سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100% پرداخت مطمئن!
0

اعتماد به نفس چیست و راههای تقویت آن چگونه است؟

فهرست مطالب

در این مقاله می خوانید اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد و و راههای تقویت آن چگونه است. به ظاهر تعریف اعتماد به نفس کار ساده ای به نظر می رسد، اما این واژه معانی عمیقی دارد و تقویت آن از روش های مختلف انجام می شود. راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان با نوجوانان متفاوت است. اگر قصد دارید، برای کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس خود قدم بردارید، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را به دقت تا انتها مطالعه کنید:

اعتماد به نفس چیست؟

اکثر ما از عبارت اعتماد به نفس استفاده می کنیم ولی جالب است بدانید، هر کسی تعریف ذهنی خود را برای اعتماد به نفس دارد و مفهوم همگی این تعاریف به نکته مشخصی اشاره دارد و آن هم این است که کسانی که اعتماد به نفس ندارند، در امور زندگی خود به موفقیت نخواهند نرسید.

با توجه به اهمیت این موضوع، قصد داریم شرح دهیم که اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟ تاکنون از خود پرسیده اید که تفاوت اعتماد به نفس با خود باوری چیست؟

برخی نویسنده ها دو اصلاح اعتماد به نفس و عزت نفس را به عنوان کلمات مترادف و هم معنی به کار می برند اما این واژه معنی یکسانی نداشته و اعتماد به نفس و عزت نفس تعاریف متفاوت از هم دارند و راههایی برای تقویت اعتماد به نفس درونی وجود دارد که از طریق آنها می توان مشکلات ایجاد شده در اثر نداشتن اعتماد به نفس را حل کرد.

تعریف اعتماد به نفس:

“اعتماد به نفس در ساده ترین و کامل ترین تعریف، به اطمینان و آرامش ناشی از اعتماد به توانمندی های درونی، ذهنی، رفتاری و عملکردی گفته می شود که به دور از هرگونه ترس، نگرانی، استرس، اضطراب و هر تفکر منفی در مورد توانایی های فردی است.”

انواع اعتماد به نفس

 انواع اعتماد به نفس با توجه به منشاء و دلیل ایجاد آن در گروه های مختلف دسته بندی می شود. از انواع اعتماد به نفس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.      اعتماد به نفس به دلیل باور به خود

2.      اعتماد به نفس با کسب مهارت های جدید

3.      رابطه بالا بودن سطح اطلاعات و اعتماد به نفس

4.      تاثیر مقام و درجات اجتماعی در اعتماد به نفس

5.       اعتماد به نفس در اثر عوامل بیرونی

راههای تقویت اعتماد به نفس

راههای تقویت اعتماد به نفس در بزرگسالان، روش هایی ساده ولی کاربردی برای کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس، هستند. در این قسمت موثرترین راههای تقویت اعتماد به نفس را می خوانید

1 –  استفاده از زبان بدن

انسان در شرایط مختلف روحی نظیر عدم اعتماد به نفس  یا داشتن اعتماد به نفس، از طریق صورت و بدن حالاتی را نشان می دهد . به این حالات که متناسب با وضعیت درونی است، زبان بدن گویند.

جالب است بدانید اگر در اوج استرس یا نداشتن اعتماد به نفس در حالت بدنی که نشان دهنده آرامش و اعتماد به نفس است بنشینید، به طرز خارق العاده ای اعتماد به نفس و آرامش شما افزایش پیدا کرده و مخاطبان شما نیز در نتیجه اعتماد به نفسی که در شما مشاهده می کنند، توجه و اعتماد بیشتری به شما خواهند داشت

زبان بدن افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند، با حالات زیر قابل مشاهده است:

سرخود را بالا می گیرند، صاف نشسته و شانه های خود را عقب می دهند، محکم و استوار ایستاده و یا می نشینند، تنفس آرام دارند و حرکات اضافه دست، پا و صورت ندارند آنها به طور مستقیم به مخاطب نگاه می کنند و نگاه خود را از چشم راست به چشم چپ و پیشانی تغییر می دهند.

 با تن صدای مناسب و محکم صحبت می کنند. اشخاصی که اعتماد به نفس دارند در کلام خود، حروف آخر هر کلمه از جملات را محکم بیان می کنند.

2 – لباس مناسب با موقعیت

در هر محیطی که هستید، محیط کار، جلسات کاری، قرار دوستانه و …، لباس مناسب با موقعیت بپوشید. لباس هایی انتخاب کنید که به شما احساس خوبی می دهند. ظاهر مرتب و تمیزی داشته باشید، زیرا معمولا افراد براساس ظاهر و لوازم شخصی که استفاده می کنند، قضاوت می شوند و تاثیر مستقیم بر رفتار مخاطبانتان با شما دارد.

3 – بدون فکر و دلیل صحبت نکنید و دقیقا بدانید هدف و نتیجه هر جمله که بر زبان می آورید چیست و همواره مودب باشید. شما می توانید در یک گفتگو به راحتی جذاب باشید برای این کار کافیست بدانید که چگونه با پرسیدن سوالات مناسب ، گوش دادن به صحبت های مخاطب و سکوت کردن، مخاطب خود را به صحبت کردن دعوت کنید.

به این ترتیب می توانید نشان دهید که شنونده خوبی هستید تا به همین سادگی در ذهن مخاطبان فردی جذاب باشید. این جذابیت ایجاد شده و شوق مخاطب به هم صحبتی با شما موجب افزایش اعتماد به نفستان می شود.

4 – فکر و رفتار مثبت

از راههای افزایش اعتماد به نفس، داشتن تفکر و گفتار و رفتار مثبت است بنابراین هرگونه طرز فکر منفی را از ذهن خود دور کنید. همیشه لبخند بزنید و افراد مثبت اندیش و انرژی مثبت معاشرت کنید، شما شبیه پنج نفر اول نزدیک خود هستید.  در یک دفترچه یادداشت، نقاط قوت و موفقیت های خود را بنویسید و با مرور آنها اعتماد به نفس خود را افزایش داده و حس خوبی در خودتان ایجاد کنید.

5 – عمل به خواسته ها

در مرحله هدف گذاری باقی نمانید و دست به عمل بزنید از شکست نترسید و از هر موفقیت خود هرچند کوچک لذت ببرید و از آنها به عنوان تجربه ای برای رسیدن به موفقیت های بعدی استفاده کنید.

6 – برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی در افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس تاثیر مستقیم دارد. اینکه بدانید قرار است، چه روندی را طی کنید و چه کارهایی را انجام دهید ، همچنین زمانبندی مشخصی برای انجام کارها داشته باشید، اعتماد به نفس و آرامش بیشتری خواهید داشت.

7- در دوره سخنوری و اعتماد به نفس شرکت کنید. موسسه ثروت آفرینان از برگزار کننده های دوره سخنوری و اعتماد به نفس در ایران با بیش از سی سال سابقه فعالیت حرفه ای است.

راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

برای کمک به افزایش اعتماد به نفس نوجوانان، لازم است نکاتی را بدانید که در واقع همان راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان محسوب می شوند. پیشنهاد می کنیم به نکات زیر توجه داشته باشید:

1 – به نوجوان احترام بگذارید آنها از سن کودکی خارج شده و انتظار احترام  پذیرش اجتماعی بیشتری را دارند.

2 – نوجوان را تحسین کنید.

3 – به او مسئولیت بسپارید و آموزش لازم را داده و در انجام امور از او حمایت کنید.

4 – از او انتقاد نکنید و از تحقیر و مقایسه خود داری کنید.

5 – او را بازخواست نکنید از جملات مناسب برای جویا شدن علت کارهایش استفاده کنید. به طور مثال به او نگویید، چرا عصبانی شدی، بلکه بپرسید که چطور شد که این اتفاق افتاد.

6 – او به انجام فعالیت های اجتماعی و یادگیری فعالیت های جدید تشویق کنید.

7 – به او در پیدا کردن دوستان جدید و مناسب کمک کنید، می توانید کتابهایی با موضوع آیین دوست یابی را مطالعه کنید.

8 – به نوجوان یاد بدهید که بعضی چیزها واقعا مهم نیستند.

9 – از نوجوان بخواهید که هرگز خود را با دیگران مقایسه نکند، بلکه توانایی و ویژگی های امروز خود را با عملکرد خود روزهای قبل مقایسه کند.

10 – به نوجوان یادآوری کنید که با هر نوع توانایی مثبت می توان در جهت موفقیت قدم برداشت و او را با شیوه های تقویت خلاقیت آشنا کنید.

11 – از نوجوان بخواهید که نفوذ ناپذیر باشد، به این معنی که تحت تاثیر تعریف و تمجید، تمسخر، اظهار نظر دوستان و اطرافیان قرار نگیرد و از هر موقعیت یا هم صحبتی با افرادی که حس خوبی به او نمی دهند فاصله بگیرد.

12 – در صورت نیاز، از کمک مشاور، برای انجام تمرین ها و راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان بهره ببرید.

13 – می توانید در دوره سخنوری و اعتماد به نفس موسسه ثروت آفرینان شرکت کرده و از مهارتهایی که می آموزید برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان استفاده کنید.

ثبت نام دوره سخنوری و فن بیان

با ثبت نام در دوره سخنوری و اعتماد به نفس می توانید به تقویت اعتماد به نفس در خود و نوجوانان بپردازید. موسسه ثروت آفرینان از برگزار کننده های دوره سخنوری و اعتماد به نفس در ایران با بیش از سی سال سابقه فعالیت حرفه ای است.

پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از زمان و نحوه تشکیل دوره سخنوری و اعتماد به نفس موسسه ثروت آفرینان به صورت حضوری و آنلاین، با کارشناسان این موسسه تماس حاصل فرمایید

درخواست مشاوره

مشاوره محصول

02126403740

دوره حضوری سخنوری و فن بیان

2,990,000 تومان

مهمترین ابزار هر کارآفرین و هر فرد خودساخته‌ای کلامی با پشتوانه محکم اعتماد به نفس است، این مهارت‌ها اکتسابی هستند و با تمرین افزایش می‌یابند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید