تأثیر کووید 19 بر کسب و کارهای کوچک و ضرورت تغییر در فعالیت ها 

تأثیر کووید 19 بر کسب و کارهای کوچک و ضرورت تغییر در فعالیت ها 

مصاحبه خبرگزاری  فراسوخبر با دکتر امیرحسین مظاهری سیف در مورد تأثیر کووید ۱۹ بر کسب و کارهای کوچک

اکثر مشاغل و بیزنس های کلان، متوسط و کوچک قریب به اتفاق کشورها اعم کشورهای پیشرفته ،توسعه یافته و در حال توسعه از همه گیری ویروس کرونا( کووید ۱۹) آسیب جدی دیدند. به گواه آمارهای ارائه شده از سوی سازمان های معتبر بین المللی و منطقه ای حتی  برخی کمپانی ها و بنگاههای بزرگ اقتصادی در صنوف مختلف مانند حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی، صنعت گردشگری ، صنایع غذایی و پوشاک و دهها صنعت مشابه از ناحیه اپیدمی ویروس منحوس کرونا مجبور شدند با حداقل ظرفیت های خود به فعالیت ادامه دهند

البته برخی از این صنایع مانند حمل و نقل هوایی و صنعت گردشگری به مرز ورشکستگی رسیدند. در این میان طبیعی است که کسب و کارهای کوچک در اقصی نقاط جهان از جمله در کشور ما بیشترین آسیب را متحمل شده باشند، یا بهتر است بگوییم در ردیف فعالیت های تعطیل شده نخستین روزهای همه گیری کووید ۱۹ قرار گرفتند زیرا  از حداقل توان مالی برخوردار بودند. پر واضح است که تولیدکنندگان و ارائه کنندگان کالا و خدمات در سطح کلان با اتکا به ذخایر مالی خود در این شریط بحرانی از پایداری و ماندگاری به مراتب بیشتری برخوردار باشند، از طرفی تسهیلات دولتی و اعتبارات بانک ها معمولا متوجه مشاغل و کسب و کارهای بزرگ و کلان می شود اما واحدهای میانی و کوچک که فاقد چنین اندوخته‌هایی هستند و  به چنین منابعی دسترسی ندارند و البته تورم لجام گسیخته  اقتصاد کشور ما را هم باید به آنچه که پیش تر عنوان شد اضافه کرد و به دهها دلایل دیگر، خسارت وارده به مشاغل کوچک در اثر ویروس کرونا بعضاً جبران ناپذیر بوده است

مگر اینکه صاحبان این مشاغل با درک صحیح شرایط موجود و اتخاذ تصمیمات راهبردی از تعطیلی و ورشکستگی حرفه خود جلوگیری کرده باشند. به عنوان نمونه یکی از ابتکارات صاحبان مشاغل مختلف اعم از کلان و کوچک که با همه گیری ویروس کرونا به سرعت تغییر رویه دادند، ورود به عرصه فروش و عرضه آنلاین کالا و خدمات بود که با این اقدام به موقع نه تنها مانع تعطیلی کسب و کار خود شدند بلکه ثروت آفرینی نیز کردند.

بنابر این گزارش، این مقدمه گفتگوی دکتر امیرحسین مظاهری سیف مدیرعامل موسسه ثروت آفرینان پارس با خبرنگار ما پیرامون تأثیر ویروس کرونا بر کسب و کارهای کوچک بود که معتقد است اکنون که اقتصاد کشور ما به علت تحریم های آمریکا حال روز خوشی ندارد و به تبع  آن دولت از کمک اثربخش به فعالان اقتصادی به ویژه کسب و کارهای کوچک در شرایط همه گیری کرونا عاجز است لذا باید صاحبان این مشاغل با ابتکار عمل خود ضمن جلوگیری از تعطیلی فعالیت های مربوطه، ادامه حیات نیز دهند.

بنابر این گزارش، مؤلف کتاب غلبه بر ورشکستگی در ادامه این گفت و گو ، افزود: با شیوع ویروس کرونا تعداد مشتریان این موسسه که اغلب صاحبان مشاغل خرد هستند به منظور آموزش مبانی ثروت آفرینی در شرایط خاص در مقایسه با گذشته به مراتب افزایش داشته اند که این خود دلیل متقنی بر ضرورت تغییر در روند فعالیت ها به ویژه کسب و کارهای کوچک در دوره همه گیری کروناست.
بنابر این گزارش این استاد دانشگاه  ضمن تأکید بر اهمیت بیش از گذشته کارآفرینی در کسب و کارها و مزیت رقابتی کالاها و خدمات در این شرایط ، به این نکته نیز اشاره می کند که با بروز بحران هایی مانند همه‌گیری کرونا ، کارآفرینان ممکن است احساس شکست، آشفتگی و سرخوردگی کنند، لذا باید متخصصین و اهالی فن با بیان مباحث کارشناسی، بینش و نگرش کارآفرینان را تقویت نمایند.

فاکتور‌های صوری و مالیات علی‌الرأس؛ بحثی که ناتمام ماند
خواندن مقاله

وی در پایان این گفتگو، افزود: با بررسی و ارزیابی های صورت گرفته توسط موسسه ثروت آفرینان پارس، رمز موفقیت مشاغلی که با شیوع ویروس کرونا، بجای محدود کردن فعالیت خود، توسعه کسب و کار داده اند، روی آوردن به کارآفرینی در تولید و خدمات با محوریت عرضه آنلاین بوده است.

مقالات

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *