21 اصل مهم که منجر به مذاکره موفقیت آمیز میشه !

چگونه مذاکره خوبی داشته است
آنچه در این مقاله می‌خوانید

21 اصل مهم که منجر به مذاکره موفقیت آمیز میشه !

در مبحث قبلی 21 مورد را عنوان کردیم که در مهلکه مذاکره نه تنها شما را نجات دهد، بلکه می تواند لبخند پیروزی بر لبانتان بنشاند. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که چگونه مذاکره خوبی داشته باشیم؟ البته چیزی که واضح است این است که برای تبدیل شدن به یک مذاکره کننده خوب و داشتن مذاکره موفقیت آمیز باید از اعتماد به نفس کافی برای برقراری ارتباط برخوردار باشید. اگر به اندازه کافی خودتان را در این زمینه قوی نمی بینید، دوره «سخنوری و اعتماد به نفس» را به شما پیشنهاد می کنیم.

اولین مورد : داشتن برنامه ریزی قبل از شروع مذاکره است

در سمینارهای اصول مذاکره موسسه « ثروت آفرینان» بارها داشتن برنامه برای انجام هر تصمیمی مطرح شده و تاکید روی اهمیت دادن به استراتژی مناسب در انجام کارهای تجاری بوده است.

مذاکره موفق

مورد دوم : ایجاد محدودیت و خط کشی برای مذاکرات به فراخور موقعیتی که دارند

 1. ابتدای مذاکره به آینده ای که متصورید مدام فکر کنید تا از ریل خارج نشوید.
 2. گزینه هایی که برای مذاکره به همراه دارید بیش از یک باشد.
 3. تعجیلی در متقاعد کردن مخاطب نداشته باشید.
 4. بزنگاه هایی برای سکوت لازم است.
 5. خلاف واقع حرفی شنیدید به روی خودتان نیاورید.
 6. دوره همی مذاکره راه بیاندازید تا تحت فشار کمتری قرار بگیرید.
 7. مذاکره بهتر است در زمین شما باشد. ( در دفتر کار شما به دعوت شما )
 8. مذاکره را محلی برای تسویه حساب های قبلی ندانید.
 9. برای پرسش پیش قدم شوید و تعدادش را بالا ببرید تا کمتر پاسخگو باشید.
 10. مشتاق تر از طرف مقابل به نظر نرسید.
 11. فرصت خواهش و اصرار را به طرف مقابل بدهید.
 12. صبور باشید و به دقت گوش کنید.
 13. ضعف ها و قوت های طرف مقابل را پیش از مذاکره بررسی کنید.
 14. در طرف مقابل توقع ایجاد نکنید.
 15. گرمای دست شما در انتهای مذاکره باید توسط طرف مقابل حس شود.
 16. با رفتار اشتباه فرصت مذاکره های آتی را از خود نگیرید.
 17. در مذاکره گفتار مناسب داشته باشید.
 18. در مذاکره درست رفتار کنید.
 19. درمذاکره لباس مناسب بپوشید.

مذاکره موفق

مطالبی که در مورد اینکه چگونه مذاکره خوبی داشته باشیم، هر کدامشان اگر بجا اجرا شود می تواند شما را به نتایج دلخواهتان برساند و یک پله شما را به موفقیت صد در صدی نزدیک کند . در این مجال قصد عنوان آنها بود تا اینکه شما بتوانید با بررسی این موارد و تحلیل آنها، به نقاط ضعف و قوت خودتان به عنوان یک مذاکره کننده پی ببرید و ببینید تا یک مذاکره کننده موفق چقدر فاصله دارید.

برای همراهی بهتر، شما را به مشاورین ثروت آفرینان ارجاع می دهم، لینک ارتباط سایت موجود است!

چگونه مذاکره کننده خوبی باشیم؟

مهارت مذاکره بخصوص برای افرادی که به دنبال شغل مناسب هستند، یک مزیت مهم محسوب می شود. اگر فکر می کنید که مذاکره کننده خوبی نیستید، باید سعی کنید این مهارت را در خود تقویت کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که مذاکره به مجموعه ای از مهارت های ارتباطی و میان فردی گفته می شود که باید در کنار یکدیگر قرار گیرند تا نتیجه مطلوب حاصل شود. با شناخت اصولی که برای هر مذاکره موفقی، لازم است، به این پرسش که چگونه مذاکره کننده خوبی باشیم، خواهیم رسید. در اینجا به مواردی ذکر می کنیم که برای هر مذاکره موفقی لازم است:

 • تمرکز بر نیازها

مذاکره موفق

یکی از اصول مهم در مذاکرات، تمرکز بر نیاز‌ها به جای تمرکز بر روی موقعیت است. در واقع با تمرکز بر نیازها و شناخت آن‌ها، مذاکره را به سمت برطرف کردن نیاز‌ها ببریم و در این زمینه به موفقیت برسیم. پس تمرکز بر نیاز‌ها، یکی از اصول بسیار مهم در مذاکرات است.

 • تحلیل مشکل

مشخص و واضح کردن مشکل می تواند به هر دو طرف کمک کند که بتوانند راحت تر مصالحه کنند.

 • آماده‌سازی

برای اینکه خود را برای مذاکره آماده کنید­­­­­­­­ باید ابتدا هدف خود را تعیین کنید و یا بتوانید جایگزین هایی را برای هدف مورد نظر در نظر بگیرید.

 • گوش دادن فعال

در جواب اینکه چگونه مذاکره خوبی داشته باشیم باید گفت که صرفا نباید یک طرف مذاکرده گوش دهنده یا صحبت کننده باشد؛ یعنی طوری نباشد که یک طرف فقط از نقاط مثبت خود بگوید، بلکه در یک مذاکره موفق باید هر دو طرف شنونده خوبی باشند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله هنر گمشده گوش دادن را مطالعه کنید.

گوش دادن در مذاکره

 • کنترل احساسی

اینکه که مذاکره بتواند بر احساسات خود غلبه کند، دچار عصبانیت نشود و یا خستگی خورد را بروز ندهد خیلی مهم است. چرا که در اینصورت ممکن است، نتیجه کاملا به ضرر او تمام شود، حتی اگر حق با او بوده باشد.

 • ارتباط کلامی

ارتباط واضح و موثر با طرف مذاکره میتوانید خیل به نفع او باشد. اگر هر یک از دو طرف توانایی مطرح کردن منظور خود را نداشته باشد، امکان است باعث ایجاد سوتفاهم شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله توانایی برقراری ارتباط مؤثر، کلید قدرتمندی در مذاکره مراجعه کنید.

 • همکاری و کار گروهی

مذاکره درست

مذاکره یک کار فردی نیست، مذاکره کنندگان باید توانایی کار کردن در گروه را داشته باشند و بتوانند در طول مذاکرده فضای همکاری ایجاد کنند. در اینصورت مذاکره به نفع هر دو طرف خواهد بود.

 • حل مشکل

یک مذاکره کننده خوب باید به جای اینکه فقط روی نتیجه نهایی تمرکز کند، باید توانایی تمرکز روی حل مشکل را هم داشته باشد تا مذاکره موفقی رقم بخورد.

 • توانایی تصمیم‌گیری

قاطعانه حرف زدن در طول مذاکره، به منظور رسدن به مصالحه بسیار حائز اهمیت است.

 • مهارت‌های میان‌ فردی

مهارت در مذاکره

داشتن صبر و حوصله کافی در طی یک مذاکره می تواند منجر به ایجاد فضای مثبت شود.

 

 • اخلاق و اعتماد‌پذیری

مذاکره کننده باید بتواند با اجرایی کردن وعده های خود، حس اطمینان در طرف مقابل ایجاد کند. این یک اصل مهم در مذاکره است که می تواند اصول دیگر مذاکره را تحت تاثیر قرار دهد.

 • تنظیم توافق نامه به صورت واضح و روشن

تنظیم توافق شاید یکی از آخرین اصول مذاکره موفق باشد، ولی در اصل بنیادی ترین اصل رسیدن به موفقیت در مذاکرات به شمار می‌رود. پس توافق نامه هر چقدر که واضح‌تر و روشن‌تر باشد، حسن نیت ما در مذاکره را، به طرف مقابل ثابت می‌کند و منجر به جلب اعتماد طرف مقابل نیز خواهد شد و نتیجه آن رسیدن به توافق و انجام مذاکره است.

تنظیم توافق نامه به صورت واضح و روشن

داشتن یک بسته آموزشی مذاکره و یا حضور در یک سمینار موفق مذاکره که سخنران آن «دکتر مظاهری»، کسی که با تجربه ترین فرد در این راستاست، بهترین انتخاب است تا تمام این آیتم ها را یک جا و با مثال های مستند یاد بگیرید و در کسب و کار و زندگی خود پیاده کنید.

«ثروت آفرینان» با بیش از سیزده سال سابقه اجرایی، و بررسی هزاران مورد موفق و نا موفق در این عرصه، در کنار شماست. می توانید هم اکنون، با حصول اطمینان برای حضور در سمینار اصول و فنون مذاکره مذاکره اقدام نمایید! و اولین گام برای یادگیری اینکه چگونه مذاکره خوبی داشته باشیم را بردارید.

خلاصه و جمع بندی

مذاکره یکی از اصول اساسی در برقراری ارتباط با دیگران در زمینه موضوعات مختلفی همچون روابط فردی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و… است. مذاکره اصول و فنون خاصی دارد، که شناخت آن‌ها می‌تواند منجر به موفقیت هر چه بیشتر ما در انجام مذاکرات شود. در واقع در مذاکرات، اصول و قواعد متعددی وجود دارد که با شناخت و به کار گیری آن‌ها ارتباط کلامی و گفتاری ما با دیگران افزایش خواهد یافت و می‌تواند ما را از یک مذاکره کننده آماتور، به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل کند. ما در این مقاله به بررسی 21 اصل مهم که به ما می گوید چگونه مذاکره خوبی داشته باشیم، پرداختیم. امیدوارم مطالب ما مفید و کاربردی بوده باشد ونظر مثبت شما را جلب کرده باشد.

نظرات کاربران

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره جامع کوچینگ سوئیسی