توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد

توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد ، اگر بخواهیم همواره خودمان را  توجیه شرایط کنیم نه تنها به مقصد

نمی‌رسیم بلکه به بیراهه نیز خواهیم رفت.

در این مقاله می آموزیم :

  • شرط اول این است که قبول داشته باشیم هر آدمی اشتباه می‌کند

  • شکایت کردن از شرایط هیچ دردی را درمان نمی‌کند

  • توجیه کردن اشتباه، مشکل را حل نمی‌کند

  • اولین اصل در هر کاری این است که یا آن را قبول نکنیم یا اگر قبول کردیم تا انتهای کار را پیش ببریم و به یک سرانجام درست برسانیم

یکی از نکاتی که ما را زمین می‌زند عادت به توجیه کردن است، هر زمان که نمی‌توانیم کاری را انجام بدهیم دلیل برایش خلق می‌کنیم. برای گرفتن نتیجه مطلوب باید مسئولیت‌پذیر بود.

موفقیت شرایط و اصول فراوانی دارد. یک انسان موفق تنها در شرایطی به این موفقیت و پیروزی دست پیدا می‌کند که مسئولیت اشتباه‌های خود را بر عهده گرفته باشد و عدم انجام کارش را توجیه نکند.

توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد (5)
شرط اول این است که قبول داشته باشیم هر آدمی اشتباه می‌کند

هیچ کسی از اشتباه و خطا مبرا نیست. وقتی یک مسئولیت به ما سپرده می‌شود و ما آن را قبول می‌کنیم پس باید پای همه اتفاقاتش هم بایستیم.‌
شجاعت داشتن لازمه هر کاری است. انسان شجاع برای مساله‌هایی که پیش آمده بهانه نمی‌آورد. قبول می‌کند اشتباه کرده و اشتباهش را می‌پذیرد. مسئولیت پذیر سعی می‌کند در رفع اشتباه یا نقصی که به وجود آمده تلاش کند و نتیجه بهتری را بگیرد.

توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد (7)
شکایت کردن از شرایط هیچ دردی را درمان نمی‌کند

این گله کردن از مشکلات یکی از آفت‌هایی است که به مسئولیت پذیر بودن آسیب می‌رساند. راه حل پیدا کردن برای مشکل به وجود آمده شاید سخت باشد اما شکایت کردن و پیدا نکردن راه حل شما را  حتما نابود می‌کند و به یک آدمی تبدیل می‌کند که از پس مسئولیت قبول کرده برنمی‌آیید.
تصور بقیه آدم‌ها از شخص بهانه‌گیر و توجیه‌گر این است که توجیه‌گران توان انجام هیچ کاری را ندارند. اگر می‌خواهیم در شغل، کار، زندگی و … انسانی موفق باشیم باید توجیه‌گری را کنار بگذاریم. برای پیش برد اهدافمان مسئولیت‌پذیر باشیم.

توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد (10)
توجیه کردن اشتباه مشکل را حل نمی‌کند

توجیه کردن و بهانه‌تراشی فقط شرایط را سخت‌تر می‎‌کند و هیچ استفاده دیگه‌ای ندارد و یکی از عواملی است که توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد. یک انسان توجیه‌گر فقط تنبلی خودش را با توجیه کردن نشان می‌دهد.
هر کاری را اگر به موقع و سر وقت انجام بدهیم هیچ وقت برای کاری وقت کم نمی‌آوریم و احتیاج به توجیه کردن و موجه جلوه دادن اشتباه خودمان نداریم. خیلی از کارها برای اینکه به نتیجه خوبی برسند باید در آنها پشتکار و مداومت وجود داشته باشه. سخت کوشی را آویزه گوش خود کنیم.


اولین اصل در هر کاری این است که یا آن را قبول نکنیم یا اگر قبول کردیم تا انتهای کار را پیش ببریم و به یک سرانجام درست برسانیم

این یعنی ما مسئولیت‌پذیر هستیم. بزرگی می‌گوید دو راه بیشتر وجود ندارد یا انجامش بدهید یا انجامش ندهید، «سعی خودم را می‌کنم» اصلا وجود ندارد.
در محیط کار از توجیه‌تراشی و مسئولیت‌پذیر نبودن کارکنان، به عنوان بزرگترین آفت کسب و کار نیز می‌توان یاد کرد. اگر بخواهیم یکی از دندانه‌های کلید موفقیت را نام ببریم باید به مسئولیت‌پذیری اشاره کنیم.
در همه آموزه‌ها، به هدف‌گذاری، به عنوان مهمترین راه موفقیت اشاره می‌شود. در این میان گمشده‌ای وجود دارد. گمشده‌ای که اصلا به آن توجه نمی‌شود ارتقای کیفیت شخصیت خود است که با هدف مورد نظر ما مطابقت داشته باشد.

توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد (12)

با برداشتی از کلامی از خانم مرجان هوشیار (عادت به توجیه انسان را زمین می‌زند) در سمینار سلاطین کسب و کار ۹ بهمن ۱۳۹۶ با میزبانی امیرحسین مظاهری . این را بدانیم که توجیه‌گر به مقصد نمی‌رسد.

سلاطین کسب و کار 1396.11.2 با حضور مرجان هوشیار pms_ir (25)

پست های مرتبط

مسئولیت اجتماعی شرکتی

مسئولیت اجتماعی شرکتی ( CSR )

مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست؟ مسئولیت اجتماعی زمانی که در حوزه شرکت‌ها تعریف شود، (CSR) نامیده می­‌شود. که مخفف (corporate social responsibility)  یعنی تعهدات و وظایفی که شرکتی در برابر جامعه انسانی دارد. به این مفهوم که سازمان علاوه بر...

ادامه مطلب
ایده هاتو به پول تبدیل کن

تجاری‌سازی ایده، تبدیل ایده به پول

تجاری‌سازی ایده، تبدیل ایده به پول، «قسمت دوم» آخرین جمله مهندس مرتب در گوشم زنگ می‌زد؛«کسی که برای تبدیل ایده‌اش به پول اقدامی نمی‌کند، بی‌مسئولیت است». در مسیر مرتب ایده‌هایی که به ذهنم خطور کرده بود اما بی‌اهمیت از...

ادامه مطلب
رویاهاتو دنبال کن

تبدیل ایده به پول، رویاتو دنبال کن!

تبدیل ایده به پول ، اگه تو به فکر رؤیاهات نباشی پس کی قراره باشه؟! نمی‌دانم چرا هر بار که این را تجربه می‌کنم گیج و منگ می‌شوم. باز هم  یک سوال مانند زلزله ۷ ریشتری من را تکان...

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت آفرینان (باشگاه ملی جنگنده‌های اقتصادی ایران)

موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس با مدیریت مهندس امیرحسین مظاهری نزدیک به سه دهه فعالیت علمی و تخصصی در زمینه های کسب و کار و تکنیک های فروش، کارآفرینی و سخنوری، مدیریت منابع انسانی و مدیریت زمان، تحلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی روز داشته است. و تا امروز رسالت خود را در آموزش و تعالی کسب و کارهای جامعه دانسته است تا بتواند به نوبه خود در خدمت جامعه و فعالان اقتصادی باشد.

26403740 021
مشاوره و پشتیبانی 24 ساعته در واتساپ: 09104394947
آدرس: تهران، شریعتی، ابتدای میرداماد، پلاک 4،طبقه 3
logo-samandehi

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه آموزش عالی ثروت آفرینان پارس می‌باشد.