رقص عقابها

رقص عقابها


هدف گذاری براساس رقص عقابها ، پرواز تا بی نهایت، با ثروت آفرینان


کاش کسی بود به من راه درست زندگی کردن را می آموخت!شما بر چه اساسی هدف گذاری می کنید؟  آیا الگوی مناسبی برای خود دارید یا بر اساس تحربیات قبلی خودتان هدف تعیین می کتید؟  هدف گذاری شما چقدر واضح و شفاف است؟ مکتوب است یا صرفا در ذهن شماست؟

اگر تابحال موفق به هدف گذاری درستی نشده اید، بهتر است تجربه های قبلی را رها کرده و افرادی را الگوی خود کنید، که مسیر درست را پیدا کرده اند. کتاب رقص عقابها، یکی از کامل ترین برنامه های آموزشی، هدف گذاری، برنامه ریزی و انگیزه سازی است، که می تواند همچون نقشه ی گنج از شما یک ثروت آفرین بسازد.

شرایط بحرانی


شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، سر دو راهی قرار گرفته باشید. یک راه ساده، راحت و مطابق عادت های همیشگی و راه دیگر سخت، دشوار و بر خلاف عادت! زمانی که شما در شرایط بحرانی، یعنی در آستانه شکست قرار می گیرید، اغلب ذهن ترجیح می دهد ساده ترین راه را انتخاب کند.  شرایط بحرانی، شرایطی است که در مسیر آن تلاش کرده ای اما دست نیافته ای، یا اینکه با تلاش بسیار به آنچه می خواستی رسیده ای، اما بعد خیلی ساده از دست داده ای… در چنین موقعیتی ذهن برای هدف گزاری دچار چرا–های منفی می شود و مدام از خود سوال می کند؛

چرا من؟ چرا این اتفاق برای من افتاد؟ چرا به فلان شخص اعتماد کردم؟ چرا او به زندگی من رحم نکرد و به من لطمه زد؟ و بعد این چراها ذهن را قفل می کند،  اعتماد به نفس شخص را می گیرد و قدرت تفکر او را از بین می برد.

مدیریت شرایط بحرانی


برنامه ریزی براساس رقص عقابها به شما یاد می دهد در شرایط بحرانی، چگونگی های مثبت را جایگزین چرا… های منفی کرده و شرایط بحرانی را مدیریت کنید. یعنی وقتی حس می کنید تمام درها به روی شما بسته شده، تا آخر عمر پشت در بسته ننشینیدو برای پیدا کردنِ درِ باز، تلاشی بکنید! یعنی نباید از کاه کوه بسازید، در عوض باید مسئله را کوچک دیده و راه حل های بسیاری را در مقابل آن قرار دهید.

برنامه ریزی بدون هدف، ممنوع!


هدف نطفه ای است که در ذهن جاگرفته و پس از طی مراحلی محصول متولد می شود. اگر این نطفه نقصی داشته باشد، حاصل آن نیز ناقص ایجاد می شود و اگر این نطفه بی عیب و نقص باشد، حاصل نیز کامل خلق می شود. در نتیجه هدفی درست، واضح و مشخصی را با تمام ابعاد و جزئیات در ذهن تعیین کرده و روی کاغذ بیاورید، سپس براساس آن برنامه ریزی کنید. طبق تحقیقاتی که در سال ۱۹۵۳ در دانشگاه ییل واقع در امریکا انجام شد و از دانشجویان خواسته شد که اهداف خود را مکتوب کنند. مشخص شد؛ تنها ۳ درصد از دانشجویان هدف گذاری دارند و فقط ۱ درصد از آنها، هدف گذاری مکتوب دارند. طی تحقیقاتی که بیست سال بعد صورت می گیرد، مشخص می شود، فقط ۱ درصد از دانشجویان که هدف مکتوب داشته اند، توانسته اند به هدفِ تحصیلی خود برسند.

لزوم کاربرد تجارت الکترونیک توسط مدیران
خواندن مقاله
انتخاب یک هدف و حذف بقیه

رقص عقابها

روی بالهای هدفت بشین و پرواز کن، خودبخود همه چیز درست می شود. بی هدفی و هدف غلط داشتن، هر دو به یک نتیجه منتهی می شوند. برنامه ریزی براساس رقص عقابها به شما یاد می دهد، هدف مکتوب داشته و به هر پیشنهاد زیبای دیگری که در حواشیِ هدف شماست، نه بگوید! “هدف: بیان صریح نتایجی است که حاضریم به آنها برسیم حتی اگر لازم باشد بهای سنگینی بپردازیم” تفاوت افراد کارآفرین و عوام در بیان هدف صریح بودن آن است. یعنی افراد کار آفرین چندین هدف را فدای یک هدف می کنند اما عوام، چندین هدف را باهم دنبال می کنند و به یک هدف هم نمی رسند.

مکتوب کردن هدف

کاملا مشخص، شفاف و همراه با جزئیات بنویس

روش های دستیابی به آن را مشخص کن

در تعیین هدف، خودت باید عامل و نقش اول باشی

انگیزه های رسیدن به آن هدف را مشخص کن

مراحل هدف گذاری

هدف گذاری از خود فرد شروع می شود و باید با کلمه “من” شروع شود. اگر هدف را شبیه یک سیبل در نظر بگیریم، دایره اول، مختص کلمه “من” می شود اما هدف نباید به من ختم شود، چون شما را محدود به خود می کند و انگیزه های تامین شخص شما آنقدر زیاد نخواهد بود که حرکت شما را ادامه دهد. دایره بعدی خانواده است که من را در بر می گیرد و به ایجاد انگیزه کمک می کند. دایرای که خانواده و من را در بر می گیرد، دوستان و اقوام هستند.

دایره ی بعدی که شامل محله می شود و باعث می شود احساس مسئولیت شما در قبال محله، دوستان، خانواده و خود شما، هزاران انگیزه را در شما برای رسیدن به هدف برانگیخته کند. دایره بعدی، شهر شماست که باز هزاران دلیل خواهید داشت که برای شهر خود تلاش کنید. بعد از شهر دایره ای بزرگتر موارد قبلی را در بر می گیرد و آن کشور و جهان پیرامون شماست. اینکه شما بخواهید در کشور و جهان شهرت پیدا کنید به دامنه انگیزه های شما برای رسیدن به اهدافتان کمک می کند. در نهایت دایره ای که محیط بر تمام موارد قبلی است خداست که دلیلی ماورائی است. با چنین هدفی شما برای دستیابی به هدف تان، سرشار از انگیزه خواهید بود.

تعیین سررسید برای هدف


در هدف گذاری خود حتما زمان تعیین کنید. تا چه تاریخی قرار است این مبلغ در حساب شما باشد؟ تا کی میخواهید آن شرکت را تاسیس کنید؟ زمان بندی، مغز شما را فعال می کند و هر چه به زمان موعود نزدیک تر می شوید، میل و اشتیاق در شما زنده تر می شود. به این شکل می توانید عملکرد خود را ارزیابی کنید.

 ارزیابی کردن هدف

اگر هدف را مرتب ارزیابی نکنید، در طول مسیر منحرف خواهد شد. البته مسئله اینجاست که شما در طول مسیر متوجه خطا رفتن و کژی آن نخواهید شد و زمانی متوجه می شوید که کار از کار گذشته است و دیگر نمی توانید آن را جمع کنید. مثلا مرتب باید چک کنید که آیا نسبت درآمد با هزینه تناسب دارد یا خیر.

مدیریت احساسات در روابط اجتماعی، عاطفی
خواندن مقاله
 مسیر رسیدن به هدف را ایستگاهی کنید


برای خوردن یک فیل، بهتر است آن را لقمه لقمه کرد. در این صورت شما میتوانید کیفیت عملکرد خود را بسنجید.

ارزش ها و خط قرمزهای خود را مشخص کنید


اگر هدفی که انتخاب کرده اید منطبق با ارزش های شما نباشد، در بلند مدت شما را دچار سردرگمی و بلاتکلیفی می کند. در این مقاله سعی شد با بهره بردن از کتاب مدیریتی رقص عقابها، به هدف گذاری صحیح اشاره کنیم. اما برای دریافت اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم کتاب را تهیه کرده و از خواندن آن هم الگو برداری کرده و هم لذت ببرید.  سایت ثروت آفرینان pms.ir در خدمت همه ی شما بزرگواران گرامی است.

 

 

مدیریت تحول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *