0
تومان
0
تومان

14 نمونه از سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی + هدف و پاسخ سوال

نمونه سوالات آزمون استخدامی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آشنایی با سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی، یکی از ترفندهای لازم برای شناخت و انتخاب بهتر نیروی کار در جلسات مصاحبه است. فرقی نمی‌کند قصد استخدام در چه شغلی را دارید؛ در سال‌های اخیر فرایند جذب و استخدام در ایران تغییرات زیادی داشته است و پرداختن به موضوعات روانشناسی برای شناخت بهتر کارجو، به یک موضوع مهم تبدیل شده است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم چند نمونه سوال روانشناسی که در جلسات مصاحبه از فرد پرسیده می‌شود را در اختیار شما قرار دهیم. همراه ما باشید.

پرسیدن سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی چه اهمیتی دارد؟

هدف از مصاحبه فقط تأیید دانش فنی یک فرد نیست، بلکه این است که ببینیم آیا او یک فرد مناسب برای سازمان خاص است یا خیر. تصمیم‌گیری در این مورد معمولاً بر اساس درک این موضوع انجام می‌شود که تمایلات درونی یک کارجو چیست؛ اینکه چگونه دنیا را می‌بیند، در چه کاری خوب است و در چه کاری بد، چه چیزی الهام‌بخش او است و چه چیزی او را تحریک می‌کند. همه این موارد عواملی هستند که در حین جذب و استخدام یک فرد باید در نظر گرفته شوند. جالب است بدانید که در برخی موارد پاسخ سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدام حتی مهم‌تر از دانش فنی فرد است.

نمونه سوالات روانشناسی شخصیت استخدامی

الگوهای شما در زندگی چه کسانی هستند؟

منظور از الگو، فردی است که شما آرزو دارید شبیه به او باشید. درواقع الگو ویژگی‌هایی دارد که ما می‌خواهیم در خودمان داشته باشیم. به همین دلیل، اگر کسی بگوید الگویش چه شخصی است، درواقع به شما می‌گوید که می‌خواهد چه کسی شود و چه دیدگاهی نسبت به زندگی شخصی و کاری خود دارد. پاسخ به این سوال در تصمیم استخدام و جذب فرد تاثیرگذار است؛ زیرا در مدت زمان کوتاه مصاحبه، شانس زیادی برای شناخت سریع فرد و جهان بینی وی به شما می‌دهد.

الگوهای شما در زندگی چه کسانی هستند؟

معنای زندگی شما چیست؟

احتمالا شما هم اسم کتاب در جستجوی معنا به گوشتان خورده است. اگر تا کنون فرصت مطالعه این کتاب را نداشته‌اید، حتما در اولین فرصت برای خرید و مطالعه این کتاب اقدام کنید. یکی از جذاب‌ترین سوالات روانشناسی که در جلسات مصاحبه می‌توانید از کارجو بپرسید، سوال در رابطه با معنای زندگی فرد است. اگر از 5 نفر مختلف بپرسید که فکر می‌کنند معنای زندگی چیست، ممکن است 5 پاسخ متمایز دریافت کنید که البته دور از انتظار هم نیست.

اگر کارجو بگوید که معنای زندگی در لحظه زندگی کردن و لذت بردن است، احتمالا به این معنا است که این فرد شخصیت آرام و راحتی دارد. اگر کارجو بگوید که معنای زندگی در دنبال کردن آرزوها و محقق کردن آنهاست، احتمالا به این معناست که شخصیت جاه طلبی دارد و برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کند.

بزرگ‌ترین دستاورد شما تا کنون چه بوده است؟

هرکسی معیارهای متفاوتی برای موفقیت یا شکست خود دارد. برای فردی که والدینش موفق به کسب مدرک دانشگاهی نشده‌اند، فارغ‌التحصیلی از دانشگاه می‌تواند بزرگ‌ترین موفقیت آنها باشد. زیرا احتمالا این فرد بر اساس شرایط محیطی، بزرگ‌ترین موفقیت خود را تحصیل و سربلند کردن خانواده خود می‌داند. با پرسیدن این سوال از کارجو در جلسه مصاحبه استخدام، می‌توانید از شخصیت او و آمال و آرزوهایش بیشتر بدانید. به عنوان مثال، اگر بزرگ‌ترین دستاورد یک فرد خرید ماشین با پول خودش باشد، به این معنی است که برای استقلال و سخت کوشی خود ارزش قائل است.

وقتی بچه بودی، می‌خواستی چه کاره شوی؟

برخی از ما آرزو داشتیم که آتش‌نشان، افسر پلیس یا فضانورد باشیم. بر اساس مطالعات انجام شده، شغلی که در کودکی رویای آن را در سر داشتیم، می‌تواند تا حدی بیانگر شخصیت ما باشد. اگر مسیر شغلی فعلی کارجو با آنچه که در کودکی در ذهن خود می‌پرورانده تفاوت زیادی داشته باشد، احتمالا به این معنا است که در دوره نوجوانی با تغییر بزرگی مواجه شده و بنا به دلیلی از شغل رویایی خود دور شده است. اگر می‌خواهید با کارجو گپ و گفت بیشتری داشته باشید، این سوال می‌تواند شروع خوبی باشد.

بچه بودی میخواستی چی کاره بشی؟

سخت‌ترین اتفاقی که تا کنون آن را تجربه و از سر گذرانده‌اید، چه بوده است؟

یک مطالعه نشان می‌دهد که رویدادهای آسیب‌زا می‌توانند تأثیرات مثبتی بر توسعه فردی افراد داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فرد مجبور باشد سال‌ها با سختی‌ها دست و پنجه نرم کند، چه در شغلی باشد که از آن لذت نمی‌برد یا با افرادی که با او خوب رفتار نمی‌کنند، می‌تواند به انعطاف‌پذیری بیشتر او کمک کند.

به همین دلیل است که درک آنچه آنها از سر گذرانده یا می‌گذرانند می‌تواند به شما کمک کند که تصویر واضح‌تری از اینکه واقعاً چه کسی هستند به دست آورید. اما شناخت به واسطه پاسخ این سوال همیشه آسان نیست؛ مردم اغلب تمایلی برای به اشتراک گذاشتن آسیب‌های گذشته خود با افرادی که به تازگی ملاقات کرده‌اند ندارند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم زمانی این سوال را بپرسید که مدت زمان زیادی از مصاحبه گذشته و استرس کارجو کمتر شده است.

دیگران شما را چگونه توصیف می‌کنند؟

پرسیدن این سوال آزمونی برای سنجش میزان خودآگاهی و نحوه تعامل آنها با دیگران است. اگر می‌گویند دیگران به آنها می‌گویند دوست خوبی هستند، اما خودشان چنین احساسی ندارند، می‌تواند به معنای فروتنی باشد. اگر دیگران آن‌ها را رک توصیف کنند، اما خود شخص فقط فکر می‌کند که حقیقت را می‌گوید و کار درست را انجام می‌دهد، ممکن است در برقراری ارتباط با مشکل رو به رو شود.

اگر شخصی برای سیر کردن خانواده‌اش دزدی کند، آیا او را آدم بدی می‌دانید؟

سوال کلاسیک رابین‌هود؛ آیا هدف وسیله را توجیه می‌کند؟ هیچ پاسخ عینی درست یا غلطی وجود ندارد، فقط هر فردی دیدگاهی متفاوت نسبت به این موضوع دارد. پرسیدن این سوال موضع اخلاقی فرد را برای شما آشکار می‌کند. با کمک این سوال روانشناسی در جلسه مصاحبه استخدام، می‌توانید از دیدگاه او نسبت به موضوعاتی مانند عدالت و انصاف مطلع شوید.

دزدی برای سیر کردن شکم خانواده

آیا می‌خواهید بدانید چه زمانی قرار است بمیرید؟

این سوال ممکن است برای برخی کمی بیمارگونه به نظر برسد زیرا مردم اغلب نمی‌خواهند در مورد مردن صحبت کنند. بر اساس علم روانشناسی، اگر فرد برای پاسخ به این سوال شوکه شده باشد، احتمالا به این معنا است که برای مردن آماده نیست و هنوز چیزهای زیادی در زندگی برای کشف و تجربه کردن دارد.

چه چیزی را می‌خواهید در خود تغییر دهید؟

از آنجایی که برخی از افراد ممکن است در به اشتراک گذاشتن نقاط ضعف خود راحت نباشند ( یا متوجه نشوند که یک ویژگی که به آن افتخار می‌کنند درواقع یک نقطه ضعف است)، این سوال روشی راحت‌تر برای شناخت آنها است. شما دقیقاً از آنها نمی‌پرسید که چه عیب‌هایی دارند، فقط در مورد قسمت‌هایی از خودشان که آرزو دارند بهتر باشد، سوال می‌کنید.

اگر این شانس را داشتید که دنیا را تغییر دهید، چه می‌کردید؟

پرسیدن این سوال به شما این امکان را می‌دهد که بدانید آنها برای چه چیزی ارزش قائل هستند و در ابتدا چه چیزی را به عنوان یک مشکل در جهان می‌بینند. شاید بی‌عدالتی‌های اجتماعی در کشورهای دورافتاده دغدغه اصلی آنها باشد. این دغدغه ممکن است به این معنی باشد که آنها نسبت به مسائل اجتماعی حساس هستند و طرف‌داران عدالت و بهبود شرایط زندگی همه افراد هستند.

بهترین کتابی که اخیرا خوانده‌اید چیست؟

یکی از رایج‌ترین سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدام، سوال در رابطه با آخرین کتابی است که فرد مطالعه کرده است. اگر آخرین کتاب در مورد فیزیک و نجوم باشد، احتمالا به این معنا است که آنها افراد کنجکاوی هستند.

آخرین بار چه کتابی خواندید؟

برای آرام‌کردن خود چه کاری انجام می‌دهید؟

برخی از افراد برای رهایی از تنش‌های کاری و آرامش پیدا کردن، ترجیح می‌دهند ساعاتی را با خانواده یا دوستان خود سپری کنند. در این شرایط احتمالا این فرد قادر است با دیگران ارتباط قوی برقرار کند و شخصیت برون‌گرایی دارد.

اگر آنها می‌گویند که ترجیح می‌دهند شب را تنهایی و مطالعه یک کتاب خوب بگذرانند، می‌تواند به این معنی باشد که بیشتر درون‌گرا هستند و تنهایی خود را ترجیح می‌دهند.

چه کسی شما را بیشتر می‌شناسد؟

پاسخ به این سوال معیاری است برای بررسی اینکه آنها چگونه با دیگران رابطه برقرار می‌کنند. اگر پاسخ این سوال یکی از اعضای خانواده باشد، به این معنا است که خانواده برای این فرد بسیار مهم است. چنانچه همسرشان باشد، احتمالا به این معنا است که برای وفاداری و صداقت در روابطشان ارزش زیادی قائل هستند. اگر دوستان آنها هستند، می‌تواند به این معنی باشد که آنها برون‌گرا هستند و می‌توانند با گروه‌های مختلف مردم ارتباط برقرار کنند.

دوست دارید چه کاری را دوباره انجام دهید؟

آخرین مورد از لیست سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدام، احتمالا اشاره به رفتار یا کار اشتباهی دارد که در گذشته انجام داده‌اند. یک مطالعه نشان می‌دهد چیزی که فرد بیشتر از همه بابت آن ابراز پشیمانی می‌کند، منعکس کننده بخش‌هایی از زندگی او است که در آن پتانسیل رشد، تغییر و بهبود می‌بیند.

دوره تخصصی جذب و استخدام منابع انسانی

در این مطلب به تعدادی از رایج‌ترین سوالات روانشناسی در مصاحبه استخدامی اشاره کردیم. سوالاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد به حرفه خاصی محدود نمی‌شود و شما می‌توانید در تمام جلسات مصاحبه خود به عنوان مدیر مربوطه یا مدیر منابع انسانی بپرسید. با این حال توصیه می‌کنیم برای آگاهی کامل از اصول جذب و استخدام، در بهترین دوره آموزش منابع انسانی با هدف پاسخگویی به سوال “چگونه نیرو استخدام کنیم” شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره آموزش استخدام، می‌توانید از طریق شماره تماس … با ما در ارتباط باشید.

 

یک پاسخ

  1. با سلام
    مطالب بسیار برایم جذاب بود . لطفا در مورد سوال های مهم درباره استخدام در شغل های مختلف از لحاظ شایستگی های شغلی بیشتر مطالب بنویسید . از مطالب ارزشمند این مقاله استفاده کردم . سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی