آموزش اصول و فنون مذاکره

آموزش اصول و فنون مذاکره

آنچه در این مقاله می‌خوانید

امروز می‌ خواهیم در مورد آموزش مذاکره و اهمیت اصول و فنون مذاکره صحبت کنیم. چرا که امروز کیفیت بخش اعظمی از روابط مهم به نحوه به کارگیری مبانی مذاکره بستگی دارد. این در حالی است که متأسفانه خیلی از افرادی که وارد این حوزه می‌ شوند از مبانی و اصول آ« هیچ گونه اطلاعی ندارند و با توجه به این که این موضوع می‌ تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد، ما قصد داریم در خلال این بحث این موضوع را به دقت مورد بررسی قرار دهیم. به شما نیز پیشنهاد می‌ کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

تعریف مذاکره

تعریف مذاکره

گفت و گویی است که توسط یک سری افراد برای رسیدن به اهدافی معین، انجام می ‌شود. جالب است بدانید که در برخی مواقع یک سری اهدافی برای این گفت و گو تعیین می ‌شود که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و سرنوشت تعداد قابل توجهی از انسان ‌ها به آن‌ اهداف بستگی دارد. از این رو، بهتر است کسانی که در این حوزه فعالیت می ‌کنند، روشمند عمل کنند و اصول و مبانی مذاکره را جدی بگیرند و از آن جایی که این موضوع اصول از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است ما در ادامه به برخی از آن‌ ها اشاره خواهیم کرد.

اصول و فنون مذاکره در بازاریابی

یکی از مهم‌ ترین حوزه‌ هایی که می ‌توان در آن از مهارت مذاکره استفاده کرد، بازاریابی است. البته، برای این کار باید یک سری اصولی نیز جدی گرفته شود که مهم ‌ترین آن عبارتند از:

 1. تمرکز کردن بر منافع
 2. داشتن برنامه جایگزین

اصول و فنون مذاکره در کسب و کار

اصول و فنون مذاکره در کسب و کار

یکی دیگر از حوزه‌ هایی که می‌ توان در آن، از مذاکره استفاده کرد حوزه کسب و کار است. در این حوزه نیز باید، یک سری اصول خاص مورد توجه قرار بگیرند و آن ‌ها عبارتند از:

 1. ارائه توضیحات کامل و دلایل منطقی
 2. اولویت‌ بندی اهداف

در دوره‌ها و سمینارهای آموزشی که دکتر امیرحسین مظاهری سیف برگزار می‌کند همیشه به دانشجوها می‌گوید؛ مذاکره کلید بسیاری از موفقیت‌های شما در آینده است و تاکید زیادی روی این قضیه دارد. همچنین دکتر توصیه می‌کند یادگیری مهارت‌های مذاکره را از همین الان شروع کنید. زیرا کل زندگی از روابط عاطفی تا روابطی که مرتبط به کسب و کار است را دربر می‌گیرد. بنابراین رموز زیادی در خوب مذاکره کردن وجود دارد، تا شما بتوانید زندگی‌تان را بهبود دهید و پول‌های بیشتری را بدست بیاورید.

تیم ثروت آفرینان، موضوعات زیادی در مورد موفقیت در مذاکرات تجاری در این سایت انتشار داده‌اند تا کاربران بتوانند با خواندن آنها درست تصمیم‌گیری کنند و به خواسته‌هاشون برسند. یک نمونه از آن مقاله‌ها، مبحث چگونه باور را به موفقیت تبدیل کنیم؟ است و در ادامه آن قصد داریم اصول و فنون مذاکره را آموزش دهیم.

آشنایی با اصول مذاکرات تجاری

آشنایی با اصول مذاکرات تجاری

در مذاکره برقراری ارتباط دوستانه در اولین برخورد بسیار مهم است. در مرحله پیش مذاکره و در شروع صحبت باید به تبادل نظر درباره موارد غیرمرتبط بپردازید تا از لحاظ روانی مذاکره شونده را برای ورود به محیط مذاکره و بیان خواسته‌هایتان آماده نمایید. چنین ارتباطی کمک می‌نماید که نتایج بهتری کسب کنید و زودتر به هدفتون برسید.

 • زمان

زمان در مذاکره

از نکات خیلی مهم زمان را در نظر بگیرید، هنگام صحبت طوری برنامه‌ریزی کنید که تمام اهداف و خواسته‌هاتون رو گفته باشید. می توانید به مقاله مدیریت زمان با ماتریس آیزنهاور مراجعه کنید.

 • پیشنهاد اول

در هنگام مذاکرات باید در نظر داشته باشید، ارائه پیشنهاد اول نقش بسیار کلیدی را ایفا می‌کند. شواهد نشان داده که پیشنهاد اولیه و نتیجه مذاکره به یکدیگر بستگی دارند.

 • تجزیه نقاط ضعف و قوت

همچنین یک مذاکره‌کننده حرفه‌ای و موفق از تجربیات خود به گونه‌ای اثربخش استفاده می‌کند و نقاط قوت و ضعف خود را تجزیه و تحلیل می‌کند تا در مذاکرات بعدی بکار ببرد.

 • رعایت اصول اخلاقی

رغایت اصول اخلاقی در مذاکره

در هر مذاکره‌ای رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به طرف مذاکره سبب می‌شود که بتوانید به نتایج مطلوب‌تری دست یابید.

 • تصمیم گیری

در انجام معامله باید دقت داشته باشید در مورد پاسخ هایتان خوب بیاندیشید. نباید تمام سوالها را در همان مرتبه اول پاسخ بدهید. بیشتر مذاکرات در چند جلسه برگزار می‌شود و الزامی نیست که در جلسه اول شما به نتیجه دست یابید. زیرا مذاکره در چند جلسه انجام شود باعث می شود دقت بیشتری برای تصمیم گیری داشته باشید.

 • کمک گرفتن

در ضمن وقتی از یک موضوع آگاهی ندارید بهتر است که از یک خبره کمک بگیرید تا عملکرد بهتری داشته باشید، بنابراین در مواقعی که نمی‌توانید کاری را به تنهایی انجام دهید از کمک دیگران استفاده کنید.

 

 • پرهیز از دروغ در مذاکره

پرهیز از دروغ در مذاکره

در هنگام مذاکره باید از دروغ گویی و غلو کردن خودداری نمایید. همیشه یادتان باشد احتمال دارد طرف مقابلتان را بیش از یک بار ببینید. دروغ گفتن از میزان اعتبار شما کم می‌کند و باعث می‌شود، طرف مقابل در دفعات آینده که با شما برخورد می‌کند برای شما اعتبار لازم را قائل نشود.

 • توجه به تفاوت های فرهنگی و شخصیتی

در هنگام مذاکره باید توجه داشته باشید بحث تفاوت‌های فرهنگی و شخصیت شناسی دو موضوع مهم است. زیرا احتمال دارد در مذاکرات با افرادی وارد مذاکره شوید که علاقه چندانی به آنها نداشته و از لحاظ فرهنگی با هم فاصله زیادی داشته باشید. این را بدانید که شما در مذاکره قرار نیست شخصیت طرف مقابل را تغییر دهید، بلکه شما قرار است که درباره یک موضوع خاص با طرف مقابل خواسته‌های خود را بیان نمایید.

 • منفعت بلند مدت

همیشه شرایط و روابط پایدار ایجاد کنید و به منفعت‌های بلندمدت بیاندیشید. بردهای بزرگتر و پرمنفعت در کسب منافع بیشتر نیازمند ساخت روابط در بلندمدت و انتخاب‌های صحیح شماست.

 • خوشرویی

خوشرویی در مذاکره

در آخر، خوشرویی و برخورد مناسب میتواند در همه جا به شما کمک کند و لازم است که بدانید شیک پوش بودن و زبان بدن در مذاکره به صورت یک مجموعه که شامل بدن، رفتارها و نگرش می‌باشند.

ار مهم ترین اصولی که باید در هر مذاکره ای نیاز است، برخوردار از اعتماد به نفس کافی است، به طوری که بتواند در طرف مقابل تاثیر بگذارید. اگر فکر می کنید در این زمینه اعتماد به نفس کافی ندارید، دوره سخنوری و اعتماد به نفس را تهیه کنید.

 • شیک پوشی

شیک پوشی در مذاکره

شیک پوش بودن و زبان بدن در مذاکره به صورت یک مجموعه که شامل بدن، رفتارها و نگرش می‌باشند.

سخن پایانی

در این بحث به آموزش مذاکره پرداخته و به راه هایی که به شما کمک می کنند تا یک مذاکره موفق داشته باشید، اشاره کردیم. برای کسب اطلاعات بهتر در این زمینه و آموزش مذاکره پیشنهاد ما به شما این است که در دوره اصول و فنون مذاکره سایت ثروت آفرینان که برای آموزش مذاکره برگزار می ‌شود، شرکت کنید تا با جدید ترین متد های آموزش مذاکره آشنا شوید و بتوانید به بهترین نحو ممکن از آن ‌ها استفاده کنید.

نظرات کاربران

جدیدترین دوره های آموزشی

دوره ویدئویی - حضوری
11960000 تومان
دوره ویدئویی - حضوری
35,880,000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره ویدئویی
3990000 تومان
دوره جامع کوچینگ سوئیسی

جدیدترین نظرات کاربران