تاکتیک های مذاکره چیست


تاکتیک های مذاکره

فرقی نداره کسب و کار ما چه کمیتی داشته باشه مهم اینه که به موفقیت برسه. موفقیت را باید لمس کرده باشی تا بتونی متوجه حضورش در زندگی و کسب و کارت بشی. موفقیت در کسب و کار یعنی درآمد بیشتر یعنی لذت خرج کردن پولی که به دست آوردیم.

موفقیت کسب و کارها با تبادل اطلاعات و محصولات به وجود میاد. کسب و کار همون داد و ستده. تو این داد و ستد محصولت را می دی و مقابلش پول میگیری این میشه داد و ستد. در زمان داد و ستد باید یک گفت و گو صورت بگیره تا محصولی جابه جا بشه.

گفت وگو یا مذاکره مدل های مختلفی داره. یکی با زبان علم صحبت می کنه یکی ملایم گفت و گو میکنه. یکی با زبان طنز در گفت و گو به موفقیت میرسه یکی عاطفی برخورد می کنه. این مدل مذاکره به شحصیت افراد وابسته است. در اینجا به مدل های گفت و گو می پردازیم.

جایگاه مذاکره خود را پیدا کن

چریکی  

کلمه چریک معمولا ما را به صحنه های جنگ می بره. جنگ های پارتیزانی که در عین بی قانونی قوانین خاصی برای خودش داره. در میان مذاکره کنندگان بعضی ها به گفت و گوی چریکی عادت دارند. این روش مذاکره تاثیرگذاری فراوانی بر ذهن مخاطب دارد. مبنای مذاکره چریکی گفت و گوی شلوغ و نامرتب است.

شلوغی این مذاکره به این معنا نیست که همهمه وجود داره یا در یک مکان شلوغ مذاکره اتفاق می افته. شلوغی این مذاکره به این روش است که شما ناخواسته از طرف مقابل مذاکره تاثیر می پذیرید. به اصطلاح در عمل انجام شده قرار می گیرید.

شرکت های کوچک و بزرگ برای موفق شدن باید به جدیدترین روش های مذاکره مسلط باشند. گفت و گوی چریکی به روابط خوب با رقیب می پردازد. تو وقتی با مدل چریکی مذاکره می کنی مشتری را کامل جذب خودت می کنی. با خلاقیت و به کارگیری راه های غیرمتعارف تو راحت تر می توانی بر مشکلات فائق آیی. روابط با دیگران بهتر شکل می گیرد.

 کلمه چریک معمولا ما را صحنه های جنگ می بره. جنگ هایی پارتیزانی که در عین بی قانونی قوانین خاصی برای خودش داره. در میان مذاکره کنندگان بعضی ها به گفت و گوی چریکی عادت دارند. این روش بسیار کم هزینه است. این روش مذاکره تاثیرگذاری فراوانی بر ذهن مخاطب دارد. مبنای مذاکره چریکی گفت و گوی شلوغ و نامرتب است.

تلفیقی

تلفیق به معنای پیوستن چند بخش است. پیوستن چندین بخش باید به صورت یک واحد کلی باشد. مذاکره تلفیقی الزام دارد که یک رابطه ای شکل بگیرد. در رابطه سطح اعتماد بالایی وجود دارد. مدل مذاکره تلفیقی طرفین مذاکره می خواهند در صورتی گفت و گو را ترک کنند که به عایدی ارزشمند و مهمی دست یافته باشند.

اگر بخواهیم به این مذاکره به صورت آرمانی نگاه کنیم یک پروسه دو سویه است. بیشتر اوقات در دنیای واقعی داد و ستد نتیجه مذاکره به سود یکی از طرفین به پایان می رسد اما دور از ذهن نیست که طرفین گفت و گو و مذاکره با قدرت مساوی بر سر میز مذاکره حضور پیدا کنند. در همه حال هر دو طرف از مزایای فراوانی برخوردار خواهند شد. این مزایا در حل مشکل هر دو طرف مشارکت را در بر می گیرد.

سمینار سلاطین کسب و کار مرتضی مرادی مطلق 7 اسفند 96
خواندن مقاله

این پروسه شامل شکلی از ایجاد ارزش به طرف مقابل و حل مشکل به صورت خلاق است. در اصل مذاکره تلفیقی به شکل گرفتن رابطه بلند مدت برای رسیدن به منافع دو طرفه است. این یک مذاکره برد برد است. معمولا در مذاکرات تلفیقی، بر سر مسائل زیادی مذاکره می‌شود. در مذاکرات تلفیقی هر یک از طرفین به دنبال به‌دست آوردن چیزی ارزشمند در ازای از دست دادن چیزی است که ارزش کمتری برای او دارد.

نرم

مذاکره نرم نوعی مذاکره است که اشخاص گفت و گو را به رقابت بسیار نزدیک می بینند. در این مذاکره روش ملایمی از چانه زنی را انتخاب می کنند. پیشنهادهای عنوان شده حامل بهترین منافع نیست. پیشنهادات به تقاضای دیگران وابسته است. این تاکتیک مذاکره رابطه خوبی را به افراد داخل مذاکره می دهد. درک این مذاکره دوستی و هدف در آن توافق است.

افرادی که با متد مذاکره نرم وارد صحبت می شوند طرف مقابل را از مسائل و مشکلاتشان جدا و دور نمی بیند ولی در هر حالت ملایم و آرام هستند. از مبارزه دوری می کنند و بر توافق پافشاری دارند. راهکار ارائه می کنند و به راحتی به طرف مقابل مذاکره اعتماد می کنند و دیدگاه و نظر خود را تغییر می دهند.

سخت

افراد با تکنیک مذاکره سخت از روش نفوذ مداوم و پی در پی بهره خواهند برد. «این آخرین پیشنهاد من است» اصطلاح و روش آنها در مذاکره است. تهدید را سرلوحه خود قرار می دهند. بی اعتمادی به دیگران روش کارشان است.

منافع خود را با پافشاری به طرف مقابل تحمیل می کنند. در مذاکره از ابزار فشار استفاده می کنند. مذاکره کننده با تاکتیک سخت طرف گفت و گو را دشمن می انگارد. رقیب انگاری از اصول آنها به حساب می آید. آنها در همه امور سخت گیر هستند.

 

اصولگرایان

اصولگرایان افرادی هستند که از طریق چانه زدن مذاکره می کنند. به دنبال حل مسائل به صورت یک پارچه و یک دست هستند. اصولگرایان بر مسائل و مشکلات به جای اهداف و نیازهای افراد متمرکز می شود. آنها مردم را از مسائل شان جدا و تفکیک می کنند. فقط منافع را جست و جو می کنند.

نیت بد

کسی نشان می دهد که می خواهد مذاکره کند اما به صورت پنهانی قصد مذاکره ندارد. آن شخص نیت بدی در مذاکره دارد. نیت بد مفهومی است در تئوری مذاکره که به وسیله آن شخص وانمود می کند برای رسیدن به حل و فصل اختلاف تلاش می کند اما در اصل هیچ قصدی برای حل مشکلات ندارد.

از این مدل مذاکرات می توان به مذاکرات سیاسی اشاره کرد. گاهی دیده شده یک حزب سیاسی مذاکره می کند اما  صلح مقاصد سیاسی را در فکر ندارد. نیت بد در علم سیاست و روانشناسی سیاسی به استراتژی ها مذاکره اشاره دارد.

Uncategorized

انواع مذاکرهتاکتیک های مذاکرهترفند های مذاکرهروش مذاکرهروش های مذاکرهمدل های مذاکره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *