0
تومان
0
تومان

مذاکره باید خروجی مفید داشته باشد

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در ابتدای مقاله در رابطه با اهداف سرنوشت ساز بحث را شروع می‌کنیم تا به نتایج شگفت انگیز برسیم. تجربه چندین ساله من تقریباً با همین یک تصمیم کوچک شروع شده که به نتایج بزرگ رسیده‌ام. اولین اقدام، نوشتن اهدافتان است و مهمتر از آن، عملی کردن آن بوده که کاملاً متفاوت است. این اقدام مهم برای رشد یک انسان معمولی برای رسیدن به هدفهای بزرگش، حیاتی‌ترین نقش را در زندگی­‌اش ایفا می‌کند. زیرا در هر کاری فقط دانستن اینکه کار را چطور شروع کنم کافی نیست، بلکه خروجی آن مهمتر است. بنابراین فقط دانستن تکنیک مذاکره و اقدام به مذاکره کافی نیست، مذاکره باید خروجی مفید داشته باشد. خروجی مفید در مذاکره یعنی شما بتوانید به هر قصدی که پشت میز مذاکره می‌شینید، اونقدر متبحرانه عمل کنید که با لبخند پیروزی جلسه رو ترک کنید. نتیجه مذاکره به نفع‌تون باشه، به قول بازاریا چیزی کاسب شده باشید. با دادن امتیاز کمتر قرارداد پرسودی بسته باشید، جلوی یه ضرر بزرگتر رو گرفته باشید، وقت خریده باشید یا چه میدونم حالتون خوب شده باشه، دو نفر رو آشتی داده باشید، از یه بحران جلوگیری کرده باشید، به بهبود اوضاع کمک کرده باشید، همه اینا اسمش خروجی مفید مذاکره است!

اقدام‌های موثر برای خروجی مفید مذاکرات

اولین گام این است که بر ترس از صحبت کردن در جمع غلبه کنید، با تمرین زیاد و صحبت کردن در جمع خانواده و دوستان شروع کنید تا کم کم عادت شود و جذب آن شوید.

گام دوم، شاید تا الان برای خیلی از شماها اتفاق افتاده که بخواهید کاری انجام دهید و تصمیم سفت و سخت به انجام آن را گرفته ولی یک دفعه آن را به تعویق انداخته و کارها را برای خود سخت و دردناک کرده‌اید. این عادت بیشتر از هر چیز دیگری باعث می‌شود که رویاها و تمام نقشه‌های خوب زندگی‌تان را نابود کند. همین عادت بد باعث به وجود آمدن احساساتی همچون ناکامی، عصبانیت، تندی و عوارض منفی دیگر می‌شود. برای آنکه از انجام دادن این تصمیم خودداری کنید باید با اراده و انضباط این عادت غلط را از زندگی خود حذف کنید.

گام بعدی، اهدافتان را بنویسید و جایی نگه دارید که در دسترس باشد. از من سوال می‌شود اهدافمان را کجا بگذاریم که همیشه کنارمان باشد. من توصیه می‌کنم که فهرست اهدافتان را در کیف پول، در کنار کامپیوتر، روی یخچال، روی فرمان ماشینتان و هر وسیله ای که روزانه بیشترین برخورد را با آن دارید بچسبانید.

گام آخر، برای داشتن یک مذاکره خوب به آن شکل بازی بدهید. دلیل اینکه بازی را پیشنهاد میکنم این است، پیشرفتی که ما در کار کردن در سطوح مختلف به دست می آوریم و بشکل بازی آغاز کنیم برایمان بسیار لذت بخش می‌شود و به آن عادت می‌کنیم. برای مهارت سخنرانی در جمع که یکی از اهداف اصلی در مذاکرات بوده و برای شما انجام آن سخت است. میتوان با این ترفند و به شکل بازی شروع کرد که در جمع حاضر شده‌اید و آماده سخنرانی هستید بدون اینکه نتیجه برایتان اهمیت داشته باشد، خواهید دید که در سطوح بازی خیلی سریع پیش می‌روید و به موفقیت دست می‌یابند. هنگام بازی می توانید صدای خود را ضبط کنید و بعد آن را گوش دهید تا نقاط قوت و ضعف خود را بدانید.

21 اصل مهم که منجر به مذاکره موفقیت آمیز میشه !

برای داشتن یک خروجی مفید از مذاکره باید این موارد رو در ذهن خودتون هک کنید!

(در یادداشتهای بعدی به بررسی تک تک این موارد می‌پردازیم)

 1. داشتن برنامه ریزی قبل از شروع مذاکره
 2. ایجاد محدودیت و خط کشی برای مذاکرات به فراخور موقعیتی که دارند
 3. ابتدای مذاکره به آینده‌ای که متصورید مدام فکر کنید تا از ریل خارج نشوید
 4. گزینه‌هایی که برای مذاکره به همراه دارید بیش از یک باشد
 5. تعجیلی در متقاعد کردن مخاطب نداشته باشید
 6. بزنگاه‌هایی برای سکوت لازم است
 7. خلاف واقع حرفی شنیدید به روی خودتان نیاورید
 8. دوره همی مذاکره راه بیاندازید تا تحت فشار کمتری قرار بگیرید
 9. مذاکره بهتر است در زمین شما باشد (در دفتر کار شما به دعوت شما )
 10. مذاکره را محلی برای تسویه حساب‌های قبلی ندانید
 11. برای پرسش پیش قدم شوید و تعدادش را بالا ببرید تا کمتر پاسخگو باشید
 12. مشتاق تر از طرف مقابل به نظر نرسید
 13. فرصت خواهش و اصرار را به طرف مقابل بدهید
 14. صبور باشید و به دقت گوش کنید
 15. ضعف‌ها و قوت‌های طرف مقابل را پیش از مذاکره بررسی کنید
 16. در طرف مقابل توقع ایجاد نکنید
 17. گرمای دست شما در انتهای مذاکره باید توسط طرف مقابل حس شود
 18. با رفتار اشتباه فرصت مذاکره‌های آتی را از خود نگیرید
 19. در مذاکره گفتار مناسب داشته باشید
 20. در مذاکره درست رفتار کنید
 21. درمذاکره لباس مناسب بپوشید

سخن آخر

مطالبی که برای یک مذاکره پیروزمندانه مطرح شد هر کدامشان اگر درست اجرا شود می تواند شما را به نتایج دلخواه‌تان برساند و یک پله شما را به موفقیت صددرصدی نزدیک کند.

در این مجال قصد عنوان آنها بود تا اینکه شما بتوانید با بررسی این موارد و تحلیل آنها، به نقاط ضعف و قوت خودتان به عنوان یک مذاکره کننده پی ببرید و ببینید تا یک مذاکره کننده موفق چقدر فاصله دارید.

برای همراهی بهتر، شما را به مشاورین ثروت آفرینان ارجاع میدهم، لینک ارتباط سایت موجود است!

داشتن یک بسته آموزشی مذاکره و یا حضور در یک سمینار موفق مذاکره که سخنران آن «دکتر امیرحسین مظاهری سیف»، کسی که با تجربه‌ترین فرد در این راستاست، بهترین انتخاب است تا تمام این آیتم‌ها را یک جا و با مثالهای مستند یاد بگیرید و در کسب و کار و زندگی خود پیاده کنید.

«ثروت آفرینان» با بیش از سیزده سال سابقه اجرایی، و بررسی هزاران مورد موفق و ناموفق در این عرصه، در کنار شماست. می توانید هم اکنون، با حصول اطمینان برای حضور در سمینار اصول مذاکره اقدام نمایید! اولین گام برای رفع موانع مذاکره و داشتن یک مذاکره با خروجی مفید را بردارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی