آشنایی با حقوق کسب و کار های تازه تاسیس

در ایران کسب و کارهایی که به نام استارتاپ می شناسیم تازه متولد شده اند. از آنجایی که مدت زمان تطبیق این نوع کسب و کارها با شرایط جامعه کار سختی است مسائلی را به همراه دارد. این مسائل بیشتر حقوقی هستند.

  • قوانین موجود

ﯾﮑﯽ از ﻣﺸﮑﻼت ﮐﺸﻮر ﻣﺎ نبودن قوانین مناسب در زمینه مالکیت قوانین است. اجرایی نشدن قوانین برای صاحبان ایده یکی از مشکلات موجود برای این مدل کسب و کارها است. بعضی از کارآفرین های نوپا ایده هایی را می دهند که شاید اجرا شود اما مورد سوء استفاده هایی قرار می گیرد.

اگر قانون کپی رایت در ایران قابلیت اجرا داشت خیلی از این مشکلات برای کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان تازه کار به وجود نمی آمد. این سوءاستفاده مشکلاتی را برای صاحبان ایده ایجاد می کند.

info--kasb-va-kar

  • سهام استارتاپ  

کسب و کارهای نوپا در اکثریت مواقع در زمان شروع کار به دنبال حل مسائل داخلی نیستند. مسائل درون سازمانی در این نوع کسب و کارها اولویت چندم به شمار می رود. اینکه سهام به چه صورت تقسیم شود معمولا مشخص نیست.

هر زمان کسب و کار به سود رسید تازه به فکر تقسیم بندی می رسند. این مساله بسیار مهم پس از گسترش کار و جذب سرمایه به وجود می آید. در زمان شروع کار باید به خاطر داشته باشید قراردادهایی با شرکا و سهامداران  مکتوب شده باشد.

11_kk_demo_230

  • شکست استارتاپ

استارتاپ ها ویژگی های خاصی دارند. این ویژگی ها گاهی باعث شکست کسب و کارشان خواهد شد. سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این نوع کسب و کارها تمایلی کمی دارند. روش تعامل استارتاپ ها با سرمایه گذاران خودش یکی از مشکلات به شمار می رود. سرمایه گذار در این مواقع تمام شکست را متوجه طراح ایده می داند و تمامی مسئولیت را از سمت خود صلب می کند.

آگاهی و آشنایی با مساله های حوزه حقوقی از مهم ترین ملزومات راه اندازی و تاسیس یک کسب و کار نوپا است. کسب و کار های استارتاپ در مراحل رشد مجموعه با مشکلات حقوقی فراوانی رو به رو خواهند شد.

9EarlyWarningSignsofStartupFailure

  • علامت تجاری

اسمی که برای کسب و کار خود انتخاب می کنید نباید برای کسی که از محصول شما استفاده می کند نامفهوم باشد. علامت تجاری شما باید با دقت انتخاب و طراحی شود. بدون شک باید آرم شما نباید شباهتی با علامت تجاری و لوگوهای شرکت های دیگر داشته باشد.

علامت تجاری

  • ثبت شرکت

ثبت کردن شرکت و موسسه در اداره ثبت شرکت ها الزاما به معنی داشتن مجوز قانونی نیست. داشتن مجوز به منزله آغاز کار است.

Company-Registration

  • آورده جدید

شریک شما نمی تواند شما را به آوردن مبلغ جدید مجبور کند. پیش از آغاز و گسترش شراکت در خصوص روش تامین سرمایه تصمیم بگیرید.

  • داور اختلافات

در زمان به وجود آمدن اختلاف سعی کنید جو متشنج را مدیریت کنید. در این مواقع یک نفر را برای  برطرف کردن اختلافات در نظر داشته باشید. این نفر سوم بهتر است به مباحث حقوقی آگاه باشد. تدبیر و تدبر این داور حقوقی در سر و سامان دادن مشکلات بسیار کارگشا است. اختلافات نباید باعث تعطیلی کسب و کار و قطع شدن ارتباط شرکا شود.

avoid-in-business-plan-large-Cover-belovedmarketing-

پست های مرتبط

ثروت آفرینان mba

چرا MBA  ثروت آفرینان؟

MBA مدیریت ارشد کسب و کار از رشته مدیریتی MBA چه می‌دانید؟ از تحصیلات در دانشگاه چه انتظاری دارید؟ رسیدن به شغل؟ پول؟ وجهه اجتماعی؟ گرفتن مدرک؟ یا کارآفرینی و ایجاد تغییر در کشور و یا تحول در جهان؟...

ادامه مطلب
mba

چرا MBA رشته ای پر طرفدار است؟

اگر جزو کسانی هستید که برای اولین بار با اصطلاح MBA آشنا می شوید، و دغدغه دستیابی به قدرت، پول و مدیریت آنها را دارید، با ما همراه باشید. موسسه ثروت آفرینان با ۲۵ سال سابقه آموزش و پژوهش...

ادامه مطلب

با دروغ در مذاکره چه کنیم؟ | پل طلایی مذاکره

تا حالا شده در یک جلسه مذاکره بدونی کسی داره دروغ میگه؟! تمام مدتی که داره به حرف زدنش ادامه میده به این فکر کنی که چجوری می تونی ضایع اش کنی که دلت خنک بشه؟ شاید دیگر به...

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت آفرینان (باشگاه ملی جنگنده‌های اقتصادی ایران)

موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس با مدیریت مهندس امیرحسین مظاهری نزدیک به سه دهه فعالیت علمی و تخصصی در زمینه های کسب و کار و تکنیک های فروش، کارآفرینی و سخنوری، مدیریت منابع انسانی و مدیریت زمان، تحلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی روز داشته است. و تا امروز رسالت خود را در آموزش و تعالی کسب و کارهای جامعه دانسته است تا بتواند به نوبه خود در خدمت جامعه و فعالان اقتصادی باشد.

26403740 021
مشاوره و پشتیبانی 24 ساعته در واتساپ: 09104394947
آدرس: تهران، شریعتی، ابتدای میرداماد، پلاک 4،طبقه 3
logo-samandehi

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس می‌باشد.