0
تومان
0
تومان

ارتباط چشمی (eye contact) و ۱۰ نکته مهم در آن

ارتباط چشمی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در دنیای امروز رسیدن به موفقیت نیازمند دقت به جزئیات مختلف است. استمرار، تلاش، داشتن پشتکار و… تمامی مواردی است که امروزه برای رسیدن به اهدافمان به آن‌ها نیاز داریم. یکی از ابزارهای بسیار مهم برای به‌دست‌آوردن خواسته‌های موردنظرتان ایجاد شبکه‌سازی است. برای تأثیرگذاشتن بر افراد دیگر و ایجاد شبکه‌سازی فاکتورهای مهمی را باید رعایت کنید تا بتوانید با دیگران ارتباط بگیرید. یکی از مهم‌ترین نکات برقراری ارتباط چشمی با آن‌هاست. اگر در این زمینه مشکل دارید؛ توصیه می‌کنیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

اهمیت ارتباط چشمی در برقراری ارتباط

برقراری ارتباط چشمی در عمل کار چندان آسانی نیست. این واقعیتی است که باید در ابتدای امر آن را بپذیریم. زیرا پذیرش یک مسئله می‌تواند گامی مؤثر برای برطرف‌کردن آن باشد. از همین رو اگر برقراری ارتباط مستقیم چشمی مهارت کمی دارید به‌هیچ‌عنوان خودتان را سرزنش نکنید.

به هر صورت این مهارت در زندگی امروزه ما بسیار اهمیت دارد. برقراری ارتباط چشمی می‌تواند بسیاری از احساسات افراد را به ما نشان بدهد. هیجاناتی از قبیل شادی، غم، خشم، تنفر و… در اغلب اوقات از طریق برقراری ارتباط چشمی کاملاً نمایان است که این احساسات خود در زبان بدن نمود پیدا می‌کنند. از همین رو ما می‌توانیم نسبت به احوالات افراد دست به پیش‌بینی بزنیم تا رفتار مناسب نسبت به آن‌ها را انتخاب کنیم.

ارتباط چشمی
اهمیت ارتباط چشمی

10 نکته مهم درباره ارتباط چشمی

در فرآیند ارتباط چشمی بهتر است به موارد مهم اشاره کنیم تا بیشتر به اهمیت آن پی ببرید. دانستن اهمیت این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه بیشتری برای رعایت آن داشته باشید.

1. ارتباط چشمی؛ راهی برای نشان‌دادن صداقت

عدم برقراری ارتباط چشمی یکی از نکات مهم زبان بدن هنگام گفتن دروغ است. کافی است تا نسبت به این موضوع دقت بیشتری داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که همیشه فردی که به چشم‌های شما نگاه نمی‌کند در حال دروغ گفتن است. ممکن است فرد مقابل  موضوعی را با صداقت بیان می‌کند اما به‌واسطه عدم اعتمادبه‌نفس یا دلایل دیگر نمی‌تواند مستقیم به چشم شما نگاه کند.

باتوجه‌به این که اکثریت افرادی که ما در طول زندگی با آن‌ها در ارتباط هستیم به طور کامل ما را نمی‌شناسند در نتیجه ممکن است تصور کنند که در حال دروغ گفتن هستیم. این موضوع می‌تواند موجب ازدست‌رفتن فرصت‌های مختلفی شود. از همین رو دقت داشته باشید که برقراری ارتباط چشمی می‌تواند منجر به افزایش اعتماد دو طرف به یکدیگر شود.

2. افزایش احتمال متقاعدکردن افراد

نشان‌دادن صداقت و در نتیجه ایجاد اعتماد موجب می‌شود تا افراد بتوانند در روند قانع‌کردن فرد مقابل گام بسیار بلندی را بردارند. در واقع این امر موجب می‌شود تا فرد مقابل نسبت به گفته‌های شما قانع شود و در نتیجه بتوانید به اهداف خود برسید.

3. درک بیشتر انسان‌ها

احتمالاً برقراری ارتباط در فضای مجازی برای شما هم برخی اوقات سوءتفاهم‌هایی را به وجود آورده است. در واقع ندیدن فرد مقابل موجب شده تا ما هیجانات و احساسات او را نبینیم. در نتیجه رفتار نامناسبی را در پیش بگیریم. همچنین برخی از هیجانات ممکن است خود را در گفتار اشخاص نشان ندهد.

به طور مثال ممکن است که فردی خشمگین باشد اما در گفتارش چنین مسئله‌ای را نشان ندهد. از همین رو در چنین شرایطی برقراری ارتباط چشمی کمک شایانی به ما می‌کند. زیرا در این شرایط ما می‌توانیم از طریق چشم و ارتباط غیرکلامی افراد هیجانات آن‌ها را پیش‌بینی کنیم تا رفتار مناسبی را اتخاذ کنیم. اگرچه این امر در موارد متعددی با خطا مواجه شده است اما بااین‌حال درصد اشتباه ما را می‌تواند کاهش دهد.

دوره هوش کلامی
در دوره هوش کلامی به موضوع ارتباط چشمی و آموزش آن می‌پردازیم (جهت ثبت نام روی تصویر کلیک کنید)

4. احترام‌گذاشتن به اشخاص

عدم برقراری ارتباط چشمی می‌تواند این پیام را به فرد مقابل برساند که سخنانش هیچ اهمیتی برایمان ندارد. از همین رو برقراری آن می‌تواند این را نشان بدهد که برای سخنان فرد مقابلتان احترام قائلید. این امر در نهایت باعث ایجاد ارتباط مثبت می‌شود.

احترام در ارتباط چشمی
احترام به اشخاص در ارتباط چشمی

5. به‌خاطر سپردن سخنان

آمارهای گوناگون نشان داده است که صحبت‌کردن با افراد هنگامی که به چشمان آن‌ها نگاه می‌کنید موجب افزایش به‌خاطر سپردن سخنان شما می‌شود. در واقع این تحقیقات ثابت کرده‌اند که صحبت‌کردن هنگام برقراری ارتباط چشمی موجب می‌شود تا 30 درصد احتمال به‌خاطر سپردن کلام ما بیشتر شود.

6. نشان‌دادن اعتمادبه‌نفس

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز اشاره کردیم تماس مستقیم چشمی با مردم این پیام را به آن‌ها می‌رساند که فرد مقابلشان دارای اعتمادبه‌نفس است. بدین ترتیب اهمیت بیشتری برای گفته‌های ما قائل می‌شوند و این امر امکان موفقیت ما را افزایش می‌دهد.

7. افزایش خودآگاهی

وقتی که با تماس مستقیم چشم با دیگران صحبت می‌کنیم بیشتر بر روی بدن و حرکات بدن خود متمرکز هستیم. این امر موجب می‌شود تا تمرکز بیشتری بر کردار خودمان داشته باشیم. بدین ترتیب می‌توانیم مکالمه را به‌صورت مؤثر پیش ببریم.

8. افزایش جذابیت

تحقیقات مختلف نشان داده است که ایجاد ارتباط چشمی باعث می‌شود تا افراد ما را بیشتر جذاب ببینند. البته این امر به‌تنهایی کافی نیست. داشتن برخی رفتارهای دیگر نیز می‌تواند تأثیر جذابیت ما را بیشتر کند. به طور مثال لبخندزدن یکی از موارد کمک‌کننده است.

9. افزایش بهبود روابط

درمجموع، برقراری تماس چشمی موجب افزایش جذب طرف نسبت به گفتار ما می‌شود. این نکته در نهایت باعث می‌شود تا ارتباط خوبی میان ما و فرد مقابل برقرار شود.

10. افزایش کنترل بر روی ارتباط

زمانی که شما توسط فرد مقابلتان به‌عنوان یک فرد با اعتمادبه‌نفس و جذاب شناخته شوید؛ می‌توانید کنترل بیشتری بر روی مکالمه داشته باشید. در واقع بدین‌ترتیب می‌توانید مکالمه را به سمتی سوق دهید که مطابق با اهداف شما باشد.

eye contact (ارتباط چشمی)
نحوه برقراری ارتباط چشمی یا eye contact

نحوه برقراری ارتباط چشمی

وجود برخی اعمال می‌تواند در برقراری ارتباط چشمی کمک‌کننده باشد. از همین رو در این قسمت می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا بتوانید ارتباط چشمی مناسب را برقرار کنید. بدین منظور کافی است موارد زیر را رعایت کنید.

  • قبل از شروع صحبت، تماس چشمی برقرار کنید.
  • نگاه خود را به فرد مقابل هر چهار یا پنج ثانیه حفظ کنید.
  • هنگام برداشتن نگاه خود، به‌جای نگاه‌کردن به پایین سعی کنید تا به اطراف خیره شوید.
  • به اطرافتان به‌آرامی نگاه کنید. سریع نگاه‌کردن به اطراف مضطرب بودن شما را نشان می‌دهد.
  • سعی کنید در 50 تا 70 درصد زمان مکالمه ارتباط چشمی را حفظ کنید.

سخن پایانی

داشتن ارتباط چشمی موجب می‌شود تا بتوانید موفقیت‌های بیشتری را در مکالمات خود با دیگران به دست آورید. در واقع می‌توان موارد مختلفی مانند افزایش خودآگاهی، افزایش اعتمادبه‌نفس، افزایش جذابیت و… را از جمله ویژگی‌های مهمی دانست که ارتباط چشمی می‌تواند موجب آنها شود. رعایت برخی نکات مانند برقراری تماس چشمی پیش از مکالمه، عدم نگاه‌کردن به سمت پایین و… می‌تواند به داشتن این مهارت مؤثر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی