با دست خالی هم می توانید


همیشه لازمه ایجاد یک کسب و کار جدید، پول زیاد یا آشنایی با سرمایه گذار یا وجود یک بیزینس پلن بی نقص برای متقاعد کردن موسسه های اقتصادی نیست. گاهی یک ایده ناب یا حتی یک اراده آهنین راهی بسیار بیشتر از یک جیب پر از پول می رود. باور نمی کنید؟ به خواندن ادامه دهید.

اولین داستان کسب و کار ما در مورد کسی است که با قرض شروع کرد و شش ماهه میلیاردر شد. بابک بختیاری در ۲۸ سالگی با وجود ۳۰۰ میلیون تومان بدهی آیس پک را پایه گذاری کرد. بابک از کودکی علاقه داشت با بستنی آب شده نوع جدیدی از خوراکی را ابداع کرد.

در سال ۸۵، بابک بختیاری با وجود بدهی سنگین از طلبکارها مهلت خواست و به همراه شریکش یک کسب و کار جدید را راه اندازی کرد. بختیاری نه تنها نقدینگی کافی برای باز پرداخت بدهی اش را از این راه تامین کرد بلکه در پایان سال صاحب یک برند میلیاردی نیز بود.
او با سرمایه اولیه بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان در عرض شش ماه صاحب بیش از ۱۲۰ شعبه در سراسر کشور بود. گستردگی کسب و کار بختیاری تنها به مرزهای کشور خلاصه نمی شد و توانست بیش از ده شعبه هم در خارج ایران احداث کند و هم اکنون بیش از ۵هزار نفر زیر مجموعه این برند خوش نام هستند.

اگر این داستان را یک استثنا می دانید یا برایتان متقاعدکننده نیست، مثال بعدی یک نمونه مشهور جهانیست. داستانی که بارها و بارها گفته و شنیده شده و خواندنش خالی از لطف نیست؛ داستان اولین دختر میلیارد دلاری جهان. سارا بلیکلی (Sarah Blakely)، فردی است که توانست در ۲۷ سالگی و تنها با ۵۰۰۰ دلار، آن هم از محل پس اندازهای شخصی، برند اسپنکس (Spanx) را پایه گذاری کرد.
زمانی که ایده اسپنکس به ذهنش خطور کرد، بلیکلی یک نیروی ساده فروش بود که به صورت خانه به خانه ماشین فکس می فروخت. ایده اش این بود که با ایجاد تغییراتی در جوراب شلواری، لباس زیر جدیدی برای بانوان تولید کند.
در زیر می توانید عکسی از او در روزهای آغازین ایجاد اسپنکس ببینید، درحالی که محصولات را برای ارسال آماده می کرد.

او اسپنکس را با ۵۰۰۰ دلار سرمایه اولیه راه اندازی کرد و از محل فروش کالاهای اولیه، نقدینگی لازم برای رشد سریع شرکتش را فراهم کرد و به سرعت قراردادهای بزرگ بعدی را یکی پس از دیگری منعقد کرد. نکته جالب درباره بلیکلی این است که او هرگز به سرمایه گذار خارجی رو نیاورد و اکنون مالکیت صد درصد شرکتش را در اختیار دارد.
سارا بلیکلی از سال نخست شکل گیری برندش، با درآمدی معادل ۴ میلیون دلار، سودآور بود. در سال ۲۰۰۰، اپرا مجری معروف و محبوب تلویزیون آمریکا، اسپنکس را به عنوان محصول برتر سال مطرح کرد و پس از آن فروش اسپنکس رشد خیره کننده ای به خود گرفت. در آن سال درآمد شرکت بر ۱۰ هزار دلار هم بالغ شد.
در ۲۰۰۱ اسپنکس در فروشگاه آنلاین QVC عرضه شد و در کمتر از ۶ دقیقه ۸۰۰۰ واحدش فروخت و در نهایت در ۲۰۱۳ به اولین زن میلیاردر جهان تبدیل شد.
توصیه سارا بلیکلی به استارتاپ ها
«خود را متمایز کنید. از چیزی که نمی شناسید واهمه ای نداشته باشید و اطمینان حاصل کنید که کار خود را متمایز از سایرین انجام خواهید داد.»
« فیدبک مشتریان را صرفا یک بازخورد ندانید. از آنها به عنوان راهی برای ارتقای محصول یا ایده کسب و کارتان استفاده کنید. اگر افراد تاثیرگذار بر ایده کسب و کار را فقط به دوستان و خویشاوندان و امثال اینها محدود کنید ایده های میلیون دلاری زیادی را از دست داده اید.»

برای بدست آوردن ثروت، ذهن ات رو ثروتمند کن !
خواندن مقاله

تا زمانی که نگاه کنجکاوانه ای به اطراف خود دارید، به ایده هایتان بها می دهید و با ایمان به نتیجه کار دشواری راه را برای خود هموار می کنید، موفقیت پیش روی شماست.

Uncategorized

ثروت آفرینیشم اقتصادیکار آفرینی

۱ دیدگاه

  • حسن این کارو کرد حسین اون کار کرد
    تقی این کارو کرد نقی اون کارو کرد
    صدتا از این چیزا شنیدم اخرش ام واسه ۲زار موندیم یه وام میخوام بگیریم ده تا کوفت وزهر مارمیخوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *