مدیریت احساسات

مدیریت احساسات «بخش دوم»

در بخش اول گفتیم که شناخت روش های کنترل احساسات به ما کمک می کند قبل از هر تصمیم گیری و قضاوتی، شرایط روحی خود را بررسی کرده و با شناخت از حالات و خلقیات خود دلیل واکنش های مختلف را متوجه شویم. این که چرا یک روز همه چیز را خوب و روز دیگر همه چیز را منفی می بینیم و حس می کنیم. در ادامه می خواهیم مسائل بیرونی که تاثیرگذار بر رفتار ما است را بررسی کنیم. 

تشویق یا سرزنش اهمیتی ندارد.

مدیریت احساسات


یکی دیگر از چالش ها، روبرو شدن با نارضایتی دیگران است که یکی از اجتناب ناپدیرترین امتحانات زندگی است. با خودت تکرار کن: فرقی نمی کند تحسین شوم یا سرزنش.
یک ضرب المثل قدیمی است که می گوید شما هرگز نمی توانید همه مردم را راضی نگه دارید.

حتی در یک رقابت انتخاباتی موفق که نامزدی ۵۵ درصد آراء را متعلق به خودش کرده ۴۵ درصد از مردم مایلند شخص دیگری در انتخابات پیروز شود.

آیا این تحقیر آمیز است؟ اینطور نیست! تایید شدن توسط خانواده، دوستان، و افرادی که با ما کار می کنند، خیلی اهمیتی ندارد.
حقیقت این است که هر فردی برای خود ایده ای دارد و دیگران را با معیارهای خود ارزیابی می کند، اینطور نیست که همیشه معیار آنها با ایده ما مطابقت داشته باشد. پس چرا باید با آنها جنگید؟ وقتی آنها ایده های شما را رد می کنند و به شما نه می گویند، یا به نحوی شما را تایید نمی کنند، شما عصبانی و ناامید می شوید.

اما هر چه زودتر باید این واقعیت اجتناب ناپذیر را بپذیرید که قادر به کسب تایید همه نیستید، اگر چنین کنید، زندگی شما آسان تر خواهد شد.
وقتی بجای مبارزه با این واقعیت، بپذیرید که سهم خود را از تایید از دست داده اید، چشم انداز بهتری برای کمک به خودتان در پیمودن سفر زندگی خواهید داشت. به جای حس رد شدن و عدم تایید به خودتان یادآوری کنید: «این اصلا مسئله مهمی نیست» حتی به جای سرزنش خود، از آن شخص سپاسگذاری کنید. به همین سادگی.

شخصی ممکن است از من خوشش بیاید، شخص دیگری خوشش نیاید. شخصی از من بخواهد صحبت کنم شخص دیگری نخواهد، یکی از فرزندانم از رفتار من خشنود شود و دیگری در مقابل آن جبهه بگیرد. یک نفر می گوید چه آدم خوبی هستی و دیگری فکر می کند خودخواه هستم چون پاسخ تلفن او را نداده ام.

این تایید و عدم تاییدها بخشی از زندگی است. من اقرار می کنم که همیشه تایید را به عدم تایید ترجیح می دهم اما با این حس روبرو می شوم به این شکل بهتر و ساده تر می توانم به زندگی خود ادامه دهم. هر چه به خودم بیشتر متکی باشم، احساس بهتری نسبت به خودم خواهم داشت.


تمرین کنید، غیر قابل انتظار مهربان باشید؛


یکی از راههای مدیریت احساسات و تغییر احساس بد به احساس خوب، مهربانی بصورت تصادفی است. مهربانی اتفاقی روشی موثر برای داشتن روحیه خوب است. بدون اینکه توقع داشته باشید مهربانی شما را جبران کنند! کسی متوجه این کار نشود.
فرض کنید از عوارضی می خواهید رد شوید، دست خود را دراز می کنید پول بدهید و مامور به شما می گوید: عوارض شما توسط راننده جلوئی پرداخت شده است. این یک مثال خودجوش تصادفی است.

کاری که بدون توقع و انتظار برگشت از شخص بخشیده شود. آیا می توانید تاثیر آن هدیه کوچک را بر راننده اتومبیل جلوئی تصور کنید؟!
شاید این کار باعث شود او آن روز آدم بهتری شود. هیچ نسخه ای برای انجام دادن تصادفی مهربانی وجود ندارد. سرچشمه آن قلب است. این هدیه ممکن است بصورت جمع آوری زباله های محله و یا پرداخت حساب دفتری شخصی بدون آنکه هیچ شناختی از او باشد.
شاید نجات جان حیوانی با بردن به اداره حمایت از حیوانات و یا بصورت داوطلباه غذا دادن به کودکان یتیم خانه و یا هر کار دیگری باشد که خودتان حس خوبی پیدا می کنید. شاید شما دوست داشته باشید تمام این کارها را انجام دهید.

نکته این است که بخشش باید بصورت تفریحی بوده و نیاز نیست گران قیمت باشد. بزرگترین دلیل برای بخشش از روی مهربانی، دریافت حس رضایتمندی از زندگی است. هر عملی از روی محبت انجام دهید، حس خوبی در شما ایجاد می کند.

این کار جنبه های مهم زندگی مثل خدمت رسانی، مهربانی و عشق را به شما یادآوری می کند. اگر هر یک از ما سهمی در انجام این کار داشته باشیم خیلی زود در دنیای بهتری زندگی خواهیم کرد.


به رفتار دیگران از بالا نگاه کنید؛


آیا تا به حال در مقابل رفتار اشتباه فردی، با خود گفته اید یا از شخصی شنیده اید که بگوید: «مهم نیست، او نمی دانست چه می کند؟» این اینطور است شما تحت تاثیر خرد خود، «نگاهی فراتر از رفتار ظاهری» داشته اید.

اگر فرزند داشته باشید، اهمیت این عمل ساده بخشایش را می دانید. اگر بنا باشد علاقه انسان ها نسبت به فرزندانشان براساس رفتار آنها باشد، دوست داشتن آنها در همه موارد دشوار خواهد بود.
اگر عشق صرفا براساس رفتار آنها باشد شاید هیچ یک از ما به عنوان یک نوجوان دوست داشتنی نبودیم.
آیا این زیبا نیست که سعی شود محبت عاشقانه شبیه والدین و فرزندی را به سوی هر فردی که با او برخورد می کنیم از خود نشان دهیم؟
آیا این درست است که تا رفتاری از دیگران دیدیم که مخالف میل و نظر ما بود، احساس کنیم دنیا زشت و کوچک است؟

بخشیدن خطای دیگران به مفهوم نادیده گرفتن خود نیست. همه انسانها کامل نیستند، و همه شبیه ما فکر نمی کنند. در نتیجه بهتر است نسبت رفتار اشتباه دیگران مادرانه نگاه کرد و رفتار آنها را ناشی از بی تجربگی و نادانی دانست. 

برای همه ما پیش آمده که توسط دیگران رنجیده شده ایم، آیا باید اجازه دهیم این دلخوری در وجود ما بماند و روحیات ما را خراب کند؟ به خاطر داشته باشید افکار منفی که وارد ذهن خود می کنید، تاثیر زیادی بر سلامتی شما خواهد داشت. 

بیماری هایی مثل استرس، سردرد، زخم معده، و خیلی از بیماری های دیگر که فقط با یک دارو درمان می شوند و آنهم «بخشش» است. 

تحقیقات نشان داده کسانی که قلب های بزرگی دارند و می توانند دیگران را ببخشند، کمتر بیمار می شوند و بدن آنها از دفاع بیشتری برخوردار است. برای بخشش باید روی فراموشی برخی مسائل تمرین کرد. 

مدیریت احساسات شاید در ابتدا سخت و مشکل باشد، اما پس از چندبار تمرین تبدیل به عادت های رفتاری می شود. 

قبلا راجع به هوش کلامی و فن بیان صحبت کردیم، اگر این مهارت ها را در خود تقویت کنید به مراتب بیشتر به مدیریت و کنترل احساسات شما کمک خواهد کرد. 

پست های مرتبط

e-business

لزوم کاربرد تجارت الکترونیک توسط مدیران

تجارت الکترونیک  با شکل گرفتن انقلاب صنعتی نوع تجارت نیز از شکل سنتی به مدرن تغییر پیدا کرد  به نام تجارت الکترونیک و فرصت های تازه ای ایجاد کرد تا مجموعه ثروت آفرینان بتواند جنگنده های اقتصادی ایران را...

ادامه مطلب
انگیزه

انگیزه – روش های ایجاد انگیزه

انگیزه چیست؟ انگیزه یا Motivation که از ریشه motive گرفته شده، به معنی نیازها، تمایلات، خواسته ها یا کشش های درونی انسان است. نیرو و انرژی هدفمندی که انسان را برای تحقق هدفی برانگیخته کند، یعنی شخص را تحریک...

ادامه مطلب
کنترل احساسات

کنترل احساسات چگونه باعث تغییر می شود

کنترل احساسات باعث چه تغییری در زندگی شما می شود؟ امروز می خواهیم راجع به مهارت جدیدی صحبت کنیم. چقدر با مهارت کنترل احساسات آشنایی دارید؟ فکر می کنید چگونه می توان احساسات خود را تحت کنترل درآورد؟ مثلا...

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس می‌باشد.