کارآفرینان برتر؛ بیل گیتس موسس شرکت مايکروسافت


کارآفرینان برتر:

بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت

معرفی

بیل گیتس نیازی به معرفی ندارد. هرکسی با یک جستجوی ساده در اینترنت یا اخبار نرم افزاری و کامپیوتری یا لیست افراد موفق و ثروتمند، می تواند اسم او را پیدا کند. وی ثروتمندترین مرد دنیاست  که توانست با قدرت خلاقیت و تفکر خود، جهان تکنولوژی های رایانه ای را متحول کند و در حال حاضر یکی از مشهورترین، ثروتمندترین و خوشنام ترین افراد دنیاست.
ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس، رئیس و موسس شرکت مایکروسافت است. او کارآفرین، بازرگان، سرمایه دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است. در حال حاضر مایکروسافت بالای ۵۰.۰۰۰ کارمند دارد و در بیش از ۶۰ کشور جهان فعالیت دارد. این مجموعه یکی از موفق ترین شرکت های آمریکاست. شرکت مایکروسافت، قدرتمندترین مجموعه در صنعت کامپیوتر به شمار می رود. 

دوران کودکی

بیل گیتس، در تاریخ ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در واشنگتن به دنیا آمد. وی در زمان کودکی روحیه رقابت طلبی داشت و تلاش می کرد در هر زمینه ای از دوستان خود پیشی بگیرد. او در دوران ابتدایی با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سیزده سالگی اولین نرم افزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود، پل آلن که دو سال از او بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت، بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر می گذراند.

دوران دانشجویی

گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است، آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان بیسیک را برای کامپیوتر طراحی کرد.

تاسیس مایکروسافت

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ ( سالی که با شرکت MITTS قراراداد بست تا یک سیستمعامل ابتدایی را برای میکروکامپیوترهای جدیدشان طراحی کند) به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی به نام Microsoft با شعار «در هر خانه یک کامپیوتر» ایجاد کرد. پل در روزهای اول، وقتش را صرف مرور خط به خط کدهای هر برنامه می کرد، همین طور خیلی از کارهای مربوط به تجارت مایکروسافت را از همین دوره شروع کرد. مایکروسافت انواع زبان های برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می کرد.
در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز و به شدت کار می کردند و کل فروش آن فقط ۲.۴ میلیون دلار در آن سال ها بود.
 اما اکنون گیتس، خودش را از مایکروسافت بازنشسته کرده و تمرکزش را روی مؤسسه خیریه اش به نام مؤسسه بیل و ملیندا گیتس قرار داده است.

شرکت IBM

در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند، تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام داشت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند، بسازد و وارد بازار کند. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که خوشبختی مایکروسافت شروع شد. کامپیوترهای جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی شرکت اینتل استفاده می کرد.
اوایل دهه ۱۹۸۰ شرکت IBM، بزرگترین شرکت کامپیوتری محسوب می شد. در عین حال شرکت های کامپیوتری دیگری با IBM رقابت میکردند. اما گروه مایکروسافت تلاش کرد تا سیستم عامل های خودش را به این شرکت های رقیب بفروشد و از این طریق توانست موقعیت خودش را به عنوان تولید کننده نرم افزار، تثبیت کند.

سیستم عامل

از زمان شروع کار مایکروسافت تاکنون، هیچ شرکتی نتوانسته جایگزین آن شود. در سال ۱۹۹۰ مایکروسافت اولین نسخه ویندوزش را ارائه داد این نسخه موفقیت بزرگی برای مایکروسافت محسوب می شد، چون رابط های گرافیکی را جایگزین رابط های متنی می کرد. این نسخه خیلی زود با فروش بالایی مواجه شد و اکثر سیستم های کامپیوتری را تصرف کرد.
در سال ۱۹۹۵ ویندوز ۹۵ ارائه شد که استانداردها و ویژگی های زیادی را در سیستم های عامل تعبیه می کرد، این نسخه از ویندوز پشتوانه نسخه های بعدی ۲۰۰۰، Vista، ویندوز XP، ویندوز ۷، ویندوز ۸ و ۱۰ شد. بیل گیتس در طول دوره کاری اش، سعی داشته تا نوع متفاوتی از تجارت را به کار بگیرد. مثلا اینترنت اکسپلورر مایکروسافت، عمدتاً به این خاطر همه گیر شد که از قبل، روی بیشتر رایانه ها نصب شده بود.
اما مایکروسافت در یک زمینه نتوانست قدرت را در دست بگیرد و آن هم در زمینه موتورهای جستجو بوده است. مایکروسافت تلاش زیادی کرد تا موتور جستجوی MSN 
بتواند بیشتر از ۱۲% سهام بازار را به خودش جذب کند.
بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی با نام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود، یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس تمامی حقوق سیستم عامل DOS 86 را با قیمت ۷۵ هزار دلار به دست آورد. گیتس و آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوترهای شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی ایجاد کردند.

زندگی شخصی

در سال ۱۹۹۲بیل گیتس با ملیندا فرنچ ازدواج کرد، حاصل این ازدواج ۳ فرزند به نام های جنیفر، روی و فوبی بود. بیل گیتس به همراه همسرش موسسه بیل و ملیندا گیتس را تاسیس کرد. بیل گیتس الگوی خود را برای این کار، دیوید راکفلر می داند و دقیقا مثل راکفلر تصمیم گرفته است تا روی مسایلی تمرکز کند که توسط دولت نادیده گرفته شده است و قصد دارد تا به بهبود کیفیت آموزش عمومی آمریکا کمک نماید. اخیرا بیل گیتس اعلام کرده است که میخواهد تمام وقتش را صرف امور خیرخواهانه کند. مجله فوربس اعلام کرده است که گیتس از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ نزدیک به ۲۴ بیلیون دلار در مسیر خیرخواهانه کمک کرده است.

مثل ثروتمندان فکر کنیم (قسمت اول)
خواندن مقاله

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *