اسدالله عسگر اولادی      

اسدالله عسگر اولادی از برجسته ترین بازرگانان ایرانی، معروف ‌ترین صادر کننده خشکبار ایران، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین است. برخی او را یکی از ثروتمندترین افراد ایران به ‌شمار می آورند. صادرات پسته، زیره، میگو، میوه‌جات خشک و خاویار و واردات شکر و لوازم خانگی مهم ترین فعالیت اقتصادی ایشان است.

 با همه این فعالیت ها  عسگر اولادی خود را بازرگان کوچکی می ‌داند. عسگر اولادی از اقتصاد بازار، توسعه صادرات و از بخش خصوصی حمایت می ‌کند. او از منتقدان سیاست‌ های اقتصادی برخی دولت ها بوده است.

اسدالله عسگر اولادی در سال ۱۳۱۲ در شهر تهران متولد شده است. خانواده او در سطح پایین جامعه قرار داشتند. پدرش مغازه عطاری داشته است. او سه برادر داشته که هر سه از سنین کودکی وارد بازار شده اند. آنها روزها کار می کردند و شب ها را به درس خواندن سپری می کردند.

پس از پایان دوره دبیرستان تصمیم به شرکت در دانشگاه گرفت. او در رشته ادبیات پذیرفته شد اما به مباحث اقتصاد بیشتر علاقه داشت. کلاس های دانشکده ادبیات را که صبح ها بود شرکت می کرد اما به خاطر علاقه به اقتصاد کلاس های دانشکده اقتصاد را هم حضور می یافت. اولین تجارتش را با کنجد آغاز کرد. کنجد را به نانوایی محل فروخت. این تجارت عسگر اولادی سود خوبی برای او داشت. این سود در پانزده سالگی نصب او شد.

در سال ۱۳۳۴ در یک شرکت که فعالیتش صادرات بود شروع به کار کرد. کار در این شرکت باعث علاقه مندی او به صادرات شد. برای فعالیت در حوزه صادرات پولی نداشت. تنها دارایی او یک خانه بود. خانه ای که خانواده او در آن زندگی می کردند. در همان سال تصمیم به تاجر شدن گرفت. اتاق بازرگانی برای گرفتن کارت بازرگانی شرایط سنی داشت.                  

نایب رئیس اتاق وقت طبق قانون باید عسگر اولادی را امتحان می کرد. از او ۲۰ سوال پرسیده شد. تمامی سوال ها را بدون هیچ کم و کاستی پاسخگو بود. کمتر از سه دهه بعد در همان اتاق بازرگانی نایب رئیس اتاق شد.

کار صادرات را دو سال بعد با خرید یک حجره شروع کرد. رشته خشکبار را انتخاب کرد. او نزدیک به شش دهه است که در کار صادرات خشکبار فعالیت می کند. اولین محصولی که صادرات آن را شروع کرد زیره بود. اولین مشتری او در کشور سنگاپور بود. با اتاق بازرگانی های کل دنیا نامه نگاری انجام داد و از این روش به دنبال خریدار گشت.  

محصولات بعدی که عسگر اولادی به صادرات آن ها روی آورد پسته و کشمش بود. هنر عسگر اولادی در تجارت، خوش حسابی او بود. او تاجری بود که با اصول خودش تجارت می کرد.  

زنان قدرتمند، کارآفرین ، ثروت آفرین
خواندن مقاله

Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *