید است؛ اما از آنجا که زنان وظایف خانوادگی گسترده‌تری دارند، برنامه‌ریزی به آن‌ها کمک می‌کند توازن لازم را بین کار و زندگی خانوادگی برقرار کنند.

ظریف نگری

زنان به علت ریزبینی و دقت بالای خود نسبت به مردان توانایی بالاتری در کشف این نیازها دارند. از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد تقریبا در تمام کشورها میزان مصرف زنان بیش از مردان است به همین دلیل آن‌ها نیازهای بازار را بهتر تشخیص می‌دهند و کالاهایی که تولید می‌کنند نیاز واقعی بازار است.

برای یادگیری آماده اند

زنان کارآفرین شیوه‌های کاری خود را به جانشین‌هایشان فرا می‌دهند و نوعی انتقال تجربه در شرکت‌هایی که آن‌ها تاسیس می‌کنند، مشاهده می‌شود که همین ویژگی به آن‌ها کمک می‌کند همزمان از هم‌فکری دیگران استفاده کنند.

دوراندیشی همیشه با آنهاست

احتیاط و آینده‌نگری جزوه ویژگی‌های اصلی زنان کارآفرین‌ است. به دلیل نگاه بلندمدت، سرسختی زنان در مواجهه با مشکلات بیشتر است. البته احتیاط باعث نمی‌شود زنان کارآفرین جرئت برداشتن قدم بعدی را نداشته باشند. با آنکه در سرتاسر جهان تعداد زنان کارآفرین بسیار پایین‌تر از مردان است اما در شرایط برابر موفقیت آن‌ها بیشتر است.

در مقاله بعدی به بررسی خانم هایی که فعال اقتصادی ایران هستند خواهیم پرداخت وبه ویژگی هایی که از آنها ثروت آفرین ساخته اشاره خواهد شد با ثروت آفرینان همراه شما هستیم .

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی