سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100% پرداخت مطمئن!
تومان 0
تفاوت کوچ، مربی، مشاور و درمانگر چیست؟

تفاوت کوچ، مربی، مشاور و درمانگر چیست؟

فهرست مطالب

ما در این قسمت از وب سایت ثروت آفرینان قصد داریم تا در خصوص تفاوت کوچ، مربی، مشاور و درمانگر صحبت کنیم و ببنیم که تفاوت هر کدام از این سه واژه در چه چیزی است. همچنین به خوبی با مفهوم کوچینگ آشنا شویم و اطلاعات کاملی در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. شما می توانید با مراجعه به مقاله “با انواع کوچینگ آشنا شویم” اطلاعات کاملی در خصوص کوچینگ به دست بیاورید.

 

برای اینکه بدانیم تفاوت کوچ، مربی و مشاور چیست، ابتدا باید بفهمیم که کوچ چیست؟

تفاوت کوچ و آشنایی با آن

کوچ چیست؟

کوچ، یک مشوق، یک همراه مطمئن، شنونده ای آگاه که همانند آیینه بازخورد می دهد و فرد را به چالش می کشد، صادق و بازگو کننده واقعیت ها و یک حامی است که مراجع را مسئول زندگی خویش می‌داند. یک کوچ در طول روند کوچینگ می تواند کمکهای زیادی به مراجع خود بنماید، مانند اینکه:

  1. پاسخ سؤال ها را در درون خود او جستجو کند. (صلاح مملکت خویش خسروان دانند).
  2. ارزش ها را مشخص و واضح کند.
  3. تبیین برنامه ای برای رساندن مراجع به خواسته های واقعی اش با همکاری با وی (یک دست صدا ندارد).
  4. ایده های جدید مراجع را ارزیابی کند. (نابینا به کار خویش بیناست).
  5. مراجع را در اتخاذ تصمیمات انقلابی که زندگی اش را تغییر می دهد حمایت کند.
  6. او را در موقعیت چالش برانگیزی قرار دهد تا فراتر از محدودیتهای ذهنیش را مشاهده کند.
  7. او را هدایت نماید تا چشم انداز خود را گسترش داده و بهترین راه را برای خود بیابد.
  8. او را تحسین و تشویق کند.
  9. در صورتی که کوچ منابع مفیدی را برای مراجع بشناسد، می تواند یک منبع اطلاعاتی برای او باشد

تفاوت کوچ با مفاهیم دیگر

کوچینگ چه چیزی نیست؟

تفاوت کوچ با مشاور، مربی، روانشناس و … بسیار نزدیک است. کوچینگ درمان نیست، مشاوره و روانشناسی هم نیست. با آنکه کوچینگ ممکن است ریشه در مقوله روانشناسی مثبت گرا داشته باشد (و مداخله آن غالبا مدل های روانشناسانه داشته باشد)، روند واقعی و حقیقی کوچینگ نباید با روشهای درمانی اشتباه گرفته شود.

یکی از بارزتر ین تفاوتهای بین دو نگرش این است که در روش درمان تمرکز بر روی احساسات و تجربیات مربوط به گذشته است، درحالی که کوچینگ بر هدف گذاری با تشویق مراجع درحرکت به سوی جلو و آینده پایه ریزی شده است. کوچینگ غالبا به مشاوره و رایزنی (منتورینگ) تشبیه شده است، درحالیکه اختلاف های کاملا مشخصی بین این مقوله ها وجود دارد.

مشاورها به دنبال ارائه مشاوره هستند، درحالی که کوچ تنها به مراجع کمک می کند تا خود راه حلهای مناسب را بیابد. روش رایزنی با انتقال اطلاعات معین و تجربه شده در رابطه با دستیابی به هدف مورد سؤال به میان می آید، علاوه بر این با توجه به اینکه ممکن است کوچ هیچ تجربه و آشنایی به خصوصی از هدف مراجع نداشته باشد، با یک گفتگوی کوچینگ قدرتمند به مراجع کمک کند تا بهترین راه را بیابد. برای رسیدن به دوره جایگاه مناسب در کوچ، نیاز است تا شناحت مدیریتی بالایی داشته باشید. برای کسب چنین شناحتی می توانید در دوره mba ثروت افرینان شرکت کنید.

 

تفاوت کوچ با مشاور متخصص (consultant)

تفاوت های زیادی بین مشاوره و کوچینگ وجود دارد. مشاور باید در حوزه ای که مراجع در جستجوی آن است، مهارت و تخصص داشته باشد، در حالی که کوچ، هیچ توصیه ای برای مراجع ندارد. بلکه سعی می کند وی را خلاق، مطلع و هدایت کند. در یک سرویس مشاوره ای، مشاور قدرت ارتباط را در دست دارد، اما در یک دوره کوچینگ، همکاری متقابل قدرت را در دست دارد.

معمولا تخصص مشاور در زمینه بخصوصی است، غالباً به منظور دریافت پیشنهاد و راهکار حل مشکلات، با مشاور مذاکره می شود. یک مشاور معمولاً برای حل یک مشکل خاص با مراجع کار می کند و زمانی که مشکل حل شد، صحنه را ترک می نماید. غالباً مشاور ین با مسائل خارج از تخصص خود درگیر نمی شوند.

اما کوچینگ به روش جامع تری به مسئله می پردازد. کوچ با کمک مراجع وضعیت را بررسی می کند و یک نقشه اجرایی تهیه نموده و در کنار مراجع برای تجزیه تحلیل و حل مسئله کار می کند. لزومی ندارد که کوچ در حرفه مراجع تخصص داشته باشد. در کوچینگ، مراجع، خود متخصص است و کوچ با بکارگرفتن دانش خود و پاسخ های مراجع، در پیدا کردن راه حل مسئله با وی مشارکت می کند. کوچ جواب ها را ندارد. کوچ ها سوالاتی را مطرح می کنند و به مراجع اجازه می دهند خودشان جواب ها را پیدا کنند و ارزش های موردنظر خود را روشن سازند.

تفاوت کوچ با درمانگر

تفاوت کوچ با درمانگر (Therapist)

یک درمانگر، نوعاً با یک شخص ناتوان به منظور معالجه وی کار می کند، ولی یک کوچ با یک شخص توانا کار می کند تا توانائی های او را شکوفا و بارور سازد. درمانگر نوعاً با اشخاصی که برای دستیابی به سلامت خود از لحاظ عاطفی، نیاز به کمک دارند کار می کند و غالباً با مشکلات آنها در گذشته و راهکارهای معالجه آنها درگیر است. یک کوچ با اشخاص فعال کار می کند تا آنان را به سطح فوق‌العاده ای ارتقاء دهد. کوچینگ، متکی به جریانات گذشته برای دستیابی به ترقّی نیست، بلکه توجه آن بر روی اهداف به سوی آینده است.

کوچینگ زاییده عمل است و تمرکز آن بر نقطه ای است که مراجع در حال حاضر در آنجا ایستاده است.
نقطه ای که می خواهد بر آنجا بایستد و چگونگی رساندن او به آن نقطه.

اگر شما به عنوان یک کوچ در خصوص گذشته با مخاطب خود کار می کنید، درگیر مقوله درمان هستید. مثلاً مراجع در یک نقطه مانده است و به نظر می رسد در حرکت رو به جلو مشکل دارد. در صورتی که مشکل مواد مخدر و یا الکل وجود داشته باشد، آنگاه شما در حال انجام کار دیگری غیر از کوچینگ هستید. مواظب باشید اگر احساس ناراحتی یا عدم آرامش در مورد مسیر گفتگو به شما دست داد مراجع خود را مطلع کنید. یکی از مشخصات یک کوچ خوب آن است که بداند چه موقع کوچ کند و چه موقع آن را متوقف نماید. اگر مراجع شما نیاز به درمان دارد او را به درمانگر ارجاع دهید. مراجع می تواند همزمان از خدمات درمانگر و کوچ استفاده نماید.

تفاوت کوچ با روانشناس

تفاوت کوچ با روانشناس (Counsellor)

در حالی که یک روانشناس، اطلاعات و تخصص خود را در اختیار می گذارد، رابطه ای سلسله مراتبی و شاید آمرانه با مراجع دارد. ریشه مشکل در گذشته است و تمرکز بر روی حل یک مشکل. رابطه کوچینگ ریشه در حال و آینده دارد و بر پایه حرکت استوار است و ماهیت سلسله مراتبی ندارد و مراجع و کوچ با این رابطه در راه ایجاد آینده ای بهتر برای مراجع، با یکدیگر همکاری می کنند. اگر شما هم به تفاوت کوچ با سایر مباحث علاقه مند شدید، می توانید به مراجعه به مقاله “کوچ چیست” اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید.

 

تفاوت کوچ با رایزن (Mentor)

رایزنی رابطه ای است که با شخصی که در زمینه ای تبحر دارد، برقرار می شود. رایزن معمولاً از کوچ مُسن تر و با تجربه تر است. رایزن دانش و عقل خود را به مراجع اعطا می کند. مراجع در حالی که برای رایزن احترام فوق‌العاده ای قائل است، از او راهنمایی و نصیحت طلب می کند. رابطه کوچینگ شاید در جایی جلوه می نماید که کوچ در کنار مراجع حرکت می کند. کوچ، مراجع را در ترسیم خرد و باور خود و پیروی از راهنمایی درونی خود حمایت می نماید.

جدول مقایسه کوچ با سایر تخصص ها

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به صورت کامل در خصوص تفاوت کوچ، مربی، مشاور و درمانگر صحبت کردم و تفاوت اصلی واژه کوچ را با هر کدام از این مفاهیم مشاهده کردیم. اگر شما هم با مزایا و تفاوت های کوچینگ آشنا شدید و می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید در دوره کوچینگ موسسه ثروت افرینان شرکت کنید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید