0
تومان
0
تومان

آموزش سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

آموزش سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

در طی سالیان اخیر علاقه به سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت‌کوین در میان سرمایه‌گذاران افزایش‌یافته است. سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین همانند بسیاری از پدیده‌های جدید، موافقان و مخالفان زیادی دارد. طرفداران ارزهای دیجیتال بر این عقیده‌اند که ارزهای دیجیتال، آینده مبادلات انسان‌ها و سرمایه‌گذاری را دربرمی‌گیرند. این در حالی است مخالفان، ارزهای دیجیتال را در دسته سر سرمایه‌گذاری‌های پرخطر می‌دانند. بااین‌حال باید بپذیریم اکنون خرید بیت‌کوین یکی از اصلی‌ترین پدیده‌های سرمایه‌گذاری است. از همین رو در این مقاله به آموزش سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین پرداخته‌ایم.

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین یکی از ارزهای دیجیتال است که توسط یک برنامه‌نویس یا گروهی از برنامه‌نویسان به وجود آمد. در واقع فردی به نام ساتوشی خالق بیت‌کوین است اما تابه‌حال کسی نتوانسته هویت حقیقی این نام را مشاهده کند. از همین رو برخی معتقدند که ممکن است گروهی از برنامه‌نویسان دست به خلق چنین رمز ارزی زده‌اند.

بیت‌کوین همانند دیگر ارزهای دیجیتال، ارزش ذاتی و پشتوانه طلا یا نقره ندارند. یکی از دلایل ایجاد بیت‌کوین این بود که بتوانند از تقلبی بودن سکه‌ها و توکن‌های طراحی شده تقلبی جلوگیری کنند. در واقع کپی و تقلب در ارزهای دیجیتال دیگر  بسیار راحت است. در واقع بیت‌کوین نیز حکم همان پول‌های رایج کشور را دارد که امکان کپی‌کردن آن بسیار سخت است.

بیت کوین چیست؟
بیت کوین

چرا باید در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

امروزه ارزهای دیجیتال فراوانی در بازار هستند. از همین رو ممکن است کمی سردرگم شوید. بااین‌حال، در میان ارزهای دیجیتال گوناگون همان اول درمی‌یابیم که معروف‌ترین بین آن‌ها بیت‌کوین است. از همین‌رو سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند اطمینان بیشتری را برای شما به همراه بیاورد. در واقع تقاضای فراوان برای داشتن بیت‌کوین باعث شده تا در سالیان اخیر شاهد افزایش چشمگیر ارزش بیت‌کوین باشیم. به همین دلیل داشتن آن می‌تواند سودآوری خوبی برای شما داشته باشد.

از اهمیت زیاد بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سالیان اخیر، می‌توان به این نکته اشاره کرد که شرکت‌های معروف مانند اسپیس ایکس، تسلا، پی پال و… تأکید کرده‌اند که در آینده نزدیک برای خریداری محصولات و خدماتشان صرفاً ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند نتیجه تمامی این مطالب این است که سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و آموزش درباره آن امری است الزامی که تمامی مردم جهان دیر یا زود باید به سمت آن حرکت کنند.

بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت‌کوین‌ها در بستر و سیستمی به نام بلاک‌چین توزیع می‌شوند. در واقع بلاک‌چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و نگه‌داری آن است. اطلاعات مربوط به بیت‌کوین‌ها در بلاک‌های مختلف ذخیره می‌شود. زنجیره‌ای از این اطلاعات موجب ایجاد بلاک‌چین می‌شود. شایان‌ذکر است که صرفاً تراکنش‌هایی که شامل واریز و برداشت است، در بلاک‌چین ثبت می‌شود.

هر کدام از بلاک‌چین‌ها دارای قسمتی به نام هش هستند. هش نوعی الگوریتم ریاضی است که همانند یک سری کد مانند (xgdjkon2hdc3) است. هش در هر کدام از بلاک‌ها، متفاوت و منحصربه‌فرد است. از همین رو می‌توانیم آن را با اثر انگشت هر انسان مقایسه کنیم. هش هر بلاک ثابت است و تغییر در آن موجب نامعتبر شدن آن می‌شود.

هرکدام از بلاک‌ها علاوه بر هش منحصربه‌فرد خود، دارای هش بلاک قبلی نیز هستند. از همین رو وقتی بخواهید هش یک بلاک را دستکاری کنید باید بلاک‌های قبلی را نیز عوض کنید. همین امر موجب می‌شود تا عملاً تقلب و دستکاری در بیت‌کوین به امری غیرممکن تبدیل شود.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟
عملکرد بیت کوین

مسئله دیگر آن است که افراد مختلف به بلاک‌ها دسترسی دارند. در واقع سیستم بلاک‌ها بدین‌گونه نیست که صرفاً چندین نفر خاص یا  ارگان‌هایی مانند بانک به بیت‌کوین دسترسی داشته و بتوانند قیمت آن را کنترل کنند. شما نیز می‌توانید با هر کامپیوتری به شبکه‌ای از بلاک‌چین‌ها دسترسی پیدا کرده و از اطلاعات آن‌ها کپی دریافت کنید.

اتصال کامپیوترها به بلاک‌چین و گرفتن کپی از آن، برای هر کاربر را با نام نود (node) می‌شناسند. همین امر موجب می‌شود تا هر تغییری که به وجود بیایددر سریع‌ترین حالت، بسیاری از مردم مطلع شوند. درنتیجه متوجه دستکاری و تقلب در آن می‌شوند. ارسال بیت‌کوین بین افراد نیز از طریق دو کلید عمومی و خصوصی انجام می‌شود. به زبان ساده کلید عمومی همان شماره‌حساب شماست که با آن می‌توانید بیت‌کوین را ارسال کنید. کلید خصوصی نیز همان امضای و رمز شماست که در برای ارسال بیت‌کوین به آن نیاز دارید. به‌طورکلی مراحل ارسال به شرح زیر است:

 1. ارسال بیت‌کوین به کلید عمومی فرد گیرنده
 2. امضای تراکنش با کلید خصوصی
 3. ارسال تراکنش به نودهای بیت‌کوین
 4. بررسی اعتبار تراکنش به لحاظ معتبر بودن کلید خصوصی و مقدار موجودی فرستنده توسط نودها
 5. در صورت صحت تراکنش، دادن تأیید اولیه به آن و واردکردن آن به بلاک جدید

5 مرحله سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

اگرچه حوزه ارز دیجیتال فضای جدیدی برای سرمایه‌گذاری است اما باید دانست که ورود هرچه سریع‌تر به این قسمت موجب می‌شود تا شما از بسیاری از مردم جهان جلوتر باشید. به جهت سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، لازم است تا 5 مرحله زیر را بگذرانید.

بهترین ارزهای سرمایه‌گذاری
بهترین ارزهای مجازی در سرمایه‌گذاری

رفتن به یک صرافی بیت‌کوین

سرمایه‌گذاران بیت‌کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. البته باید بدانید که  هیچ شرکت رسمی تحت عنوان تولید “بیت‌کوین” وجود ندارد. بااین‌حال، چندین صرافی مختلف وجود دارد که شرایط معاملات بیت‌کوین را آسان می‌کنند. از جمله معروف‌ترین صرافی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوین بیس (Coinbase)
 • بایننس (Binance)
 • کراکن (Kraken)
 • جمینی (Gemini)
 • بیت فینکس (Bitfinex)

دریافت یک کیف پول (wallet) بیت‌کوین

پس از پیداکردن صرافی معتبر، باید یک کیف پول(Wallet) خریداری کنید. در واقع کوین‌های خریداری‌شده از سوی شما در کیف پولتان ذخیره می‌شود. البته بهتر است بگوییم که تراکنش‌های شما در آن ذخیره می‌شود. به طور کلی کیف پول‌های حوزه رمز ارز به دو دسته کیف پول گرم (Hot Wallet) و کیف پول سرد (Cold Wallet) تقسیم می‌شود.

وظیفه مشابه هر کدام از این کیف پول‌ها ایجاد، ذخیره‌سازی و مدیریت کلید عمومی و خصوصی است. کیف پول‌های سرد خود نیز به دو دسته کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول کاغذی تقسیم می‌شوند. در کیف‌پول سرد سخت‌افزاری، کلیدهای عمومی و خصوصی در یک دستگاه شبیه به هارد اکسترنال کوچک یا فلش ذخیره می‌شود.

مدل‌های کیف پول در بیت کوین

این مدل از کیف پول‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شود. در کیف‌های پول سرد کاغذی اطلاعات در یک ورق کاغذی به شما داده  شود که این روشی کاملاً غیردیجیتال است. امنیت بالا، بزرگ‌ترین مزیت کیف پول‌های سرد است. از همین رو قیمت آن‌ها نیز بسیار متغیر است.

کیف پول‌های گرم به سه دسته کیف پول موبایل، کیف پول آنلاین و کیف پول دسکتاپ تقسیم می‌شوند. در کیف پول‌های موبایل و دسکتاپ، شما می‌توانید کیف پول خود را در قالب اپلیکیشن در گوشی همراه یا کامپیوتر خود داشته باشید. کیف پول گرم آنلاین نیز بدین شکل است که با استفاده از مرورگرهای وب به شما امکان دسترسی به کیف پولتان را می‌دهند. کیف پول گرم آنلاین در مقایسه با دو دسته دیگر کمترین امنیت را دارد.

از مزایای کیف پول‌های گرم، می‌توان به ‌رایگان بودن و آسان بودن دسترسی به آن‌ها اشاره کرد. در واقع شما هر موقع از روز می‌توانید به‌راحتی با استفاده از گوشی موبایل خود به سراغ ولت خود بروید. البته همین امر به‌نوعی از جمله معایب آن‌ها نیز محسوب می‌شود. زیرا امکان هک‌ کردن آن‌ها وجود دارد. گواردا ولت، تراست ولت، اتمیک ولت، جکس لیبرتی، اکسودوس ولت و کوینومی به‌عنوان  بهترین کیف‌های پول‌های گرم دنیا شناخته می‌شوند.

کیفذ پول بیت کوین
مراحل دریافت کیف پول بیت کوین

مراحل دریافت کیف پول بیت کوین عبارتنداز:

 • کیف پول دریافتی را به اطلاعات بانکی خود متصل کنید.

وقتی کیف پول خود را دریافت کردید، باید آن را به‌ حساب بانکی خود متصل کنید. این نکته به شما امکان می‌دهد بیت‌کوین بخرید و بفروشید.

 • بیت‌کوین موردنیاز خود را خریداری کنید

پس از طی‌کردن مراحل فوق، نوبت به خرید بیت‌کوین می‌رسد. شما می‌توانید از صرافی ارز دیجیتالی که انتخاب کردید اقدام به خرید بیت‌کوین کنید.

 • سرمایه بیت‌کوین خریداری شده خود را مدیریت کنید

پس از خرید بیت‌کوین نیز می‌توانید موارد زیر را انجام دهید.

 • استفاده از کوین‌های خریداری شده به جهت معاملات آنلاین
 • نگه‌داری بیت‌کوین‌ها به‌عنوان یک دارایی سودآور

راه‌های سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

به‌طورکلی سه روش مختلف برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین وجود دارد که در ادامه به شرح هر کدام از این راه‌ها می‌پردازیم.

خرید بیت‌کوین

تمام مواردی که پیش‌ازاین گفتیم را می‌توانید برای خرید بیت‌کوین به کار ببرید. در واقع این روش به اعتقاد بسیاری از سرمایه‌گذاران بهترین و آسان‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری است. زیرا شما بدون دردسر اقدام به خرید بیت‌کوین کرده و با نگه‌داشتن آن در درازمدت می‌توانید سود زیادی به دست آورید.

استخراج بیت‌کوین

در روش استخراج بیت‌کوین شما نیاز به دستگاه‌هایی به نام ماینر دارید. پس از خرید دستگاه باید یک کیف پول به آن معرفی شود. سپس با استفاده از این دستگاه می‌توانید در پردازش تراکنش‌های موجود در این حوزه شرکت کنید. فعالیت در عملیات پردازش تراکنش‌ها در نهایت منجر می‌شود تا به شما بیت‌کوین تعلق بگیرد. شایان‌ذکر است که خرید دستگاه، روشن ماندن آن و موارد جانبی دیگر نیاز به سرمایه اولیه زیادی دارد.

ترید بیت‌کوین

درصورتی‌که سرمایه اولیه لازم برای خرید بیت‌کوین یا دستگاه‌های ماینر را ندارید بهترین گزینه برای شما یادگیری معامله در بازار رمزارزها است. در این روش شما با استفاده از تکنیک‌ها، استراتژی‌ها، نوسانات قیمت، اخبار روز دنیا، نمودارها و… تلاش می‌کنید تا با خریدوفروش بیت‌کوین سود مدنظر خود را به دست آورید. البته در این راه نیاز دارید تا زمان زیادی را صرف آموزش خود بکنید تا بتوانید اصول درست تحلیل و معامله در این حوزه را آموزش ببینید.

آیا سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین خوب است؟

پاسخ به این سؤال بسیار متغیر است. گسترش رمزارزها به‌خودی‌خود نشان می‌دهد که در آینده ما به آن‌ها نیاز داریم. بااین‌وجود باید بدانید که سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین نیازمند ریسک‌پذیری است. زیرا بیت‌کوین دارایی ثابتی نیست و در طول رز مدام قیمت آن تغییر می‌کند. مهم‌ترین مسئله در این حوزه مطالعه، تحقیق فراوان و آموزش‌دیدن است. اگر که بخواهید بدون هیچ‌گونه آموزشی در این حوزه پا بگذارید مسلماً فقط ضرر می‌کنید. از همین رو نمی‌توان با قطعیت گفت که سرمایه‌گذاری در این حوزه مناسب است یا خیر.

سخن پایانی

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری نوین، حضور مستمر در بازار رمزارزها به‌خصوص بیت‌کوین است. از همین رو آموزش سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین به یکی از نیازهای لازم دنیای امروز تبدیل شده است. پیداکردن یک صرافی معتبر رمزارز، خرید کیف پول، خرید بیت‌کوین و مدیریت آن از جمله راه‌هایی است که به‌طورکلی برای سرمایه‌گذاری باید طی کنید. شایان‌ذکر است که خرید بیت‌کوین، استخراج بیت‌کوین و ترید کردن از جمله روش‌های گوناگونی است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها بیت‌کوین به دست آورید.

برای خرید دوره جامع سرمایه‌گذاری و پول روی لینک زیر بزنید:

دوره جامع سرمایه‌گذاری و پول 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی