سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100% پرداخت مطمئن!
تومان 0
تقویت هوش کلامی

6 روش منحصر به فرد در تقویت هوش کلامی

فهرست مطالب

تا به حال عبارت “هوش کلامی” به گوشتان خورده است؟! آیا می توانید با اعضای خانواده، دوستان، همکاران، رییس تان و یا سایر افرادی که در طول روز با آنها سر و کار دارید، به راحتی ارتباط برقرار کرده و بدون این که مشکلی پیش آید و به دردسر بیافتید، حرف هایتان را با آن ها در میان بگذارید؟ درهنگام نوشتن چطور؟ آیا می توانید افکارتان را به سادگی بر روی کاغذ بیاورید؟ نوشتن متن یا پیام برای تان کاری ساده است؟! یا درکلامتان هوشمند عمل می کنید؟ اگر می خواهید در تمامی این مهارت ها متبحر شوید، باید هوش کلامی تان را تقویت کنید. تقویت هوش کلامی به ارتباطات اجتماعی شما کمک بسیاری می کند.

پیشنهاد می کنیم سری به مقاله هوش کلامی؛ ترفندهای زیبا سخن گفتن بزنید.

پیشرفت در زندگی با تقویت هوش کلامی

پیشرفت در زندگی با تقویت هوش کلامی

دو گروه از افراد در این دنیا هستند، گروه اول با استفاده از هوش و ذهن باز خود، در صدد ایجاد تغییر و پیشرفت در زندگی خود هستند و گروه دیگر را کسانی تشکیل می دهند که در برابر تغییر مقاومت کرده و راه تنبلی را در پیش گرفته اند. استفاده از هوش کلامی یکی از آن تغییرهای بزرگی است که می تواند زندگی هر کسی متحول کند.

اگر شما جز دسته اول هستید و می خواهید اوضاع و شرایط زندگی تان را تغییر دهید، تقویت هوش کلامی را در برنامه زندگی تان قرار دهید.

ما در این مقاله می خواهیم شما را با مفهوم ” هوش کلامی ” آشنا کنیم. این که هوش کلامی یا همان هوش زبانی چیست، با استفاده از چه راهکارهایی می توانید این هوش را در خودتان تقویت کرده و با کمک آن در زندگی شخصی و حرفه ای تان به موفقیت برسید. باور کنید خواندن این مقاله کوتاه، وقت کمی می خواهد، اما تاثیرش می تواند بسیار عمیق باشد.

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی چیست؟

هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید و روزتان را آغاز می کنید، از همان ابتدای صبح با افراد مختلفی مثل خانواده، همکاران، دوستان، کسبه محله تان و … در ارتباط هستید، با آنها صحبت کرده و حتی گاهی اوقات مجبور می شوید برای رسیدن به خواسته هایتان با آنها مذاکره کنید. میزان موفقیت شما در متقاعد کردن این افراد و در واقع این که چقدر خوب از پس این کار بر می آیید، بستگی به هوشی در درون شما به نام هوش کلامی تان دارد.

همان طور که می دانید، هوش کلامی یکی از هوش های هشت گانه است که برای اولین بار توسط هوارد گاردنر، استاد دانشگاه هاروارد، مطرح شد. هوش های هشت گانه گاردنر شامل: هوش موسیقیایی، هوش میان فردی، هوش کلامی یا زبانی، هوش منطقی و ریاضی، هوش فلسفی و … است. این که شما در صحبت ها و گفتگوهایتان چقدر هوشمندانه عمل می کنید، تماما به میزان استفاده شما از هوش کلامی تان برمی گردد.

توصیه ما به شما این است برای مطالعه بیشتر حتما مقاله ” اثرات شگفت انگیز هوش کلامی در زندگی ما” را بخوانید.

تاثیرات هوش کلامی در زندگی افراد

تاثیرات هوش کلامی در زندگی افراد

هوش کلامی در واقع قدرت کلام و سخن شماست، همان واژه ها و کلماتی است که در برقراری ارتباط با اطرافیانتان از آنها استفاده می کنید. هر چقدر در استفاده از این هوش قوی تر عمل کنید، راحت تر می توانید در جلسات، سخنرانی ها و مذاکرات تان صحبت کرده و کاری کنید که دیگران را با نظرات و عقاید خود هم سو سازید.

تا

در طول مطالعاتمان بر روی زندگی افرادی که هوش کلامی بالایی دارند به این نتیجه رسیده ایم که این هوش می تواند تاثیرات زیر را در زندگی تان بگذارد:
a) کمک به رشد وموفقیت در مسیر شغلی
b) کاهش میزان استرس در هنگام صحبت کردن در جمع
c) افزایش توانایی و مهارت گزارش نویسی
d) بهبود و افزایش مهارت در مذاکرات و جلسات کاری و زندگی
e) افزایش توانمندی در ثبت صحبت ها و تجارب

در ادامه می خواهیم روش های تقویت هوش کلامی را به شما بیاموزیم، پس اگر به دنبال این هستید که تغییری در شرایط روزمره زندگی تان به وجود آورید، ادامه مطالب را با دقت بیشتری بخوانید.

روش های تقویت هوش کلامی

روش های تقویت هوش کلامی

شاید برایتان مفید باشد که بدانید، اغلب مردم با انجام تمرینات زیر توانسته اند مهارت هوش کلامی را در خود تقویت کرده و با به کار بردن آن، تاثیرات حیرت انگیزی در زندگی شان بگذارند.

همیشه به یاد داشته باشید که، تمامی افرادی که هوش کلامی بالایی دارند، فقط و فقط با آموزش دیدن و تمرین کردن توانسته اند این مهارت را بدست آورند، پس نگران نباشید شما هم می توانید. تمرینات زیر را انجام داده و به تقویت هوش کلامی تان کمک کنید. تقویت هوش کلامی به ارتباطات اجتماعی شما کمک بسیاری می‌کند.

اگر روش های تقویت هوش کلامی در این مقاله شما را راضی نمی کنید، می توانید دوره سخنوری و اعتماد به نفس را خریداری کنید.

1. یک لغت نامه و اصطلاح نامه تهیه کنید

a. مسیررایج:

تقویت هوش کلامی
یکی از چیزهایی که در هوش کلامی بسیار مهم است، دایره لغات شماست. هرچقدر دایره لغاتتان وسیع تر باشد، می توانید نتایج بهتری در کارهایتان بگیرید. پیشنهادمان برای این مرحله از کار این است که، در حوزه تخصصی خودتان یک فرهنگ لغت یا اصطلاح نامه تهیه کنید. سپس شروع به مطالعه آن کرده و در دفترچه تان روزی یک یا دو کلمه را یادداشت کنید. این کلمات را به مرور به دایره لغت تان اضافه کرده و سعی کنید که از این کلمات در مکالمات و گفتگوهای روزمره تان استفاده کرده و آنها را کاربردی سازید و آنقدر این کلمات را تمرین کنید تا ملکه ذهنتان گردند و وارد حافظه بلند مدت تان شوند.

b. مسیر میانبر:

فرض کنید قرار است در جمعی از پزشکان، وکلا، مهندسین و …قرار بگیرید که در آن زمینه هیچ تخصصی ندارید و از آن صحبت ها و بحث ها چیزی نمی دانید. یکی از راه های میانبر که می تواند شما را سریعا به نتیجه دلخواه تان برساند، آن است که قبل از شرکت در آن جلسه، 20 الی 30 کلمه خاص و کلیدی از موضوع بحث یاد بگیرید و دقیقا آن کلمات را با همان گویش، با همان شکلی که استفاده از آن لغت در آن جامعه مرسوم است، یاد گرفته و استفاده کنید.

روش های تقویت هوش کلامی
سعی کنید اصطلاحات و جملات رایج در حوزه ای که می خواهید درباره آن صحبت کنید را خوب یاد بگیرید، زمانی که در جمعی قرار می گیرید که در آن زمینه تخصصی ندارید، این کلمات بسیار به کارتان می آید. این حس را به طرف مقابلتان منتقل می کند که من هم مثل تو هستم و کاملا به این مبحث مسلطم.

بعد از آن که این ذهنیت در او شکل گرفت، حال نوبت شماست تا غوغا به پا کنید! از این زمان به بعد است که دیگر هر حرفی بزنید از نظر طرف مقابلتان وحی منزل است و بدون هیچ چون و چرایی آن را می پذیرد.

تسلط بر لغت

پس یکی از مهم ترین روش های توسعه هوش کلامی، تسلط بر لغت است.
چه احساسی به شما دست می دهد جایی بروید، که آنها از شما توقع ندارند که چیزی از ان موضوع را بلد باشید، اما در آن وضعیت شما به آنها نشان می دهید که آن کار را بلدید و همه را با این کارتان شگفت زده می کنید. این حس بی نظیر است! همه این ها نتیجه هوش کلامی است که با تمرین می توانید به این مهارت ها دست پیدا کنید.

2. صدای معین داشته باش!

صدای معین در هوش کلامی

مطالعه خودتان را افزایش دهید. شما باید مطالعه تان را با ” گفتگوی درونی” بیشتر کنید. “گفتگوی درونی” یعنی زمانی که در حال خواندن مطلبی هستید، در ذهنتان صدای خواندن خودتان را بشنوید. یکی از روش هایی که برای این کار می توانید به کار ببرید، این است که “صدای معین” داشته باشید. صدای معین، صدایی است که شما دوست دارید شبیه آن صدا صحبت کنید. این صدا را باید آنقدر بشنوید که روزی ملکه ذهنتان شود. حال زمانی که می خواهید کتابی را بخوانید آن صدا در ذهن شما، مطالب را همراه با شما می خواند و تکرار می کند.

گفتگوی درونی و داشتم صدای معین، روشی است برای عمیق یاد گرفتن و تقویت هوش کلامی! و در نهایت سعی کنید مطالبی را که فرا گرفته اید کاربردی ساخته و از آنها در زندگی تان استفاده کنید.

3. تکنیک جوشش درون

کلمات جدید را ضبط کنید. منظورمان از ضبط کردن کلمات آن است که، با هر یک از کلمات جدیدی که یاد گرفته اید، 20 جمله که کاربردهای مختلفی در زندگی روزمره تان دارد، بسازید و صدایتان را به کمک گوشی و یا Voice recorder ضبط کنید و به این جملات ضبط شده، گوش دهید.
تکنیک جوشش درون
این کار به شما کمک می کند تا بتوانید از آن لغت به صورت اتوماتیک در جایی که به آن نیاز دارید، بدون فکر کردن و معطلی استفاده کنید. کلمات باید مال خودتان باشد، نه کپی! نباید مثل ربات هایی رفتار کنید که فقط یک سری از کلمات را حفظ کرده اند و آنها را به صورت طوطی وار تکرار می کنند. این کلمات نباید حفظ شده باشند بلکه باید از درونتان بجوشد. به این “تکنیک جوشش از درون” می گوییم.

” تکنیک جوشش درون” به شما کمک می کند زمانی که صحبت می کنید، آن لغت یا واژه را طوری بیان کنید که انگار مال خودتان است و شما در آن زمینه متخصص هستید. تصور کنید در جمعی قرار گرفته اید و می توانید با قدرت کلامتان آنها را تحت تاثیر قرار دهید. به نظرتان این ویژگی چه تاثیراتی بر زندگی و کسب و کار حرفه ای تان می تواند بگذارد؟!

4. تکنیک یخچال

تکنیک یخچال

بنویسید و بازنویسی کنید. یکی از راه های دیگری که در تقویت هوش کلامی می تواند بسیار اثر گذار باشد این است که، زمانی که می خواهید در یک صحنه گفتگو یا جلسه سخنرانی قرار بگیرید، آن صحنه گفتگو را از قبل برای خودتان بنویسید و آن را مرور و بازنویسی کنید.
برای بازنویسی کردن، تکنیکی به نام ” تکنیک یخچال” یا ” تکنیک صندوقچه” وجود دارد. تکنیک یخچال به این صورت است که، چیزی را که نوشته اید حداقل 48 ساعت آن را کنار بگذارید، بعد از طی این زمان دوباره به متن تان رجوع کنید و سعی کنید اشکالات آن را رفع نمایید. آن زمان هست که متوجه می شوید آن چیزی که نوشته اید چه نقات ضعف و قوتی دارد، باید سعی کنید آنها را رفع و یا بهبود دهید و نوشته تان را ویراش کنید.
به مرور زمان و اصلاح کردن متن هایتان، تازه متوجه می شوید که چقدر زیبا و شیوا سخن می گویید. احتمالا از خودتان متعجب می شوید و می پرسید پس چرا من تا به حال این کار را نکرده بودم؟! اغلب مردم فکر می کنند کسانی که سخنرانان خوب و ماهری هستند و زیبا سخن می گویند، از بدو تولد و مادر زادی، مهارت خوب حرف زدن در ذات آنهاست! در صورتی که حقیقت چیز دیگری است. این افراد برای رسیدن به این مهارت، شب و روزتمرین کرده اند و یک شبِ آن را بدست نیاورده اند. شما هم می توانید با انجام این تمرینات، مهارت سخنوری و هوش کلامی را در خود تقویت کنید.

سوالات در تکنیک یخچال

سوالات در تکنیک یخچال

فقط یک چیز دیگر، در هنگام ویراش نوشته هایتان سعی کنید سوالات زیر را پاسخ دهید:
• چیزی که نوشته اید، آیا دقیقا منظورتان را می رساند؟
• آیا نوشته برای کسی که در حال خواندن آن است، روشن و قابل درک است؟
• آیا می توانید نوشته تان را مختصرتر و یا دقیق تر کنید؟

5. بازی با کلمات

با کلماتی که در اختیار دارید، جمله سازی کنید. یکی دیگر از تکنیک های موجود برای تقویت هوش زبانی این است که، پنج یا شش کلمه که هیچ ربطی به هم ندارند مثل: مداد، چمن، تورم، هوش و ماشین را انتخاب کرده و سعی کنید با آنها جمله بسازید، شاید در ابتدا این جملات مسخره به نظر برسند ولی تاثیر شگرف آنها را خواهید دید.

تقویت هوش کلامی
کاربرد و فواید این کار را در” تکنیک های اثرگذاری” متوجه خواهید شد. زمانی که شما در جلسه یا مجلسی هستید و متوجه می شوید که طرف مقابلتان از یک سری کلمات و جمله ها بسیار در حرف هایش استفاده می کند، واژه های او را با آن نکات اصلی خودتان به جمله تبدیل کنید، وقتی از این جمله ها در کلامتان استفاده می کنید خواهید دید که چقدر حرف هایتان بر آن فرد تاثیر می گذارد.

6. به حرف های خودتان گوش دهید

توصیه ما به شما این است، زمانی که می خواهید با کسی بحث کرده یا حرف بزنید، صدایتان را ضبط کنید. بعد در خلوت خود صحبت هایتان را گوش کنید، ببینید چقدر از حرف هایی که به او زده اید راضی هستید؟! آیا حرف هایتان واقعا متقاعد کننده اند؟! یا حوصله طرف مقابلتان را سر می برد؟!
اگر حرف هایتان خودتان را هم راضی نمی کند، پس باید باز تمرین کنید تا قدرت کلامتتان را افزایش دهید.

اهمیت تقویت هوش کلامی در کودکان

تقویت هوش کلامی در کودکان

آموزش در دوران کودکی اغلب مبتنی بر استدلال غیرکلامی است، زیرا کودکان بسیار خردسال مهارت های گفتاری و زبانی را با سرعت های متفاوتی توسعه می دهند. کودکان پیش دبستانی ممکن است بیشتر ساعات مدرسه خود را صرف فعالیت‌هایی مانند نقاشی با انگشت، آواز خواندن، حرکت، بازی در فضای باز و کاردستی کنند؛ همه فعالیت‎هایی که می‌توانند با آموزش شفاهی یا پاسخ گفتاری کمی تکمیل شوند.

با این حال، هنگامی که کودکان وارد مدرسه می شوند، تقویت هوش کلامی اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. حتی از مهدکودک‌ها و دانش‌آموزان کلاس اول خواسته می‌شود که به دستورالعمل‌های گفتاری گوش دهند و از آن‌ها پیروی کنند.

کودکی که فقط بخشی از دستورالعمل‌ها را می شنود و می‌فهمد ممکن است نتواند با بقیه گروه همگام شود. در همان زمان، از کودکان خواسته می‌شود که به سؤالات شفاهی پاسخ دهند (بلندترین گیاه کدام است؟) و آن‌ها شروع به استفاده از زبان نوشتاری می‌کنند.

هوش کلامی در تحصیل

هوش کلامی در تحصیل

زمانی که کودک به مدرسه راهنمایی و دبیرستان می‌رسد، اکثریت قریب به اتفاق کارهای مدرسه نیاز به هوش کلامی بالایی دارد. خواندن و کارهای هنرهای زبانی به مهارت‌های استدلال کلامی نیاز داشت. حتی دروس انتزاعی‌تر مانند ریاضی و فیزیک نیاز به مهارت‌های استدلال کلامی دارند، زیرا اکثر مفاهیم یا به صورت شفاهی توسط معلم ‌یا به صورت مکتوب در یک کتاب درسی معرفی می‌شوند.

در دانشگاه و محل کار، هوش کلامی محور آموزش است. این شغل نادری است که به نوعی مجوز یا آزمون مبتنی بر زبان را شامل نمی‌شود و بیشتر مشاغل حداقل شامل آموزش شفاهی هستند.

بازی برای تقویت هوش کلامی

برای تقویت هوش کلامی کودکان و نوجوانان توصیه می شود، بازی های زیر را با کودکان انجام دهید. این بازی ها باعث خواهد شد که کودکان از لحاظ کلامی و ارتباطی در بزرگسالی مشکلی نداشته باشند و هوش کلامی آن ها تقویت شود.

  • حدس بزن

یک شی مانند پاک کن در دست خود پنهان کنید و از کودک بخواهید که حدس بزند در دست شما چه چیزی قرار دارد. او را در این کار کمک کنید. مثلا به او بگوید که این یک وسیله است که در جامدادی قرار دارد. تا در نهایت کودک بتواند اسم شی را به درستی بیان کند.

  • چیستان

از کودک سوال هایی بپرسید که ذهن او را درگیر کند و بتوانید به سوال پاسخ دهید. مثلا از او سوال کنید که چه حیوانی هست که ایستاده می خوابد؟(اسب). سعی کنید سوال های بپرسید که کودک به آن علاقه دارد. این بازی می تواند تاثیر زیادی بر تقویت هوش کلامی کودکان بگذارد.

  • بازی با لغات

چند کلمه روی یک برگ کاغذ یادداشت کنید. هریک را به شکل برعکس جلوی کودک قرار دهید. از او بخواهید بر اساس علاقه اش یکی را انتخاب کند. سپس بعد از برداشتن کاغذ، در مورد آن برای شما توضیح بدهد تا بتوانید آن کلمه را حدس بزنید. این کار را به صورت برعکس نیز انجام دهید.

  • 20سوالی

کلمه ای را در ذهنتان در نظر بگیرید. از کودک بخواهید با پرسش سوالات از شما در مورد کلمه اطلاعات بگیرد. کودک می تواند تا 20 سوال از شما بپرسد و آن کلمه را حدس بزند. این کار قدرت هوش کلامی کودک را به شدت افزایش می دهد.

چه زمانی برای تقویت هوش کلامی کمک بگیریم؟

روش تقویت هوش کلامی

هنگامی که استدلال کلامی را به کندی توسعه می دهید، اصلاح ممکن است شامل گفتاردرمانی، پشتیبانی از خواندن و برنامه‌های تخصصی هنرهای زبانی باشد. مهم است که به یاد داشته باشید که هوش کلامی با IQ یکسان نیست.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که یک فرد ممکن است در زبان گفتاری به دلیل بسیاری از اختلالات غیر مرتبط با هوش دچار مشکل شود. به‌عنوان مثال می‌توان به چالش‌های شنوایی، اوتیسم و ​​اختلال کمبود توجه اشاره کرد. هنگامی که چنین است، استفاده از ابزارهای چاپی یا بصری برای حمایت از موفقیت تحصیلی و گنجاندن اغلب مفید است.

اهمیت هوش کلامی

هوش کلامی انسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فردی که هوش کلامی خوبی داشته باشد در بسیاری از امور نسبت به دیگران توانایی برتری دارد. ما تلاش کردیم تا به طور کامل به آموزش تقویت هوش کلامی بپردازید.

به هر حال، امیدواریم شما هم مثل ما، هر بار این مقاله را می خوانید نکته ای تازه و مفید در آن ببینید. تا بتوانید هنگام روبرو شدن با تغییر و رسیدن به موفقیتی که مد نظرتان است، موفق عمل کنید. امیدواریم با تقویت هوش کلامی تان از آنچه بدست می آورید، لذت ببرید. برای تقویت هوش کلامی لازم است که در دوره اصول و فنون مذاکره شرکت کنید.

سخن آخر

به هر حال، امیدواریم شما هم مثل ما، هر بار این مقاله را می خوانید نکته ای تازه و مفید در آن ببینید. تا به هنگام روبرو شدن با تغییر و رسیدن به موفقیتی که مد نظرتان است، بدرخشید. امیدواریم با تقویت هوش کلامی تان از آنچه بدست می آورید، لذت ببرید. برای این منظور می‌توانید از سایت ثروت ‌آفرینان بازدید و همچنین دوره mba را خریداری کنید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید