کارآفرینان برتر؛ بیل گیتس موسس شرکت مايکروسافت


کارآفرینان برتر؛ بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت

صنعت کامپیوتر

ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس رئیس و موسس شرکت مایکروسافت است. او کارآفرین،  بازرگان،  سرمایه دار،  نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است.

در حال حاضر مایکروسافت بالای ۵۰ هزار کارمند و در بیش از ۶۰ کشور جهان فعالیت دارد. این مجموعه یکی از موفق ترین شرکت های آمریکاست. شرکت مایکروسافت  قدرتمندترین مجموعه در صنعت کامپیوتر به شمار می رود. 

 

کودکی بیل

 

بیل گیتس در زمان کودکی روحیه رقابت طلبی داشت و تلاش می کرد در هر زمینه ای از دوستان خود پیشی بگیرد. او در دوران ابتدایی با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سیزده سالگی اولین نرم فزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت.

گیتس به همراه دوست خود پل آلن که دو سال از او بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر می گذراند.

 

دوران دانشجویی

 

گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان بیسیک را برای کامپیوتر طراحی کرد.

 

تاسیس مایکروسافت

 

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی به نام Microsoft با شعار  «در هر خانه یک کامپیوتر» ایجاد کرد. مایکروسافت انواع زبان های برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می کرد. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز  و به شدت کار می کردند و کل فروش آن فقط ۲.۴ میلیون دلار در آن سال ها بود.

شرکت IBM

 

در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام داشت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند، بسازد و وارد بازار کند.

IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که خوشبختی مایکروسافت شروع شد. کامپیوترهای جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی شرکت اینتل استفاده می کرد.

 

سیستم عامل

 

بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی با نام  تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود.

بیل گیتس تمامی حقوق سیستم عامل DOS 86 را با قیمت ۷۵ هزار دلار به دست آورد. گیتس و  آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *