تاثیر جادویی دوره کوچینگ مدرن در بهبود کسب و کار


تاثیر جادویی دوره کوچینگ مدرن در بهبود کسب و کار

از لحاظ تئوریک هر کسی باید بتواند کوچ باشد. اگرچه در عمل برخی افراد نسبت به بقیه برای مربیگری مناسب‌تر هستند؛ شاید به دلیل شخصیت، نگرش و انگیزه طبیعیشان. برداشت برخی افراد این است که کوچینگ عبارت از تداوم طبیعی آنچه که همواره در گفتگو انجام می‌دهند. برخی دیگر تلاش برای مربیگری یک فرد را کاری پرزحمت، خسته‌کننده و یا حتی بیهوده می‌بینند. اگر چه کسی که در دوره کوچینگ مدرن شرکت می‌کند واقعا به توسعه این مهارت‌ها متعهد است، خواهد دید که تعهد، این کار را امکان‌پذیر می‌سازد. این امر به این دلیل است که قدرت اراده ما در توسعه این مهارت‌ها، از سطح توانایی فعلی ما بسیار مهمتر خواهد بود. اساس تمام مهارت‌های کوچینگ گرما و اعتمادی است که بین کوچ و مراجعین حس می‌شود. گفتگو با یک مربی ماهر لذت بخش است؛ آنها صمیمی و با توجه هستند و برقراری ارتباط با آنها آسان است. این امر احتمالا به دلیل توانایی آنها در ایجاد صمیمیت خواهد بود. صمیمیت براساس ویژگی همسانی ایجاد می‌شود؛ هنگامی که درجه شباهت بالایی بین دو فرد وجود داشته باشد، ایجاد صمیمیت ساده‌تر است. تیم ثروت آفرینان مقاله‌ای با عنوان دوره کوچینگ مدرن برای چه افرادی ضروری است را گردآوری کردند که هدفشان این بود که کوچ خود را مسئول اغلب ایده‌ها و اقدامات گفتگو میداند.

آیا هر کسی توانایی کوچ بودن را دارد؟

یکی از بهترین راه‌های ایجاد ارتباط و گرفتن راهنمایی و مشاوره از کوچ، داشتن روراستی و صداقت در کار است. هنگامی که ذهن خود را بر استفاده از صداقت متمرکز کنید، افکار و رفتارهای ما اغلب خود را به گونه‌ای مرتب می‌کنند که راه درست را به ما نشان دهند.

دکتر امیرحسین مظاهری سیف در یکی از سمینارهایش به دانشجوها این تمرین را داد که برای بررسی این نکته گفتگویی با کسی ترتیب دهید که او را تقریبا، اما نه خیلی خوب می‌شناسید. اگر کسی را انتخاب کنید که علاقه‌مندید صمیمیت بهتری با او به وجود آورید، این کار ممکن است حتی بهتر هم انجام شود.

در دوره Modern coaching نشان می‌دهد که کیفیت رابطه کوچ تاثیر مستقیمی بر کارایی و نتایج آن رابطه دارند. بنابراین علاوه بر توانایی ایجاد صمیمیت اولیه با یک فرد، لازم است که در طول زمان نیز روابطی را ایجاد کنید. برای انجام این کار باید به صورت آگاهانه بر خصوصیات مولد یک رابطه مثبت تمرکز کنیم تا آنها را به وجود آوریم.

هدف دوره کوچینگ مدرن این است که بر فاکتورهای روراستی، گشودگی و اعتماد تمرکز می‌کند تا به شما کمک کند این عناصر کلیدی رابطه را بیشتر در نظر داشته باشد.

مهارت گوش کردن خود را افزایش دهید

شنوندگان خوب درک بهتری از افراد و موقعیت‌ها دارند، در کوچینگ هنگامی که به صورت موثر به کسی گوش می‌دهید به او این امکان را دهید که آرام شود، ایده‌هایش را روشن‌تر بیان کند و عموما حس درک شدن به او دست دهد.

گنج درون کسب و کارت چیه؟
خواندن مقاله

بعنوان کوچ هنگامی که گوش کردن موثر ندارید، در درک افراد و موقعیت او، خود را ناتوان خواهید کرد. همچنین تمرکز حواستان را بر افراد از دست می‌دهید. ضرب‌المثلی هست که می‌گوید” با مشورت، مشکلات آسان می شوند”

دوره کوچینگ مدرن، گوش کردن را هدیه‌ای می‌داند که به دیگران می‌بخشید، زیرا نیازمند این است که کوچ تمام تلاش خود را به کارببرد تا برای مدتی بتواند بر طرف مذاکره اثر بگذارد. گوش کردن به دیگران یکی از راه‌های افزایش توانایی خود در تاثیرگذاری است و با این وجود ما اغلب این نکته را به طرز عجیبی فراموش می‌کنیم.

یک کوچ خوب در نتیجه گوش دادن موثر قادر است که به آنچه گفته می‌شود دست یابد و به آنچه ناگفته می‌ماند توجه کند. کوچ با تجربه آموخته است که نه تنها از ذهن خود، بلکه از همه بدن خود برای گوش کردن به دیگران استفاده می‌کند.

در نتیجه دوره کوچینگ مدرن فرایند مربیگری را اینگونه می‌طلبد که چیزی فراتر از یک مشاهده‌گر منفعل باشید. به عنوان کوچ شما باید در گفتگو درگیر شوید تا تفکر طرف مقابل را تسهیل کنید. صحبت کردن، سوال کردن، تصدیق‌ها و ژست‌های فیزیکی شما، همگی در این فرآیند ضروری هستند.

کوچینگ مدرن

تواناییکوچکوچینگ مدرنمربیگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *