اصول اصلی مذاکره

امید است در این مقاله، بتوانیم مطالبی ارزشمند و اثرگذار با موضوع اصول اصلی مذاکره بیان کنیم که بتواند مسیر زندگی شما عزیزان را به سوی آینده‌ی روشن تغییر دهد. زمانی که افراد اختلاف نظر دارند، برای رفع مشکلشان وارد مذاکره می‌شوند با مذاکره اصولی و آموزش درست صحبت کردن میتوان بدون درگیری و اختلاف به اهداف مورد نظر در ارتباط با دیگران رسید. بنابراین اصول و فنون مذاکره برای رسیدن به یک توافق مشترک بین دو یا چند نفر صورت می‌گیرد و هدف آن برطرف شدن اختلافات بین گروه است. هر مذاکره کننده گفتگو را از نقطه‌ی شروع میکند که با موضوع طرف دیگر معمولا ناسازگار است در نتیجه مذاکره کنندگان تلاش می‌کنند که به توافقی برسند. اینجاست که فرد مذاکره کننده باید فنون اصلی این هنر را بشناسد و بعد وارد مذاکره شود تا بتواند بر رقیبان خود غلبه کند. بنابراین داشتن هنر مذاکره، شرط موفقیت شما در بسیاری از شغلهای است که ارتباط زیادی با دیگران دارید و باید به دیگران بگوید این کار را انجام بده، آن کار را انجام نده؛ لذا راهی ندارید جز گفتگو درست و جلب نظر دیگران برای رسیدن به اهدافتان

چگونه مذاکره کنیم

یکی از اصول و فنون مذاکره، زمانبندی درست آن بوده که ممکن است بسیار کوتاه یا بلند باشد. زیرا گاها افراد از مذاکره سرباز می‌زنند تا وقتشان صرف چانه زنی نشود، بنابراین برای مذاکره باید وقت کافی داشته باشیم.

بسیاری از روشهایی که در مذاکره به کار می‌رود بستگی به عکس العمل طرف مقابل نیز دارد. چون در مذاکره عکس العمل، طرز فکر و رفتار طرف مذاکره را در شرایط مشابه باید مورد بررسی قرار داد. مثلا در مذاکره چه حالتی دارد، آیا انعطاف پذیراست، تا چه اندازه از احساساتش استفاده می‌کند، چه مقامی واختیاری دارد.

کلا در مذاکره کردن باید روشهای متقاعد کردن دیگران و چگونه فردی با نفوذ باشیم را باید خوب یاد بگیریم. زمانی که افراد با هم در تعامل هستند از رفتارها، لهجه، حالات چهره و زبان‌ِ بدن هم الگوبرداری می‌کنند و در هنگام مذاکره و بحث از آن تقلید می‌کنند، بنابراین در مذاکرات در مورد خودتان بیشتر صحبت کنید.

از نکاتی که در مذاکره اصولی باید رعایت شود: طرح سؤال مناسب موضوع مورد بحث، گوش‌ دادن و یادداشت‌ برداری میتوان اشاره کرد. بنابراین از نکات و اصول اصلی مذاکره، نگرش و طرز برخورد طرفین درباره‌ی موضوع مورد بحث خواهد بود. زیرا نگرشها و طرز برخورد افراد نسبت به یک موضوع متفاوت بوده و همین موضوع در جریان مذاکره اهمیت زیادی دارد.


اهمیت اصول و فنون مذاکره

در مزاکره همیشه با دانش و علم مرتبط به موضوع مورد بحث وارد مذاکره شوید، با تسلط به موضوع مذاکره در برابر سؤالات مختلفی که از سوی طرفین مطرح می‌شود، دچار مشکل نمی‌شوید و با اعتماد به نفس در برابر طرف مقابل ظاهر می‌شوید.

همچنین قبل از مذاکره درباره‌ی موضوع و الگوهای رفتاری طرف‌های مذاکره کننده، اطلاعاتی را کسب کنید و بعد وارد بحث شوید. این فن در مذاکره باعث می‌شود بر موضوع و طرف مقابل چیره شوید و میدان مذاکره را در دست بگیرید تا موفق شوید.

عوامل موفقیت آمیز در مذاکره
خواندن مقاله

لازم به ذکر است داشتن مهارتهای فردی در مذاکرات اهمیت فراوانی دارند، حالا می‌خواهد مذاکرات رسمی باشند یا غیر رسمی، باید این مهارتها تأثیر مثبتی در مذاکره بگذارند.

از جمله مهارتهای فردی که میتواند یک مذاکره خوب داشته باشد: ۱. ارتباط کلامی مؤثر که برای یک مذاکره‌ی اثربخش و موثرنیاز است ۲. خوب گوش دادن ۳. مهارت تصمیم‌گیری مناسب ۴. جسارت که یک ویژگی فردی مناسب بوده و اعتماد به نفس را بالا می‌برد.
۵. مقابله با شرایط دشوار که در مذاکره با بحث‌ها و گفتگو‌های شدید نتیجه بخش است.

اصول مذاکره

اصول مذاکرهفن بیانفنون مذاکرهمذاکره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *