آموزش اصول و فنون مذاکره

در دوره‌ها و سمینارهای آموزشی که دکتر مظاهری برگزار می‌کند همیشه به دانشجوها می‌گوید؛ مذاکره کلید بسیاری از موفقیت‌های شما در آینده است و تاکید زیادی روی این قضیه دارد. همچنین دکتر توصیه می‌کند یادگیری مهارت‌های مذاکره را از همین الان شروع کنید. زیرا کل زندگی از روابط عاطفی تا روابطی که مرتبط به کسب و کار است را دربر می‌گیرد. بنابراین رموز زیادی در خوب مذاکره کردن وجود دارد، تا شما بتوانید زندگی‌تان را بهبود دهید و پول‌های بیشتری را بدست بیاورید. تیم ثروت آفرینان، موضوعات زیادی در مورد موفقیت در مذاکرات تجاری در این سایت انتشار داده‌اند تا کاربران بتوانند با خواندن آنها درست تصمیم‌گیری کنند و به خواسته‌هاشون برسند. یک نمونه از آن مقاله‌ها، مبحث چگونه باور را به موفقیت تبدیل کنیم؟ است و در ادامه آن قصد داریم اصول و فنون مذاکره را آموزش دهیم.

آشنایی با اصول مذاکرات تجاری

در مذاکره برقراری ارتباط دوستانه در اولین برخورد بسیار مهم است. در مرحله پیش مذاکره و در شروع صحبت باید به تبادل نظر درباره موارد غیرمرتبط بپردازید تا از لحاظ روانی مذاکره شونده را برای ورود به محیط مذاکره و بیان خواسته‌هایتان آماده نمایید. چنین ارتباطی کمک می‌نماید که نتایج بهتری کسب کنید و زودتر به هدفتون برسید.

از نکات خیلی مهم زمان را در نظر بگیرید، هنگام صحبت طوری برنامه‌ریزی کنید که تمام اهداف و خواسته‌هاتون رو گفته باشید.

در هنگام مذاکرات باید در نظر داشته باشید، ارائه پیشنهاد اول نقش بسیار کلیدی را ایفا می‌کند. شواهد نشان داده که پیشنهاد اولیه و نتیجه مذاکره به یکدیگر بستگی دارند.

همچنین یک مذاکره‌کننده حرفه‌ای و موفق از تجربیات خود به گونه‌ای اثربخش استفاده می‌کند و نقاط قوت و ضعف خود را تجزیه و تحلیل می‌کند تا در مذاکرات بعدی بکار ببرد.

در هر مذاکره‌ای رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به طرف مذاکره سبب می‌شود که بتوانید به نتایج مطلوب‌تری دست یابید.

در انجام معامله باید دقت داشته باشید در مورد پاسخ هایتان خوب بیاندیشید. نباید تمام سوالها را در همان مرتبه اول پاسخ بدهید. بیشتر مذاکرات در چند جلسه برگزار می‌شود و الزامی نیست که در جلسه اول شما به نتیجه دست یابید. زیرا مذاکره در چند جلسه انجام شود باعث می شود دقت بیشتری برای تصمیم گیری داشته باشید.

در ضمن وقتی از یک موضوع آگاهی ندارید بهتر است که از یک خبره کمک بگیرید تا عملکرد بهتری داشته باشید، بنابراین در مواقعی که نمی‌توانید کاری را به تنهایی انجام دهید از کمک دیگران استفاده کنید.

در هنگام مذاکره باید از دروغ گویی و غلو کردن خودداری نمایید. همیشه یادتان باشد که مذاکره کاری است که بارها تکرار می‌شود و احتمال دارد طرف مقابلتان را بیش از یک بار ببینید. دروغ گفتن از میزان اعتبار شما کم می‌کند و باعث می‌شود، طرف مقابل در دفعات آینده که با شما برخورد می‌کند برای شما اعتبار لازم را قائل نشود.

در هنگام مذاکره باید توجه داشته باشید بحث تفاوت‌های فرهنگی و شخصیت شناسی دو موضوع مهم است. زیرا احتمال دارد در مذاکرات با افرادی وارد مذاکره شوید که علاقه چندانی به آنها نداشته و از لحاظ فرهنگی با هم فاصله زیادی داشته باشید. این را بدانید که شما در مذاکره قرار نیست شخصیت طرف مقابل را تغییر دهید، بلکه شما قرار است که درباره یک موضوع خاص با طرف مقابل خواسته‌های خود را بیان نمایید.

عوامل موفقیت آمیز در مذاکره
خواندن مقاله

همیشه شرایط و روابط پایدار ایجاد کنید و به منفعت‌های بلندمدت بیاندیشید. بردهای بزرگتر و پرمنفعت در کسب منافع بیشتر نیازمند ساخت روابط در بلندمدت و انتخاب‌های صحیح شماست.

در آخر، خوشرویی و برخورد مناسب میتواند در همه جا به شما کمک کند و لازم است که بدانید شیک پوش بودن و زبان بدن در مذاکره به صورت یک مجموعه که شامل بدن، رفتارها و نگرش می‌باشند.

اصول مذاکره

سخنوریسمینارفن و بیانمذاکرهمذاکره تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *