مانیفست چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد

manifesto

چگونه در ۸ مرحله یک مرامنامه ثروت آفرینان بنویسیم

مرامنامه ثروت آفرینان چیست و چه کاربردی دارد؟

 ریشه ی لاتین مرامنامه ثروت آفرینان ، در انگلیسی به صورت Manifesto نوشته می‌شود و معنای لغوی آن روشن و آشکار است.

 به بیان ساده مرامنامه اصول و عقاید، ایده، مسیر و مقصد یک گروه و یا شخص است که به صورت دستورالعمل نوشته می شود و شخص یا گروه خود را ملزم به پیروی از آن می داند.

این دستورات شکاف بین اصول از پیش تعیین شده و واقعیت موجود را ارزیابی کرده، و کمک می کند هر روز شخص به اهداف مورد نظر نزدیکتر شود. مرامنامه ثروت آفرینان ایده ها را به چالش می کشد، تعهد را تقویت کرده و محرک تغییر است.

از آنجایی که نوشتن مرامنامه قدرت زیادی در ایجاد تغییر دارد، مورد توجه افراد خلاق و سیاسی قرار می گیرد.  

اما برای نوشتن یک مرامنامه ثروت آفرینان حتما لازم نیست نویسنده، هنرمند و یا سیاست مدار باشید، بلکه یک شخص عادی هم  می تواند آن­را برای خود ترسیم کند.

اکنون ما سعی می کنیم با ارائه ۸ مرحله، در ترسیم آن به شما کمک کنیم:

۱. الهام بگیرید؛

نوشته های دیگران را بخوانید. لیستی از ۱۰ مرامنامه ثروت آفرینان جدید را برای شروع چک کنید.

اما فکر نکنید که باید از روی آنها تقلید کنید. زیرا این مرامنامه ثروت آفرینی شخصی شماست و کپی از روی مرامنامه دیگران به اهداف شخصی شما ضربه می زند.

۲. یاد­داشت کنید؛

یادداشت مانیفست

به یاد داشته باشید مرامنامه یا مانیفست ثروت آفرینی شما دارای ۳ مولفه ی اساسی است:

– اعتقادات

_ اهداف

_ دانسته های شما.

 

دفترچه یادداشت خود را بردارید و بنویسید «من اعتقاد دارم که…» سپس فکر کنید و با ۵ یا ۱۰ جواب این جمله را کامل کنید.

در صفحه دیگر بنویسید «من قصد دارم که … » قسمت خالی را با راهکارهایی که می خواهید جهان را تحت تاثیر قرار دهید  پر کنید.

و در آخر بنویسید «من می دانم این درست است که … » و هر آنچه معقول و منطقی است را یادداشت کنید.

در این قسمت می توانید هر چه از تجربیات قبلی خود فراگرفته اید، هرچه از خانواده ی خود آموخته اید گرفته اید و یا هر نقل قول معنوی و الهام بخش را یاد داشت کنید.

۳. یک پیش نویس آماده کنید؛

با استفاده از یاداشت های خود یک چک نویس درست کنید. می تواند در حدی که نیاز باشد کوتاه یا بلند نوشته شود. در صورتی که طولانی نوشتید، پاراگراف بندی کنید یا اینکه بصورت لیست بنویسید.

در صورت تمایل برای نمایش اطلاعات می توانید بصورت نموداری بنویسید. کاری نداشته باشید که دیگران، والدین، بهترین دوست و یا معلم کلاس چهارم شما که به طرز نوشتن شما انتقاد کرده بود، چه واکنشی ممکن است نسبت به نوشته های شما نشان بدهد.

راجع به درس هایی که از زندگی گرفته اید بنویسید، هر آنچه باعث شده شما رو به جلو پیش بروید.

در مورد اخلاق و ارزش هایی که تحت هیچ شرایطی به آن پشت پا نمی زنید. هر چیزی که به شما حس خوب می دهد. توصیه های کوتاهی که به دوستی می دهید، مثل درس هایی که خود در زندگی گرفته اید.

در این صورت حس می کنید و خواهید دید شما به عنوان یک شخص کی هستید و چه چیزی حقیقتا برای شما ارزش است.

۴. صادق باشید؛

با خودتان روراست باشید، با نیت درونی خود صادق باشید. اجازه دهید این مطالب به عمیق ترین شکل ماهیت شما را بیان کند. این برگه جایی است که صداقت خود را تست کنید.

۵. دیگران را درک کنید؛

هدف خود را از خدمت رسانی به دیگران مشخص کنید. وقتی برای نوشتن احساس خود نسبت به دیگران روی کاغذ وقت می گذارید در واقع با عمیق ترین ندای درونی خود به زندگی وصل می شوید.

۶. پیش نویس را کنار بگذارید و سپس دوباره اصلاح کنید؛ 

پس از نوشتن نسخه پیش نویس ۲ یا ۳ روز آن را کنار بگذارید. بعد از دو روز که به آن رجوع می کنید اگر با چشم باز نگاه کنید خواهید دید که برخی از گفته ها کاملا درست نیست.

نکته مهم این است که هر واژه ای که معنای «سعی کن» می داد را حذف کنید. شما فقط اجازه دارید از واژه «بکن- نکن» استفاده کنید، چیزی به اسم سعی کن وجود ندارد.

در حین بازخوانی احتمالا با این اصطلاحات برخورد کنید. اگر در انجام آن کار مهارت کافی را ندارید، بصورت خودکار آن را اصلاح کنید.  

۷. با قوانین از پیش تعیین شده زندگی کنید؛

یک مرامنامه ثروت آفرینی شخصی در واقع نشان دهنده ارزش های اساسی شماست. شبیه قوانینی است که شما ماموریت انجام آن را دارید و یا شبیه کتابچه راهنمای شخصی است که شما در زندگی شخصی باید از آن پیروی کنید. 

پس به هیچوجه آن را در کشوی میز و یا بصورت یک فایل در کامپیوتر خود بدون استفاده نگذارید.

آن را روی دیوار جلوی میز کار خود بچسبانید. روی یخچال، روی صفحه نمایش دسک تاپ، قرار داده و یا آن برگه را لمینیت کنید و در کیف پول خود بگذارید.

ایده هایی را که در مرامنامه ثروت آفرینان خود گنجانده اید را به طور مرتب تکرار کنید تا آن ارزش ها هر لحظه به عنوان یک واقعیت در اهداف شما یادآوری شود.

۸. به اشتراک بگذارید و یا فقط برای خود حفظ کنید؛

بهتر است مانیفست شخصی خود یا مرامنامه ثروت آفرینان تان نیمه محرمانه باشد. یعنی می توانید با کسانی که می توانند در این مسیر به شما کمک کنند نیز به اشتراک گذاشته شود.

هیچ قانون سخت گیرانه ای وجود ندارد. بنابراین راحت و خلاق باشید و افکار خود را به پرواز درآورید. رشد جزء ضروری زندگی است.

درخشش خود را حفظ کنید زیرا هیچ کس نمی تواند نور کسانی را که به عظمت رسیده اند را کمرنگ کند.

نکته آخر

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم، مرامنامه ثروت آفرینان بیانیه‌ای  است که سازمان یا شخصی می نویسد تا همیشه در خاطر داشته باشد چه چیزهایی برای او ارزش و اولویت است.

باعث می شود، ایده ها به چالش کشیده شود، تعهد به آرمانها تقویت شده و در روند زندگی تغییر پیدا کند. به عنوان مثال می توان از قران کریم و یا قانون اساسی بعنوان مانیفست یا مرامنامه یاد کرد.

گفتیم مرامنامه ثروت آفرینی تان مانند یک قطب نما عمل کرده و مرتب مسیر درست را نشان می دهد و دلیل نوشتن آن این است که وقتی مطلبی روی کاغذ حک می شود، روی ذهن فرد نیز حک شده و جزء لاینفک زندگی وی می شود.

به مرور نوشته ها نه تنها باعث رشد و شکوفائی می شود بلکه باعث می شود با آن دستورالعمل ها زندگی کنید. شهامت داشته باشید بنویسید و به آنچه نوشته اید عمل کنید.

همین حالا شروع کنید!

  چک نویس مرامنامه ثروت آفرینان

  • من اعتقاد دارم که…
  • من قصد دارم که …
  • من می دانم این درست است که …

با تشکر از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، برای دریافت اطلاعات تکمیلی به سایت pms.ir مراجعه بفرمائید. 

 

پست های مرتبط

وبینار

بترسیم یا خوشحال باشیم؟!!

تهدید یا فرصت، مسئله این است. شما کدام را می‌ بینید؟ چه عاقبتی در بحران‌ های ۹۹ منتظر شماست؟ با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و مشکلات ایجاد شده؛ در دنیای اقتصادی، بسیاری از مشاغل ولو شغل‌های رسمی، دستخوش...

ادامه مطلب
خانه تکانی ذهن, تغییر سبک زندگی, تغییر نگرش, تغییر در زندگی

خانه تکانی ذهن ، حذف زشتی هاست

من این قدرت را دارم، دنیا را خراب کنم و به جایش دنیای مورد علاقه خودم را بسازم چند ماه پیش تصمیم گرفتم زندگی ام را تغییر دهم. به همین منظور شغلم را رها، آپارتمانم، دوستانم و کسی که...

ادامه مطلب
رقص عقابها

هدف گذاری براساس رقص عقابها

هدف گذاری براساس رقص عقابها ، پرواز تا بی نهایت، با ثروت آفرینان کاش کسی بود به من راه درست زندگی کردن را می آموخت!شما بر چه اساسی هدف گذاری می کنید؟  آیا الگوی مناسبی برای خود دارید یا...

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت آفرینان (باشگاه ملی جنگنده‌های اقتصادی ایران)

موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس با مدیریت مهندس امیرحسین مظاهری نزدیک به سه دهه فعالیت علمی و تخصصی در زمینه های کسب و کار و تکنیک های فروش، کارآفرینی و سخنوری، مدیریت منابع انسانی و مدیریت زمان، تحلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی روز داشته است. و تا امروز رسالت خود را در آموزش و تعالی کسب و کارهای جامعه دانسته است تا بتواند به نوبه خود در خدمت جامعه و فعالان اقتصادی باشد.

26403740 021
مشاوره و پشتیبانی 24 ساعته در واتساپ: 09104394947
آدرس: تهران، شریعتی، ابتدای میرداماد، پلاک 4،طبقه 3
logo-samandehi

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس می‌باشد.