daroon_auto_x1

با انواع کوچینگ آشنا شویم

تا اینجا به تعاریف کوچینگ و کوچ و مقایسه آن ها با دیگر حوزه های مشابه پرداختیم. اکنون به طور خلاصه به تعریف انواع کوچینگ می پردازیم:

الف) بیزنس کوچینگ

بیزنس کوچ فردی است که تجربه بسیاری در زمینه کسب و کار و مدیریت آن دارد و از فراز و نشیب‌های زیادی عبور کرده و به موفقیت رسیده است. این شخص می تواند راه حل‌هایی کاملا اختصاصی شده با کسب و کار خودتان ارائه دهد و موجب بهبود عملکرد و رفع نقاط ضعف در کسب و کارتان شود. با ایجاد فرهنگ کوچینگ در کسب و کارتان می توانید پتانسیل کارکنان تان را بیش از پیش افزایش دهید و موجب بهبود کسب و کار خود شوید. همچنین به یاد داشته باشید که بیزنس کوچ، مشاور کسب و کار نیست! هیچگاه دیده اید که مربی فوتبال همراه بازیکن ها دور زمین بدود؟ خیر. این موضوع در کسب و کار هم صدق می کند.

ب) کوچینگ اجرایی

کوچینگ اجرایی (Executive coaching) فرآیندی است گفتگو محور برای توسعه ی مدیران و کارمندان ارشد یک مجموعه. کوچ اجرایی شخصی است حرفه‌ای، که به مدیران و اغلب کارمندان با استعداد، که توانایی رسیدن به مدیریت را دارند، کمک می کند به خودآگاهی برسند و سپس اهداف خود را بشناسند و استعداد خود را کشف کنند. آنها مشاوره نمی‌دهند و معمولا از توصیه و راهنمایی خودداری می‌کنند؛ در عوض باعث می شوند که مراجع خودش راه حل را کشف کند. اما گاهی هم ممکن است در صورت رضایت مدیران توصیه یا مشاوره‌ای کوتاه بدهند. اغلب مراجعین کوچ اجرایی، اشخاصی مستعد با توانایی‌های بالقوه هستند که قابلیت رسیدن به مدیریت را دارند.

کوچینگ اجرایی

ج) کوچینگ عملکرد

بسیاری از ما بخاطر دلایلی از قبیل تنبلی، اهمال کاری، عدم داشتن برنامه ریزی و بسیاری از دلایل دیگر نمیتوانیم به اهداف دلخواهمان برسیم. در اینجا کوچینگ عملکرد (Performance Coaching) به خوبی می تواند مؤثر باشد. کوچ عملکرد، شخصی است که با تسهیل مسیر رشد و بهبود عملکرد می‌تواند گام‌های رسیدن به موفقیت را برای ما هموار سازد.
بسیاری از مدیران علاوه بر اینکه دغدغه توسعه عملکرد خودشان را دارند، دغدغه کارمندانشان را هم دارند؛ به این خاطر که سازمان هایی که کارمندانی با نقاط قوت زیاد و عملکرد قوی دارند همیشه به سوی توسعه حرکت می‌کنند. کوچ بهبود عملکرد می‌تواند با اندازه گیری سطح عملکرد کارکنان و هدف گذاری و سعی در بهبود عملکرد آنها باعث افزایش بهره وری سازمان شود. در این مسیر کوچ با پرسیدن سوالات قدرتمند شما را به تفکر وامی‌دارد و در نهایت همه چیز برای شما شفاف شده و شما مسیر رسیدن به خواسته‌هایتان را راحت‌تر طی خواهید کرد.

د) کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری (Leadership Coaching) که گاهی از آن به عنوان کوچینگ اجرایی هم یاد می شود سعی بر ارتقای توانایی های مراجعه کننده و در نتیجه افزایش بهره وری سازمان دارد. رهبری در معنای عمومی یعنی توانایی پیش‌بردن فرد یا گروهی به سمت بینش یا هدفی خاص. همچنین این واژه می‌تواند به عنوان توانایی انگیزه دادن و الهام بخشی اشاره شود. در کوچینگ رهبری یک رابطه ی دو جانبه بین رهبر و کوچ وجود دارد. در اینجا رهبر می تواند یک مدیر ارشد، صاحب کسب و کار یا سوپروایزر باشد. هدف از این کار یک تغییر رفتار ثابت است، که در زندگی کاری یا شخصی رهبر باعث رسیدن به هدف مورد توافق و یا حتی کیفیت شود.
کوچینگ رهبری ذاتاً یک فرآیند فردی است که در آن تمرکز بر ارتقای توانایی های رهبر، موجب پیشرفت سازمان می شود. همچنین کوچینگ رهبری تنها بر رشد فردی تمرکز ندارد، بلکه توسعه ی فردی هم جزئی از این فرآیند می باشد. در هر سازمانی رهبران و مدیران باید سعی در بهبود عادات و ارتقای عملکرد خود داشته باشند، زیرا که نتیجه ی وجود رهبران کاردان، داشتن سازمانی پیشرفته و موفق خواهد بود. کوچینگ رهبری می تواند باعث تسهیل و سرعت بخشی به این مسیر شود.

کوچینگ رهبری

هـ) کوچینگ زندگی

جمله معروفی هست که می گوید: “هیچ کس تو را بهتر از خودت نمی شناسد”؛ این یعنی انسانها خودشان تمامی ویژگی های شخصیتی، تمامی نقاط ضعف و قوت خودشان را بهتر از هر کسی می دانند؛ اما گاهی ممکن است به هر دلیلی نتوانند از اینها به شناخت کافی برسند.
کوچینگ زندگی (Life Coaching) به انسانها کمک می کند که خودشان نقاط قوت و یا حفره های شخصیتی خودشان را بشناسند و سعی در بهبود آنها داشته باشند. کوچینگ زندگی نوعی مشاوره است که به شما در حل مشکلات و تصمیم گیری درست کمک می کند.

و) کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت (Health Coaching ) ابتدا در بین ورزشکاران حرفه ای رواج داشت، اما اکنون هر شخصی که حتی تفریحی ورزش می کند هم می تواند به کوچ سلامت مراجعه کند. یکی از معتبر ترین دانشکده های علوم تغذیه آمریکا کوچینگ سلامت را اینطور تعریف می کند:

“شخصی معتبر، منتور و حمایت گر در زمینه سلامتی، که افراد را به سمت انتخاب های درست سلامتی تشویق می‌کند. کوچ های سلامتی مراجع ها را حمایت می کنند تا به اهداف سلامتی خود از طریق تنظیم سبک زندگی و رفتاری دست یابند.”

کوچ سلامت با توجه به ویژگی های شخصی و منحصر به فرد شما برنامه ای تنظیم می کند تا شما را کم کم و با آرامش خاطر به نتیجه ی دلخواهتان برساند و بتوانید فردیت زیستی خودتان را کشف کنید؛ این همان فوت کوزه گری ای است که کوچ هارا از سایر خدمات جدا می سازد. در این زمینه هدف شما هر چیزی باشد، چیزهایی از قبیل کاهش وزن، اصلاح رژیم غذایی، افزایش وزن و یا هر چیز دیگری؛ کوچ سلامت به شما گوش می دهد و کمک می کند خودتان بفهمید که چرا و برای چه چیزی تلاش می کنید و همچنین از بین هزاران دستورالعمل و رژیم تغذیه ای راه حلی که برای خودتان و بدنتان مفید است را پیدا کنید.

کوچینگ سلامت

ز) کوچینگ شغلی

کوچینگ شغلی (Career Coaching ) به افراد کمک می کند تا موقعیت های حرفه‌ای‌شان را به سطوح بالاتری ارتقا دهند. کوچینگ شغلی به افراد در زمینه های انتخاب شغل، انتخاب رشته ی تحصیلی، ارتقای شغل، تغییر شغل، ایجاد انگیزه در مسیر شغلی و… کمک می کند.
این شاخه از کوچینگ شما را در رسیدن به حرفه ایده آل و استراتژی‌های بلند مدت شغلی پشتیبانی می کند. مشکلاتی از قبیل کمبود کار در بازار کار و حتی اشخاصی که اشتغال هم دارند شاید از ثابت ماندن سطح شغلی خود ناراضی باشند و با شغل ایده آل خود فاصله زیادی داشته باشند. کوچ های شغلی این مسیر ناهموار را برای این افراد هموارتر می کنند. به زبان ساده؛ کوچینگ شغلی به افراد کمک می کند تا موقعیت شغلی شان را همراه با انگیزه و صداقت بیشتری ارزیابی کنند و در نهایت به سطوح بالاتری ارتقا دهند.

ح) کوچینگ ثروت

کوچینگ ثروت (Wealth coaching) مانند دیگر شاخه های کوچینگ رواج یافته نیست. این شاخه جدیدا به کوچینگ اضافه شده؛ در اینجا موضوع اصلی مورد بحث این است که تعریف شما از ثروث چیست؟ کوچینگ ثروت شاخه ای است که سابقه زیادی در میان تخصص های مختلف کوچینگ مثل بیزنس کوچینگ و … ندارد و اساس کار آن میزان تفاوت نگرش افراد از درآمد، پول و ثروت است.
کوچ ثروت هم مانند دیگر کوچ های حرفه ای، این را در هر زمینه ای که شما بخواهید انجام می دهد و این شما هستید که ثروت و دارایی را تعریف می کنید و برای رسیدن به آن هرکاری لازم باشد (کارهایی از قبیل اصلاح عادات، تغییر رفتار و …) انجام می دهید. یک کوچ با صلاحیت، کاری می کند که شما را عمیقاً به خود واقعی و درونی تان نزدیک کند تا شما خواسته های عمیق خود را کشف کرده و بتوانید راحت تر و سریع تر به آنها دست پیدا کنید.

کوچینگ ثروت

ط) کوچینگ مالی

بعضی از افراد هر چقدر سعی می کنند درآمدشان را بالا ببرند، باز هم آخر ماه باید نگران هزینه ها باشند و یا بعضی ها در هزینه هایشان مشکلی ندارند، اما هیچ وقت نمیتوانند پس انداز کنند. درست است که پول خوشبختی نمی آورد و همه چیز در پول خلاصه نمی شود؛ اما بالاخره پول هم بخشی از زندگی همه ی انسان هاست و حداقل آن برای رفاه نیاز است همچنین کمبود آن می تواند باعث ناراحتی و نگرانی افراد شود.
کوچینگ مالی (Financial Coaching) با نظر خود مراجع، برنامه ی مالی منطقی ای برای او تنظیم می کند. همچنین سعی می کند در این برنامه تمرین عادت های جدیدی در استفاده از منابع مالی اش قرار دهد. این برنامه منظم برای بهبود و رسیدن به هدف های مالی مراجع است.

ی) کوچینگ معنوی

هر انسانی با افزایش خودآگاهی می فهمد که میل به اعمالی نظیر همدلی ، خدمت، انسانیت و… دارد. زیرا که انجام دادن این اعمال در نهایت باعث ایجاد حس رضایت از خود برای او می شود. در کوچینگ نیز همه سعی بر این است که افراد در نهایت به خواسته قلبی و درونی خود رسیده و رضایت از خود را بدست آورند.
ذهن انسان توانایی آن را دارد که موانعی بر سر راه شناخت و آگاهی او ایجاد کند و نگذارد انسان به آگاهی کامل برسد؛ کاری که کوچینگ رشد معنوی انجام می دهد این است که به شما کمک می کند موانع سر راه آگاهی تان را بردارید. همانطور که مولانا می گوید: نیازی نیست عشق را جستجو و کشف کنید، فقط کافیست موانع سر راه شناخت آن را بردارید. با شناختن عمق وجود خودمان و اعتماد و آگاهی از آن می توانیم به تصمیمات درستی برسیم.

کوچینگ رضایت

ک) کوچینگ تحصیلی

بعضی افراد برای درس خواندن نیاز به برنامه از پیش منظم شده همراه با ریزترین جزئیات از قبیل نام درس و ساعت خواندن دارند. که این در مشاوره قابل انجام است. اما در کوچینگ تحصیلی (Educational Coaching) نه تنها از برنامه از قبل نوشته شده خبری نیست، بلکه شما را با پتانسیل هایتان آشنا می سازد. شما در جلسات کوچینگ تحصیلی می توانید در رابطه با اتفاقات کلاس و… صحبت کنید، کوچ به شما گوش فرا خواهد داد.
در کوچینگ تحصیلی به جای آموزش دیدن تکنیک های آموزشی و حفظ کردن آنها، ” یادگیری ” را می آموزید؛ آن هم با تکیه بر توانایی های خودتان. هدف کوچینگ تحصیلی بهبود عملکرد مطالعه ی شماست و سعی بر این دارد که شما را به مطالعه ای هر چه هوشمندانه تر برساند.

ل) کوچینگ روابط

کوچینگ روابط (Relationship Coaching) به افراد دارای سلامت روانی کمک می کند که به انتظارات و هدف هایی که در رابطه شان دارند برسند. کوچینگ روابط برای زوجین به کار می رود و سعی در هدف گذاری و توانمندسازی آنها برای رسیدن به آن اهداف دارد. البته کوچینگ رابطه ی عاطفی نمی تواند جایگزین زوج درمانی که کار روانشناسان با تجربه است، باشد زیرا که در زوج درمانی تمرکز بر روی آسیب شناختی رابطه و اصلاح الگوهای نادرست می باشد.
در کوچینگ روابط، کوچ بر روی جنبه های مثبت و سالم رابطه تمرکز می کند. همچنین زوجینی که به کوچ مراجعه می کنند دنبال تجویز درمان خاصی نیستند ؛ فقط می خواهد توانمندی خود را برای رسیدن به اهداف شخصی شان در رابطه بدست آورند. لازم است بدانید پس از کشف خواسته ها و هدف ها، کوچ بطور کامل تمام مسیر را تا رسیدن به آنها همراه شما می آید و شما را حمایت خواهد کرد.

کوچینگ ورزشی

م) کوچینگ ورزشی

در دنیای مدرن امروز ورزش کردن به امری مهم در زندگی هر فردی تبدیل شده. بعضی از افراد ورزش را به عنوان یک بخش اساسی از زندگی خود قرار می دهند و یا بعضی دیگر به عنوان تفریح و برای سلامت جسم و روحشان ورزش می کنند. افراد می توانند اهداف متفاوت و منحصر به فردی از ورزش کردن داشته باشند. وجود کوچینگ ورزشی( Sport Coaching) به شما در تسهیل و رسیدن به هدفتان کمک می کند.
بسیاری از افراد که ورزش حرفه ای انجام می دهند به دلیل فشار و سختی کار درست نزدیک رسیدن به هدف تسلیم می شوند؛ زیرا که در آن زمان آسان ترین راه تسلیم شدن است. اگر حمایت و پشتیبانی این افراد بر عهده ی کوچ های ورزشی باشد، هیچ گاه تسلیم شدن آن ها را قبول نخواهند کرد و با یادآوری خواسته ی درونی شان به آنها انگیزه برای پیمودن ادامه ی راه را می دهند. کوچ های ورزشی بنا بر خواسته ی خود مراجع نه تنها کمک می کند که کم کم به برتری از دیگران برسید، بلکه کمک می کند از انجام دادن رشته ی ورزشی بیشترین لذت را برده و به موفقیت دست پیدا کنید. واضح است که کوچ ورزشی در تمام مسیر رسیدن به هدف همراه شما خواهد بود و پشتیبان و حامی دلگرم کننده ای برایتان خواهد شد.

۴.۲/۵
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin