تفاوت کوچ، مشاور و درمانگر چیست؟

تفاوت کوچ، مربی، مشاور و درمانگر چیست؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

کوچینگ چیست؟

نام آلبرت انیشتن، توماس ادیسون، بتهون و پاستور به گوش تمام ما خورده است این افراد نابغه هایی بودند که احمق شمرده شدند اما به شهرت رسیدند. ادیسون ۹۹۹بار شکست خورد تا توانست لامپ را اختراع کند و در مورد شکست این گونه می گوید:

من ۹۹۹ بار شکست نخورده ام، بلکه ۹۹۹ روش ياد گرفته ام که لامپ چگونه ساخته نمی شود.

همه ما در زندگی ممکن است وقتی به یک قدمی موفقیت برسیم دلسرد و نا امید شویم اما داشتن یک مربی خوب باعث ادامه دادن ما با انگیزه بیشتر می شود. کلمه coach در زبان انگلیسی به معنی مربی می باشد.

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم تا در خصوص کوچ، مشاور و درمانگر صحبت کنیم و بررسی کنیم تفاوت هر کدام از این سه واژه در چیست.

برای اینکه بدانیم تفاوت کوچ ، مشاور و درمانگر چیست ابتدا باید بفهمیم که مفهوم کوچ چیست؟

 

تفاوت کوچ و آشنایی با آن

 

کوچ چیست؟

فرض کنید شما یک کودک  دارید که آن را به کلاس استعداد یابی می فرستید و مربی او روی توانایی کودک تمرکز می کند و با کمک شما و خود کودک با قدم های کوچک هر جلسه به هدفی که مد نظر اوست نزدیکتر می شوید. این کودک با بزرگ شدن به راهنما یا مربی دارای تخصص نیاز دارد که می توان برای گرفتن مشورت از کوچ کمک گرفت. کوچ آیینه تمام نمای شماست تمام عیب های شمارا بازگو می کند در نهایت باعث پیشرفت شما می شود. یک کوچ در طول روند کوچینگ می تواند مسیرهای زیادی برای رسیدن به موفقیت به شما پیشنهاد دهد نمونه ای از این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم:

یک کوچ می تواند شما را در موقعیت چالش برانگیزی قرار دهد تا فراتر از محدودیت های ذهنی خود گام بردارید.

یک کوچ باعث می شود شما هدف های زندگی خود را مشخص کنید و با دادن اعتماد به نفس کاری کند که قدم بعدی را محکم تر بردارید.

 

تفاوت کوچ با مفاهیم دیگر

 

تفاوت کوچ با مشاور

برای بسیاری از افراد  این سوال پیش می آید که ما یک مشاور یا روان شناس خوب داریم پس نقش کوچ در زندگی ما چیست؟ در مرحله اول وظایف مشاور را مورد بررسی قرار می دهیم:
مشاور روی روش درمان تمرکز بر روی احساسات و تجربیات مربوط به گذشته تمرکز می کند و باعث می شود نقاط ضعف خود را تقویت کنید.
مشاورین به دنبال ارایه مشاوره هستند.کوچینگ به روش جامعی به مسئله می پردازد. کوچ با کمک فرد وضعیت او را بررسی می کند و یک نقشه اجرایی تهیه نموده و در کنار فرد برای تجزیه تحلیل و حل مسئله کار می کند. لزومی ندارد که کوچ در حرفه فرد تخصص داشته باشد. در کوچینگ فرد خود متخصص است و کوچ با بکارگرفتن دانش خود و پاسخ های فرد، در پیدا کردن راه حل مسئله با وی مشارکت می کند. کوچ جواب ها را ندارد. کوچ ها سوالاتی را مطرح می کنند و به فرد اجازه می دهند خودشان جواب ها را پیدا کنند و ارزش های موردنظر خود را روشن سازند.

تفاوت کوچ با مشاور متخصص (consultant)

تفاوت های زیادی بین مشاوره و کوچینگ وجود دارد. مشاور باید در حوزه ای که فرد در جستجوی آن است، مهارت و تخصص داشته باشد، در حالی که کوچ، هیچ توصیه ای برای فرد ندارد. بلکه سعی می کند وی را خلاق، مطلع و هدایت کند. در یک سرویس مشاوره ای، مشاور قدرت ارتباط را در دست دارد، اما در یک دوره کوچینگ، همکاری متقابل قدرت را در دست دارد.

معمولا تخصص مشاور در زمینه بخصوصی است، غالباً به منظور دریافت پیشنهاد و راهکار حل مشکلات، با مشاور مذاکره می شود. یک مشاور معمولاً برای حل یک مشکل خاص با فرد کار می کند و زمانی که مشکل حل شد، صحنه را ترک می نماید. غالباً مشاور ین با مسائل خارج از تخصص خود درگیر نمی شوند.

اما کوچینگ به روش جامع تری به مسئله می پردازد. کوچ با کمک فرد وضعیت را بررسی می کند و یک نقشه اجرایی تهیه نموده و در کنار فرد برای تجزیه تحلیل و حل مسئله کار می کند. لزومی ندارد که کوچ در حرفه فرد تخصص داشته باشد. در کوچینگ، فرد، خود متخصص است و کوچ با بکارگرفتن دانش خود و پاسخ های فرد، در پیدا کردن راه حل مسئله با وی مشارکت می کند. کوچ جواب ها را ندارد. کوچ ها سوالاتی را مطرح می کنند و به فرد فراجازه می دهند خودشان جواب ها را پیدا کنند و ارزش های موردنظر خود را روشن سازند.

 

تفاوت کوچ با درمانگر

 

تفاوت کوچ با درمانگر یا تراپیست

یک درمانگر، نوعاً با یک شخص ناتوان به منظور معالجه وی کار می کند، درمانگر نوعاً با اشخاصی که برای دستیابی به سلامت خود از لحاظ عاطفی، نیاز به کمک دارند کار می کند و غالباً با مشکلات آنها در گذشته و راهکارهای معالجه آنها درگیر است.

ولی یک کوچ با یک شخص توانا کار می کند تا توانائی های او را شکوفا و بارور سازد.

یک کوچ با اشخاص فعال کار می کند تا آنان را به سطح فوق‌العاده ای ارتقاء دهد. کوچینگ، متکی به جریانات گذشته برای دستیابی به ترقّی نیست، بلکه توجه آن بر روی اهداف به سوی آینده است.

کوچینگ زاییده عمل است و تمرکز آن بر نقطه ای است که فرد در حال حاضر در آنجا ایستاده است.
نقطه ای که می خواهد بر آنجا بایستد و چگونگی رساندن او به آن نقطه.

اگر شما به عنوان یک کوچ در خصوص گذشته با مخاطب خود کار می کنید، درگیر مقوله درمان هستید. مثلاً فرد در یک نقطه مانده است و به نظر می رسد در حرکت رو به جلو مشکل دارد.

 

از درمانگر و کوچ آیا می توان همزمان استفاده کرد؟

در صورتی که مشکل مواد مخدر و یا الکل وجود داشته باشد، آنگاه شما در حال انجام کار دیگری غیر از کوچینگ هستید و در صورت احساس ناراحتی یا عدم آرامش در مورد مسیر گفتگو به شما دست داد فرد را مطلع کنید و به مسایل شخصی زندگی او ورود نکنید.

یکی از مشخصات یک کوچ خوب آن است که بداند چه موقع کوچ کند و چه موقع آن را متوقف نماید. اگر فرد شما نیاز به درمان دارد او را به درمانگر ارجاع دهید. فرد می تواند همزمان از خدمات درمانگر و کوچ استفاده نماید.

 

تفاوت کوچ با روانشناس

 

تفاوت کوچ با روانشناس (Counsellor)

یک روانشناس، اطلاعات و تخصص خود را در اختیار می گذارد، رابطه ای سلسله مراتبی و شاید دستوری با شخص دارد. ریشه مشکل در گذشته است و تمرکز بر روی حل یک مشکل. رابطه کوچینگ ریشه در حال و آینده دارد وبر پایه حرکت استوار است و ماهیت سلسله مراتبی ندارد، فرد و کوچ با این رابطه در راه ایجاد آینده ای بهتر برای فرد ، با یکدیگر همکاری می کنند. اگر شما هم به تفاوت کوچ با سایر مباحث علاقه مند شدید، می توانید به مراجعه به مقاله کوچ چیست اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید.

تفاوت کوچ با منتور

منتور رابطه ای است که با شخصی که در زمینه ای تبحر دارد برقرار می شود. منتور معمولاً از کوچ مُسن تر و با تجربه تر است. منتور دانش و عقل خود را به فرد اعطا می کند. فرد در حالی که برای منتور احترام فوق‌العاده ای قایل است، از او راهنمایی و نصیحت طلب می کند. رابطه کوچینگ شاید در جایی جلوه می نماید که کوچ در کنار فرد حرکت می کند. کوچ، فرد را در ترسیم باور خود و پیروی از راهنمایی درونی خود حمایت می نماید.

جدول مقایسه کوچ با سایر تخصص ها

حوزه مقایسه کوچ مشاوره درمانگر
حالت و موقعیت فرد فرد خلاق، مطلع و به دنبال کمال است. قصد حرکت به جلو دارد و نتیجه برای او مهم است فرد نیازمند پیشنهاد راه حل با کمک است فرد نیاز دارد یا می خواهد درمان شود
فرد  متخصص خود فرد متخصص است مشاور متخصص است درمانگر متخصص است
سوالات سوالات با مفهوم چگونگی و چطور می پرسد به سوالات پاسخ می دهد سوالات با مفهوم چرایی می پرسد
تمرکز زمانی بر روی زمان حال و آینده تمرکز دارد به روی حال و آینده تمرکز دارد به روی مسائل گذشته با حال تمرکز دارد
اهداف اهداف فرد اهداف مشاور تراپیست مسائل را آنالیز می کند و احتمال دارد به جواب چرایی برسد
حل مسئله فرد مسائل را حل می کند. مشاور مسائل را حل می کند تمرکز برای حل این مسئله است که چرا این اتفاق برای من می افتد؟

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به صورت کامل کوچینگ را توضیح دادیم و تفاوت های اصلی آن را با روان شناس، مشاور و منتور بررسی کردیم اگر شما می خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید در دوره کوچینگ موسسه ثروت افرینان شرکت کنید.

نظرات کاربران

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی