مدیریت احساسات در روابط اجتماعی، عاطفی

مدیریت احساسات

مدیریت احساسات «بخش دوم»

در بخش اول گفتیم که شناخت روش های کنترل احساسات به ما کمک می کند قبل از هر تصمیم گیری و قضاوتی، شرایط روحی خود را بررسی کرده و با شناخت از حالات و خلقیات خود دلیل واکنش های مختلف را متوجه شویم. این که چرا یک روز همه چیز را خوب و روز دیگر همه چیز را منفی می بینیم و حس می کنیم. در ادامه می خواهیم مسائل بیرونی که تاثیرگذار بر رفتار ما است را بررسی کنیم. 

تشویق یا سرزنش اهمیتی ندارد.

مدیریت احساسات


یکی دیگر از چالش ها، روبرو شدن با نارضایتی دیگران است که یکی از اجتناب ناپدیرترین امتحانات زندگی است. با خودت تکرار کن: فرقی نمی کند تحسین شوم یا سرزنش.
یک ضرب المثل قدیمی است که می گوید شما هرگز نمی توانید همه مردم را راضی نگه دارید.

حتی در یک رقابت انتخاباتی موفق که نامزدی ۵۵ درصد آراء را متعلق به خودش کرده ۴۵ درصد از مردم مایلند شخص دیگری در انتخابات پیروز شود.

آیا این تحقیر آمیز است؟ اینطور نیست! تایید شدن توسط خانواده، دوستان، و افرادی که با ما کار می کنند، خیلی اهمیتی ندارد.
حقیقت این است که هر فردی برای خود ایده ای دارد و دیگران را با معیارهای خود ارزیابی می کند، اینطور نیست که همیشه معیار آنها با ایده ما مطابقت داشته باشد. پس چرا باید با آنها جنگید؟ وقتی آنها ایده های شما را رد می کنند و به شما نه می گویند، یا به نحوی شما را تایید نمی کنند، شما عصبانی و ناامید می شوید.

اما هر چه زودتر باید این واقعیت اجتناب ناپذیر را بپذیرید که قادر به کسب تایید همه نیستید، اگر چنین کنید، زندگی شما آسان تر خواهد شد.
وقتی بجای مبارزه با این واقعیت، بپذیرید که سهم خود را از تایید از دست داده اید، چشم انداز بهتری برای کمک به خودتان در پیمودن سفر زندگی خواهید داشت. به جای حس رد شدن و عدم تایید به خودتان یادآوری کنید: «این اصلا مسئله مهمی نیست» حتی به جای سرزنش خود، از آن شخص سپاسگذاری کنید. به همین سادگی.

شخصی ممکن است از من خوشش بیاید، شخص دیگری خوشش نیاید. شخصی از من بخواهد صحبت کنم شخص دیگری نخواهد، یکی از فرزندانم از رفتار من خشنود شود و دیگری در مقابل آن جبهه بگیرد. یک نفر می گوید چه آدم خوبی هستی و دیگری فکر می کند خودخواه هستم چون پاسخ تلفن او را نداده ام.

این تایید و عدم تاییدها بخشی از زندگی است. من اقرار می کنم که همیشه تایید را به عدم تایید ترجیح می دهم اما با این حس روبرو می شوم به این شکل بهتر و ساده تر می توانم به زندگی خود ادامه دهم. هر چه به خودم بیشتر متکی باشم، احساس بهتری نسبت به خودم خواهم داشت.


تمرین کنید، غیر قابل انتظار مهربان باشید؛


یکی از راههای مدیریت احساسات و تغییر احساس بد به احساس خوب، مهربانی بصورت تصادفی است. مهربانی اتفاقی روشی موثر برای داشتن روحیه خوب است. بدون اینکه توقع داشته باشید مهربانی شما را جبران کنند! کسی متوجه این کار نشود.
فرض کنید از عوارضی می خواهید رد شوید، دست خود را دراز می کنید پول بدهید و مامور به شما می گوید: عوارض شما توسط راننده جلوئی پرداخت شده است. این یک مثال خودجوش تصادفی است.

کاری که بدون توقع و انتظار برگشت از شخص بخشیده شود. آیا می توانید تاثیر آن هدیه کوچک را بر راننده اتومبیل جلوئی تصور کنید؟!
شاید این کار باعث شود او آن روز آدم بهتری شود. هیچ نسخه ای برای انجام دادن تصادفی مهربانی وجود ندارد. سرچشمه آن قلب است. این هدیه ممکن است بصورت جمع آوری زباله های محله و یا پرداخت حساب دفتری شخصی بدون آنکه هیچ شناختی از او باشد.
شاید نجات جان حیوانی با بردن به اداره حمایت از حیوانات و یا بصورت داوطلباه غذا دادن به کودکان یتیم خانه و یا هر کار دیگری باشد که خودتان حس خوبی پیدا می کنید. شاید شما دوست داشته باشید تمام این کارها را انجام دهید.

نکته این است که بخشش باید بصورت تفریحی بوده و نیاز نیست گران قیمت باشد. بزرگترین دلیل برای بخشش از روی مهربانی، دریافت حس رضایتمندی از زندگی است. هر عملی از روی محبت انجام دهید، حس خوبی در شما ایجاد می کند.

این کار جنبه های مهم زندگی مثل خدمت رسانی، مهربانی و عشق را به شما یادآوری می کند. اگر هر یک از ما سهمی در انجام این کار داشته باشیم خیلی زود در دنیای بهتری زندگی خواهیم کرد.


به رفتار دیگران از بالا نگاه کنید؛


آیا تا به حال در مقابل رفتار اشتباه فردی، با خود گفته اید یا از شخصی شنیده اید که بگوید: «مهم نیست، او نمی دانست چه می کند؟» این اینطور است شما تحت تاثیر خرد خود، «نگاهی فراتر از رفتار ظاهری» داشته اید.

اگر فرزند داشته باشید، اهمیت این عمل ساده بخشایش را می دانید. اگر بنا باشد علاقه انسان ها نسبت به فرزندانشان براساس رفتار آنها باشد، دوست داشتن آنها در همه موارد دشوار خواهد بود.
اگر عشق صرفا براساس رفتار آنها باشد شاید هیچ یک از ما به عنوان یک نوجوان دوست داشتنی نبودیم.
آیا این زیبا نیست که سعی شود محبت عاشقانه شبیه والدین و فرزندی را به سوی هر فردی که با او برخورد می کنیم از خود نشان دهیم؟
آیا این درست است که تا رفتاری از دیگران دیدیم که مخالف میل و نظر ما بود، احساس کنیم دنیا زشت و کوچک است؟

بخشیدن خطای دیگران به مفهوم نادیده گرفتن خود نیست. همه انسانها کامل نیستند، و همه شبیه ما فکر نمی کنند. در نتیجه بهتر است نسبت رفتار اشتباه دیگران مادرانه نگاه کرد و رفتار آنها را ناشی از بی تجربگی و نادانی دانست. 

برای همه ما پیش آمده که توسط دیگران رنجیده شده ایم، آیا باید اجازه دهیم این دلخوری در وجود ما بماند و روحیات ما را خراب کند؟ به خاطر داشته باشید افکار منفی که وارد ذهن خود می کنید، تاثیر زیادی بر سلامتی شما خواهد داشت. 

بیماری هایی مثل استرس، سردرد، زخم معده، و خیلی از بیماری های دیگر که فقط با یک دارو درمان می شوند و آنهم «بخشش» است. 

تحقیقات نشان داده کسانی که قلب های بزرگی دارند و می توانند دیگران را ببخشند، کمتر بیمار می شوند و بدن آنها از دفاع بیشتری برخوردار است. برای بخشش باید روی فراموشی برخی مسائل تمرین کرد. 

مدیریت احساسات شاید در ابتدا سخت و مشکل باشد، اما پس از چندبار تمرین تبدیل به عادت های رفتاری می شود. 

قبلا راجع به هوش کلامی و فن بیان صحبت کردیم، اگر این مهارت ها را در خود تقویت کنید به مراتب بیشتر به مدیریت و کنترل احساسات شما کمک خواهد کرد. 

پست های مرتبط

وبینار

بترسیم یا خوشحال باشیم؟!!

تهدید یا فرصت، مسئله این است. شما کدام را می‌ بینید؟ چه عاقبتی در بحران‌ های ۹۹ منتظر شماست؟ با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و مشکلات ایجاد شده؛ در دنیای اقتصادی، بسیاری از مشاغل ولو شغل‌های رسمی، دستخوش...

ادامه مطلب
خانه تکانی ذهن, تغییر سبک زندگی, تغییر نگرش, تغییر در زندگی

خانه تکانی ذهن ، حذف زشتی هاست

من این قدرت را دارم، دنیا را خراب کنم و به جایش دنیای مورد علاقه خودم را بسازم چند ماه پیش تصمیم گرفتم زندگی ام را تغییر دهم. به همین منظور شغلم را رها، آپارتمانم، دوستانم و کسی که...

ادامه مطلب
رقص عقابها

هدف گذاری براساس رقص عقابها

هدف گذاری براساس رقص عقابها ، پرواز تا بی نهایت، با ثروت آفرینان کاش کسی بود به من راه درست زندگی کردن را می آموخت!شما بر چه اساسی هدف گذاری می کنید؟  آیا الگوی مناسبی برای خود دارید یا...

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت آفرینان (باشگاه ملی جنگنده‌های اقتصادی ایران)

موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس با مدیریت مهندس امیرحسین مظاهری نزدیک به سه دهه فعالیت علمی و تخصصی در زمینه های کسب و کار و تکنیک های فروش، کارآفرینی و سخنوری، مدیریت منابع انسانی و مدیریت زمان، تحلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی روز داشته است. و تا امروز رسالت خود را در آموزش و تعالی کسب و کارهای جامعه دانسته است تا بتواند به نوبه خود در خدمت جامعه و فعالان اقتصادی باشد.

26403740 021
مشاوره و پشتیبانی 24 ساعته در واتساپ: 09104394947
آدرس: تهران، شریعتی، ابتدای میرداماد، پلاک 4،طبقه 3
logo-samandehi

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس می‌باشد.