جایگاه اصول مذاکره در موقعیت های گوناگون


جایگاه اصول مذاکره در موقعیت های گوناگون

یکی از سخت ترین کارهای دنیا مذاکره کردن است. مهم نیست مذاکره بین چه کسانی اتفاق می افتد یا اینکه این چندمین بار است که ما مذاکره می کنیم. باز هم کار سختی است.
جایگاه و موقعیت هایی که انسان ها مقابل هم قرار می گیرند که مذاکره ای را داشته باشند مختلف و متنوع است. گاهی شما به عنوان نماینده یک شرکت در یک مذاکره حضور می یابید. امکان این هست که شما نماینده یک شخص یا کشور باشید.
تغییر این جایگاه و تنوع این موقعیت ها اسم خاصی به مذاکره می دهد. ما مذاکره اقتصادی، سیاسی، سازمانی، نظامی، فرهنگی، بازرگانی و… را می توانیم به عنوان جایگاه های مذاکره بیان کنیم.

مذاکره سیاسی

در مذاکرات سیاسی و در عرصه دیپلماسی، میزبان قبل از شروع مذاکره مهمانان را باید به یک وعده غذایی اصلی دعوت کند. این دعوت به ناهار یا شام بیانگر این است که تاکتیک مذاکره شناسایی شود. نحوه غذا خوردن این نتیجه را باید به شما بدهد. مذاکره با موضوع سیاسی آداب و رسوم خاصی برای خودش دارد. رعایت این آداب برای داشتن یک مذاکره خوب و موفق دخیل است.
در مذاکرات دیپلماتیک رعایت ادب و احترام یکی از ملزومات به شمار می رود. در این گونه مراودات وقتی کسی هنگام غذا خوردن مخاطب صحبت قرار می گیرد باید دست از غذا خوردن بردارد و سرپا گوش شود و به گوینده توجه داشته باشد.

ترک مذاکره سیاسی

ترک میز مذاکره باید برای طرفین با اجازه رئیس مربوطه انجام شود. هیچ شخصی حق خروج از میز مذاکره را ندارد مگر اینکه رئیس خود را مطلع کرده باشد و اجازه خروج از میز مذاکره گرفته باشد. این حق خروج تا زمانی لازم به اجرا است که هر دو طرف مذاکره رئیس خود را سر میز داشته باشد.
یکی از نکاتی که باید به آن خیلی توجه داشت هنگام دست دادن است. در جلسات بین المللی مقامی که درجه بالاتری دارد دست خود را برای دست دادن جلو می آورد در غیر این صورت مقام پایین برای دست دادن پیش قدم نمی شود. مدت زمان دست دادن نیز به مقام بالاتر بستگی دارد و تا زمانی که او دستش را نکشیده است دست دادن ادامه دارد.
هنگام صحبت در مذاکرات ۷ درصد را کلمات پیش می بردند. آهنگ صدا ۳۸ درصد نقش دارد و بقیه را زبان بدن تشکیل می دهد. برخی از حرکات بدن مانند صورت و چشم اگر عمدی باشد می تواند تعبیر نامناسبی برای شما داشته باشد. کسی که با شما صحبت می کند نباید نگاه تان را از او بگیرید این حرکت یعنی نمی خواهم به حرف شما گوش بدهم.

 

در سمینار اصول مذاکره شما با انواع مذاکره آشنا خواهید شد.

این سمینار را از دست ندهید

 

مذاکره اقتصادی

هر کسب و کاری با یک مذاکره آغاز خواهد شد. اگر این مذاکره موفق باشد کسب و کار پیشرفت بهتری خواهد داشت. وقتی بحث مذاکرات اقتصادی و مالی میان باشد این مذاکرات سبک و سیاق خودش را مطلبد.

اقتصاد خانواده و صرفه جویی در گفت و گو با مهندس امیرحسین مظاهری
خواندن مقاله

در یک مذاکره اقتصادی طرفین سعی بر این دارند که شرایط را به نفع خودشان پیش ببرند.
مذاکرات اقتصادی به خاطر حساسیت هایی که دارد باید سعی کنید به قوانین تجاری آشنا باشید. این قوانین هستند که شما را برای این مذاکرات آماده می کنند. نبودن آشنایی و آگاهی از قوانین تجاری باعث می شود خروجی کار شما نامناسب باشد.

مذاکره اقتصادی زیر مجموعه خودش مذاکرات بازرگانی یا بازاربی را همراه دارد. این مذاکره برای جابه جایی های مالی اتفاق می افتد و داد و ستد و تجارت در آنها نقش اصلی را بازی می کند.

مذاکره سازمانی

اکثریت مدیران حرفه ای و پر سابقه به اهمیت مذاکره آگاه هستند. این مدیران زمان قابل توجهی از زندگی حرفه ای خود را صرف مذاکره و داد و ستد می کنند. اثربخش بودن حرفه ای آنان تاثیرپذیر از توانایی آنها در فن مذاکره است. مدیران، زمان زیادی را صرف مذاکرات خود می کنند، اما تعداد کمی از مدیران هنر مذاکره را بلد هستند.
در مذاکرات سازمانی هنر و فن مذاکره، مذاکره کننده از ملزومات یک مذاکره حرفه ای به شمار می رود. زمانی که افراد یا گروهی به عنوان نماینده یک سازمان وارد یک مذاکره می شوند جهت ویژه ای را دنبال می کنند. این جهات مبتنی بر دو نگرش رقابتی یا همکاری است. مذاکره یک فرایند پویا است نه یک جریان بی حرکت.

مذاکره فرهنگی

مذاکره فرهنگی مبادله دو فرهنگ است. این فرهنگ می تواند میان دو روستای کوچک مبادله شود یا میان دو کشور پهناور که از فرهنگ و تمدن سرشار هستند. در مذاکرات فرهنگی دو نماینده از هر فرهنگ و آداب و رسومی مقابل هم قرار می گیرند که سنت و فرهنگ خود را به طرف مقابل آشنا کنند.
در مذاکرات فرهنگی معمولا پول رد و بدل نخواهد شد. تمرکز بحث بر سر فرهنگ و آداب منطقه ای است که مورد صحبت قرار می گیرد. فرهنگ های سخت و پرآداب مانند فرهنگ های آسیایی، آمریکای لاتین و خاورمیانه از اهمیت فراوانی برخوردار است.
در این فرهنگ ها فقط کلمات پیام را مخابره نمی کنند بلکه معانی از مضمون گرفته می شود. مضمون گاهی سوءتفاهماتی را ایجاد می کند که باید جلوی آن را به واسطه متن گفت و گو گرفت. بنابراین ارتباطات در مذاکرات فرهنگی به جنبه های بدون کلام بستگی دارد.

مذاکره نظامی

 

جنگ ها به واسطه سوءتفاهمات اتفاق می افتد. یک سوء تفاهم می تواند اختلافی را بین دو انسان به یک جنگ مانند جنگ جهانی تبدیل کند. درگیری میان دو یا چند کشور ارتش و نیروی نظامی آنها را درگیر می کند. اگر فرماندهان نظامی هر کشور بتوانند با یکدیگر مذاکره داشته باشند شاید بتوان مدت جنگ ها را به کم ترین زمان ممکن کاهش داد.
غیر از مذاکرت در زمان جنگ و درگیری مذاکرات نظامی برای خرید و فروش ادوات نظامی هم صورت می پذیرد. خرید اسلحه، موشک، هواپیماهای جنگی و… از مذاکرات نظامی رد و بدل خواهد شد. ارتش نظم و ترتیب خاصی برای خودش دارد. این نظم و تربیت در مذاکرات هم استفاده می شود.
در مذاکره نظامی طرفین قوانینی را رعایت می کنند که در مذاکرات دیگر کاربرد ندارد. این قوانین مختص ارتش هر کشور است که به نوعی فرهنگ نظامی هر کشور را به نمایش می گذارد.
نتیجه می گیریم که برای هر مذاکره در جایگاه ها و موقعیت های مختلف شرایط و الگوهای خاصی را باید در نظر داشت. رعایت این الگوها موجب به نتیجه رسیدن مذاکرات می شود.

مقالات

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *