0
تومان
0
تومان

آموزش سرمایه‌گذاری در املاک

آموزش سرمایه‌گذاری ملک

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

وقتی پول فراوانی به دستتان می‌رسد، دوستان و آشنایان معمولاً به شما توصیه می‌کنند که آن را در بازار املاک و مستغلات آن، طلا یا ارزهای خارجی مثل دلار سرمایه‌گذاری کنید. از میان این سه گزینه، بهترین و باثبات‌ترین آنها، سرمایه‌گذاری در زمینه ملک است و البته باید برای آن برنامه‌ریزی بلندمدتی داشت؛ از همین رو در این مقاله قصد داریم به آموزش سرمایه‌گذاری در املاک بپردازیم.

چرا سرمایه‌گذاری در املاک مناسب است؟

املاک و مستغلات همواره در کشور ما بازاری روبه‌رشد داشته‌اند. همین عامل سبب شده تا بسیاری از افراد بتوانند به موفقیت‌های خوبی در این حیطه برسند. اثبات چنین مطلبی را می‌توان با استناد به آمارهای جهانی به دست آورد. بر اساس آمارهای مختلف منتشر شده، املاک و مستغلات با اختصاص‌دادن 230 تریلیون دلار دارایی، توانسته‌اند بازار سرمایه‌گذاری جهانی را تحت‌الشعاع خود قرار دهند. فراگیر بودن املاک در کره زمین موجب شده تا بتوان سرمایه‌گذاری‌های عمده‌ای در این حوزه انجام داد.

آموزش سرمایه‌گذاری در ملک
سرمایه‌گذاری در املاک

چطور سرمایه‌گذاری در املاک را آغاز کنیم؟

اگرچه به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری در املاک امری بسیار آسان باشد، اما در واقعیت چنین نیست و سختی‌های خاص خودش را دارد. از همین رو، متخصصین این حوزه معتقدند که آموزش‌ دیدن در این حوزه و ایجاد یک استراتژی هوشمند برای کار خود از جمله پایه‌های محکمی هستند که می‌توانند موجب موفقیت شما شوند. در ادامه به ستون‌های اصلی سرمایه‌گذاری در ملک می‌پردازیم:

– آموزش ببینید

درست است که برای ورود به این حوزه نیازمند اخذ مدارک دانشگاهی نیستید، اما باید بدانید که در املاک و مستغلات نیز آموزش‌ دیدن بسیار لازم و ضروری است. نحوه تنظیم قرارداد، ارزش واقعی زمین‌های یک محله و… از جمله مواردی است که باید آن‌ها را یاد بگیرید.

برای یادگیری در حوزه املاک دو راه مختلف وجود دارد. یکی از راه‌های مناسب، شرکت‌کردن در دوره‌های آموزشی مختلفی است که در این حیطه برگزار می‌شود. امروزه اساتید و متخصصان در داخل و خارج کشور اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی می‌کنند که با شرکت در آن‌ها می‌توانید نکات ارزنده‌ای را فرابگیرید.

راه دوم، تجربه حضور میدانی در این عرصه است. در واقع با اشتغال در املاک یا بودن در کنار یک سرمایه‌گذار می‌توانید تجربه‌های ارزشمندی به دست آورید. بهترین راه از نظر ما ترکیب‌کردن این دو روش است. در واقع بدین ترتیب می‌توانید سرمایه‌گذاری اصولی و با کمترین ریسک ممکن داشته باشید.

– یک استراتژی تجاری ایجاد کنید

در هر حوزه‌ای که بخواهید سرمایه‌گذاری کنید، لازم است تا برنامه‌ریزی معین و هدف‌داری داشته باشید. املاک و مستغلات نیز از این امر مستثنی نیستند. سرمایه‌گذاران موفق حوزه املاک و مستغلات، اصولاً چند جنبه مهم را در ایجاد یک استراتژی موفق در نظر می‌گیرند.

اولین مسئله‌ای که آن‌ها در نظر می‌گیرند این است که بازار به چه چیزی نیاز دارد. آن‌ها با دانستن درباره نیاز مردم بر اساس جغرافیای یک محله تصمیم می‌گیرند تا به چه شکل در حوزه املاک وارد شوند. بدین ترتیب می‌توانند سود زیادی کسب کنند. مسئله مهم دیگر نیز این است که تلاش زیادی دارند تا خودشان را بهتر بشناسند.

در نگاه اول ممکن است تصور کنید که این نکته چندان  ارتباطی با سرمایه‌گذاری در املاک ندارد. اما جالب است بدانید که این نکته یکی از مسائل کلیدی ورود به عرصه املاک است. زیرا برخی افراد به سبب داشتن شخصیت‌هایی متفاوت نمی‌توانند موفقیت زیادی را در این عرصه به دست آورند. به طور مثال افرادی بهتر است وارد این عرصه شوند که دارای صبر زیاد باشند. در واقع حوزه املاک به‌طورکلی به شکلی است که در بلندمدت و گذشت زمان می‌توانید سود فراوانی کسب کنید. بنابراین این مسئله نیازمند داشتن صبر زیاد است.

داشتن قدرت ریسک بالا در کنار گذشتن از برخی امور موردعلاقه از دیگر فاکتورهای مهمی است که در یک شخصیت باید وجود داشته باشد تا بتواند وارد این عرصه شود. برای رسیدن به موفقیت ممکن است شما وقت زیادی نداشته باشید تا بخواهید به‌تمامی کارهای موردعلاقه خود برسید.

جمله معروفی در وال‌استریت و دنیای سرمایه‌گذاری وجود دارد که بیان می‌کند: «شما می‌توانید خوب غذا بخورید یا خوب بخوابید اما نمی‌توانید هم‌زمان هر دو را داشته باشید».

این جمله، به‌خوبی بیانگر نکته‌ای است که به آن اشاره کردیم. نکته سومی که سرمایه‌گذاران موفق حوزه املاک توصیه می‌کنند واقع‌نگری است. در واقع باید براساس شرایط موجود خود، قیمت مصالح، قیمت واقعی یک زمین و… وارد خریدوفروش املاک شوید.

– شبکه‌سازی کنید

بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این عقیده‌اند که درصد عمده‌ای از موفقیت شما زمانی حاصل می‌شود که بتوانید ارتباطات خوبی در این حوزه با افراد دیگر ایجاد کنید. به‌نوعی شبکه‌سازی در حوزه املاک می‌تواند باعث شود تا شما روند انجام خریدوفروش را به‌راحتی روبه‌جلو ببرید. اگرچه می‌دانیم که در آغاز کار ایجاد یک شبکه‌سازی گسترده بسیار سخت است.

روش‌هایی مانند شرکت در همایش‌های مربوط به این حوزه و ملاقات با تولیدکنندگان مواد ساختمانی می‌تواند روند ایجاد شبکه‌سازی را تسریع ببخشد. البته لازم است بدانید که کیفیت شبکه‌سازی بسیار مهم‌تر از کمیت آن است. با ایجاد رابطه‌ای صمیمانه با برخی افراد محدود این حوزه بهتر می‌توانید به موفقیت برسید.

سود در سرمایه‌گذاری ملک
سودآوری در ملک

آیا سرمایه‌گذاری در ملک همواره سودآور است؟

روند بازار مسکن در طی سالیان اخیر همواره روبه‌رشد بوده است. از همین رو سرمایه‌گذاری در این بازار نشان داده است که می‌تواند سود بالایی برای شما داشته باشد. در این راستا باید نکته مهمی را نیز در نظر گرفت. اگرچه حضور در این عرصه ریسک پایینی به نسبت دیگر موارد مانند طلا یا دلار دارد اما باید بدانید که عاری از هر گونه مشکل نیست.

به همین دلیل در مطالب قبلی یکی از خصیصه‌های افرادی که می‌خواهند به این حوزه وارد شوند را داشتن قدرت ریسک بالا دانسته‌ایم. بلایای طبیعی، برخی از سیاست‌گذاری‌های دولت و عدم اطلاع درباره موارد حقوقی قرارداد می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد. از همین رو دقت کنید تا با تحقیق فراوان اقدام به خرید ملک کنید. اگر به‌دنبال سود در سرمایه‌گذاری خود هستید؛ مینی‌دوره رایگان سرمایه‌گذاری در ملک برای شما نتیجه‌بخش خواهد بود.

انواع سرمایه‌گذاری در املاک

به‌طورکلی، موارد زیادی وجود دارد که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید درآمد مناسبی را از طریق املاک کسب کنید. کم‌ترین موردی که می‌تواند برای شما سودرسانی کند، اجاره‌دادن یک منزل است. از طریق اجاره منزل خریداری شده می‌توانید درآمد جانبی غیرفعالی را برای خود ایجاد کنید.

بازسازی خانه‌های قدیمی نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند منجر به سودرسانی فراوانی شود. همچنین ساخت املاک تجاری، هتل‌ها و… نیز در صورتی‌ که با استراتژی درستی انجام شود؛ سود زیادی را نیز به همراه دارد. همچنین خرید زمین‌های ساخته‌نشده و بایر نیز می‌تواند دست شما را برای فعالیت گوناگون مسکونی باز نگه دارد. به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر در املاک سرمایه‌گذاری کنید.

  • بازسازی
  • پیش‌خرید زمین، آپارتمان یا ملک مسکونی
  • خرید زمین، آپارتمان یا ملک مسکونی آماده
  • تشکیل تعاونی مسکن
  • مشارکت‌ در ساخت

اما موارد گفته شده را احتمالاً از قبل می‌دانستید. بسیاری از افراد دوست دارند وارد این بازار شوند اما به سبب شرایط مالی کم، این امکان برای آن‌ها فراهم نشده است. از همین رو در ادامه به ذکر شیوه‌ای می‌پردازیم که با شرکت در آن نیز می‌توانید خود را وارد بازار املاک کنید.

سرمایه‌گذاری در املاک با بودجه مالی کم

خوشبختانه امروزه شرایطی مهیا شده تا افرادی که بودجه محدودی دارند نیز بتوانند وارد حوزه املاک و مستغلات شوند. بدین ترتیب افراد زیادی می‌توانند سرمایه خود را افزایش دهند. در همین راستا صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک مستغلات به وجود آمده‌اند. صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (Reit) همانند یک ابزار مالی عمل می‌کند. این صندوق‌ها با استفاده از جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مشتریان اقدام به فعالیت در حوزه املاک می‌کنند.

در نهایت نیز سود حاصله از فعالیت در این عرصه را بین مشتریان براساس درصد سهامشان پرداخت می‌کنند. بدین ترتیب شما می‌توانید بدون درگیر کردن خودتان در خرید، فروش یا بازسازی خانه و با سرمایه‌گذاری اندک، سود کنید. عمده فعالیت این صندوق‌ها در حوزه مسکن است.

ممکن است این صندوق‌ها در حوزه‌هایی مانند خرید اوراق بهادار، گواهی‌های سپرده بانکی و… نیز فعالیت کنند. تنوع سرمایه‌گذاری در اموال غیرمسکونی مانند هتل‌ها، معاف از مالیات بودن در صورت اجرای قوانین و نقدشوندگی بالا از جمله مزایای حضور در صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات است.

مزایده املاک
مزایده در املاک

شرکت در مزایده‌های املاک

برخی اوقات به دلایل متنوع مسکن‌های مختلف توسط دولت یا نهادهای قضایی به مزایده گذاشته می‌شود. عدم پرداخت وام توسط افراد یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا بانک‌ها سند خانه فرد مقروض را به مزایده بگذارند. همچنین اختلافات مربوط به تقسیم ارث نیز می‌تواند چنین شرایطی را برای نهادهای قضایی به وجود آورد. از همین‌رو حضور در چنین رویدادهایی می‌تواند سود مناسبی را برای شما به همراه داشته باشد. زیرا می‌توانید املاک را با قیمتی کمتر خریداری کرده و باتوجه‌به اهداف خود مانند بازسازی، ساختن مجدد و… سود کلانی را به دست آورید.

سخن پایانی

بازار ملک از جمله حوزه‌های قدیمی سرمایه‌گذاری است که همواره توانسته سود زیادی را برای مردم به همراه داشته باشد. از همین رو آموزش سرمایه‌گذاری در ملک می‌تواند یکی از موارد الزامی برای مردم باشد. حضور در دوره‌های معتبر مختلف  و تجربه میدانی می‌تواند موجب شود تا یک شخص بتواند عملکرد خوبی در بازار املاک داشته باشد. داشتن استراتژی و ایجاد شبکه‌سازی از دیگر مواردی است که می‌تواند به شما کمک کند. که در این مقاله سعی بر آن شد که دقیق‌تر به آن بپردازیم.

مواردی از قبیل سیاست‌های دولت یا بلایای طبیعی نیز می‌تواند مشکلاتی را در حوزه سرمایه‌گذاری شما به وجود آورد. علاوه‌بر رویه‌های معمول و آشنای سرمایه‌گذاری در ملک مانند خرید یا بازسازی، روش‌های دیگری مانند سرمایه‌گذاری در صندوق‌های املاک و مستغلات نیز وجود دارد که می‌تواند سود خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

شرکت در  دوره جامع سرمایه‌گذاری و پول نیز می‌تواند شروع خوبی برای اقدام به یک سرمایه‌گذاری صحیح باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی