0
تومان
0
تومان

تمرین بداهه گویی حرفه ای ( نقش بداهه گویی در سخنرانی)

آنچه در این مقاله می‌خوانید

()

بداهه گویی، یک توانایی قابل یادگیری و تقویت است که شما را قادر می سازد تا بدون هماهنگی و آمادگی قبلی در مقابل یک نفر یا گروهی از افراد، صحبت های تاثیرگذار و موثر  داشته باشید. اما چگونه تمرین بداهه‌گویی کنیم. با تقویت توانایی بداهه گویی می‌توانید بدون نگرانی یا استرس و با اعتماد به نفس کامل سخن بگویید. هر چقدر فن بیان شما قوی تر باشد قدرت بداهه‌گویی بهتری خواهید داشت.

تعریف بداهه‌گویی

هنر بداهه‌گویی فقط یک فن بیان ساده نیست بلکه یک مهارت هنری در نمایش دادن هوش کلامی و حضور ذهن است. مانند هنرمندانی که بدون آمادگی قبلی شروع به نواختن نت های جدید موسیقی می‌کنند.

بداهه گویی یک هنر تحسین برانگیز است که همگان را تحت تاثیر قرار می دهد. این مهارت در فن‌بیان یک مبحث پیچیده است که قابلیت تقویت شدن دارد. افرادی که این قدرت را دارند به خوبی گوش می‌دهند و در زمان مناسب صریح‌ترین صحبت را می‌کنند و هرگز در هیچ موقعیتی تسلیم نمی‌شوند.

بداهه گو نقش مهمی در برگزاری یک سخنرانی حرفه‌ای با فن بیان قوی را دارد. لازم است در جلسات کاری و لحظات نامتعارف از این توانایی بهره برد. این مهارت در تمام جنبه‌های زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی کاربرد دارد.

افراد بداهه گو تحت تاثیر فشار شرایط قرار نمی‌گیرند و با آرامش کامل از حضور ذهن خود استفاده می‌کنند. مغز این افراد یاد گرفته که سریع عمل کند و به سرعت جملاتی متناسب را بر زبان جاری کند. یک شخص بداهه‌گو با فصاحت کلام و اعتماد به نفس بالا منظور خود را به صورت کاملا خلاصه و تاثیرگذار بیان می‌کند.

تاثیر بداهه‌گویی

برخی افراد تصور می‌کنند بداهه‌گویی همان جسارت گستاخی است اما بداهه‌گو در کمال ادب و احترام اما قاطع و واضح بوده و با گستاخی متفاوت می‌باشد. بداهه‌گویی یک مهارت ذهنی است و قدرت کلام در هر موقعیتی می‌تواند کارگشا و مفید باشد.

یک ذهن آماده که توازن و تعادل دارد قادر است به سرعت در اطلاعات ذهنی جستجو کرده و مناسب‌ترین عکس‌العمل را به گونه‌ای خلاصه و گویا بیان کند. افرادی که بداهه‌گو هستند همیشه آماده‌اند تا در زمان مناسب به خوبی صحبت کنند.

 نقش بداهه گویی در سخنرانی

مزیت بداهه گویی در سخنرانی و مذاکره شامل موارد زیر است:

  • بداهه گویی حرفه ای از مهارت‌های لازم برای تمام افراد جامعه به ویژه مدیران، مجری‌های صدا و سیما و کلیه افرادی است که نیاز دارند در جمع‌های مختلف صحبت کنند.
  • اعتبار شما را به واسطه قدرت کلام صریح بالا می‌برد.
  • توانایی به اشتراک گذاشتن اطلاعات و مفاهیم را به کوتاه‌ترین و موثرترین حالت خواهید داشت. به طور مثال این توانایی مناسب گزارشگران خبری و اطلاع رسانی برای انتخاب تیترهای جنجالی است.
  • باعث افزایش اعتماد به نفس برای حضور در کنار اشخاص یا حضور در هر جمعی می شود.
  • می‌توانید به راحتی در مراسم و جلسات مختلف بدون آمادگی قبلی در آرامش کامل با قدرت صحبت کنید.

روش های تقویت بداهه گویی

برای اینکه به یک بداهه‌گوی حرفه‌ای تبدیل شوید می توانید از روش های تقویت بداهه گویی استفاده کنید و همگان را تحت تاثیر صحبت های خود قرار دهید. لازم است این تکنیک‌ها به طور مداوم استفاده شود تا مهارت بداهه‌گویی در شما نهادینه شود.

مهارت بداهه‌گویی با تمرین و تکرار تقویت می‌شود و انجام تمرینات منظم و مدوم راز موفقیت برای داشتن این هنر ارزشمند است بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به تکنیک های زیر توجه داشته و آنها را در عمل به کار بگیرید.

ذهن آرام

یک بداهه گو ذهن آرام دارد او تحت هیچ شرایطی دچار استرس، دلهره، خشم و ناامیدی نمی‌شود و با ذهنی آرام و متمرکز موقعیت را بررسی کرده و به سرعت پاسخی مناسب به زبان می‌آورد. برای داشتن ذهن آرام می‌توانید موسیقی ملایم گوش کنید یا از تمرینات مدیتیشن استفاده کنید.

فن بیان

برای اینکه به مهارت بداهه‌گوییِ حرفه‌ای دست پیدا کنید لازم است فن بیان خود را قوی کنید. فن بیان واضح و گویا لازمه یک ذهن آرام است تا بتواند منظور خود را به وضوح بر زبان جاری کند.

سخن آخر

فن بیان، بداهه‌گویی، هوش‌کلامی شاید کلماتی باشند که به ظاهر ساده باشند اما کاربرد بسیار زیادی در زندگی روزمره دارند و تمامی افراد به آموختن آن احتیاج دارند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی