سناریوی مذاکره

به نام آنکه خود کارآفرین است هم او که رازق و خالق ترین است. سلام یک فرصت خیلی خوبی پیش آمده است تا من یکسری سوالاتی که دوستان پرسیده اند را با تجربیات دو یا سه روزه در جلسات مذاکره فشرده ای که  داریم با هم مرور کنیم.

یکی از سوالاتی که پرسیده شد این بود که سناریوی مذاکره چطوری باید طراحی شود. سناریوی مذاکره روش و قاعده علمی یا یک فرمول علمی دارد که برای شما می گوییم. روش پیاده سازی آن چیز دیگری است که باید این را بلد باشید و آن کار را انجام بدهید.

چگونه یک سناریوی مذاکره بنویسیم

در روش علمی قاعده سناریو می گویند پیش بینی کنید مخاطب شما چه چیزهای را می گوید. سناریوی مذاکره می شود شما چه چیزی می گویید طرف مقابل چه چیزی می گوید.

پس در حقیقت سناریوی مذاکره پیش بینی داد و ستد طرفین در جریان و خط مذاکره است تا به هدف مدنظر برسند. شما قرار هست یک کالایی را خریداری کنید یک زمانی را دارید تا به محل قرار و جلسه برسید کاری که انجام می دهید، چیست؟

پیش بینی می کنید که چه چیزهایی گفته می شود که شما متقابلا چه چیزی بگویید که این خیلی مهم است. پیش بینی هایی که می کنید می تواند به ذهن طرف مقابل نزدیک باشد.

اینکه شما چیزی را از خودتان پیش بینی کنید که هیچ ربطی به طرف ندارد نیست. به خصوص اگر با کسی مذاکره می کنید که پیش بینی او سخت است. مثلا از یک فرهنگ دیگری است. شاید لازم است روز اول اصلا مذاکره نکنید. جلسه اول را به شناخت طرف مقابل صرف کنید.

اگر در زمین طرف مذاکره می کنید (مهمان هستید) شما مزیت مکان را ندارید اما یک مزیتی را دارید می توانید طرف را وادار کنید که به شما کارخانه یا فروشگاه را نشان بدهد.

اگر روز اول را صرف این کارها (شناخت طرف) کنید. از هیجان طرف شما لذت می برید از حسی که طرف مقابل به شما می دهد.

این یک سناریوی از پیش تعیین شده است برای اینکه با طرف آشنا بشوید. من یک آدمی را می شناسم که اصلا قابل پیش بینی نیست این آدم را وادار کنید در شرایط مختلف واکنش های مختلف داشته باشد و او را ببینید و می توانید از او اطلاعات بگیرید. از آدم هایی که او را می شناسند از قبل اطلاعات بگیرید.

اگر قرار هست سفر خارجی داشته باشید حتما از رایزن اقتصادی و  فرهنگی سفارت در کشور مقصد کمک بخواهید. از آدم هایی که با این آدم یا این مدل آدم ها ارتباط دارند برای پیش بینی استفاده کنید و با شناختی که از طرف به دست آوردید بعد به سمت سناریوی مذاکره بروید.

مثال: ما در این مذاکره با تیمی رو به رو هستیم که البته یک نفر در این تیم تصمیم گیرنده است که خیلی هم برای ما آشنا نیست. ما وقت گذاشتیم و از یک آدمی که اینها را می شناخت دعوت کردیم و به ما کمک کرد در سناریو درست کردن.

آقا من هدفم این است که چه بگوییم و اگر این را بگوییم چی می شنویم. ضرب المثل هاشون چی هست. تکیه کلام هاشون چی هست. چه چیزهایی برایشان حساسیت مثبت یا منفی دارد استفاده کنید یا نه.

مثلا در کشور خودمان از شوخی قومیتی استفاده نکنید. خیلی از اوقات شما نمی دانید طرفی که مقابل شما نشسته پدرش، مادرش یا همسرش برای چه قومیتی  است. یک شوخی کل بازی را از بین می برد.

سناریوی مذاکره  پیش بینی داد و ستد کلامی بین افراد و تیم ها در یک جلسه مذاکره است که خط مذاکره را پیش ببرد.

این پیش بینی ها و آمادگی ها را می گویند سناریوی که باید بنویسید و تمرین کنید. برای یک مذاکره بسیار عالی و لذتبخش آماده شوید. امیدوارم بتوانید از فضایی که در زندگی شما هست زیبایی هایی که دور و بر شما هست لذت کافی را ببرید.

روزیتان هزار برابر.

پست های مرتبط

هوش مالی

هوش تجاری و شم اقتصادی مخصوص چه کسانی است

شم اقتصادی و هوش تجاری هوش تجاری و شم اقتصادی مخصوص شکارچیان لحظه‌هاست. افرادی که با اشخاص متخصص‌تر و برتر از خود تعامل می‌کنند. آن‌ها از قبل می‌دانند که ثروتمند خواهند شد. چرا که آموخته‌اند با معاشرت با افراد...

ادامه مطلب

کوچینگ کسب و کار، یک برنامه‌ریزی قدرتمند!

از کوچ کمک بگیر، به نتایجی که می خواهی برس! برنامه‌ریزی‌های کوچینگ ثروت آفرینان شبیه هیچ کوچینگ دیگری در دنیا نیست، زیرا بومی شده است. اثر کوچ مدرن، یک اتفاق کاملا غیرقابل درک است. بعضی آن را نوعی مشاوره‌ی...

ادامه مطلب

کوچ تقلبی و آسیب زننده- ۱۰ روش برای شناخت

رابطه ی کوچینگ و روانشناسی آیا کوچ تقلبی و آسیب رسان هم وجود دارد! پس از کارشناسی ارشد در رشته روانشانسی بالینی به توصیه مهندس مظاهری دانشجوی کوچینگ شدم، با دونفر از هم دوره‌ای های MBA PLUS که هدف...

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت آفرینان (باشگاه ملی جنگنده‌های اقتصادی ایران)

موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس با مدیریت مهندس امیرحسین مظاهری نزدیک به سه دهه فعالیت علمی و تخصصی در زمینه های کسب و کار و تکنیک های فروش، کارآفرینی و سخنوری، مدیریت منابع انسانی و مدیریت زمان، تحلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی روز داشته است. و تا امروز رسالت خود را در آموزش و تعالی کسب و کارهای جامعه دانسته است تا بتواند به نوبه خود در خدمت جامعه و فعالان اقتصادی باشد.

26403740 021
مشاوره و پشتیبانی 24 ساعته در واتساپ: 09104394947
آدرس: تهران، شریعتی، ابتدای میرداماد، پلاک 4،طبقه 3
logo-samandehi

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس می‌باشد.