تفکر هوشمندانه

تفکر هوشمندانه


قبلا توضیح دادیم که برای برنامه ریزی باید تفکر هوشمندانه و مکتوب داشت.

هوش چیست؟

هوش (intelligence) قدرت ذهن برای انجام دادن برنامه های ذهنی است. با استفاده از هوش می توان وقایع و مسائل را تحلیل و استدلال کرد و یا برای انها راه جدیدی را ابداع نمود. داشتن هوش مستلزم آگاهی است و هر چه آگاهی شما بیشتر باشد، هوشمندانه تر می توانید کار و زندگی خود را مدیریت کنید. به طور کلی هوش از دید همه، یک ویژگی بسیار عالی است. با مشاهده عادت ها و عملکردهای خاصی که برخی افراد دارند، می توان فهمید که باهوش تر از بقیه هستند.

در این قسمت ۶ روش تفکر هوشمندانه توضیح می دهیم:

۱. از اشتباهات خود درس بگیرید

هر کار اشتباهای که از روز تولد تا لحظه مرگ انجام می دهید، چیزی شبیه آزمون و خطاست و باعث تقویت حافظه شما می شود. یک بچه تا زمانی که زمین نخورد، راه رفتن را یاد نمی گیرد. انسان تا زمانی که حافظه خود را تقویت نکند، نمی تواند کار خود را به نحو بهتری انجام دهد. درواقع اشتباهات باعث اگاهی مغز می شوند، وقتی شما تصمیم می گیرید، سلول های عصبی فعال می شوند، و اگر این تصمیم به عملی اشتباه منجر شود، فعالیت عصب ها متعاقبا متوقف می شود. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند، در چنین شرایطی تاثیر تصمیم اشتباه شان را در خاطر نگه داشته و به حافظه خود می سپارند که در آینده دیگر چنین تصمیم اشتباهی نگیرند.

۲. دیدگاه های خود را مجددا ارزیابی کنید

انیشتین در تئوری مشهور نسبیت عام خود می گوید: ما نمی توامیم مشکلات خود را با همان تفکر اولیه ایکسی  حل کنیم که در ابتدا آن مشکل را ایجاد کرده ایم.
این مثال را برای استفان هاوکینگ هم می توانیم بیاوریم، او در ابتدا عقیده داشت هیچ چیزی نمی تواند از سیاه چاله خارج شود، اما بعدها خلاف تئوری اولیه او منتشر شد.
کسی که از تفکر هوشمندانه برخوردار است، مغز خود را نظم می دهد تا با وضعیت جدید و اطلاعات ورودی جدید منطبق شود، این کار باعث می شود با گذشت زمان، شما هر روز باهوش تر شوید.

۳. از شکست چیزی بدست بیاورید

حتی باهوش ترین انسان ها اشتباه می کنند. وقتی ایده ای که تصویر می کردید یک نبوغ است ناموفق از آب در آمد، ممکن است حس حقارت و ناخوشایندی پیدا کنید، اما این اتفاق برای اکثر ما می افتد. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند،با شکست قوی تر می شوند، آنها معتقدند اگر شکست وجود نداشت، موفقیت چندان هیجان انگیز نبود.  آریانا هافینگتون، ناشر ۱۳ کتاب است، کتاب دوم او ۳۶ بار توسط ناشر رد شد، اما او با وجود این شکست درس گرفت و بعد از طریق کمپین های اینترنتی توانست یک میلیون دلار کسب کند.  یا J.K رولینگ بعد از اینکه کتاب های هری پاتر او ۱۲ بار رد شد، یکی از بهترین نویسندگان زمان خود شد. مطمئنا اگربه هافینگتون و رولینگ، اینقدر فشار وارد نمی شد، هرگز به چنین موفقیتی دست نمی یافتند که امروزدارند.

تفاوت هدف و انگیزه
خواندن مقاله
۴. منتظر آمدن شانس نباشید، آن را برای خود بسازید

هیچکس به موفقیتی نرسید مگر با تفکر هوشمندانه. شانس چیزی نیست که منتظر باشی تا اتفاق بیافتد، شانس را باید ساخت. تصمیم گیری و تفکر هوشمندانه، مستلزم تلاش است. برای رسیدن به اهداف خود باید مطالعه کنید، تحقیق کنید، هوش مالی داشته باشید و کار کنید تا به هدف خود برسید.  وقتی خالصانه و با تمام وجود کاری را انجام می دهید، می دانید که این کار سختی های خودش را دارد، اما شما را به هدفتان می رساند، اما نه به سادگی. علاوه بر این، رمز موفقیت در هر کاری، سخت کار کردن است.

۵. بر آنچه به آن اعتقاد دارید، پافشاری کنید

تفکر هوشمندانه یعنی فکر های قدیمی و کهنه را دور بریز و بر آنچه براساس تحقیق به آن معتقد هستی درست است پافشاری کن. افراد هوشمند می دانند چه وقت بر آنچه که اعتقاد دارند پافشاری کنند و به آن بچسبند حتی اگر در بدترین شرایط قرار بگیرند. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند، مانند نوار لاستیکی انعطاف پذیر هستند و در هر شرایطی قرار بگیرند، خود را با آن وفق می دهند. تفاوت زیادی وجود دارد بین کسی که از ترس شکست کاری انجام نمی دهد، با کسی که با وجود خطر مسئولیت انجام کاری را به عهده می گیرد. اگر می دانید نظر شما درست است، روی نظر خود بیاستید.
آلبرت انیشتین می گوید: «زندگی مانند دوچرخه سواری است، برای آنکه تعادل آن را حفظ کنید، باید پا بزنید و ادامه دهید.» برای شانس خود بجنگید تا بدرخشید، حتی اگر دیگران از ایده ی شما انتقاد کنند.

۶. عمل گویاتر از زبان شخص است

همه ما می دانیم کردار و اعمال ما بهتر از زبان ما سخن می گوید. کسی که تفکر هوشمندانه دارد، بجای اینکه حرف بزند، عمل می کند و دارای هوش کلامی است. مطالعات نشان داده، ارزیابی خود، به اندازه ی ارزیابی شرکت کنندگانی که گفتگوها را تماشا می کردند، درست و دقیق نیست. اگر می خواهید مورد احترام و توجه جدی همکاران و دوستان خود قرار بگیرید، بگذارید سخت کوشی شما ارزش شما را اثبات کند.

همین امروز تبدیل به یک فرد باهوش شوید همه ما دوست داریم باهوش باشیم البته برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید هوش خصیصه ثابت نیست که در بدو تولد تعیین شود. سخت کار کنید، برای موفقیت خود بجنگید و هر روز مغز خود را با چالش روبرو کنید تا پتانسیل و قدرت درونی خود را کشف کنید. از اینکه تا اخر مقاله همراه ما بودید، سپاسگزاریم، برای دریافت اطلاعات تکمیلی می توانید به سایت ثروت آفرینان مراجعه کرده و همچین در دوره ها ثبت نام بفرمائید.

استراتژی پیشرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *