0
تومان
0
تومان

ترس از دست دادن پول و روشهای مقابله با آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

ترس از دست دادن پول

از بین همه چیزهایی که ما را می‌ترساند، ترس از دست دادن پول می‌تواند وحشتناک‌ترین نوع ترس و احساس به نظر برسد. ترس برخی از سرمایه گذاران از فرار پول، آنها را مجبور می‌کند که به طور کامل از بازار سهام و سایر سرمایه گذاری‌های پرنوسان کناره‌گیری کنند. این پدیده اغلب “بیزاری از دست دادن” نامیده می‌شود.

تاثیر ترس از دست دادن پول در سرمایه گذاری

افرادی که از ضرر گریزی رنج می‌برند گاهی منتظر می‌مانند تا شرایط بازار مساعد، رو به رشد و ثابت باشد و بعد سپس سرمایه گذاری می‌کنند. چنین افرادی معمولا به تاریخچه بازار مورد نظر خود توجهی نکرده و تنها روند صعودی بازار معیار و ملاک سرمایه گذاری‌شان است. در نتیجه معمولا در بازارهای صعودی و با قیمت بالا خرید می‌کنند؛ زمانی که بازار دچار نوسان و افت قیمت شد، ناگزیر مجبور به فروش دارایی می‌گردند.

بر اساس نظر بسیاری از افرادی که به صورت تخصصی در زمینه سرمایه گذاری فعالیت می‌کنند، خرید در شرایط صعودی بازار و فروش در شرایط نزولی، فرمولی برای شکست و از دست دادن پول است!

به همین دلیل، بسیاری از مشاوران مالی توصیه می‌کنند که برای سرمایه گذاری در یک بازار، نباید به زمان‌بندی خاصی مقید باشید و در عوض باید مراقب تغییرات الگوها باشید و از تجزیه و تحلیل تاریخچه بازار غافل نشوید. درواقع بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که ترس از دست دادن پول دارند، اگر در برابر احساس برای فروش در هنگام سقوط بازار مقاومت کنند و تا بهبود بازار موقعیت خود را حفظ کنند، ممکن است بتوانند سرمایه اولیه خود را حفظ و یا حتی افزایش دهند!

همان‌طور که پروفسور دنیل کانمن برنده جایزه نوبل می‌گوید، «برای جلوگیری از تاثیر ترس از دست دادن پول در سرمایه‌گذاری باید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید بدون تغییر ذهنیت یا بدون تغییر مسیر موقعیت سرمایه گذاری خود را حفظ کنید.» به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید در هریک از بازارهای مالی سرمایه گذاری کنید که می‌تواند انتخاب عاقلانه‌ای باشد، باید استقامت لازم برای مقابله با نوسانات را داشته باشید. به طور کلی، عملکرد گذشته بازار تضمینی برای بازده همان بازار در آینده نیست.

 

جمله پروفوسر دنیل کانمن
جمله پروفوسر دنیل کانمن

روش‌های کنترل ترس از دست دادن پول

  • پذیرش احساس ترس از دست دادن پول

قبل از آنکه استراتژی‌های سرمایه گذاری خود را برای موفقیت بیشتر تغییر دهیم، باید این واقعیت ترس از دادن پول را قبول کنیم! ما اغلب در برابر چیزهایی که نمی‌خواهیم بپذیریم مقاومت می‌کنیم و همین امر باعث می‌شود در شرایط فعلی خود درجا بزنیم. اذعان به ترس نیمی از پیروزی است. بنابراین به جای گفتن جمله ” من ترس از دست دادن ندارم “، سعی کنید با احساسات واقعی خود رو به رو شوید.

  • تغییر تعریفتان از شکست

یکی از بهترین ترفندها برای غلبه بر ترس از دست دادن پول، تعریف مجدد مفهوم شکست است. معنای شکست برای شما چیست؟ شما می‌توانید شکست را به عنوان یک تراژدی یا به عنوان یک تجربه یادگیری تعریف کنید. به طور کلی ما نباید فقط به جنبه‌های منفی فکر کنیم، بلکه باید به جنبه‌های مثبت و ضعیت نگاه کنیم.

  • به سود فکر کنید و نه ضرر

اقتصاددانان ضرر گریزی را به عنوان یک عامل اصلی در تصمیم‌گیری‌های مالی شناسایی کرده‌اند، زیرا بیشتر مردم ترجیح می‌دهند از از دست دادن پول خودداری کنند تا اینکه پول بیشتر به دست آورند. بر اساس مطالعات روان شناسی انجام شده، تأثیر روانی باخت دو برابر قوی‌تر از پیروزی است. بنابراین به جای اینکه به دنبال روش های کاهش ضرر باشید؛ باید به روش‌های افزایش درآمد فکر کنید.

 

ترس از دست دادن پول
ترس از دست دادن پول یا ضرر گریزی در تصمیم گیری های مالی

 

  • مهربانی با خود

بیشتر اوقات ما نسبت به خود مهربان نیستیم. تصور می کنیم که به اندازه کافی خوب، باهوش، سخت کوش نیستیم و این همه خودگویی منفی باعث ایجاد احساس ترس و در نهایت منجر به افسردگی می‌شود. بنابراین هرگز فکر نکنید که نمی توانید درآمد بیشتری داشته باشید؛ زیرا شرایط لازم برای این اتفاق خوشایند را ندارید!

  • دور ماندن از ترندها

اگر با ترس از دست دادن پول دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است خودتان را در شرایط تصمیم گیری برای خرید استرس زا قرار ندهید. قبل از خرید هر چیزی به این فکر کنید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا نه؟ در این صورت بعد از خرید و پرداخت هزینه، خودتان را سرزنش نکرده و از پولی که پرداخت کرده‌اید، احساس رضایت می‌کنید.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی